Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
41646 răspunsuri în acest subiect

#22141
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014
Pe peretele de la castel, dacă ai, într-o firidă.

#22142
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.143
  • Înscris: 25.04.2016

View Posteddy_teer, on 15 ianuarie 2022 - 13:50, said:



Dă-mi un link cu CRT SMART, 4K, HDR, 120 Hz, de 50 de Inch, daŽ să fie de ăla de-l pot prinde pe perete !
Link de pe olx poate sau te duci pe la tara din poarta in poarta poate mai gasesti pe la cineva :)
Problema cu agatatu pe perete e sa-l poti ridica cu macaraua pe ala de 50 inch :))))

View Postcrommozom, on 15 ianuarie 2022 - 13:20, said:


Merci. Nu mai stiu... Cred ca in manualul de utilizare, nu sunt sigur sper sa nu gresesc, am vazut indicatiile astea cu tandemul luminozitate si peak luminance, eventual gama. Parca era recomandata luminozitatea la maxim si setat dupa conditii si bunul plac peak luminance-ul, eventual gama. La LG da, tot CX, imi aduc aminte ca ziua il tineam in luminozitate 70, in acelasi loc fizic si era suficient. Nu luminozitatea a fost problema, nici la BX-ul anterior.
Oricum, una peste alta, ca amplasare fizica, daca lcd-ul vechi nu foarte luminos se vede bine ziua din punct de vedere al luminozitatii, si oled-ul se va vedea.
LG recomanda oled light la 80 si contrastu la 85, vazusem undeva parca intr-un manual. Iar acea setare Peack Brightness la LG (si Peack Luminance la Sony) e Off default pe SDR si e destul de ok asa.
Am impresia ca Sony (seria 8, 80) sta mai prost cu luminozitatea (overall) decat corespondentul LG, seria C sau chiar si B (doar luminozitate).

Editat de MMike, 15 ianuarie 2022 - 15:24.


#22143
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 615
  • Înscris: 01.10.2010
Posibil sa stea mai prost.
Venit din reset general, in SDR, pe custom, nu știu dacă e general valabil, vine cu peak luminance pe medium. Așa îmi aduceam aminte, așa și vine default am văzut. Cu rezerva că poate își pastreaza setările in funcție de utilizator (cont). Oricum ar fi, in cazul meu (camera normal de luminoasă cred) nu mă plâng de luminozitate.

#22144
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.143
  • Înscris: 25.04.2016
Ideea e ca la 100% luminozitate, sa aiba suficienta lumina astfel incat sa o poti da si tine mai jos pentru protectia panoului.

#22145
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.503
  • Înscris: 17.09.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 15 ianuarie 2022 - 13:04, said:

Da. Ce m-aș mai întoarce la un aparat cu peste juma' de metru adâncime, greu de niște zeci de kile și sensibil la câmpuri magnetice, să stau să-i demagnetizez grila perforată. Posted Image
Ghinion, eu preferam sa iau un trinitron sh (am avut monitor, TV) decat un CRT normal nou, cu ala n-am avut stresul relativ la demagnetizare ci doar la greutate.
Imi aduc aminte pe vremea aia de electronica vest-europeana (modulara/servisabila) vs japoneza (nemodulara/cu componente supradimensionate).
Pe unele componente de calculator (cum ar fi sursele) inca mai sunt recenzii care prezinta componentele si calitatea lor, la TV n-am prea mai vazut sa preocupe pe nimeni electronica.

#22146
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.298
  • Înscris: 06.12.2006
FINALLY Samsung OLED TV Launch, Release Date and Expectations in 2022

#22147
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.821
  • Înscris: 09.01.2007
Bam bam bam...
Daca e nevoie sa vanda si WRGB OLED e destul de clar care o sa fie pretul QD-OLED-urilor. Eu pariez pe ~15k pentru 55" cel putin in 2022. :)

#22148
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.403
  • Înscris: 07.02.2017
Se speculează ca QD-Oled va fi între 3000-4000 euro.

#22149
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.641
  • Înscris: 07.10.2005
Vor avea sau nu DV aceste tv-uri Samsung?

Treaba buna este ca acum daca a intrat si Samsung in hora oled este de asteptat sa scada si preturile in viitor.

Este fain comentariul asta de la clip:

J Y
Well didn’t they throw full force anti oled marketing for four years now? Oled low brightness, high reflection, burns in after 10 minutes etc. I remember getting an anti oled propaganda training from samsung a few years ago when i worked in a store

Editat de Mr. Incredible, 15 ianuarie 2022 - 20:49.


#22150
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.143
  • Înscris: 25.04.2016
Samsung's first OLED TVs said to launch in July
https://www.google.c...-gen-qd-oled-tv

#22151
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.821
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmax_01, on 15 ianuarie 2022 - 20:31, said:

Se speculează ca QD-Oled va fi între 3000-4000 euro.

Pai da, eu ziceam de lei, nu de euro, deci se pare ca sunt in partea de jos a estimarii, ma gandeam ca exagerez eu dar se pare ca nu. Vom vedea.

#22152
steaua23

steaua23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.346
  • Înscris: 25.10.2009

View Postcrommozom, on 15 ianuarie 2022 - 15:39, said:

Posibil sa stea mai prost.
Venit din reset general, in SDR, pe custom, nu știu dacă e general valabil, vine cu peak luminance pe medium. Așa îmi aduceam aminte, așa și vine default am văzut. Cu rezerva că poate își pastreaza setările in funcție de utilizator (cont). Oricum ar fi, in cazul meu (camera normal de luminoasă cred) nu mă plâng de luminozitate.
Peak luminance in SDR este pe Medium,la Sony,daca dai default la setari.Eu am scazut la Brightness,de la 50 care e maximul,la 40!
Nu stiu de ce atatea griji fata de QD-OLED,sau teama.Vor fi scumpe,logic,dar sigur vor fi mai bune decat oled-urile din clasa de varf,eu unul sunt sigur de asta. Si nu,n-o sa se aprinda nici unul.Ca anul asta vor fi si oled-uri Samsung,o fi un lucru bun,dar nu vad sa scada preturile,Samsung in general e scump,asa ca in nici un caz nu cred ca vor fi preturi mai mici la restul producatorilor.Cred ca vor avea preturi la fel,sau mai mari decat Sony.

Editat de steaua23, 16 ianuarie 2022 - 11:05.


#22153
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.143
  • Înscris: 25.04.2016

View PostMr. Incredible, on 15 ianuarie 2022 - 20:45, said:

Treaba buna este ca acum daca a intrat si Samsung in hora oled este de asteptat sa scada si preturile in viitor.
Cat sa scada ? Deja LG are seria A de "low cost". Mai jos de seria A nu cred ca va face nimeni oled. Se va mai ieftini putin seria asta A.
Apoi LG are seria B care acum e intre entry si mid level, apoi seria mid level C si seria superioara G. Deci au de toate pentru toti. S-au gandit bine, ca sa nu scada prea mult pretu. Si LG sunt cei mai ieftini, fata de Sony si Panasonic si cred ca si fata de ce va scoate Samsung (cu panou LG).

#22154
Olimpiucaramanmarcel

Olimpiucaramanmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 734
  • Înscris: 19.02.2019
Rezonez la ceea ce spui. Preturi mai mici cum si de la cine?

#22155
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.143
  • Înscris: 25.04.2016
Un semn ca nu mai vor sa scada pretul (mai jos decat 48 inch seria A) este viitoru model de 42 inch care va fi inglobat in seria C, nu in seria A si nici B ! si deci nu va fi mai ieftin decat 48A2.

#22156
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.821
  • Înscris: 09.01.2007
Pai nenea din clipul de mai sus spunea ca daca LG a decis sa vanda panouri pana si lui Samsung, inseamna ca nu-s departe chinezii de a invada piata de oleduri (in 2-3 ani). Deci de-acolo ar putea veni preturile mai mici, cine stie. Oricum, simplul fapt ca va avea si Samsung mai multe game de OLED inseamna competitie, lucru foarte bun pentru cumparator. Poate mai scad preturile celor mai mari, macar, si tot e bine.

#22157
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.143
  • Înscris: 25.04.2016
E vorba de PRINCIPALII producatori de oled, LG, Panasonic, Sony (si se pare ca va fi si Samsung). Restul producatorilor au deja preturi mai mici la unele modele....

View PostTehCube, on 16 ianuarie 2022 - 12:58, said:

Poate mai scad preturile celor mai mari, macar, si tot e bine.
Aici e problema. Sa mai scada preturile la oledurile bune mid level, gen LG seria C si eventual seria superioara G, dar nu prea cred. Nu degeaba LG are acum in gama 4 serii A,B,C,G, pentru fiecare categorie de buzunar. Ei stiu ca se cauta cele performante, insa asa te fac sa scoti bani (mai multi)  :) , altfel, daca vrei musai oled, iei din seriile mai ieftine..... Sunt capitalisti totusi, nu filantropi....

#22158
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.641
  • Înscris: 07.10.2005
Ma refeream ca este posibil sa scada in perioada urmatoare preturile la piata de tv-uri oled la toti producatorii acum ca intra si Samsung in hora, ei cumpara in prima faza 2.000.000 de panouri si cum sunt pe primul loc ca producator mondial de tv-uri si au un marketing foarte agresiv se vor agita apele mai mult decat pana acum.

Preturile au scazut mult in ultima vreme si nu ma refer doar la aparitia gamei A la LG, LG C1 de 65 inch s-a vandut la 6.000 lei, acelasi model se considera super avantajos ca pret acum cativa ani daca era cumparat  cu 8.000-9.000 lei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate