Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41466 replies to this topic

#1153
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006

View Postdragos495, on 21 iunie 2017 - 14:13, said:

si tocmai am zis ca am facut comparatia intre un disc si acelasi film de pe un hdd. diferenta enorma la culori, la sharpness, la contrast, la nivelul de negru, cel de pe hdd avea artefacte etc etc
Deci chiar ma faci sa-mi iau un bluray player ca sa vad diferenta :))
Tu ce bluray player folosesti?

#1154
dinamovistu

dinamovistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.03.2002
Cred ca XBox One S. Cred ca e cel mai ieftin player Ultra HD.

#1155
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postkorbus, on 21 iunie 2017 - 17:20, said:

Not really - si de la inceputul lui mai si pana acum au mai aparut cateva titluri, gen Patriots' Day, La La Land, Inferno: http://www.pcmag.com...rs-for-download
Ba really, si in articolul citat spune ca nu e sigur ca e spart AACS 2.0

#1156
keanustar

keanustar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 13.02.2006
E posibil sa fie spart. De la articolul respectiv au mai aparut 3 in format blu-ray, cu toate extra aferente si meniu:
Patriots Day - 82 GB
Inferono - 54 GB
La La Land - 88 GB

Nu sunt .iso, dar sunt folderele de blu-ray.

#1157
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2005

View PostHansolo, on 22 iunie 2017 - 10:36, said:

Ba really, si in articolul citat spune ca nu e sigur ca e spart AACS 2.0

Aici e un articol mai recent si mai detaliat. Intr-adevar, nu este inca limpede ce metoda a fost folosita sau daca AACS 2.0 a fost spart, dar indiferent de cum s-a procedat, fisierele rezultate se pare ca sunt identice cu cele de pe discurile originale.

#1158
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
Le-am incercat pe toate, inca mai am 2tb de filme uhd "trase de pe net". Nu au nicio treaba cu aceleasi filme, dar pe discul original. Crezi ca nu mi-ar placea sa nu mai dau 20-25 de lire pe film de fiecare data? Posted Image

Repet, sunt filme uhd, de dimensiuni mari, fury cu brad pitt are 115gb parca si e cel mai mare ca dimensiunea pe hdd dar si un disc blu ray normal full hd tot are image quality mai bun decat majoritatea filmelor uhd "de pe net".

Folosesc one s si il recomand oricui. Merg si filmele si jocurile si a fost si cel mai ieftin uhd player cand l-am luat, desi atunci erau doar 2-3 pe piata.

Edited by dragos495, 23 June 2017 - 01:30.


#1159
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postdragos495, on 20 iunie 2017 - 19:14, said:

principalul motiv pt care as recomanda un player standalone e ca inca nu s-a ajuns cu calitatea streamurilor/fisierelor la cea a discurilor.

acelasi film 4k, de 100gb+ arata oribil redat dintr-un fisier vs de pe un disc uhd hdr.
iarta-ma dar spui prostii....intre un film de pe Kodi si un player dedicat SUNT intra-devar diferente MARI
dar intre un disc bluray si acelasi film copiat intr-un hdd si redat pe un mediaplayer bun NU exista diferente decat daca ai microscoape in loc de ochi...

#1160
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Intre un blu-ray (disc fizic) full hd și blu-ray ISO desfăcut în container m2ts encodat h264 redat de pe HDD extern via USB, NU EXISTA DIFERENTE nici vizibile nici de informație (bitrate) Valabil doar la m2ts.
La MKV exista deja compresie vs matrita fizica (disc) Matrița fizică (discul) este comprimata 4.2.0 fata de matrița de studio https://en.m.wikipedia.org/wiki/.m2ts

Edited by Calin_fdx, 24 June 2017 - 21:45.


#1161
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Calin, nu ai dreptate, mkv e doar un container ca m2ts si poti schimba containerul fara recodare, chiar prin schimbare extensie. Toate remux de bluray sunt copii 1:1.
La bluray uhd nu e clar daca exista intr-adevar un remux.
Iar colegul anterior fireste ca prin generalizare nu are dreptate, mai ales pentru un pasionat de calitate.

#1162
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Se pare ca nu luati in considerare faptul ca fisierele sunt redate de multe ori folosind alta procesare fata de cum este redat discul optic in playerele BD ca despre medi-playere nu ai ce sa compari acolo se redau doar fisiere.Exista diferente de imagine clare si intre playere BD de firma cand redau acelasi disc, la media-playere nici nu vreau sa ma gandesc.
Exista diferente daca nu foarte vizibile macar se pot pune in evidenta in anumite situatii intre disc si fisier, diferente datorate modului de procesare nu a datelor din sursa.

#1163
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Sigur, au fost cazuri cand procesarea pe USB era diferita de procesarea pe disc.

Edited by Hansolo, 25 June 2017 - 10:41.


#1164
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Cred că în momentul în care faci ripping de pe disc, apare invariabil jitter. Iar fișierul rezultat, poate fi și 1:1, nu va mai fi identic cu originalul.

#1165
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Calitatea video nu se rezuma la materialul redat, cel mai important element din lantul video este dispozitivul de afisare apoi procesarea din date in imagine si la sfarsit conteaza ce se reda.Asta nu inseamna ca sursa trebuie neglijata.
Pe un telefon smart orice redai poate sa arate impecabil dar pe in proiector poti observa cu usurinta limitarile si problemele.

#1166
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
eu ma refeream strict la UHD. avem oleduri 4k si ma uit la full hd? thanks but no thanks.

cand vor fi filmele uhd downloadate de pe net identice cu cele de pe disc dpdv al IQ voi fi primul care va anunta aici, promit! :)

#1167
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
test cu 65EZ950
http://www.lesnumeri...37749/test.html

#1168
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Ez950 e deja istorie.

#1169
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
Pai tv-ul meu e pe pe drum spre magazin apoi spre mine,  azi o sa iau si player-ul ubp-x800 de la sony, si dupa ce vine tv-ul o sa  incerc sa va spun daca vad vreo diferenta intre imaginea dintre un remux  si un disc fizic, pentru ambele variante si 4k si 1080.

Nu cred ca o sa pun imagini, cred, stiti cum este diferenta intre ce vezi tu monitor cu ce vad eu pe tv  mai ales si dispozitivul cu care se face captura Posted Image

Ps; si totusi daca s-ar decide nevasta odata la culoarea draperiei blackout .... vine tv-ul si tot nu am draperia Posted Image

Edited by spheedy, 26 June 2017 - 15:27.


#1170
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
poti sa pui poze, eu folosesc tvul pe post de monitor! :)

pt binele buzunarului tau, sper sa nu vezi diferente mari!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate