Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Job-uri prin lumea larga

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
decebalperscorillo

decebalperscorillo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2008
pai mi-a spus cineva ca a fost contactat de o firma din brasov...si primul lucru pe care l-au facut aia, i-au cerut nush cati bani pt a incepe procedurile...ca e angajat in proportie de 90%...bla bla...
omu entuziast a platit...si aia nu au mai dat nici-un semn de viata...


pe mine ma intereseaza sa plec in cel mai scurt timp posibil...si nush la ce firme sa apelez...pt ca sunt multe cu site pe internet, dar cu activitate redusa...lucru care da de banuit...

#92
diablo2367

diablo2367

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2005

View Postdecebalperscorillo, on May 16 2008, 17:22, said:

pai mi-a spus cineva ca a fost contactat de o firma din brasov...si primul lucru pe care l-au facut aia, i-au cerut nush cati bani pt a incepe procedurile...ca e angajat in proportie de 90%...bla bla...
omu entuziast a platit...si aia nu au mai dat nici-un semn de viata...


pe mine ma intereseaza sa plec in cel mai scurt timp posibil...si nush la ce firme sa apelez...pt ca sunt multe cu site pe internet, dar cu activitate redusa...lucru care da de banuit...


Pai de ce nu incerci cu ceva de afara?
Eu unul am fost cu firma din tara si pe urma am apelat la firme din afara Romaniei ptr ca platesc mai bine si ai si conditii mai bune ! Treaba este caci cei de afara se uita la cata experienta ai " abroad " Si sa stii ca nu o spun cu rautate ! Ptr faptul ca nu vor sa ia "teapa" ! Adica ? E posibil ca sa ajungi sa pleci si te trezesti ca dintr-o data esti al " nimanui " ! Si pe urma te tot gandesti la ce ai lasat acasa , la ce faceai ,la ........... ! Sunt foarte multe chestii ce-ti trec prin cap in clipele cand esti departe de familie si de prieteni iar ptr asta tre sa fii tare !
  Ca sfaturi : incearca sa te gandesti de 11 ori( nu de 10 ori ) pana sa pleci !(desi vad ca esti tare hotarat !) , nu da NICIODATA bani in avans la o firma care iti cere de la inceput ( exceptie de la aceasta regula facand numai o firma din Constanta si care este firma ok !) , nu semna niciodata contracte cu firme care iti creeaza dubii (incearca sa afli cat mai multe detalii despre firma pe net si prin cunoscuti ) si cel mai important este sa citesti bine de tot contractul inainte sa semnezi ceva !
  Ca punct de plecare ptr firme de afara poti sa cauti pe www.worldwideworker.com ! Garantez ca sunt seriosi !
     Bafta si daca mai ai intrebari astept !

#93
ramonab

ramonab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.10.2006
salutari tuturor!  :)

am si eu cateva intrebari referitoare la joburile in UAE.
anul acesta voi absolvi turismul in romania, iar dupa aceea planuiesc sa plec in Emirate (Abu Dhabi sau Dubai). Nu in vacanta, ci as dori sa imi gasesc un job acolo, in domeniu, daca se poate, dar nu neaparat... problema este ca pe site-urile de joburi din romania nu am gasit nimic. Unde as avea sanse sa gasesc un job serios (sincer, desi imi doresc foarte mult sa ajung acolo, nu m-as duce ca si camerista sau chelner de ex., avand in vedere ca in prezent am o functie destul de respectabila (director magazin IT intr-o companie nationala unde lucrez de aprox 3). Ce ma sfatuiti in acest sens? Unde ar trebui sa pun CV-ul pentru a avea sanse. Am auzit ca lucreaza romani chiar si la Burj Al Arab. Cei care ati avut ocazia sa gasiti un job acolo (sau aveti cunostinte) cum ati procedat?

Si cum sunt salariile? Pot sa-ti asigure un trai cel putin decent? Cum sunt preturile? Din cate am auzit, preturi sunt mici, insa cazarea este destul de scumpa si trebuie sa inchiriezi in avans pe un an intreg. In momentul in care gasesti un job acolo primesti automat si viza, sau exista riscul sa ratezi jobul din cauza ca nu poti obtine viza pt UAE.

Orice sfat din partea voastra mi-ar fi de mare ajutor.
Astept cu interes raspunsurile voastre.

Multumesc,

Ramona ;)

#94
shadyspit

shadyspit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.05.2008
Sal

    Vara mea lucreaza in Italia de vreo 3 ani.A inceput ca fotomodel si a castigat multi bani. Dupa cam vreo 2 ani a renuntat si acum lucreaza undeva la Vodafone tot pe acolo, castigand de asemenea bani frumusei. Vacanta asta mama ei a vb cu sora mea ca poate sa se duca si ea in Italia si sa lucreze cu vara ei. Vreau sa mentionez ca sora mea are deja un job in Bucuresti si nu ar renunta una doua pe motiv ca vrea sa capete experienta.
     Ea sta in dubii acum.Nu stie ce sa faca.As vrea mai incolo sa  intru si eu cumva intr-un job pe acolo.

   As vrea sa stiu daca stie cineva daca sunt niste sanse ca in italia, sa poti sa iei un serviciu bun cu un salariu acceptabil....incepand de la 700 euro.
  





  Astept parerile voaste....... :rolleyes:

#95
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
700 e acceptabil ? In Italia ? Mai gandeste-te, ca esti way-off :)  Banii aia ii ia o femeie care lucra la negru si face menaj sau are grija de batrani.

#96
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postshadyspit, on Sep 18 2008, 23:42, said:

As vrea sa stiu daca stie cineva daca sunt niste sanse ca in italia, sa poti sa iei un serviciu bun cu un salariu acceptabil....incepand de la 700 euro.
700 euro este extraordinar de putin.
Daca are sub 28 de ani si vorbeste cel putin engleza poate pleca pe un contract tip VIE unde salariul este fix, 1200 parca.
Dar chiar si asa este putin... chiriile sunt mari in Italia.

View Postdecebalperscorillo, on May 16 2008, 18:22, said:

pe mine ma intereseaza sa plec in cel mai scurt timp posibil...si nush la ce firme sa apelez...pt ca sunt multe cu site pe internet, dar cu activitate redusa...lucru care da de banuit...


Unde ai vrea sa pleci?

#97
malinaileana

malinaileana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2010

View Postmicha69, on 10th September 2006, 15:06, said:

Draga mea, presupun ca ai plecat deja, ca doar au trecut multe luni de atunci, dar, fiind o "veterana" imi permit sa iti spun impresiile mele, care te pot ajuta si "dupa" ce ai ajuns acolo, si in plus poate folosi si celor care nu au plecat inca.
1) Am stat, on and off, aprox. 9 ani si jumatate. Trage tu concluzia-chiar asa de rau nu putea fi.
2) E un oras cosmopolitan, paradisul cumparaturilor, te vei simti chiar si tu "mai bogata" printre atatia bogati, inconjurata de stralucirea aurului, mall-uri luxoase, hoteluri si mai si, plaja si mare impecabila, localnici chiar ospitalieri si lipsiti de aroganta kuweitienilor, sauditilor, qatar-ezilor, etc.
3) Te vei simti mai "femeie" decat oriunde-in sensul bun al cuvantului. Ti se va face curte non stop si asta nu presupune sa oferi nimic, nici un zambet.
4)Salariile sunt neimpozabile, what you see is what you get, DAR mici, comparabile cu cele din Bucuresti la ora actuala. In 92 cand am plecat eu, un apartament costa cateva sute de dolari, 9 ani mai tarziu, 5-6000 dolari, acum cand costa 50-60.000 de euro, ar trebui sa muncesti 30 ani sa iti iei o locuinta.
5) Nu vei putea niciodata sa obtii rezidenta sau cetatenie. Exista exceptii dar asa complicate si rare incat nu are rost sa le amintesc.
6) Daca trebuie sa te duci, stai un an-maxim 2 si consider-o o rampa de lansare pt a pleca in alta tara unde
sa te stabilesti. In UAE vei putea castiga experienta-in indr.hoteliera spre ex-si va da tare bine la CV ul tau. Exista si sanse reale de promovare daca muncesti si esti si desteapta-dar nu te astepta la mariri impresionante de salariu. Repet, fa-o dar gandeste-te dinainte unde e destinatia urmatoare. Eu am "aterizat" in Ro la 31 ani (acum vreo 5) si am picat in capcana. Inca ma mai gandesc unde si cum sa fug. Daca stateam 10 ani in orice tara europeana, aveam si cetatenie si the whole nine yards. Aviz amatorilor.
te rog,poti sa imi spui daca inca mai ai cunostinte acolo?as vrea sa plec si eu sa lucrez in Dubai...multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate