Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Casti bluetooth over-head

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Inca sunt inferioare Sony MDR 1000x. Si nu ma asteptam la asta de la Bose.
Mi se pare aproape zero utilitate pentru butonul de google asistant dar e bine ca macar au bagat posibilitatea deconectarii noise cancelation.
In rest, castile sunt la fel ca modelul QC35.

Nu stiu de ce ar lua cineva modelul asta de la Bose cand la aceeasi bani Sony sunt peste ele la toate capitolele, mai ales SQ, fiind high resolution.

#38
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Eu am vazut multe review-uri privind ambele casti, in oglinda... Bose nu e cu nimic mai jos. Sunt lucruri care ma intereseaza mai mult la Bose, cum ar fi greutatea lor, confortul pe cap, etc. Nu vanez noua varianta cu Google Assistant, ci varianta veche care are un pret foarte bun acum 300euro.

Edited by floraur, 03 October 2017 - 09:20.


#39
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
SQ e mai jos.
Cu 350e eu am luat Sony.
Le-am testat mult timp pe ambele. Desi sunt fan Bose, am luat Sony pentru ca pur si simplu este un produs superior.

#40
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Pur si simplu nu te cred... din ce vad pe net, nu e chiar cum spui tu. Oamenii spun ca ambele sunt cam acolo...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jqjziP_MkL0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by floraur, 03 October 2017 - 14:33.


#41
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
De ce nu le testezi sa te convingi singur?
Eu nici nu vand, nici nu cumpar. Nu am niciun interes, altul decat a fi un coleg de forum care sa-ti vin in sprijin cu o parere. Alegerea iti apartine.
Ambele sunt produse bune dar peste tot SQ este mai bun la Sony. Si mai sunt si alte facilitati in plus care te asigur ca iti ofera o experienta superioara in utilizare.
Si apropos, eu nu doar pe astea le-am testat. Am avut de la un prieten si Bowers & Wilkins P7 wireless si B&O.
Singurele pe care nu le-am testat au fost Beats si Sehnheiser. Pe wireless ma refer.

Bose, dincolo de sunet, sunt confortabile dar plasticoase, dau impresia ca sunt un model mai vechi, cu butoane butucanoase. Sony ca si altele au un design nou, modern.

#42
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Vad ca au intrat in promotie sunt la 250euro... 260 cu tot cu transport.
ma gandesc...

#43
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Cred ca m-am hotarat... o sa merg pe varianta Sony

"Shortly after moving in, I purchased an LG OLED TV and discovered that it had built in Bluetooth. That's when I was struck with the idea of purchasing a pair of Bluetooth, noise cancelling headphones. I read some quick reviews on the QC35 and immediately headed to my local Big Box store and bought a pair. Needless to say I was disappointed when I discovered the latency mentioned in this thread.
With 30 days to return them, I went back to the store and bought the Sony MDR-1000X so I could compare the two side-by-side. Sure enough there was minimal delay on the Sonys. I did more research and learned about AptX and how the Bose headphones don' t support it and the Sonys do. "That explains it!", I said.
On the plus side, however, I discovered that the QC35's do support ACC and the lag is therefore bearable on iOS devices. This includes pairing them directly to my Apple TV, where I guess I'll be watching most content since I decided, despite the latency issues, to keep the QC35c over the Sonys. Yes, I returned the Sonys mainly because they don't disappear on your head like the QC35s. I need to be able to wear them for most of the day due to constant traffic noise, so in my case, the QCs superior comfort took precedent over the Sony's AptX support. I figure I can live with the lag and hope that Bose fixes this issue.
Which brings me back to my visit to The Bose Store... After I described my issue to the clerk, he suggested I go ahead and return the QC35s, because, he exclaimed, "there's something coming out in late August that will solve your problem." He said, "you've never seen anything like it before." So, he took down my contact info and said he'd call me when it comes out.
So, I wrote all of this just to ask this question: What could possibly be coming from Bose in late August 2017 that might solve this latency issue and at the same time be something, "I've never seen before?" Really...?
Oh yeah, and I'm pretty sure he said that it was going to "blow my mind"... Very intriguing. Hopefully, someone here has something to share. If not, we'll just to wait and see. Let's hope that whatever it is, it puts this latency issue to bed. Especially when taking into consideration the fact that headphone jacks are disappearing
."

de aici

Am si eu un OLED... as fi tampit sa cumpar ceva care are o latenta de jumatate de secunda. Chiar daca sunt mai confy cele de la Bose, nu dau banii aiurea pe ele. Le iau in primul rand pentru filme vizionate noaptea tarziu.

Edited by floraur, 03 October 2017 - 16:16.


#44
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
O sa fiu sincer si iti spun ca eu nu am experimentat acel lag cu Bose dar la Sony totul este instant. Inclusiv touch-ul pe casca din dreapta, cu gesturi si tot ce trebuie merge impecabil, spre deosebire de o pereche de B&O care erau de cosmar la capitolul asta.

Succes cu achizitia, indiferent la ce te hotarasti si neaparat sa scrii ce parere ti-au facut :)

#45
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Am comandat de la Amazon. Acolo pot plati doar 1.200lei, la noi nu s-au actualizat preturile, dupa lansarea noului model. Aveam si optiunea de a lua 1.000xM2, insa mai erau 100€ in plus... bun si asa, deocamdata.
Daca aveau BT5, ma riscam... insa nu au si prea mari diferente nu sunt.

#46
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
BT5 nu-ti foloseste cu nimic la casti. Sony sunt deja AptX, ceea ce inseamna inalta rezolutie asa ca...
BT5 este bun pentru dispozitivul care emite pentru ca are lungimea de banda atat de larga incat poate administra doua dispozitive de-odata. Asta e si motivul pentru care a fost creat.

#47
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Pai iti dai seama ca o sa folosesc castile si pentru alte task-uri... ar fi culmea sa le tin doar pentru TV.

Attached File  IMG_3354.JPG   240.43K   18 downloads

#48
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postserginho74, on 06 octombrie 2017 - 14:17, said:

BT5 nu-ti foloseste cu nimic la casti. Sony sunt deja AptX, ceea ce inseamna inalta rezolutie asa ca...
BT5 este bun pentru dispozitivul care emite pentru ca are lungimea de banda atat de larga incat poate administra doua dispozitive de-odata. Asta e si motivul pentru care a fost creat.

Ai auzit de aceste probleme cu modelul SONY 1000x? Ale tale nu s-au crapat?

Edited by floraur, 08 October 2017 - 13:51.


#49
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu si nici nu scartaie. La prima serie a fost problema. Ulterior s-a remediat. Cel putin asa sustin ei.

#50
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Poti trimite un mail la Samsung cu serial number-ul si iti spun ei cum stai.

La mine mai intarzie coletul cateva zile, au trimis castile undeva prin UK... si au reluat procedura.

#51
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postserginho74, on 06 octombrie 2017 - 14:17, said:

BT5 nu-ti foloseste cu nimic la casti. Sony sunt deja AptX, ceea ce inseamna inalta rezolutie
Not quite. MDR-1000x n-au decât aptX normal, adică CD-res. Standardul cu suport hi-res (24-bit) se numeşte "aptX HD" şi e implementat numai în câteva scule mai recente. De la Sony cică WH-1000XM2 ar trebui să aibă HD-ul, conform saitului aptX, dar pe pagina produsului acasă la Sony nu scrie nimic de asta ci sunt trâmbiţate cu totul alte standarde pentru calitatea audio. Posted Image

Edited by donjoe, 14 October 2017 - 16:33.


#52
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://www.sony.co....hones/mdr-1000x
Citeste si revino cu pareri :)
"Truly authentic sound
Hear music that stays true to the original recording with High-Resolution Audio. Optimised for High-Resolution Audio, S-Master HXTM reduces distortion and allows you to enjoy all the subtleties in your music.
These headphones also include a powerful 40mm driver with Liquid Crystal Polymer (LCP) diaphragm for handling heavy beats, and can reproduce a full range of frequencies up to 40kHz."

"High quality wireless listening with LDAC
LDAC transmits approximately three times more data (at the maximum transfer rate: 990 kbps) than conventional BLUETOOTH® wireless Audio, which allows you to enjoy High-Resolution Audio content in exceptional sound quality close to High Resolution Audio"

Oricum, calitate mai buna decat CD e inca destul de greu de gasit. Iar pentru casti cu noise canceling nici macar nu e un must, sunt create in principal pentru altceva.
Vrei calitate suprema, vorbim de alte conditii, alti bani, alte scule.

#53
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postserginho74, on 15 octombrie 2017 - 14:08, said:

Citeste si revino cu pareri Posted Image
OK, m-am uitat mai atent ce tot trâmbiţează Sony acolo în loc de aptX (rămâne falsă afirmaţia ta că dacă e aptX automat e hi-res, apropo) şi am găsit aşa:
- S-Master HX e tehnologie de amplificare în domeniul analogic, nu e nimic digital, deci n-are legătură cu discuţia
- DSEE HX e tehnologie de procesare digitală (DSP), deci survine post-Bluetooth şi post-DAC, şi tot ce face e să "cosmetizeze"(?!?) un semnal CD-res ca să-l facă să pară Posted Image Posted Image Posted Image mai calitativ, mai apropiat de un semnal hi-res (ha, ha).

Probabil s-au săturat săracii să tot plătească licenţă aptX la Qualcomm şi s-au gândit să-şi inventeze propria fantasmagorie cu care să scoată ochii clientului. Posted Image Şi adevăru-i că nu pot să-i condamn:
1. Dacă implementezi o transmisie Bluetooth bazată pe un SBC setat la calitate maximă poţi obţine performanţe direct comparabile cu ale aptX-ului non-HD
2. Nu există diferenţe demonstrabile experimental la ascultarea unei variante hi-res faţă de cea CD-res, dar poate exista o diferenţă la veniturile tale dacă-i promiţi clientului ceva care îmbunătăţeşte CD-res-ul făcându-l cumva mai apropiat de hi-res, so yeah. Posted Image

Hell, dacă făcătura asta a lu' Sony strică în mod adecvat reputaţia hi-res-ului, eu zic că-şi vor merita toţi banii câştigaţi prin ea şi le urez multă sănătate. Posted Image


LE:
A, stai, că au codec propriu, LDAC-ul ăla. OK, n-am prea auzit/văzut comparaţii cu SBC-at-its-best sau cu aptX. Rămân la ideea că hi-res-ul înseamnă bani aruncaţi, cât despre faptul că e folosit codec proprietar Sony, ghici ce: n-o să beneficiezi de el decât dacă ai suport pentru el şi pe partea de transmisie, deci tre' să-ţi iei DAP sau telefon tot Sony, sau ceva cu Android Oreo din care să nu fie scos LDAC-ul.

Edited by donjoe, 15 October 2017 - 14:56.


#54
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Corect ce spui despre LDAC, asa e, functioneaza numai cu dispozitive SONY care nu sunt deloc ieftine. Playerul cel mai ieftin este 1000 lire si celalalt este 3000 de lire sterline.
Subscriu la afirmatia cum ca HiRes este mai mult marketing. Apoi, e vorba si de suportul audio si de dispozitivul cu care redai.

Una peste alta, avand castile astea de ceva vreme, pot sa afirm ca sunt multumitoare chiar si pentru cei cu pretentii audiofile tinand cont de conditia de portabilitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate