Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41466 replies to this topic

#4699
XtremeS

XtremeS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.11.2017

 Qu1d4M, on 19 ianuarie 2019 - 20:53, said:

Am sa postez setarile pe care le folosesc eu momentan. Poate vor fi folositoare pt altii. Mi-ar face placere sa aud si pareri, pro sau contra, mai ales de la cei cu cunostinte, mai priceputi.

Pt posturile TV, cat si pt oricare alta sursa (cum ar fi aplicatiile Netflix sau HBO GO din TV, iar in cazul meu si pt Apple TV-ul conectat prin HDMI) folosesc 2 moduri: ISF Expert Bright Room (pt cand am lumina in camera, fie naturala sau artificiala) si ISF Expert Dark Room (pt cand nu am lumina si prefer sa ma uit pe intuneric, in general la filme).


Setari ISF Bright Room pt Live TV (posturile tv transmise prin cablu):

75 OLED LIGHT
85 Contrast
50 Brightness
15 Sharpness
50 Colour
00 Tint
Expert Controls: Dynamic Contrast - Off, Super Resolution - Low, Colour Gamut - Auto (schimb pe Wide doar la meciuri de fotbal), Colour Filter - Off, Gamma - 2.2, White Balance - Colour Temperature - Warm1
Picture Options: Noise Reduction - Low, MPEG Noise Reduction - Low, Black Level - Auto, Real Cinema - On, Motion Eye Care - Off, TruMotion - User - De-Judder pe 2, De-Blur pe 0, Motion Pro pe Off.


Setari ISF Dark Room pt Live TV (posturile tv transmise prin cablu):

35 OLED LIGHT
In rest totul exact ca mai sus, ca la modul Bright Room.


Setari ISF Bright Room pt Netflix, HBO GO, Apple TV:

70 OLED LIGHT
85 Contrast
50 Brightness
10 Sharpness
50 Colour
00 Tint
Expert Controls: Dynamic Contrast - Off, Super Resolution - Low, Colour Gamut - Auto, Colour Filter - Off, Gamma - 2.2, White Balance - Colour Temperature - Warm2
Picture Options: Noise Reduction - Low, MPEG Noise Reduction - Low, Black Level - Low, Real Cinema - On, Motion Eye Care - Off, TruMotion - User - De-Judder pe 2, De-Blur pe 0, Motion Pro pe Off.


Setari ISF Dark Room pt Netflix, HBO GO, Apple TV:
35 OLED LIGHT
In rest totul exact ca mai sus, ca la modul Bright Room.


Setari DOLBY VISION:

Picture Mode pe Cinema Home (User)
_50 OLED LIGHT
100 Constrast
_50 Brightness
_10 Sharpness
_50 Colour
__0 Tint

Expert Controls: Dynamic Contrast - Off, Super Resolution - Off, Colour Gamut - Wide, Colour Filter - Off, Gamma - 2.2, White Balance - Colour Temperature - Warm2
Picture Options: Noise Reduction - Off, MPEG Noise Reduction - Off, Black Level - Low, Real Cinema - On, Motion Eye Care - Off, TruMotion - User - De-Judder pe 2, De-Blur pe 0, Motion Pro pe Off.


Setari HDR:

Picture Mode pe Cinema (User)
100 OLED LIGHT si Dymanic Tone Mapping pe Off si (update de la AndreiNR) Dynamic Contrast pe Low.
In rest totul exact ca mai sus, ca la modul DOLBY VISION.
Tu schimbi setarile de fiecare data cand schimbi sursa? Din cate vad ai setari separate pe fiecare mod in functie de sursa. Nu folosesti un anume mod pentru o anumita sursa de semnal. Sau poate nu am inteles eu...

#4700
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Tv-ul se comuta automat pe cate un " calup" de setari in functie de sursa. SDR, HDR sau DV. Asa e cam la toate tv urile actuale 4k. Nu doar la OLED.

#4701
Qu1d4M

Qu1d4M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 06.11.2018
XtremeS, de schimbat nu mai schimb deoarece setarile odata facute raman cum le-ai pus. Da, am setari cat de cat diferite in functie de sursa si mod (cablu tv, diferite aplicatii din tv precum Netflix, HBO Go, Apple TV prin HDMI, Playstation prin HMDI) deoarece imaginea variaza. Dar, dupa cum poti vedea variatiile dintre surse pe content SDR (Bright sau Dark Room) sunt doar la procesare si putin la Oled Light (pe cablu imaginea este putin mai intunecata de exemplu). HDR si Dolby Vision am doar in aplicatia Netflix a tvului, Apple TV si Playstation 4, iar setarile pt aceste moduri sunt identice pe toate aceste surse.

Edited by Qu1d4M, 23 January 2019 - 16:21.


#4702
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
ce setari ai pentru playstation la HDR si la NONHDR ?
p.s. tot LG OLED B7 ?

Edited by ebin_os, 23 January 2019 - 20:37.


#4703
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
Am avut placuta surpriza sa descopar ca iesirea din b7 audio pe jack nu mai e castrata, sunetul este foarte bun.Numai ca trebuia setat pe "audio out" in loc de "wired headphones" .Pot sa il conectez direct in amplificator acum pe analog, neavand intrare digitala.

Edited by cccrys, 24 January 2019 - 15:02.


#4704
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
am si eu o intrebare daca activez in modul HDR game mode optiunea Dynamic Contrast pe High , nu mai vad "adevaratul efect" HDR?   daca las Dynamic Contrast pe off cum este default. Imaginea este intunecata - cred ca toti cei care au OLED LG b7 in HDR GameMode au aceiasi problema .. voi cum folositi?

#4705
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
Mareste luminozitatea din meniul jocului si scade gamma la 1.9, mai poti ridica un pic si brightness.

#4706
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Vrei sa spui creste gama la 1,9.
Desi matematic e o scădere de la 2,2 la 1,9  in realitate e o creștere a luminozitatii overall😁

Edited by bir75, 24 January 2019 - 17:59.


#4707
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
daca schimb Dynamic Contrast din Off pe High se rezolva problema dar cred ca pierd si efectul hdr`ului sau ma insel?

#4708
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

 bir75, on 24 ianuarie 2019 - 17:56, said:

Vrei sa spui creste gama la 1,9.
Desi matematic e o scădere de la 2,2 la 1,9  in realitate e o creștere a luminozitatii overall😁
Cum vine asta ? Adica asa actioneaza pe oled sau doar pe b8 ?
De exemplu am vazut in pozele puse de andrei cu panasonicu, ca daca a scazut gamma, a scazut si luminuozitatea.

#4709
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Gamma 2 4 luminozitate mica
Gamma 1,9 luminozitate ridicată.
Invers proportional

#4710
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
eu cred ca, gamma nu este aceiasi poveste cu Dynamic Contrast  - sunt doua chestii diferite

#4711
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

 ebin_os, on 24 ianuarie 2019 - 19:06, said:

eu cred ca, gamma nu este aceiasi poveste cu Dynamic Contrast  - sunt doua chestii diferite
Da,sunt diferite. Controale separate. Se pot combina in reglarea imaginii. Dynamic Contrast e un fel de supra contrast peste reglajul de contrast obisnuit al tv-ului. Amplifica mai mult contrastul normal. Si in reglajul saturatiei, culorilor exista ceva asemanator, amplifica mai mult culorile.

Edited by MMike, 24 January 2019 - 19:52.


#4712
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Eu nu am scazut gama la nimic. Am marit expunerea aparatuluo pentru a se vedea ca detaliile sunt acolo.

La toate device urile scaderea gama duce la cresterea luminantei si vice versa.

#4713
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Parca ai spus ca ai scazut gamma de la 2.4 la 2.3 sau ceva de genul daca am retinut sau nu am inteles eu bine.

#4714
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013

 MMike, on 24 ianuarie 2019 - 19:29, said:


Da,sunt diferite. Controale separate. Se pot combina in reglarea imaginii. Dynamic Contrast e un fel de supra contrast peste reglajul de contrast obisnuit al tv-ului. Amplifica mai mult contrastul normal. Si in reglajul saturatiei, culorilor exista ceva asemanator, amplifica mai mult culorile.

Dynamic contrast este o functie de overboost a zonelor luminoase si "intunecare" a celor inchise. In felul acesta imaginea pare mai contrastanta insa este alterata serios imaginea prin pierderea detaliilor si altele.
Cam cum face modul ala HDR aplicat surselor SDR.


 MMike, on 24 ianuarie 2019 - 19:53, said:

Parca ai spus ca ai scazut gamma de la 2.4 la 2.3 sau ceva de genul daca am retinut sau nu am inteles eu bine.

Aia da dar nu pentru poze ci asa l-am reglat pentru conditiile mele de vizualizare.

#4715
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

 AndreiNR, on 24 ianuarie 2019 - 19:56, said:

Cam cum face modul ala HDR aplicat surselor SDR.
Da,exact, buna comparatie.

 AndreiNR, on 24 ianuarie 2019 - 19:56, said:

Aia da dar nu pentru poze ci asa l-am reglat pentru conditiile mele de vizualizare.
Am inteles. Ma indus in eroare cele doua poze cu primplanu cu buzele rujate ale fetei, una mai putin luminata ca cealalta,dar clara.

Edited by MMike, 24 January 2019 - 20:02.


#4716
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
inseamna ca au o problema modele LG B7 pe gamemode HDR - el default pune la Dynamic Contrast - Off  , dar cu el off jocul este intunecat tare, si vorba de HDR nici gand

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate