Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Certificat urbanism de informare pe doua terenuri nealipite inca

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Buna seara tuturor.
Sunt sigura ca sunt aici persoane pricepute care m-ar putea ajuta cu un sfat.
Sunt interesata sa cumpar doua terenuri vecine de la doi proprietari dispusi sa vanda. Cele doua terenuri au in jur de 125 mp fiecare.
As vrea sa solicit un certificat de urbanism de informare, inainte de a cumpara.
Daca Primaria (Sector 4) imi elibereaza doua CU, terenurile nefiind alipite inca, pe mine asta nu ma poate ajuta.
Cum se procedeaza in asemenea situatie ?
Multumesc!

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,560
  • Înscris: 30.07.2007
Pai ori dai cu banul si le cumperi, cu riscurile de rigoare, ori, mai bine, cauti alt teren....

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Te ajuta ca vezi situatia fiecarui teren in parte. Mai ceri si de la cartea funciara situatia juridica a terenurilor respective, si daca este OK le cumperi.
Faci apoi comasare, le pui toate la un loc si ai un singur teren, de 250 mp. foarte mic, nu stiu ce vei putea face pe el. o casa poate fara nimic altceva.

#4
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Inteleg ca sugerati ca nu ar avea sens sa solicit certificat / certificate de urbanism inainte de a face comasarea?
E adevarat ca POT, CUT , retrageri pentru fiecare teren in parte.... nu ar avea sens.
Doar sa verific dreptul de proprietate si eventualele litigii / sarcini ale fiecaruia.

#5
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
evetuale litigii/sarcini le vezi in extrasul de carte funciara. la dimensiunile astea, daca scoti c.u pt fiecare s-ar putea sa-ti zica ca sunt neconstruibile(asta in cazul in care nu au deja constructii pe ele).se schimba lucrurile daca le alipesti. retrageri/ p.o.t, c.u.t le gasesti pe net eventual

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
terenurile mai mici de 150 in Bucuresti sunt neconstruibile. dupa comasare, in functie de specificul unitatii teritoriale de referinta,cred ca poti construi.

extrasul de carte funciara mai e necesar si pentru a verifica daca nu cumva exista suprapuneri cu parcelele vecine.

Edited by MembruAnonim, 05 November 2016 - 19:12.


#7
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Pe unul din terenuri este o constructie foarte veche. Celalalt teren a fost in proprietatea statului pana acum cativa ani, retrocedat apoi. Fiind folosit si in continuare, pana in prezent, pentru parcare de resedinta intre blocuri. Acum proprietarul a inceput demersurile pentru certificat de urbanism pentru imprejmuire. Ma tem de un viitor litigiu cu ADP parcari platite sector 4.

Inteleg de la voi ca extrasul de carte funciara este baza in situatia asta ?

#8
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
extrasul de carte funciara clarifica situatia terenului dpdv juridic.

daca terenurile au cadastru/ intabulare, nu cred sa ai litigii..

#9
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Mai apare o informatie ciudata aici, pe de o parte foarte credibila (deoarece unul din proprietarii celor doua loturi imi este ruda, cel care mi-a dat si informatia), iar pe de alta parte informatia pare SF pentru mine , si anume :
pe terenul retrocedat exista acum niste pomi foarte inalti, plantati de primarie (terenul fiind al primariei la acel moment), pomi care acum cica nu am voie sa ii tai, ci sunt obligata sa ii scot si sa ii plantez in alta parte.
1) Se pot scoate asemenea pomi inalti?
2) Unde sa ii plantez? Pe terenul meu, al primariei, sau al cui?

#10
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Se poate da aviz de taiere, cu obligația de a planta un număr de pomi în loc(parcă 10). Locația de plantare ti-o va stabili ADP-ul de sector.

#11
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Am inteles. Multumesc. Dar am de scos 7 pomi. Va trebui sa plantez alti 70 pomi? Stie cineva cam cat costa unul? Cam ce costuri implica acest aspect cu totul?

#12
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Nr de pomi pe care trebuie sa-i plantezi in compensare ii gasesti in Anexa nr.1 la HCGMB nr.304/31.08.2009. Ce trebuie sa cuprinda dosarul este in Anexa nr.3. In functie de tipul arborelui, pretul poate fi intre 50- 500 de lei.

Attached Files



#13
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 keta, on 05 noiembrie 2016 - 18:01, said:

Te ajuta ca vezi situatia fiecarui teren in parte. Mai ceri si de la cartea funciara situatia juridica a terenurilor respective, si daca este OK le cumperi.
Faci apoi comasare, le pui toate la un loc si ai un singur teren, de 250 mp....

 un_arhitect, on 05 noiembrie 2016 - 19:07, said:

....La dimensiunile astea, daca scoti c.u pt fiecare s-ar putea sa-ti zica ca sunt neconstruibile(asta in cazul in care nu au deja constructii pe ele).se schimba lucrurile daca le alipesti. retrageri/ p.o.t, c.u.t le gasesti pe net eventual

 MembruAnonim, on 05 noiembrie 2016 - 19:12, said:

terenurile mai mici de 150 in Bucuresti sunt neconstruibile. dupa comasare, in functie de specificul unitatii teritoriale de referinta,cred ca poti construi....

Multumesc pentru postari. Acum ne tot gandim si nu intelegem un lucru  :  dupa ce avem cartea funciara si dovada faptului ca situatia juridica a terenurilor este ok, cum putem afla POT, CUT, retrageri, daca nu putem obtine un certificat de urbanism de informare pentru intreaga suprafata comasata, daca suprafetele nu se pot comasa decat dupa ce am deveni proprietari pe cele 2 terenuri. De aflarea acestor date ar depinde daca vrem sau nu vrem sa cumparam.

 bobocul, on 06 noiembrie 2016 - 08:58, said:

Se poate da aviz de taiere, cu obligația de a planta un număr de pomi în loc(parcă 10). Locația de plantare ti-o va stabili ADP-ul de sector.
Multumesc pentru postarea H304.
Este neclar daca avem obligatia plantarii in compensare a  6/1 , 10/1 , sau 1/1 (Art.7 si 8), aceste costuri putand fi considerabile la negocierea cumpararii terenurilor.
Si este neclar deasemeni locul unde trebuie sa plantam, adica pe proprietatea noastra nau nu (Art.9. alin 1 si 2), fiind important si acest aspect, pentru ca daca ar trebui plantati obligatoriu pe proprietate, planul constructiei casei ar avea de suferit dpdv dimensional si pozitional.

#14
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Ce este neclar?  Conform art. 9, daca ai loc, plantezi pe terenul tau sau pe un alt teren care-ti apartine. Daca nu ai loc, o sa ti se indice unde sa-i plantezi.   Legat de numarul de arbori:  Art.7.1 6/1  pt toti care nu se incadreaza in celelalte categorii..   Art.7.2  10/1 daca terenul este in zonele M (M1 - subzona mixtă situată în zona protejată; M2 - subzona mixtă cu clădiri având regim de construire continuu sau discontinuu şi înălţimi maxime de P+14 niveluri cu accente înalte; M3 - subzona mixtă cu clădiri având regim de construire continuu sau discontinuu şi înălţimi maxime de P+4  niveluri.  http://www4.pmb.ro/w...aMdefdef-ok.htm) si CB (http://www4.pmb.ro/w...gs/TAB2001X.htm)  .  Art.8 1/1 pt cei care defriseaza in zonele de interes public (pe strazi, pt lucrari publice).   in ce categorie te incadrezi tu? Sigur in 6/1 sau 10/1.

#15
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 bobocul, on 12 noiembrie 2016 - 21:32, said:

Ce este neclar?  Conform art. 9, daca ai loc, plantezi pe terenul tau sau pe un alt teren care-ti apartine. Daca nu ai loc, o sa ti se indice unde sa-i plantezi.   Legat de numarul de arbori:  Art.7.1 6/1  pt toti care nu se incadreaza in celelalte categorii..   Art.7.2  10/1 daca terenul este in zonele M (M1 - subzona mixtă situată în zona protejată; M2 - subzona mixtă cu clădiri având regim de construire continuu sau discontinuu şi înălţimi maxime de P+14 niveluri cu accente înalte; M3 - subzona mixtă cu clădiri având regim de construire continuu sau discontinuu şi înălţimi maxime de P+4  niveluri.  http://www4.pmb.ro/w...aMdefdef-ok.htm) si CB (http://www4.pmb.ro/w...gs/TAB2001X.htm)  .  Art.8 1/1 pt cei care defriseaza in zonele de interes public (pe strazi, pt lucrari publice).   in ce categorie te incadrezi tu? Sigur in 6/1 sau 10/1.
Multumesc inca odata. Loc pe terenul meu nu am, ca vrem sa facem o casa pe el, as prefera sa mi se indice unde ii pot planta. Ar fi 42 bucati in cazul 6/1.
Eu ma incadrez in zona L1a (sigur), cu toate ca sunt si blocuri in imediata apropiere. Deci de 10/1 am scapat. Ramane 6/1 sau 1/1 ?
Dupa cumpararea terenului, arborii vor fi pe proprietatea mea. Am auzit ca unii ii taie pur si simplu si scapa de amenzi. Cum? Asa sa fie?

Edited by dana_1, 12 November 2016 - 22:37.


#16
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
1/1 in nici un caz. este pt cei ce construiesc(repara) strazi, retele edilitare, orice este de interes public, posibil (cred) si pt arbori uscati sau cazuti de la furtuna.   Daca nu te reclama nimeni si daca nu te vede cineva de la primarie, poti sa scapi.   ( Cu atata poluare in jur, saracii pomi se pot si usca si atunci prezinta pericol si trebuie taiati   Posted Image  )

#17
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
daca esti L1a, ai urmatoarele:
POT maxim = 45%
CUT maxim pentru înălţimi  P+1 = 0,9 mp. ADC/mp. teren -
CUT maxim pentru înălţimi   P+2 = 1,3 mp. ADC/mp. teren

Daca construiesti in regim insiruit ai 150 mp suprafata minima a terenului cu o deschidere minima de 8 m, iar daca constuiesti in regim cuplat la calcan/izolat ai 200 mp cu deschidere de 12 m

retrageri ai intre 3 si 6 m catre strada (depinde de categoria strazii, aliniamnetul existent, etc)
fata de laterale ai h/2 la cornisa dar nu mai putin de 3 m, fata de limita posterioara ai h/2 la cornisa dar nu mai putin de 5 m.
Cam astea ar fi in linii mari

#18
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Multumesc frumos.
Noi ne dorim S+P+1E+M. Terenurile vor avea dupa alipire 243 mp si deschidere >15m. Insiruita nu poate fi, cel mult in calcan cu un vecin, daca nu... izolata.

Daca demolez si construiesc, dezavantajul ar fi ca probabil ca nu voi mai primi accept de a construi in calcan cu vecinul (asa cum este acum) si pierd si aliniamentele actuale.
Daca as primi acele retrageri, nu cred ca mi-ar mai conveni sa cumpar terenurile. Ar iesi o mica "coliba" in mijlocul terenului, dar cu posibilitate de subsol.

Daca as cere consolidare-extindere-mansardare (ca in acest topic : http://forum.softped...ere-mansardare/ ),
as profita de faptul ca acum pot fi lipita la calcan intr-o laterala, pot fi lipita si la limita posterioara, pot avea retragere catre strada de doar 1,13 m (conform aliniamentului existent al casei si cred ca si al vecinilor).
Dezavantajul major se pare ca este urmatorul :
Este adevarat ca pentru o consolidare-extindere-mansardare nu se aproba legal SUBSOL decat sub suprafata de extindere si nici macar un metru patrat de subsol sub suprafata initiala ("consolidata") ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate