Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casti bluetooth over-head

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postbind, on 12 noiembrie 2016 - 19:52, said:

Am eu impresia sau e interzis la locul de munca cu casti?
Adica colegul isi implanta in cap o surubelnita, dar tu nu-l auzi cand zbiara din cauza castilor.

dacă nivelul de zgomot depășește un anume prag căștile antifonice ar trebui să fie obligatorii. Cel puțin așa e în țările civilizate.

#20
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
E lege europeană transpusă și la noi: la peste 87 dBA continuu pe 8 ore deja tre' să porți antifoane. Dar asta nu-i deloc totuna cu a asculta muzică și deci a adăuga și mai mulți decibeli la cei existenți. ;)

#21
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Nu a masurat nici draq decibelii din atelierul meu. Si nu cred ca daca asculti muzica in casti adaugi decibeli celor existenti. Daca ai pune muzica la boxe astfel incat sa acoperi zgomotul provenit de la utilaje ar fi adevarat, dar aia e alta mancare de peste.

View PostDaculScoril0, on 13 noiembrie 2016 - 11:27, said:



dacã nivelul de zgomot depãșește un anume prag cãștile antifonice ar trebui sã fie obligatorii. Cel puțin așa e în țãrile civilizate.
Nu cred ca in tarile civilizate te pot obliga sa porti izmene la tine-n sufragerie.

#22
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostLOCOmotive, on 13 noiembrie 2016 - 12:53, said:

nu cred ca daca asculti muzica in casti adaugi decibeli celor existenti
Depinde foarte mult de cât de bine izolează căştile, nefiind construite să funcţioneze ca antifon. Dacă ele îţi taie 6 dB din ce auzi din jur, iar ca să ţi se pară că auzi clar muzica tu simţi nevoia s-o dai la +9 dB faţă de zgomot, tocmai ai înrăutăţit problema cu 3 dB. Dacă ele atenuează cu 12 dB şi tu auzi deja suficient de bine muzica la 6 dB peste zgomot, ai îmbunătăţit cu 6 dB. Depinde.

Quote

Daca ai pune muzica la boxe astfel incat sa acoperi zgomotul provenit de la utilaje ar fi adevarat
Întotdeauna o să tinzi să faci reglaje ca să acoperi, că altfel pui muzică degeaba. Întrebarea e faţă de ce nivel de zgomot dai muzica mai tare, şi acolo intră în ecuaţie atenuarea câştigată cu construcţia căştilor (vezi mai sus).

Quote

Nu cred ca in tarile civilizate te pot obliga sa porti izmene la tine-n sufragerie.
Am presupus că e vorba de locul de muncă, unde nu eşti la tine-n sufragerie ci în firma cuiva care are datorii faţă de tine - să nu te distrugă prin condiţiile în care te pune să munceşti.

#23
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Nu, am scris pe pagina anterioara. Le folosesc in atelierul de acasa, unde lucrez singur.

#24
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdonjoe, on 13 noiembrie 2016 - 12:16, said:

E lege europeană transpusă și la noi: la peste 87 dBA continuu pe 8 ore deja tre' să porți antifoane. Dar asta nu-i deloc totuna cu a asculta muzică și deci a adăuga și mai mulți decibeli la cei existenți. Posted Image

există antifoane cu muzică

#25
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
eu la birou cand nu mai vreau sa ascult banalitatile si glumele rasuflate ale colegilor folosesc aceste casti BT....
http://www.evomag.ro...ru-2505061.html

nu sunt de top dar pt.flacurile din smartphone sunt f.bune, au si radio fm in ele cat si locas de card microsd, acopera si izoleaza foarte bine urechea fara sa apese...
din cate am inteles sunt facute de o firma obscura din Germania, am avut inainte casti Energy BT7 insa bentita de cap s-a rupt dupa mai putin de 1 an....

Edited by Valmont43, 20 November 2016 - 21:19.


#26
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Atenţie la căştile no-name! Ai ocazia să arunci banii pe fereastră, cumpărându-le.

Eu am dat echivalentul a 200 lei pe o pereche de căşti wireless pe care să le folosească fiică-mea în timpul călătoriilor cu avionul. Pe cutia lor scria că bateria are autonomie 8 ore. Aiurea...în 2 ore şi jumătate era dusă, asta de nouă. Am fost dezamăgit complet de ele, după 2 săptămâni i le-am aruncat.

Am, în schimb, de jumatate de an, Sennheiser Momentum Wireless de care sunt relativ mulţumit. Foarte confortabile, le port cu orele şi uit de ele. Bateria excepţională, duce peste 20 de ore lejer, sunet clar şi cald. Meniu simplu, intuitiv, cu confirmare vocală: îmi spune câte ore de autonomie mai are bateria, etc. Izolare fonică foarte bună. Mi-ar fi plăcut ceva mai mult bass şi o mai bună prestare în timpul apelurilor telefonice. În rest, nu am ce să le reproşez. Dar, calitatea aceasta a venit cu un preţ pe măsură, cca 2000 lei costul de achiziţie!

#27
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Saau, ar mai fi variante de genul să-ţi iei o cască pe fir cu calităţi audio respectabile, cu fir detaşabil conectat pe jack, şi să-i adaugi un "cercel" din ăsta: https://www.okazii.r...auto-a179577511

Nu ştiu dacă jucărelele astea au conexiune stabilă pe Bluetooth sau alte probleme, dar dacă găseşti una care merge bine şi o ataşezi la jack-ul tată disponibil pe un Superlux HD668B cred că baţi la fund orice cască bluetooth care se poate obţine gata făcută la acelaşi preţ total. (Sau cu un 669 sau 662-Evo dacă vrei cască închisă.) Ideal e genul ăsta care vine cu jack tată-tată detaşabil, ca să te poţi lega şi de căştile cu jack-mamă (unele Audio-Technica, Sennheiser, Shure, Bose etc.) şi de alea cu tată (Superlux).

Edited by donjoe, 20 November 2016 - 22:18.


#28
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
castile pe care eu le am nu au niciunul din neajunsurile enumerate, bateria ma tine de uit sa le incarc iar ca si confort sunt ok
sunetul este ceva mai modest(dar nu prost) nah la 200 lei nu pot avea pretentia sa sune ca un Sennheiser sau B&W insa nu stiu cati si-ar permite sa dea 1500-2000 lei pe o pereche de casti BT Posted Image

Edited by Valmont43, 21 November 2016 - 09:48.


#29
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
@Valmont43 - Tu ai fost mai norocos ca mine cu căştile de 200 de lei. Eu am relatat doar păţania mea, nu am susţinut că toate căştile no-name sunt varză!

În privinţa Sennheser-ului, dorinţa pentru un bass mai potent e doar o chestiune de preferinţă personală, mulţi alţii susţin că aceste căşti se aud excepţional. Tot astfel, căştile care nu au nici un neajuns din punctul tău de vedere, pot fi nesatisfăcătoare pentru altcineva.

Am cumpărat în urmă cu un an o pereche de căşti no-name cu fir, sunetul era în genul Beats - iar preţul,excelent. Şi-acum îmi amintesc de ele cu plăcere, doar că s-au rupt între timp (plastic ieftin). Fix aceeaşi marcă au fost cele ale fiică-mi, gândeam că dacă "firma" stă bine cu sunetul, poate am avut eu ghinion cu construcţia celor vechi. Dar nu a fost aşa: acumulator ieftin şi prost pentru un preţ final scăzut. Păcat, că sunau bine...

#30
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Sennheiser Momentum Wireless costa in jur de 2000 lei....nu suporta evident comparatie cu niste casti la 200 lei Posted Image
Pentru avion sau alte medii zgomotoase recomand cele cu atenuare zgomote exterioare, cei de la Audiotechnica fac niste modele foarte reusite....
http://www.audio-tec...ducts/39/40/473

Edited by Valmont43, 21 November 2016 - 18:34.


#31
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Şi Sennheiser Momentum Wireless ştie Active Noise Cancelling, eu am avut de ales între acestea şi Bose Quiet Comfort. Deşi cele Bose izolau o idee mai bine zgomotele din jur şi erau mai bune la preţ, mi-a plăcut mai mult cum sună Sennheiser.

Cel mai mult mi-au folosit în ultima vacanţă, în timpul zborului cu avionul. 5 ore şi 20 de minute zbor direct, copii mici în preajmă care își pierduseră de mult răbdarea şi începuseră să devină irascibili. Mi-am pus căştile peste urechi şi m-am bucurat în linişte de playlist-ul favorit, plus un film vizionat pe laptop! Aceeaşi manevră şi la întoarcerea din vacanţă, doar filmul a fost altul!  Posted Image

#32
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 20 noiembrie 2016 - 22:17, said:

Saau, ar mai fi variante de genul să-ţi iei o cască pe fir cu calităţi audio respectabile, cu fir detaşabil conectat pe jack, şi să-i adaugi un "cercel" din ăsta: https://www.okazii.r...auto-a179577511
Testat cercelul şi pot să spun că seamănă bine a muzică ce se aude în căşti prin el, dar există indiscutabil o pierdere de calitate, o dată pentru că e versiune de Bluetooth mai veche de 4.0 şi fără codec aptX (oricum n-aveam în telefon, aşa că nu puteam transmite aptX, degeaba ştia receptorul), dar cel mai important cred că e din cauza DAC-ului extrem de înghesuit, forţat să funcţioneze într-o jucărea atât de mică, pe aceeaşi placă împreună cu un microfon, un radio Bluetooth, partea digitală de Bluetooth, circuitul de încărcare pe USB, bateria care ţine max. 8 ore, controlerul care ştie să-mi zică cu voce modul de funcţionare activat sau numărul de telefon de pe care tocmai sunt sunat (efectiv mi-l recită fata cifră cu cifră Posted Image ) ş.a.m.d.

Deci aviz amatorilor: aia va semăna a muzică, dar nu se numeşte calitate, e ca şi cum ai converti totul în MP3 de 128 kbps. E valabil pentru ce îl vând ei - folosire în gălăgia dintr-o maşină - dar în medii mai silenţioase a nu se aştepta performanţe hi-fi. Şi din păcate cred că e valabil la o grămadă de căşti Bluetooth care înghesuie un astfel de modul într-una dintre cupe.

Edited by donjoe, 24 November 2016 - 19:16.


#33
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 24 noiembrie 2016 - 19:13, said:

bateria care ţine max. 8 ore
Producătorul zice 8, vânzătorul 5, realitatea 2. :D O fi "până la" 5-8 ore pe convorbiri telefonice (dacă ţi-i acceptabil să nu înţelegi nici jum'ate din ce zice interlocutorul, aşa proastă e calitatea), dar ascultând muzică îl omori în max. 2 ore. Nasol.

Quote

aia va semăna a muzică, dar nu se numeşte calitate, e ca şi cum ai converti totul în MP3 de 128 kbps
De fapt nu e chiar aşa. Nu dispar aşa multe frecvenţe de la capătul spectrului ca la 128kbps, DAR se întâmplă lucruri cred că mult mai rele: crosstalk-ul între canale e absolut atroce. Toată scena sonoră se prăbuşeşte în centru. Mai să zic că au convertit totul la mono intenţionat, atât e de concentrat sunetul. Iar prin însumarea în halul ăsta a semnalelor de stânga şi dreapta, în funcţie de defazajele sunetelor instrumentelor excentrice rezultă că unele instrumente vor fi amplificate, altele atenuate faţă de melodia adevărată, ceea ce e foarte aiurea. În plus, anvelopa spectrală e făcută şi ea varză, cu medii superioare foaaarte pronunţate (vocile ţipă) şi basul băgat în pământ.

Acuma chestia spectrală se mai poate corecta cu un egalizor (am ajuns să dau 100 Hz-ul cu 24 dB mai tare decât 4 kHz-ul ca să semene cu ce treb'e), dar crosstalk-ul şi pierderea de soundstage... odihnească-se în pace.

Deci revin asupra afirmaţiei cu Superlux-ul: poate cuplat cu alt receiver Bluetooth mai bun ar bate o grămadă de setup-uri care costă la fel, dar nu cu receiver-ul la care am dat link mai sus, în niciun caz. :)

#34
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 25 noiembrie 2016 - 22:58, said:

crosstalk-ul între canale e absolut atroce. Toată scena sonoră se prăbuşeşte în centru. Mai să zic că au convertit totul la mono intenţionat, atât e de concentrat sunetul.
Am mai testat controlând balansul din player şi într-adevăr jucăreaua era blocată în modul de funcţionare telefonic: cu unul dintre cele două canale audio permise de A2DP rezervat pentru microfon şi numai celălalt pentru recepţie de sunet. :lol:

Quote

Deci revin asupra afirmaţiei cu Superlux-ul: poate cuplat cu alt receiver Bluetooth mai bun ar bate o grămadă de setup-uri care costă la fel, dar nu cu receiver-ul la care am dat link mai sus, în niciun caz.
Dap, se pare că ăsta chiar face treabă: https://www.aliexpre...2597755423.html
E chiar stereo, frecvenţe joase nu-i lipsesc, pe înalte nu l-am testat încă la sânge vs. cablu, dar pot să spun că se aud bine-mersi detalii melodice şi există şi imaging. Pare să atingă tot ce m-aş putea aştepta calitativ pentru un scenariu de ascultat muzică în mediu semi-gălăgios la birou. Şi mai are un avantaj major faţă de prostioara cealaltă: nu îmi induce zgomotul electromagnetic al comunicaţiei Bluetooth în casca de care l-am ataşat, ceea ce ălalantu' făcea continuu. :lol:

#35
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostLOCOmotive, on 13 noiembrie 2016 - 14:00, said:

Nu, am scris pe pagina anterioara. Le folosesc in atelierul de acasa, unde lucrez singur.

chiar și acasă ar trebui să-ți protejezi auzul. Așa cum ar trebui să-ți protejezi degetele, picioarele, și alte membre.

View PostDaros, on 22 noiembrie 2016 - 23:30, said:

Şi Sennheiser Momentum Wireless ştie Active Noise Cancelling, eu am avut de ales între acestea şi Bose Quiet Comfort. Deşi cele Bose izolau o idee mai bine zgomotele din jur şi erau mai bune la preţ, mi-a plăcut mai mult cum sună Sennheiser.

astea nu au nici o treabă cu mediul industrial. Pur și simplu nu fac față.

#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Sunt deja doua saptamani de cand Bose a lansat noile casti QuietComfort 35 II, insa in Ro nimeni nu misca preturile la QuietComfort 35.
Pe Amazon.de sunt reduse si se pot cumpara cu 300euro cu transport cu tot, la noi sunt inca 1.700lei... iar QuietComfort 35 II nu exista deloc in magazine.

Edited by floraur, 02 October 2017 - 10:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate