Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Job-uri prin lumea larga

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
dimunu

dimunu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.05.2005
Buna, desi toate postarile de aici spun adevarul nu ar trebui sa iti faci o parere foarte proasta despre Anglia. Intradevar Londra e mai dificila, dar alte parti sint destul de acceptabile. Eu traiesc in Manchester, nu e deloc la ce te-ai astepta dar e mai bine decat Londra(am stat pe acolo cam 2 luni).

Ma face sa zambesc cand citesc postarile (nu in sens rau), deci nu sint singura care gandesc asa despre englezi. Majoritatea romanilor, si vorbesc despre cei care au cei sapte ani de acasa am putea sa le dam lectii de viata englezilor. Ma bucur ca sint romanca si sint mindra de asta.

Dar orice am spune e mai bine decat in Romania. Oricat de bine ar fii acasa toti plecam pentru un trai mai bun si daca iti place sa muncesti asta gasesti aici.

Depinde foarte mult ce fel de persoana esti si unde ai sa muncesti, ca sa stii cum ai sa te acomodezi aici.

Insa cu toate ca sau scris destule pe aici nimeni nu a mentionat despre faptul ca trebuie sa te feresti de ROMANI. Altfel s-ar putea sa fii jefuit sau poate mai rau. E trist ce scriu dar asta e adevarul, e mai bine sa stai in umbra si sa privesti de acolo. Poti sa ai incredere doar in cei pe care ii cunosti foarte bine de acasa.

Oicum merita sa vii mai ales daca ai drept de munca. Ai sa te simti ca esti om cu drepturi nu numai cu obligatii ca acasa. Ai sa simti ca esti respectat si ca insemni ceva in lumea asta, asta binenteles daca stii cei bunul simti si stii unde sa-l folosesti.

#20
vince25

vince25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2005
..  daca intre timp n-ai plecat . nu mai sta prea mult pe ganduri . In afara de faptul ca ai sa te intorci cu alt aer de acolo . in Anglia si, mai ales in Londra este ft. frumos  chiar daca vremea nu e ft. placuta .   Viza de lucru nu se obtine ft. greu , depinde in ce domeniu ai de gand sa lucrezi ..  eu iti recomand sa incerci la vreun hotel sau ceva ptr. ca acolo itzi asigura cazarea .. asha ca ai sa poti si sa pui ceva bani deoparte ..si ., pe langa asta , nu ai sa gasesti in baile de la hotel 2 robinete ..ci doar unul . Salariile sunt intre 600 si 800 lire in mana / luna  iar cand revii in tara itzi recuperezi si taxele .
Cu pub-urile nu-ti fa griji ..ca sunt deschise suficient cat sa te distrezi bine .  iar daca preferi sa petreci odata o noapte intreaga  sunt cateva cluburi ft. tari dar si ft. scumpe  .

#21
j_radu

j_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 11.04.2005
salut.am fost si eu in Anglia pt 3 sapt.Am stat in Londra o seara si pot spune k m-am descurcat prin oras(cu harta normal),dar nu e asa greu dak sti sa citesti o harta.Restul zilelor(2 sapt si 6 zile :) )am stat in Portsmouth.E la vreo ora de Southhampton.am lucrat la o firma.e adevarat k nu se prea vorbeste in timpul serviciului si in pauze rar schimbi o vorba.puburile si discotecile nu se inchid la 11 decat duminica.in rest eu tin minte k erau deschise si dupa 12,iar vinerea si sambata pana dimineata.e frumos in Anglia.m-as intoarce dak as mai avea okzia.eu iti recomand sa mergi k nu o sa iti para rau.

distractie placuta dak mergi

   Radu

P.S. Nu prea au femei frumoase  :D

#22
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

retele, on Jan 28 2005, 02:14, said:

Am vorbit cu cineva care a stat doua luni în Londra, ºi spicuiesc pe scurt ce nu i-a plãcut:
-când nu era ploaie, era ceaþã, când nu nu era ceaþã, era frig...
-oraº complicat de traversat (zicea cã mai toþi stãteau cu hãrþile în mânã pe acolo)
-circulaþia rutiera "pe invers"
-cârciumile se închideau la 11, discotecile la 12
-camere video de supraveghere peste tot, terorizaþi de ideea de atentate

<{POST_SNAPBACK}>

tocmai asta e farmecul, ceata si ploaia. ploaia e calda si foarte marunta in majoritatea timpului. nu numai ca e suportabila, ba chiar e placut sa mergi prin ploaia asta. mai dificil e sa te adaptezi la gradul foarte ridicat de umiditate, efectiv simti altfel gustul tigarii. cateva zile pana la adaptare e cam greu sa fumezi, te cam astupi.

Londra mi s-a parut un oras extrem de simplu, atat pe jos cat si cu metroul.

cu circulatia nu m-am adaptat deloc. oricum o dadeam, tot in partea cealalta ma uitam.

exista si cateva carciumi non-stop sau cu program prelungit (pana la 2 am) dar sunt scumpe.

nu numai camere video. de ce credeti ca e Londra atat de mizerabila, fata de orasele de provincie? pentru ca in Londra sunt interzise cosurile de gunoi, care erau tinta preferata a atentatorilor irlandezi. acolo puneau bombele saracii.

una peste alta daca totul nu ar fi ATAT DE SCUMP, mi-ar placea sa traiesc acolo. e o anumita atmosfera. nu se poate descrie.

#23
ramonaflavia

ramonaflavia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.08.2004
Londra a fost pt mine o experienta unica. Cred ca toata viata voi dorii sa ma intorc acolo. Era suberb sa stai pe un mal al Tamisei si sa vezi o cladire de 1000 de ani si alaturi un zgarie nori.
Mancarea a fost groaznica, dupa cateva incercari nereusite m-am decis sa mananc numai la Burger King si McDonalds.In rest e pacat ca dupa 12 numai poti face nimic si daca n-ai masina la ora asta ai cam pus-o.
Englezii mi s-au parut in general impersonali si parca lipsiti de viata(poate e de la mancare) :deadtongue:

#24
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Sper sa va scriu si eu impresiile si intamplarile in cel mai scurt timp tocmai de la fata locului ...  Ma pregatesc !  :lol:

#25
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Vezi sa nu sari in aer cu vreun metrou de pe acolo, evita si tu metroul  :w00t:

#26
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Am ramas putin perplex cand am auzit de tragicul eveniment dar viata merge in continuare. Nu ma sperie asa ceva ! Oricum am sa tin cont de ce-ai spus .  :D

#27
veioza

veioza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.06.2005
ai plecat deja? du te,domne`, cu incredere. se inchid pub urile la 11-12, dar nu i bai. iti iei si tu ca restul lumii 5 pahare de bere la 12 fara 15 minute si stai pe marginea trotuarului si le bei. lumea vesela in carciumi si femeile beau in draci. atentie, daca iti inchipui ca poti sa "infiripi" ceva cu vreo englezoiaca si pentru asta crezi ca e suficient sa i dai sa bea, te inseli. beau pana mor pe scaun si ATAT. la munca,true, nu vorbesti, nu prea fumezi decat in pauza de cafea si pranz. Aaaa, ca sfat: daca te duci luni dimineata la munca si iti este rau de nu poti sta in picioare, sa nu spui ca ai nu stiu ce boala ca ti dau aia viteza scurt. sa spui ca ai baut cativa metri de bere si sa vezi ce draguti sunt cand le spui ca esti mahmur rau. te scuza, te inteleg,etc. sa nu ti vina sa te imbolnavesti pe acolo ca la urgente e mai aiurea ca la urgentele noastre si antibiotice,etc, doar in visele tale.  altminteri Londra e o experienta pe care nu o poti uita(nu in sens negativ.)

#28
Iver

Iver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.06.2004
Am vorbit cu niste prieteni si ei mi-au spus ca daca esti scutit la sport in facultate nu iti dau viza pentru america. Este adevarat acest lucru? Mersi anticipat. Sper ca am postat unde trebe.

#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
conform zicalei vechi, romanesti, ce-are sula cu prefectura?

sau ai prieteni foarte odihniti?

#30
Iver

Iver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.06.2004
Ca sa mergi in america in momentul de fata iti trebuie foaia matricola cu toate mediile avute. Eu am aflat de la cineva ca daca nu faci sport nu iti dau viza (sursa nesigura) si de aia incerc sa gasesc un raspuns. Ce nu ii clar?! As prefera sa fie cineva care stie sau macar sa nu fie offtopic.

#31
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
Cum poti sa crezi tampeniile alea ? Am un amic ce a fost anul trecut 3 luni in State.Era in anul 4 si mai avea restante.Nu vad ce importanta atat de deosebita ar avea sportul.Cine ti-a spus chestia aia vorbeste fara sa cunoasca subiectul.
Bafta la interviu si ...distractie placuta !!!  :naughty:

:)

#32
Iver

Iver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.06.2004
mersi pt raspuns. Mai astept pareri.

#33
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
Si amicul de care am pomenit era stresat , cauta sa fie integralist , sa aiba medii cat mai mari , pt interviu. Si cand colo,la interviu,mi-a zis ca a aruncat tipa cu care dadea o privire ,asa,in treacat, fara sa acorde prea mare importanta fisei matricole... :) S-a cam stresat de pomana ( adica, in cazul interviului ) - cam asta a fost concluzia...
Cred ca sunt o multime de alte aspecte mult mai importante de avut in vedere decat sportul atunci cand te duci la inteviu.


:peacefingers:

Edited by Netshadow, 09 February 2006 - 16:26.


#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
aia dau viza unui om, un om care poate fi sau nu in deplinatatea facultatilor fizice.

nu stiu daca ai cultura occidentului, dar acolo se cauta pe cat posibil sa se ofere sanse egale persoanelor cu handicap.
america n-am vazut-o personal, dar imi inchipui ca trebuie sa fie la fel. asadar, sa nu oferi viza unei persoane inapte pentru sport ar fi extrem de injust.

simti acum de ce am zis ca ai prieteni odihniti ?

#35
Sarkastiq

Sarkastiq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 04.01.2006
in general e indicat sa ai medii ok ( peste 7)

iar in rest, viza ti-o dau aia de la ambasada pe considerente mai mult sau mai putin subiective

#36
dzs

dzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.04.2006
Sunt in UK de 1 an de zile, nu am stat doar in Londra, cum stau in ziua de azi. Vad ca circula multe legende aici, hai sa desfintez cateva:

- UK e diferit de Romania, punct. E pur si simplu altceva, nu se pot compara nici in bine nici in rau.
- 30% din londonezi nu sunt british (studiu recent facut de BBC), nu va asteptati sa se vorbeasca engleza la tot pasul. In zona unde stau se aude multa rusa, spaniola, franceza.
- daca ai apucaturi rasiste sau ti-e scarba de indieni, chinezi, pachistanezi si coloratzi, mai bine stai acasa in Romania, n-ai ce cauta aici, o sa te doara tot timpul stomacul.
- pub-urile nu se mai inchid la 11, poti bea toata noaptea, depinde doar de pub.
- violentza stradala/crimele au scazut cu 10 procente in 2005 (raport recent Scotland Yard) in Londra.
- chiriile nu sunt mari numai in Londra, eu am stat in Watford un an, si acolo era la fel, conditiile un pic mai bune, de aceiasi bani. In general de bani multi gasesti conditii modeste, trebuie sa cauti mult, si sa ai noroc.
- zonele nu sunt mai dubioase ca in Romania. Nici in cartierul unde am stat in Brasov nu era mai bine, te fugareau baietii pe strada sa-ti ceara o tzigara. In general aici daca iti vezi de treaba nu se ia nimeni de tine.
- in Londra gasesti orice. Mamaliga, gutui, sarmale, castravetzi muratzi, orice. Trebuie numai sa stii unde sa cautzi. Daca inca mai crezi ca sarmalele au fost inventate de romani si ca mamaliga este specifica neamului romanesc, mai ai ce invatza inca. Ce sa mai zic de pufuletzi, ca scria in alta limba pe punga respectiva.
- aici se produce berea adevarata, nu posirca aia numita lager, ce se bea in Europa. Cine n-a auzit de soiurile Ale, Bitter, Stout, sa vina aici si sa bea bere, nu posirca gen Tuborg, Ursus si Ciuc.
- daca vrei sa ajungi la fix undeva, nu lua bus-ul si nu te baza ca vine la ora stabilita. Daca in Romania asteptam 15 minute dupa autobuz, aici mi s-a intamplat sa astept o ora. Sistemul de transport aici sufera cand copii sunt in timpul scolii, fiindca dimineatza toti parintzii trebuie sa-si duca copii la scoala.
- la toaletele publice intrarea e gratuita. Platesti cel mult 20p in gara, daca mergi, sau in unele locuri.
- CCTV-uri sunt peste tot, si nu fiindca englezii sunt obsedati de atentate sau terorism, ci fiindca asa e sistemul. Zilnic esti fotografiat si urmarit de zeci de camere in Londra. In tzarile civilizate asta e sistemul.
- Poate ca Anglia e o tzara scumpa, insa anumite produse sunt mai scumpe in Romania. Da, chiriile sunt mari, taxele si facturile te usuca si te chelesc de bani,  si din punctul asta de vedere in Londra nu poti sta confortabil daca nu ai bani.  Cu bani putzini stai in conditii mai mult decat modeste.
- De apa "ruginita" n-am auzit. Thames Water au declarat ca apa rece de la robinet este pura 99.99 la suta, si chiar se facea o comparatie cu apa plata imbuteliata in sticle de plastic, care cica ar fi mai putzin pura dcat apa de la robinet. Nu stau in centru, stau in sud, in zona mai mult sau mai putzin "doggy", langa Elephant and Castle, si beau apa de la robinet fara probleme. Daca canalizarea pute cateodata, asta e alta mancare de peste. Unele cladiri sunt din 1917 incoace, nu e de mirare.
- micul dejun englezesc = frectzie. Shepperd's pie e buna, porridge o porcarie, carnatzii lor englezesti cu care se mandresc atata sunt execrabili. Prajituri cu frisca = sucks. Fish and chips e mancarea traditionala de pub. Fructele de mare sunt super ieftine la arabi, turcii au tot ce vrea muschiul tau, de la pufuletzi, cozonac, semintze, zacusca (nici asta n-a fost inventata de romani),  pana la sarmale, castravetzi muratzi, cabanos si cotlet de porc, paine de casa si tot ce vrea muschiul tau. Nu generalizati ca e mancarea naspa aici, mancarea englezeasca e naspa ... insa vorba unuia, in Londra sunt mai multe restaurante indiene decat in Bombay. Nici englezii british nu mai mananca mancare englezeasca de mult.
- Mancarea e mai sanatoasa decat cea din Romania, chiar daca e modificata genetic. Daca vreti sa vedeti ce mancati in Romania, vizitati www.meetyourmeat.com si o sa mancati numai mancare organica dupa aia.
- anul trecut, ptr. romani, s-au acordat 500 de permise de munca de catre Home Office. Multi sunt veniti ilegal aici, iar daca iti inchipui ca vii in vizita si itzi gasesti de lucru, o sa devii un muritor de foame in Anglia. Cand mergi sa-ti iei viza de la ambasada Marii Britanii la Bucuresti, atunci vezi ce fel de oameni pleaca in UK, si-ti poti face o idee de ce romani o sa gasesti pe-aici.
- Cu tot respectul, 1200 pe luna este un salariu modest pentru Londra. Mergetzi aici http://www.i-resign...._calculator.asp si vedetzi catzai bani vetzi lua in mana, per final. 1200 de lire brut = 954 lire in mana. La 500 de lire chiria, cu toate taxele incluse, traiesti in conditii modeste. Mancarea pe luna in jur de 150, abonament pe bus 51 de lire .... vrei sa stai in Londra? Mai gandeste-te.


O sa mai revin, daca va intereseaza viatza in Londra.

Cheers.

Edited by dzs, 20 April 2006 - 19:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate