Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Job-uri prin lumea larga

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Am multi prieteni plecati prin tarile vest-europene,marea majoritate in Spania, Italia si mai putin in Franta...care mi-au povestit cum e...dar totusi...in Marea Britanie a fost careva la munca...cum a fost cu acomodarea, e greu...as putea foarte bine sa ma documentez de pe Internet dar as vrea sa vad informatii scrise de catre romani ajunsi acolo...descriere...primele impresii...life style...job-uri...culture impact etc...   Va astept cu nerabdare raspunsurile... de ex.aventurile voastre pana sa vi se acorde visa for work...e un inceput...

#2
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Ai vizitat Romanians in UK ?

#3
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Sau Highly Skilled Migrant Program?

#4
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Dar totusi,as vrea sa aflu de la voi, membri ai Softpedia...ce ziceti de asta ?

#5
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
depinde ce job vei avea

#6
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
am muncit eu o vreme in anglia. merita o vreme, ca sa vezi tzara/londra. e o experienta pe care nu o s-o uiti niciodata si intotdeauna vei tanji sa te mai intorci acolo. dar viata, desi e grea, e aspra  ;) la munca in general nu fumeaza nimeni asa ca daca vrei sa tragi o tigara iesi in parcare si fumezi repede o tigara chinuita, nu vorbeste nimeni cu nimeni in timpul programului de munca, dupa munca fiecare se tireaza la el acasa, dar seara daca iesi in carciuma te simti bine. toata lumea e prietenoasa si se grabeste sa se imbete cat mai bine, pentru ca la 11 seara se inchid carciumile prin lege. mancarea de la alimentara e destul de ieftina, dar in general modificata genetic si destul de lipsita de gust. mancarea naturala e ceva mai scumpa. la restaurant nu e prea ieftin si in general gatesc foarte nashpa. vei ramane credincios restaurantelor asiatice si traditionalului "fish'n chips" ca altceva un roman nu prea poate manca acolo. chiriile sunt scumpe, eu am platit 650 de lire sterline pe luna pentru un apartament cu un dormitor la demisol intr-un cartier marginas, in conditiile in care un salariu de 1200-1400 de lire e un salariu destul de mare la ei. daca-ti faci o socoteala la cheltuielile de trai normal, cam astia sunt banii. nu prea ramai cu nimic de la o luna la alta. dar merita o vreme, ca sa vezi anglia si londra. parerea mea.

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu am nishte prieteni in sudul londrei. presonal detest locul. umezeala, igrasie, baia departe si mica, apa ruginita, etc...

puburile sunt ok, e ca o familie... :) mai ales dupa 9.30 :)

cu o alta ocazie am avut un job de cateva zile. la fel, nu mi'a placut... gandaci.. shobolani... in zona buna... wimbledon.

mancarea englezeasca sux. period. celebra plum pie e o mizerie. poridge'ul este ca mancare de post (cred ca asha este, ca n'am postit niciodata)

daca ai de ales, mergi altundeva...

#8
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Hey, guys ! Incepeti sa ma demoralizati ! ....1200-1400 Lire din care 650 numa'chiria si treaba cu soarecii si gandacii :confuzzled: ......si nu stiam ca la 11 seara carciumile se inchid...

#9
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
partea cu carciumile o cunosc si e adevarata, totusi nu mai stiu daca era 11 sau 12. nu ne spui si cam ce ai dori sa lucrezi  ?

#10
Ybian

Ybian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.11.2004
Sunt si eu interesat de joburi in Londra.As fi interesat daca a plecat cineva in UK
sub schema self-employed.Se pare ca este o forma prin care putem accede ca
nonEU nationali.
   Eu am lucrat ca supervizor la o firma din Constanta care se ocupa cu intretinerea
auto (incluzand spalare,polish,lacuire,mici reparatii).
   Din cate m-am documentat exista oferte de astfel de joburi in UK.
   Deci daca aveti exemple despre aceasta forma self-employed( un fel de PFA  de la noi) as fi interesat de costuri,taxe etc.
   Bafta!

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Laurence, on Jan 19 2005, 15:33, said:

Hey, guys ! Incepeti sa ma demoralizati ! ....1200-1400 Lire din care 650 numa'chiria si treaba cu soarecii si gandacii :confuzzled: ......si nu stiam ca la 11 seara carciumile se inchid...

<{POST_SNAPBACK}>

ai vrea tu shoareci... cand o sa'tz gaseshti shobolanul in frigider, cautand "cate ceva". englezii sunt aiurea, ca oameni. promit multe, fac putzine, daca ar mai vorbi si mult ai zice ca sunt francezi :)

#12
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Am vorbit cu cineva care a stat doua luni în Londra, și spicuiesc pe scurt ce nu i-a plăcut:
-când nu era ploaie, era ceață, când nu nu era ceață, era frig...
-chirii mari, și în general prețuri pipărate la toate
-căldura în apartament se dădea cu intermitențe
-șoferi de autobuz care conduc ca demenții, te calcă pe trecerea de pietoni fără regrete (dacă au ei verde, of course :) ) Iar în autobuz trebuie să te ții bine, că altfel te trântește jos cât ai clipi.
-oraș complicat de traversat (zicea că mai toți stăteau cu hărțile în mână pe acolo)
-circulația rutiera "pe invers"
-cârciumile se închideau la 11, discotecile la 12
-s-a dus la o toaleta publică la care trebuia plătit cu card!!
-camere video de supraveghere peste tot, terorizați de ideea de atentate
-străzile pline de străini din toate colțurile lumii, multă lume interlopă
-comunitate românească inexistentă, englezi neprietenoși

O să mă gândesc la ce mi-a zis că i-a plăcut, acum nu-mi vine nimic în minte :)

#13
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Oh my goodnes !  :w00t: Bine ca nu ai uitat sa le mentionezi pe toate ! Chiar nu e nnk placut acolo ? Alte pareri ?

#14
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
am fost si eu p-acolo, vrind sa ma mut, dar mi-a trecut. subscriu la cam tot ce-a zis retele. am vazut cum se fugareau niste indieni/pakistanezi cu junghiul in plina strada  :huh:

oh, si as mai adauga:
- bere oribila

#15
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
si sa nu uit, sucitii astia au baterii separate pentru apa calda si rece; deci ati inteles bine, la chiuveta lor sunt 2 tevi prin care curge apa rece, respectiv calda si there's no way sa unesti jeturile, tre sa fugi cu mana cand la apa clocotita cand la aia rece sloi ca sa te speli.  :naughty:

#16
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
Da, asa e, Zahei, treaba cu robinetii. prima data m-am cracanat de ras, pe urma mi-a trecut si am inceput sa ma uit crucis, sa vad un singur jet de apa sa ma pot spala si eu .... :D dar nu peste tot e asa. Londra e draguta, merita vazuta dar nu sa locuiesti si sa muncesti acolo. e foarte scumpa, aglomerata, murdara, agitata rau. In rest, Anglia e superba, curat, totul la dunga etc. Am fost de 5 ori si nu m-am saturat. Iti trebuie vreo saptamana sa te acomodezi cu trecutul strazii. Metroul in Londra e pe 7 nivele din cate imi amintesc, riscul sa ajungi in alta parte e foarte mare daca nu esti atent. Mancarea in supermarketuri e la pret rezonabil. De muncit, n-am muncit acolo, asa ca nu stiu cum e.

#17
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
A fost careva cu autocarul pana acolo ? Experiente cu trenul pe sub Canalul Manecii ?
Cine a fost si in alte parti decat Londra ? La urma urmei e o tara frumoasa ! Ceva experiente de neuitat in vizitarea imprejurimilor ? Explicatiile unor persoane care au fost acolo ma pot ajuta mult in a-mi forma o imagine de inceput ! :lol:

#18
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
ati uitat sa mentionati taxele - sunt multi britanici care au inceput sa emigreze - da ati auzit bine, sa emigreze in US, Canada sau Australia din motivul asta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate