Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Help

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@radu3333
Cine stie se uita cum este parcelat alti doar la suprafata si pret/mp, ca in cazul de fata.

Concluzie, pretul nu este bun pentru ca nu ai acces, iar poteca este prea lunga.

#20
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

 radu3333, on 03 noiembrie 2016 - 23:11, said:

Tu ai citit acel CU ?
Scrie ca poti sa primesti Autorizatie de Construire doar daca se aproba un plan urbanistic (din poza nu se vede daca e PUD sau PUZ).
Pana atunci, practic, terenul este neconstruibil.

Risti sa cumperi un teren neconstruibil, asa pare la prima vedere.


Se vinde mp cu un pret, un teren prost parcelat (configuratie parcela, dimensiune si forma, cale de acces etc), chiar daca este construibil (de obicei) acum se vinde cam la jumatate/mp comparativ cu unul bine parcelat.  
Au inceput sa se mai destepte si cumparatorii, mai ales dupa ce au vazut problemele unor terenuri prost parcelate.

De asemenea, incepe si ISC-ul sa-si faca mai bine treaba. http://www.capital.r...onstructii.html


salut,
in certificatul de urbanism este trecut P.U.G..
Nu ma pricep la terenuri si legi,de aceea mi am permis sa intreb aici.Nu ma dau banii fara din casa,nu vreau sa fac o greseala,imi doresc un teren,am un buget de aproximativ 20 000 de euro..parcela este in jur de 18500 euro,pretul sub piata,de aceea mi am pus un semn de intrebare..
Multumesc pentru informatii.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
La pretul de achizitie al terenului adaugi si costul utilitatilor si vezi unde iesi.

#22
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

 nni2011, on 04 noiembrie 2016 - 09:30, said:

salut,
in certificatul de urbanism este trecut P.U.G..


Vezi fraza cu: "se pot autoriza constructii noi numai dupa intocmirea si aprobarea in conditiile legii a unui PU? "

Conditiile legii inseamna inclusiv fundatura de maxim 50  m (conform HCGMB 66/2006), nu peste 200 m.

Deci terenul, asa cum a fost prezentat, este neconstruibil deoarece nu se poate aproba o documentatie urbanistica in conditiile legii.

 nni2011, on 04 noiembrie 2016 - 09:30, said:

Nu ma pricep la terenuri si legi,de aceea mi am permis sa intreb aici.Nu ma dau banii fara din casa,nu vreau sa fac o greseala,imi doresc un teren,am un buget de aproximativ 20 000 de euro..parcela este in jur de 18500 euro,pretul sub piata,de aceea mi am pus un semn de intrebare..


18.500 euro este enorm pentru un teren neconstruibil.

@nni2011  Presupunand ca terenul ar fi construibil, chiar ai vrea sa locuiesti pe o fundatura de 4 m si lunga de peste 200 m ?

Edited by radu3333, 04 November 2016 - 10:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate