Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Organizarea administrativa a României, in viitor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2001 replies to this topic

Poll: Organizarea statala a României in viitor (192 member(s) have cast votes)

Cum va doriti sa fie organizarea statala a României in viitor?

  1. Regionalizare pe regiuni istorice:Transilvania(include Banat, Crisana, Maramures), Muntenia(include Oltenia, Dobrogea), Moldova (54 votes [27.00%] - View)

    Percentage of vote: 27.00%

  2. Regionalizare pe criterii etnice - (adica una din regiuni e formata doar din Harghita si Covasna si eventual Mures) (9 votes [4.50%] - View)

    Percentage of vote: 4.50%

  3. Regionalizare pe varianta cu regiuni de dezvoltare economica (58 votes [29.00%] - View)

    Percentage of vote: 29.00%

  4. Sa ramana asa cum e acum, ca e bine, suntem uniti, suntem puternici. (79 votes [39.50%] - View)

    Percentage of vote: 39.50%

Vote

#991
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 Mount_Yerrmom, on 23 martie 2017 - 21:34, said:

Am citit si eu ineptia colegului. Sincer, e ceva de evul mediu economic. Ca pot aia sa faca ceva nu inseamna ca si trebuie sa o faca. Sau ca e in interesul lor sa o faca. Sincer, destul de rar vad dovezi de comunism atat de atroce ca al colegului.

#992
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Depinde ce intelege fiecare prin comunism. S-ar putea sa avem viziuni diferite.

La noi aproape totul se decide la centru si confidential, aproape ca in Corea de Nord, pe cand in Elvetia totul se decide local si democrat.
Economia romaneasca se administreaza prin intermediul SiF-urilor mai centralizat decat in comunism.
Nu stiu unde vezi comunismul la elvetieni, sau la acolo unde statul administreaza  economia centralizat!

Edited by Moftangiu, 23 March 2017 - 22:24.


#993
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 WestPoint, on 22 martie 2017 - 15:20, said:

Cu monarhia a fost un esec

[citation needed]

Monarhia cu vot cenzitar a reusit sa faca pana in 1900 mai multa cale ferata decat cacatu asta de democratie la caterinca+vot universal de dupa 1990, in conditiile in care au avut si un razboi de castigat.

#994
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 shefu_de_combinat, on 24 martie 2017 - 03:09, said:

Monarhia cu vot cenzitar ...
Asta fiind de fapt cheia!

#995
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Adevarul e ca cineva care a profitat intotdeauna de societate si n-a contribuit niciodata cu impozite pe venit etc. nu ar avea dreptul sa decida cine si cum se conduce societatea...

#996
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Cheia crizei noastre Ne lipsește o conștiință colectivă
Merita parcurs tot inteviul prof. univ.Cătălin Zamfir

Quote

Despre reumanizarea sistemului administrației publice

Sistemul public, administrația publică, după părerea mea, trebuie să-și schimbe orientarea politică. Politica tranziției a fost dominată de necesitatea sacrificării populației. Se vede și în atitudinea administrației față de populație. Persoana a fost ignorată, măsurile de administrație publică au fost bazate pe o atitudine de ignorare a intereselor oamenilor. Și aceasta se vede: birocratizarea excesivă. Birocrația a devenit o nouă formă de dictatură. N-aș vrea să o luați ca o vorbă pretențioasă. E nevoie de o reumanizare a sistemului administrației publice. Demnitatea persoanei trebuie să fie pusă în centru.
...
Da. Cred că ar trebui cu toții să ne gândim cum creăm o societate care să fie reglată nu numai de sistemul juridic, ci tot mai mult de moralitate. Să ne fie teamă, ca persoane, nu că vom fi prinși de polițiști și băgați la închisoare, ci că pierdem prestigiul personal. Asta e o chestiune foarte importantă. E nevoie de o revoluție morală, nu cred că trebuie să avem rețineri din acest punct de vedere. Nu sunt vorbe mari, ci sunt nevoi urgente.

O stare de confuzie politică
Și cu coeziunea socială cum rămâne, domnule profesor?

Pentru coeziune socială trebuie să schimbăm filosofia tranziției. S-a considerat că un criteriu de performanță al tranziției românești este polarizarea socială. Noi avem societatea cea mai polarizată din Europa. Ăsta este un preț pe care l-am plătit inutil și va fi foarte greu să refacem solidaritatea socială. Trebuie să promovăm comunitatea în cel mai important factor al dezvoltării sociale.

Da, însă pare că nimeni nu vrea asta.
Dupa 28 de ani un sociolog afirma ce spuneau in anii '90 fostii detinuti politicii din partidele istorice.
Nu s-a facut nici un progres in emanciparea cetatenilor.
Se spunea ca trebuie sa dispara o generatie ca sa se schimbe mentalitatea si constatam ca juniorii si-au depasit mentorii in cinism si aroganta.
Schimbarea nu s-a produs in bine  s-a produs in si mai rau de cum a fost.

Edited by Moftangiu, 25 March 2017 - 14:03.


#997
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Eu am inteles foarte clar ca trebuie restructurata atit structura politica, statul semi prezidential este atipic european,
cit si o restructurare social economica, ceace este evident, descentralizarea.
Ceace exista este atit de prost si deficitar incit o quasi reparatie capitala ar produce o paguba mult mai mare, decit o noua structura
moderna, efectiva pus in functie esalonat. Orice sistem poate fi atit de bun sau rau, cit priceperea celui cere o pune in aplicare.

Edited by WestPoint, 25 March 2017 - 16:13.


#998
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Si mai ales ca societatea trebuie sa participe la viata sociala sa previna si sa sanctioneze derapajele.
Eu am spus de multe ori ca o societate se conduce cu stimulente nu cu sanctiuni. Sanctiunile se iau in cazuri exceptionale unde nu dau rezultate motivatiile.
Oamenii care recurg la sanctiuni dau dovada de incompetenta.
Sunt ca sefii care daca ai intarziat cinci munite la program te sanctioneaza, pentru ca sunt incapabili sa aprecieze ce probleme rezolvi in timpul programului.

Edited by Moftangiu, 25 March 2017 - 21:05.


#999
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005

Quote

De departe, cel mai important program din POR pentru Nord-Est este spitalul regional despre care sunt ţinute la secret unele informaţii sensibile. Ce nu ne spune doamna Shhaideh este de ce în planul iniţial al UE erau finanţabile trei spitale regionale egale ca mărime, identice ca structură, în Iaşi, Craiova şi Cluj Napoca, dar la Bucureşti socotelile au ieşit altfel. Ne referim la numărul de paturi, unul dintre indicatorii standard în evaluarea dimensiunilor spitaliceşti. Vicepreşedintele Alianţei Promedica, Răzvan Socolov, susţine că spitalul de la Iaşi va avea 770 de paturi, cel de la Cluj peste 900, iar la Craiova vor fi 1.030 de paturi. Informaţiile venite pe surse de la Ministerul Sănătăţii arată că spitalului de la Iaşi nu-i sunt prevăzute secţii de chirurgie toracică, neurochirurgie, nefrologie, obstetrică, pediatrie, oncologie şi nici secţie de arşi. Cam puţin pentru un centru care deserveşte trei milioane de pacienţi, o dată şi jumătate cât Capitala.

http://www.ziaruldei...va--154908.html

Egalitatea nu-i pentru căței. Or fi banii UE, dar e țara lor.

Edited by CzC, 26 March 2017 - 09:55.


#1000
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Un pic off-topic, dar dragut. Cum isi imagineaza copiii de la o scoala din Brasov relatiile interetnice in Transilvania:
https://ro.wikipedia.../File:MagRo.jpg

Edited by Wotan, 26 March 2017 - 13:56.


#1001
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Atunci cand banii vin de la buget in loc de veniturile proprii, pare o idee buna sa-i cheltui pe un parc în pustiu, la 2 kilometri de sat:
http://adevarul.ro/l...e373/index.html

#1002
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 CzC, on 26 martie 2017 - 09:52, said:

http://www.ziaruldei...va--154908.html

Egalitatea nu-i pentru căței. Or fi banii UE, dar e țara lor.

asa e! Oricum spitalul regional de la Timisoara va fi cel mai bestial, magnific dar va lipsi in totalitate!
vestul nu merita nimic, merita doar sa i se ia banii!

Edited by mihnearau1, 27 March 2017 - 10:24.


#1003
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 catalina1, on 20 martie 2017 - 00:01, said:

Intrebarea mai interesanta, zic eu, e ce se intampla cu cele peste 60% ce ajung la bugetul central.

Alimenteaza cele 1,9 miliarde de ron (stiti voi care Posted Image).

#1004
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005

 mihnearau1, on 27 martie 2017 - 10:23, said:



asa e! Oricum spitalul regional de la Timisoara va fi cel mai bestial, magnific dar va lipsi in totalitate!
vestul nu merita nimic, merita doar sa i se ia banii!

Păi o să aveți cel mai jmeker spital regional din țară la Craiova, de ce vă plângeți?

#1005
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 CzC, on 27 martie 2017 - 11:44, said:

Păi o să aveți cel mai jmeker spital regional din țară la Craiova, de ce vă plângeți?
In Craiova situatia e mult mai proasta la nivel medical in momentul de fata fata de Cluj sau Iasi, deci poate ca au si nevoie de mai multe paturi. Iasiul si Clujul au si acum mai multe spitale categoria 1, Craiova n-are deloc.

Edited by utopium, 27 March 2017 - 13:13.


#1006
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Un articol foarte bun despre organizarea prezenta a Romaniei, care merita citit integral.

Începutul sfîrşitului   BURSA 29.03.2017  (fragmente)

Quote

"Modelul Băsescu", chiar dacă nu are greutatea unui "Regim de guvernare", are totuşi suficiente particularităţi şi stranietăţi care îl singularizează în secvenţa mandatelor prezidenţiale post-decembriste. Termenul cheie în jurul căruia se organizează acest model este acela de "Jupîn".
...
Pe teritoriul său, jupînul este autoritatea însăşi, deplină şi incontestabilă care, cu o mînă împarte şi cu cealaltă strînge, adună, sporeşte. Împarte tot ceea ce contează pentru viaţa slugilor care trăiesc sub puterea lui: dreptatea, dar numai pe aceea care îi consolidează lui puterea şi le taie nasul celor ce se obrăznicesc să îşi caute dreptatea lor ; funcţii, slujbe ori corvezi ; pîinea cea de toate zilele, plăţi, răsplăţi şi chiar averi ; poziţii şi ranguri la curtea proprie ; putere, slugilor celor mai de încredere de care se serveşte, dar niciodată prea multă, ori fără de zălog. Lumea jupînului este una simplă. Inlăuntru, ea este redusă la două personaje, El şi slugile lui. În afara lumii sale, singurul lucru care mai contează este bunăvoinţa celor ce-i sunt mai mari. Băsescu i-a numit generic, "licurici"!
...
Atît de tare este înrădăcinat, încît apare evident că nu Traian Băsescu l-a creat, ci doar l-a perfecţionat, i-a dat lustru şi relief. Ca dovadă, atunci cînd au cîştigat alegerile, atît Preşedintele Iohannis, cît şi PSD-ul au intrat instantaneu în rolul Jupînului, după care au fost sinceri surprinşi că mai îndrăzneşte careva să cîrtească ! Păi, nu aşa-i rînduiala?!!!!
..
Ieşirea din iobăgie s-a făcut, peste tot unde s-a făcut în cursul istoriei moderne a Europei, doar sub loviturile de buzdugan ale unui nou stăpîn, care cere şi impune alte reguli : Măria sa Capitalul.

Edited by Moftangiu, 29 March 2017 - 17:53.


#1007
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
deci suntem pe drumul cel bun....
Basescu nu mai are putere, si probabil va avea dosare.
udrea e foarte aproape de puscarie.
Codruta lucreaza cu spor, penalii din Alde si psd sunt cu morcovul in cur....
Deci e bine, ca sa nu fie rau.
Nu ar fi nevoie de faramitarea tarii, astfel se micsoreaza puterea DNA-ului...

#1008
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 Malus_Dacus, on 30 martie 2017 - 12:57, said:

deci suntem pe drumul cel bun....
Basescu nu mai are putere, si probabil va avea dosare.
udrea e foarte aproape de puscarie.
Codruta lucreaza cu spor, penalii din Alde si psd sunt cu morcovul in cur....
Deci e bine, ca sa nu fie rau.
Nu ar fi nevoie de faramitarea tarii, astfel se micsoreaza puterea DNA-ului...
De faramitarea tarii (adica ruperea ei in state independentenu avem  nevoie deloc. Dar ceva imi spune ca prin  "farmitarea tarii"  intelegi federaliza sau chiar o forma mai usoara de descentralizare. Or, chiar nu inteleg cum ar afecta asta DNA-ul ? Fiecare regiune ar avea propriul DNA subordonat executivului regional ?   Pt ca de regula ,  Justitia si Internele raman nationale. Si sa vrei sa scape unii dintr-o regiune de procurori neplatindu-i, pt parchetul de la tine cotizeaza ceilalti.

Apararea, Externelele, Internele(politia criminalistica, jandarmerie, servicii de informatie) si Justitia(incluzand cele doua parchete) raman cei patru piloni comuni in cele mai extreme cazuri de descentralizare.

Casele de pensii, casele de ajutor social,   casele de sanatate, invatamantul, nu.
Si mai presus de toate ANAF-ul categorit si-ar inceta  existenta  reorganizandu-se in ARAF-uri nu directii regionale.

Edited by iulian_k, 30 March 2017 - 14:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate