Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41467 replies to this topic

#41149
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,748
  • Înscris: 13.11.2006
Este o cisma dar altele nu prea sunt, pentru ca toti prefera sa critice in loc sa faca ceva.
Nu fa asa videouri, fa ceva ca lumea, ca de dat din tastatura esti tare :P

#41150
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View PostDY2, on 28 martie 2024 - 00:06, said:

O sa isi dea seama ce pierde pe partea de audio cand va lua si el un sistem capabil sa decodifice semnalele audio ale filmelor.
După cât de hotărât a zis că nu-l interesează sunetul, s-ar putea să fie nevoie să-și ia și niște urechi. Posted Image

#41151
Sa_Fugim

Sa_Fugim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 03.10.2022
Am primit zilele astea update de OS pe LG C2. Acum arata meniurile ca la C3.

#41152
Sa_Fugim

Sa_Fugim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 03.10.2022
Si un Panasonic Oled de 55" la 4200 Lei PANASONIC TX-55MZ800E

#41153
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Adica echivalentul seriei raposate A de la LG.

#41154
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 26 martie 2024 - 21:50, said:

Netflix stă mai rău, cu pierdere de claritate, zgomot ușor și o virare de nuanțe, iar sunetul e mai jos cu vreo 7 dB față de disc.
Dispozitivul folosit pentru streaming a fost un Apple TV 4k.
Sunt mai multe variabile. La mine pe Apple TV 4k+ TV 4K SDR serialul The Gentlemen se vede prost fie ca fac stream de pe AppleTV fie ca fac de pe TV (prost in sensul de posterizari grave pe AppleTV si rezolutie slaba pe TV desi afiseaza info 4k cu bitrate 10.3Mbps). In schimb serialul 3 Body problem se vede bine daca fac stream de pe TV si cu aceleasi posterizari de pe Apple TV. Filmele/serielele HD se vad ok in ambele cazuri, au fost si filme 4K care s-au vazut ok in ambele cazuri. Banda de Internet exista, nu e problema asta, plus ambele dispozitive legate pe ethernet in porturi 1gbps.
Ce difera? Canalul de stream trimis de Netflix catre dispozitiv, in teorie ambele suporta h265 dar e posibil sa trimita h264 la TV si h265 la AppleTV si pentru cazurile respective sa fie diferente de calitate intre stream-urile aceluiasi continut, chestiune pe care nu poti sa o controlezi (Netflix decide dupa MAC-ul dispozitivului). E perfect posibil ca stream-ul h265 4K HDR/DV sa fie impecabil pentru acelasi continut, nu am reusit sa testez.
Variatia asta de calitate n-am intalnit-o inca pe Disney sau Prime.
La final cred ca e destul de clar ca un continut pe streaming va avea o calitate mai slaba decat un disc sau un remux, in plus apare si o variabilitate care nu poate fi controlata de utilizator.

Edited by Hansolo, 28 March 2024 - 13:22.


#41155
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

View PostJean-Luc_Picard, on 28 martie 2024 - 07:58, said:

După cât de hotărât a zis că nu-l interesează sunetul, s-ar putea să fie nevoie să-și ia și niște urechi. Posted Image
Terminati cu mistocareala pe seama mea. Nu vreau sa intru in detalii referitor la capitolul sunet. Cauze ce nu tin de mine. Sunt pasionat si de sunet, dar acum nu se poate. Subiect inchis.

View PostDY2, on 28 martie 2024 - 00:06, said:

Faptul ca tu te multumesti cu asa calitate, este exact ca la mine, in sensul ca ma multumesc cu LCD
Nu e asa deloc ! Nu iti poti da seama cum se vede real la mine. Aia e doar o poza facuta cu o camera neperformanta, la care m-am scremut sa iasa cat de cat bine si tot nu reflecta realitatea, dar vezi cat de colorata si luminoasa e imaginea chiar si din poza aia nereusita (claritatea nu a reusit sa o surprinda, asa le face pe toate....). La tine (iar zic) imaginea stearsa, lipsita de orice, la mine e intensa si plina de dinamica si nu e pe profilu Vivid ci pe un altul normal, "Cinema", cu setari moderate ! Insa ce sa fac daca pe oled (G3) se vede asa ? ;) Daca ai avea tv-u pus langa un oled, ti l-ai arunca in secunda 2 pe geam si ti-ai lua oled instant. Nu te invit la mine, ca pleci cu G3 la subtioara :)

#41156
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Ah, ok, scuze. Nu că nu te interesează (în sensul că percepi diferența sau îți e totuna), ci nu este ceva de actualitate din cauze externe.

Edited by Jean-Luc_Picard, 28 March 2024 - 16:34.


#41157
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

View PostJean-Luc_Picard, on 28 martie 2024 - 16:33, said:

ci nu este ceva de actualitate din cauze externe.
Da, din pacate.... Am sistem 5.1 Sony, receiver si boxe multicanal si sub, de lemn frontale de podea, dar acum se afla in alta locatie, pe care o accesez rar. Nu am mai facut upgrade de mult timp. Am fost pasionat de sunet, insa acum asta e, TREBUIE sa ma multumesc cu ce reda audio tv-u (G3).....

Ba chiar la sunet sunt foarte (mai bine zis am fost) pretentios, dar acum n-am incotro....

#41158
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDY2, on 28 martie 2024 - 00:06, said:

In stanga e poza ta pe OLED, in dreapta e cum se vede la mine pe LCD, tot pe netflix.

Compararea a doua televizoare folosind poze, facute si in locatii diferite, e o PROSTIE.

#41159
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,748
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMMike, on 28 martie 2024 - 16:33, said:

Terminati cu mistocareala pe seama mea. Nu vreau sa intru in detalii referitor la capitolul sunet. Cauze ce nu tin de mine. Sunt pasionat si de sunet, dar acum nu se poate. Subiect inchis.


Nu e asa deloc ! Nu iti poti da seama cum se vede real la mine. Aia e doar o poza facuta cu o camera neperformanta, la care m-am scremut sa iasa cat de cat bine si tot nu reflecta realitatea, dar vezi cat de colorata si luminoasa e imaginea chiar si din poza aia nereusita (claritatea nu a reusit sa o surprinda, asa le face pe toate....). La tine (iar zic) imaginea stearsa, lipsita de orice, la mine e intensa si plina de dinamica si nu e pe profilu Vivid ci pe un altul normal, "Cinema", cu setari moderate ! Insa ce sa fac daca pe oled (G3) se vede asa ? Posted Image Daca ai avea tv-u pus langa un oled, ti l-ai arunca in secunda 2 pe geam si ti-ai lua oled instant. Nu te invit la mine, ca pleci cu G3 la subtioara Posted Image

Pozele erau sa vezi diferenta de calitate intre streaming si BD, dar iar ai citit pe dos si ai inteles ce ai vrut.
Te-ai gandit vreodata ca nu doar telefonul tau nu surprinde imaginea asa cum este in realitate?
Acum ca tu confunzi nivelul de culoare cu detaliile, este strict problema ta.
Ti-am mai scris cum am ales LCD-urile, erau puse la gramada langa oleduri si ghici ce am ales :D
Daca vreau oled, imi permit la orice ora, o diagonala mai mare ca a ta, stai flexat ca la mine nu este cazul, altele au fost motivele pentru care am luat lcd de cateva ori mai scum decat telefonul tau cu ecran oled de 55” :P

#41160
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Diferenta de calitate intre sursa X si sursa Y se face pe cadre extrase din film, nu poze la ecrane.

#41161
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,748
  • Înscris: 13.11.2006

View Postdani.user, on 28 martie 2024 - 22:01, said:

Diferenta de calitate intre sursa X si sursa Y se face pe cadre extrase din film, nu poze la ecrane.
A facut @JLP mai sus testul si a pus aici rezultatele, poate pe el il crezi daca iti spune ca diferentele intre streaming si bd sunt vizibile.
Mai sunteti multi care credeti ca ca Netflix ofera calitate superioara unui BD, nu are rost sa amintim de birate... ?

#41162
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

 DY2, on 28 martie 2024 - 21:57, said:

Pozele erau sa vezi diferenta de calitate intre streaming si BD, dar iar ai citit pe dos si ai inteles ce ai vrut.
Te-ai gandit vreodata ca nu doar telefonul tau nu surprinde imaginea asa cum este in realitate?
Acum ca tu confunzi nivelul de culoare cu detaliile, este strict problema ta.
Ti-am mai scris cum am ales LCD-urile, erau puse la gramada langa oleduri si ghici ce am ales :D
Daca vreau oled, imi permit la orice ora, o diagonala mai mare ca a ta, stai flexat ca la mine nu este cazul, altele au fost motivele pentru care am luat lcd de cateva ori mai scum decat telefonul tau cu ecran oled de 55” :P
Pozele comparative puse de tine (a mea cu oled langa a ta cu lcd) au fost o idee buna care vine pefect in sprijinul ideii mele cum ca conteaza si pe ce vezi. O imagine ca aia de pe lcd u tau, fara sare si piper, decolorata si fara contrast e si normal sa zici ca nu e ca aia de pe disc, e diferenta mare. Schimba-ti tv-u ala chiar si cu un lcd, dar unu performant, daca nu-ti place tie oledu.

Nu sunt make up artist sa-i analizez si sa-i numar porii fetei lui Lucy de la distanta de vizionare de 2.5 m.

Edited by MMike, 28 March 2024 - 22:47.


#41163
stormglass

stormglass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 15.07.2010
@DY2
"Daca vreau oled, imi permit la orice ora, o diagonala mai mare ca a ta, stai flexat ca la mine nu este cazul"

Monșer!
Stiu ca modestia nu mai este la moda insa, mesajul tau catre MMike este lipsit de eleganta si nu aduce niciun argument utilizabil in derularea discutiei.
Nu ne mai ramane decat sa ne punem extrasele de cont aici pe forum... Eventual sa ne intalnim toti de pe aici si sa facem si un "pissing contest".
S-ar putea sa ai surprize atat in privinta cifrelor din extrasele de cont a unuia sau altuia cat si a distantei la care bate jetulPosted Image .
A evalua pe cineva dupa diagonala TV-ului detinut nu mi se pare o abordare inteleapta.

#41164
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,748
  • Înscris: 13.11.2006
Eu am inteles ca tu ai ceva personal cu mine, dar cu @JLP ce ai de nu iei in considerare testul facut de el cu scule profesionale?
De matematica nu te mai intreb, ca nu le ai cu ratele de transfer.
Ramai la parerea ta fixista cum ca pe Netflix se vede excelent un film, iar pe BD acelasi film e naspa, daca nu e vizionat pe G3.

View Poststormglass, on 28 martie 2024 - 22:55, said:

@DY2
"Daca vreau oled, imi permit la orice ora, o diagonala mai mare ca a ta, stai flexat ca la mine nu este cazul"

Monșer!
Stiu ca modestia nu mai este la moda insa, mesajul tau catre MMike este lipsit de eleganta si nu aduce niciun argument utilizabil in derularea discutiei.
Nu ne mai ramane decat sa ne punem extrasele de cont aici pe forum... Eventual sa ne intalnim toti de pe aici si sa facem si un "pissing contest".
S-ar putea sa ai surprize atat in privinta cifrelor din extrasele de cont a unuia sau altuia cat si a distantei la care bate jetulPosted Image .
A evalua pe cineva dupa diagonala TV-ului detinut nu mi se pare o abordare inteleapta.
Monser! reciteste ce a scris idolul tau, nu stiu cine este lipsit de eleganta, de obicei raspund exact cum mi se raspunde.
Ia de vezi cine pe cine evalueaza si dupa ce.
Nu ai inteles ca individul m-a facut hot, indirect nu imi permit un G3 ca al lui, invata sa citesti un text, apoi sa te iei de mine.
Inca o data, mai sunteti multi pe aici la care va este frica ca va fur Oledurile?
Poate te ajuta fraza asta:

View PostMMike, on 28 martie 2024 - 16:33, said:

Daca ai avea tv-u pus langa un oled, ti l-ai arunca in secunda 2 pe geam si ti-ai lua oled instant. Nu te invit la mine, ca pleci cu G3 la subtioara :)

Edited by DY2, 28 March 2024 - 23:06.


#41165
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
@DY2
"Daca vreau oled, imi permit la orice ora, o diagonala mai mare ca a ta, stai flexat ca la mine nu este cazul"   


Afirmatia asta spune multe . E de nivel intre gradinita si clasa pregatitoare...

Edited by ioany, 28 March 2024 - 23:07.


#41166
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
@DY2 Stai relax ca asa mi-a zis si mie ca nu imi permit un c..at de tv de cca.1400 euro,dar na LG G3 is the best,mare e flustrarea daca venim cu argumente nu e bine.

View PostMMike, on 24 februarie 2024 - 22:39, said:

In locu tau as tacea. Sa vorbesti cand o sa-ti poti permite sa-ti cumperi un oled de 65 inch la pretul pe care il are, nu prin dos, la pret de tcl de 2000 lei.

Edited by Phonyx, 28 March 2024 - 23:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

2 members, 3 guests, 0 anonymous users

anghel2000, vilica

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate