Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Help

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011
Va rog sa ma ajutați. Am găsit un lot de teren,în sec 5 București. Problema este ca lotul.se afla la 230 de strada principala,este ultimul.lot,drumul.se înfunda la acest lot.Drumul.de servitute cică ar avea 4 m lățime,2 m o sa am acte pe el,2 m trebuie sa lase vecinul.din fata.Prețul. este ok,ceea ce ma deranjează este lățimea drumului,exista riscul sa nu primesc autorizație de construcție?Iarna cum o sa deszăpezit,pompieri,salvarea ..nu pot sa intre ca nu o sa aibă unde sa întoarcă..ce sfaturi aveți,prețul este cu 40% mai.mic fata de restul...Dacă este nevoie pot atașa și schiță. Va multumesc

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Poate sa-ti lase se si 1m dar sa ai acte pe minim 3.5m, dezapezirea nu intra pe drumul de servitute.
http://forum.softped...m-de-servitute/

p.s. pe urma cand ai nevoie ori te lasa sa te plimbi prin curtea lor ori aplici ce scrie in acte, 3.5m liber

Edited by arg, 02 November 2016 - 15:22.


#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
D-aia e si pretul mic ca vecinul ala n-o sa cedeze 2 m in veci ... nu te arunca la chilipir ca o sa plangi pe urma .
Mai da niste detalii , stalpul de curent la ce distanta este , gaz ( daca e in zona ) , ce destinatie are terenul in cu ?

#4
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011
Gazul și curentul sunt la aproximativ 240 m.prețul este atractiv.drumul de servitute nu este trasat..este câmp acum.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Cand se face dezmembrarea trebuie facuta cu drum de servitute de 3.5m.
Daca nu ai acte pentru acel drum de 3.5m nu merita sa te bagi in problema aia.

#6
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Citeste si topicul de bransamente electrice, sa vezi ce probleme sunt pentru a obtine avizul tehnic de racordare pentru o distanta asa de mare.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postnonameshadow, on 02 noiembrie 2016 - 17:12, said:

Citeste si topicul de bransamente electrice, sa vezi ce probleme sunt pentru a obtine avizul tehnic de racordare pentru o distanta asa de mare.

Distanta nu este niciodata mare ca sa nu poata fi acordat ATR-ul.Si nici probleme tehnice nu vor fi.
Singurul impediment s-ar putea sa fie pretul,dar asta depinde numai de solutia data in ATR.
In cazul de fata,nu cei 240 de metri reprezinta problema.Ci restul retelei,despre care nu avem nici o informatie inca,astfel incat sa ne putem exprima punctul de vedere.

#8
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011
Salut,
latimea drumului ma sperie..la 4 m latime,cred ca este ff putin.mai ales ca drumul se infunda la 50 m de lotul meu.
ma gandesc cum intorci o masina,cum dezapezesc..nu stiu ce sa fac.

Edited by nni2011, 03 November 2016 - 13:02.


#9
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postarg, on 02 noiembrie 2016 - 15:17, said:

Poate sa-ti lase se si 1m dar sa ai acte pe minim 3.5m, dezapezirea nu intra pe drumul de servitute.
http://forum.softped...m-de-servitute/

p.s. pe urma cand ai nevoie ori te lasa sa te plimbi prin curtea lor ori aplici ce scrie in acte, 3.5m liber
Pentru Bucuresti este gresita informatia data de tine. Incerca sa dai informatii doar daca esti sigur ca nu induci in eroare.

@nni2011  In Bucuresti, conform regulamentului local de urbanism http://www.pmb.ro/se...a_de_locuit.pdf
L1a + L1b + L1c + L1d + L1e - parcela este construibilă numai dacă are asigurat un acces carosabil de minim 4.0 metri
lăţime dintr-o circulaţie publică în mod direct sau prin drept de trecere legal obţinut prin una din proprietăţile
învecinate
;

In plus, conform HCGMB66/2006 fundatura nu poate sa depaseasca 50 m.

Quote

4.4.3. Artera de circulatie cu traseu infundat nu va avea o lungime mai mare de 50,00m si va fi prevazuta la
capatul infundat cu bucla pentru intoarcerea autovehiculelor. cu raza de minim 6.00m.

Deci risti sa nu primesti Autorizatie de Construire, nu doar ca o sa fie un "cosmar"  sa locuiesti pe o fundatura de 4 m latime si lunga de peste 200 m.

LE
Cum crezi ca pot intra pompierii pe acea fundatura in cazul unui eventual incendiu ?

Edited by radu3333, 03 November 2016 - 16:47.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@radu3333
Din cate am inteles L1 se refera la lotizare noua si L2 la lotizare existenta.
La L1 accesul trebuie sa aiba minim 4m si la L2 trebuie sa aiba minim 3m.

Poti, te rog, din punct de vedere legal, sa detaliezi un pic problema.

Edited by arg, 03 November 2016 - 17:07.


#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postnni2011, on 03 noiembrie 2016 - 13:02, said:

Salut,
latimea drumului ma sperie..la 4 m latime,cred ca este ff putin.mai ales ca drumul se infunda la 50 m de lotul meu.
ma gandesc cum intorci o masina,cum dezapezesc..nu stiu ce sa fac.
Aia e ultima ta grija .
Vezi cat te costa bransamentele la utilitati pe distanta aia si vezi ca platesti inca de vo 7 ori pretul terenului ( de nu mai mult ) .

#12
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postarg, on 03 noiembrie 2016 - 17:03, said:

@radu3333
Din cate am inteles L1 se refera la lotizare noua si L2 la lotizare existenta.
La L1 accesul trebuie sa aiba minim 4m si la L2 trebuie sa aiba minim 3m.

Corect, in cazul de fata terenul NU este in L2.

Nu exista (cel putin nu am intalnit eu) in lotizari existente fundaturi de peste 200 m si 4 m latime.
Se pare ca oamenii erau mai isteti in urma cu zeci de ani cand erau mai putine masini si mai multe trasuri/carute. :)

Conditiile din PUG trebuiesc indeplinite cumulativ cu cele din HCGMB 66/2006 (care sunt chiar mai restrictive).

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Ca sa fii sigur de o treaba incearca sa obtii informatii despre acel teren la primarie.
Daca nu reusesti,incearca sa obtii certificatul de urbanism si apoi AC.Stiu ca sunt niste bani cheltuiti,poate aiurea,dar daca ai amintit mai sus de atatea probleme,ar fi pacat sa pierzi toti banii,cumparand un teren inutilizabil scopurilor tale.
De regula,loturile de teren nevandabile sau cu probleme sunt exact cele asemanatoare cazului de fata.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postradu3333, on 03 noiembrie 2016 - 18:43, said:


Corect, in cazul de fata terenul NU este in L2.

Nu exista (cel putin nu am intalnit eu) in lotizari existente fundaturi de peste 200 m si 4 m latime.
Se pare ca oamenii erau mai isteti in urma cu zeci de ani cand erau mai putine masini si mai multe trasuri/carute. :)

Conditiile din PUG trebuiesc indeplinite cumulativ cu cele din HCGMB 66/2006 (care sunt chiar mai restrictive).
Pe vremuri terenul era al statului si doar casa a "proprietarului", cand se dadea directiva sa se largeasca o strada bagau tractorul si gata, nu comenta nimeni.

#15
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postarg, on 03 noiembrie 2016 - 19:53, said:

Pe vremuri terenul era al statului si doar casa a "proprietarului", cand se dadea directiva sa se largeasca o strada bagau tractorul si gata, nu comenta nimeni.
Te referi (cred) la perioada comunista, cand n-au prea existat parcelari pentru case.

Vezi insa parcelarile pentru case inainte de comunism.

De exemplu Parcelarea Bazilescu (constituita cu mai bine de 100 de ani in urma).
Atunci oamenii erau mai "generosi".  Nu faceau fundaturi de peste 200 m si 2-4 m latime.

Quote


La sfârșitul secolului 19 zona era cunoscută ca Măicănești sau Grefoaicele fiind deținută de Nicolae Basilescu. Domeniul se întindea pe 295 de hectare din care 155 au fost scoase la vânzare, restul fiind donate domeniului public pentru construcția de străzi și parcuri.
  https://ro.wikipedia...ii_Noi_(cartier)

De ce crezi ca proprietarul terenului nu a luat exemplul lui Bazilescu si sa lase strazi de 10-12 m latime ci "s-a calicit" sa lase un drum doar de 2-4 metri ?

Edited by radu3333, 03 November 2016 - 20:08.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@radu3333
Pentru ca vinde mp si il doare in bip de acces,  banuiesc ca sti ce e prin pipera,  zoo, pe langa cartierul francez si altele similare.
Ai zis zeci de ani nu 100, pentru mine zeci de ani inseamna peste 20-30 si ajungem in perioada "comunista".

Edited by arg, 03 November 2016 - 21:41.


#17
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

View Postadisz, on 03 noiembrie 2016 - 18:58, said:

Ca sa fii sigur de o treaba incearca sa obtii informatii despre acel teren la primarie.
Daca nu reusesti,incearca sa obtii certificatul de urbanism si apoi AC.Stiu ca sunt niste bani cheltuiti,poate aiurea,dar daca ai amintit mai sus de atatea probleme,ar fi pacat sa pierzi toti banii,cumparand un teren inutilizabil scopurilor tale.
De regula,loturile de teren nevandabile sau cu probleme sunt exact cele asemanatoare cazului de fata.
Attached File  20161102_135559.jpg   243.39K   15 downloads

este ok ?

Edited by nni2011, 03 November 2016 - 22:17.


#18
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postnni2011, on 03 noiembrie 2016 - 22:17, said:

este ok ?
Tu ai citit acel CU ?
Scrie ca poti sa primesti Autorizatie de Construire doar daca se aproba un plan urbanistic (din poza nu se vede daca e PUD sau PUZ).
Pana atunci, practic, terenul este neconstruibil.

Risti sa cumperi un teren neconstruibil, asa pare la prima vedere.

View Postarg, on 03 noiembrie 2016 - 21:29, said:

@radu3333
Pentru ca vinde mp si il doare in bip de acces,  banuiesc ca sti ce e prin pipera,  zoo, pe langa cartierul francez si altele similare.
Se vinde mp cu un pret, un teren prost parcelat (configuratie parcela, dimensiune si forma, cale de acces etc), chiar daca este construibil (de obicei) acum se vinde cam la jumatate/mp comparativ cu unul bine parcelat.  
Au inceput sa se mai destepte si cumparatorii, mai ales dupa ce au vazut problemele unor terenuri prost parcelate.

De asemenea, incepe si ISC-ul sa-si faca mai bine treaba. http://www.capital.r...onstructii.html

Quote


Inspectoratul de Stat în Construcţii (ISC) a aplicat amenzi de peste cinci milioane de lei în primul semestru al acestui an, valoare cu 50% mai mare decât sancţiunile acordate pe tot parcursul anului trecut. Rezultatul este cu atât mai surprinzător cu cât depăşeşte bilanţul amenzilor din ultimii şase ani.

Edited by radu3333, 03 November 2016 - 23:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate