Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cel mai mic caine de paza - pentru curte!

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Unu d-asta iti trebuie :
https://www.infocain...ac-cu-par-scurt

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Gaste. Nu se apropie nimeni fara sa simta. Cica au salvat si Capitoliul din Roma.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Maidanez, dar catea. Mai ales noaptea nu misca nimic fara sa latre.

#22
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
https://www.infocain...spaniel-tibetan

Pare sa fie perfect pentru tine, am avut parte de un metis spaniel tibetan si era claxon cand intra cineva in curte.

sau

https://www.infocain.../rasa/chihuahua

cica se adapteaza bine la frig: http://forum.softped...te/page__st__18

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 d-ardeleanu, on 28 octombrie 2016 - 14:00, said:

Salut, am nevoie, in viitor, de un caine de paza a unei curti din oras, am avut caini de talie mare (Doberman, Ciobanesc Mioritic) dar m-ar tenta unul mai mic, mai "economic" la mancare...nu e o zona cu risc de hoti prea mare, dar o latratoare e totusi necesara...ceva sugestii? Ce mi-ar placea mie ba nu e de paza, ba e prea mare, ba prea scump... (Malamute, Terra-Nova, Samoyede)

asigura-te mai intai ca nu vei avea probleme cu vecinii, sa nu te trezesti cu vreo reclamatie, ca sunt deranjati de latratul cainelui...
mai bine investesti intr-un sistem de alarma/camere de supraveghere.

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Terrierii nu sunt de paza desi sunt groaznic de latratori, latra si dupa muste. Am avut fox terrieri si vorbesc in cunostinta de cauza. Un caine foarte bun de paza si de talie medie este schnauzerul standard. Nu are nici o greata sa muste fara ezitare eventualul intrus. Sunt foarte lipiciosi cu stapanii, devotati, nu au pic din shmekeria intalnita la foxterrieri. Singurul inconvenient pentru un stapan comod este ca trebuie periat si trimat frecvent, tuns o data pe an. F. bun ar fi si un maidanez de tip lupoid. Alti caini buni de paza ar fi pechiromii care la origine nu sunt pechinezi asa cum cred cei mai multi ci sunt urmasii unor spanieli tibetani. Daca iti iei 2 pechi din astia te vor atentiona cand vor intra straini in curte dar nu ii vor opri. In schimb cu 2 schnauzeri nu mai ai nici o grija. Eu am un schnauzer standard si 2 maidanezi pentru paza curtii din fata si un metis de rott in spate si nu am nici o grija. Intr-o noapte cand nu eram acasa a inceput sa sune alarma din cauza uneia din pisici uitata in zona senzorilor. Au venit cei de la paza sa verifice dar nu au avut curaj sa intre in curte. Ne-au zis ca s-ar fi descurcat cu unul dar cu 4 nu risca.

#25
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Talie mica ,am eu ,un bassot ,femela ,e dracu pe sarma ,sonerie e putin spus .

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 cobi1, on 28 octombrie 2016 - 15:17, said:

Unu d-asta iti trebuie :
https://www.infocain...ac-cu-par-scurt

Acum 6 ani cand imi cautam un caine de talie medie pentru paza am vrut sa iau un catel din aceasta rasa dar am descoperit cu regret ca in Romania nu exista crescatori. La noi exista doar variantele mari sau mici adica dobermann-pinscher ori pinscher pitic. Din aceasta cauza am luat un schnauzer standard deoarece pana acum 150 de ani pinscherul german si schnauzerul standard erau considerati aceeasi rasa, schnauzerul fiind numit pinscher cu par sarmos, cum sunt foxterrierii: cu par lins si par sarmos.

 gladiatore, on 28 octombrie 2016 - 16:31, said:

Talie mica ,am eu ,un bassot ,femela ,e dracu pe sarma ,sonerie e putin spus .

Bassetul e un caine mare pe picioare scurte si nu cred ca ataca intrusul. Adica il ataca cu bale cand il linge..

#27
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 25.10.2016

 Freddy12, on 28 octombrie 2016 - 16:30, said:

Terrierii nu sunt de paza desi sunt groaznic de latratori, latra si dupa muste. Am avut fox terrieri si vorbesc in cunostinta de cauza. Un caine foarte bun de paza si de talie medie este schnauzerul standard. Nu are nici o greata sa muste fara ezitare eventualul intrus. Sunt foarte lipiciosi cu stapanii, devotati, nu au pic din shmekeria intalnita la foxterrieri. Singurul inconvenient pentru un stapan comod este ca trebuie periat si trimat frecvent, tuns o data pe an. F. bun ar fi si un maidanez de tip lupoid. Alti caini buni de paza ar fi pechiromii care la origine nu sunt pechinezi asa cum cred cei mai multi ci sunt urmasii unor spanieli tibetani. Daca iti iei 2 pechi din astia te vor atentiona cand vor intra straini in curte dar nu ii vor opri. In schimb cu 2 schnauzeri nu mai ai nici o grija. Eu am un schnauzer standard si 2 maidanezi pentru paza curtii din fata si un metis de rott in spate si nu am nici o grija. Intr-o noapte cand nu eram acasa a inceput sa sune alarma din cauza uneia din pisici uitata in zona senzorilor. Au venit cei de la paza sa verifice dar nu au avut curaj sa intre in curte. Ne-au zis ca s-ar fi descurcat cu unul dar cu 4 nu risca.

Terrier nu e numai fox .

Initiator : https://en.wikipedia...iki/Jagdterrier

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 AladinArdeal, on 28 octombrie 2016 - 16:57, said:



Terrier nu e numai fox .

Initiator : https://en.wikipedia...iki/Jagdterrier
Asa e. Un prieten avea bull terrieri, o femela si un mascul. I-au intrat niste necunoscuti in curte iar bull terrierii se gudurau pe langa ei. Pentru paza e de preferat un caine din grupa I si grupa a II-a. Terrierii in general sunt caini de vanatoare dar fac si paza adica latra. Mai sunt cei de lupta, terrieriii de tip bull, acestia din urma fiind selectati sa nu fie agresivi cu oamenii.

#29
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 Freddy12, on 28 octombrie 2016 - 16:40, said:

Acum 6 ani cand imi cautam un caine de talie medie pentru paza am vrut sa iau un catel din aceasta rasa dar am descoperit cu regret ca in Romania nu exista crescatori. La noi exista doar variantele mari sau mici adica dobermann-pinscher ori pinscher pitic. Din aceasta cauza am luat un schnauzer standard deoarece pana acum 150 de ani pinscherul german si schnauzerul standard erau considerati aceeasi rasa, schnauzerul fiind numit pinscher cu par sarmos, cum sunt foxterrierii: cu par lins si par sarmos.


Bassetul e un caine mare pe picioare scurte si nu cred ca ataca intrusul. Adica il ataca cu bale cand il linge..
Adica e o tin de coarne ,si tu spui ca e ciuta ???? Ce tie si cu lumea  asta .....

#30
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am o vasta experienta cu cainii . Personal am 4 , unul de rasa si trei maidanezi. Ii am impartiti in doua echipe . O echipa de 2 in gradina din spatele casei si cealalta echipa in curte si gradina din fata . Trei sunt crescuti de mici iar unul luat de mila cand avea mai mult de un an, de pe strada. Toti fac serviciu la fel ( desi cel de rasa pare sa fie bestia - este un Presa de 80 de kg ) . Cand va muri vreunul de batranete .. cu maidanez il inlocuiesc. Nu orice maidanez. Sunt unii abrutizati care nu ai pot fi facuti caini de familie fara riscuri. Ii inteleg pe cei care nu doresc asumarea riscurilor . Este normal , daca au copii , familie . Totusi , nu orice maidanez este bun de paza. Cainii nu sunt toti teritoriali. Daca te gandesti la un maidanez , trebuie multa stiinta in ce alegi . nu trebuie sa fie un alfa , pentru ca va fi alfa si cu tine . Trebuie mai degraba sa fie unul de la coada ierarhiei . Ala traieste in lipsuri pe strada si va aprecia siguranta unui adapost ...in ciuda pierderii libertatii . Pentru un maidanez este o pierdere teribila . Ii va face placere sa aiba o masa regulata ....dar va dori si sa iasa pe sub poarta sa bata strazile . Pe unul dintre cei trei maidanezi - cel luat de adult , cu greu l-am facut caine de casa .
Rasa nu iti garanteaza temperamentul. Rasa iti garanteaza doar o serie de probleme de sanatate datorate incrucisarilor limitate si faptului ca si cainii mai putin apti pot sa se inmultesca cu ajutorul stapanilor. Cine spune ca are un caine de rasa perfect , este sau prost sau mincinos . Toti caini ide rasa au probleme si defecte ...doar ca stapanii nu sunt interesati sa le gaseasca .
Pe strada doar cei puternici supravietuiesc. Daca ai un maidanez , el vine dintr-o lunga linie de supravietuitori. In ciuda diferentelor ( Presa i-ar putea omora intr-un minut pe toti trei ) ...daca i-as lasa undeva in salbaticie , presa ar muri primul . De foame , de inadaptare , de ineficienta . Este puternic dar greoi , mananca mult , este subtire imbracat . Pentru maidanezi bag mana in foc ca ar supravietui . Nu-s asa puternici dar sunt adaptabili , tenace si oportunisti. Presa este un soi de nobil ...probabil ar muri de foame decat sa se milogeasca pentru o bucata de paine . daca nu ar putea sa o ia cu forta ....ar intoarce spatele si ar pleca sa moara sub un tufis ..demn si prostovan .
Stiu in schimb cativa maidanezi super . Unul face servici intr-o zona unde sunt mai multe cabanute de vacanta . Super supravietuitor . De zeci de ori ranit , si-a revenit, a fugit de lupi , a vanat in padure , s-a luptat cu o haita de ciobanesti si este extrem de docil cu cine ii da de mancare . Daca ii dai cateva sorice , sta cu tine pana pleci acasa. Ramane ultimul pe terenul unde te-a pazit si tura urmatoare cand iti aude masina , vine din fundul padurii . Mi l-as dori acasa ....dar am deja 4 .
Asa ceva este nepretuit la casa omului . Orice caine de rasa va sfarsi prin a fi cocolosit de familie si "stricat " ca si caracter si temperament . Este o realitate cruda. Noi ii stricam . Ei au potential ...dar noi intervenim si producem stricaciuni intr-o opera a naturii si evolutiei de sute de milioane de ani .

#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bull Terrier.

Daca te musca asta, nu te mai scapa nici SMURD-ul.Posted Image

#32
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
ala in mod normal nu va musca
ar fi chiar patologic si de nedorit asta la un bullterierr
freddy saracu incearca sa va explice ce e cu selectia asta dar e greu la deal cu boii slabi
cand spui paza trebuie sa definesti ce insemna pt tine paza- daca vrei ceva sa latre in curte nu inseamna ca face paza.
iar pt initiator  ......esti patetic ...sa fie de rasa sa coste mai nimic si SA MANACE PUTIN...presupun ca daca cumva se va imbolnavi il vei spanzura direct ca injectia letala e pe bani,iar tratamentul costa mult.

#33
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 overseas, on 28 octombrie 2016 - 15:37, said:

Gaste. Nu se apropie nimeni fara sa simta. Cica au salvat si Capitoliul din Roma.

Cred ca si ratele sunt bune. Avea matusa-mea o rata foarte nostima careia trebuia sa-i vorbeasca inainte de a o inchide in cotet si  care facea un tambalau greu de descris cand era cineva la poarta. Am avut-o si eu intr-o vara in curte ca ma invadasera melcii si nu puteam pune otrava din cauza cainilor. Cainii cand se harjoneau ii mai rasturnau vasul cu apa sau cu mancare iar rata ii reclama. Venea in capul scarilor si macanea asurzitor . Era nostima de tot si m-a scapat si  de melci ca nu au mai aparut 6-7 ani.

 gladiatore, on 28 octombrie 2016 - 17:30, said:


Adica e o tin de coarne ,si tu spui ca e ciuta ???? Ce tie si cu lumea  asta .....
Sunt si basseti atipici dar nu e normal sa fie agresivi. Cand recomanzi o rasa nu o faci fiindca ai tu un caine care nu e conform cu standardul rasei . Nashul meu era pasionat de basseti. Si-a luat unul din Murmansk si cand era cam de un an l-a dus la expo-show.  Acolo una din probe e controlul danturii la care domnul basset a clantanit din colti la arbitru si a fost descalificat fara drept de apel desi din punct de vedere al fizicului era de calificativul excelent. Pe site-ul Federatiei Chinologice Internationale este descrierea rasei basset hound in care se specifica clar ca trebuie sa fie placid, niciodata agresiv sau timid.

Edited by Freddy12, 28 October 2016 - 22:27.


#34
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

 eiffel, on 28 octombrie 2016 - 15:48, said:

Maidanez, dar catea. Mai ales noaptea nu misca nimic fara sa latre.
Subscriu, am una de vreo 5 ani. Bună javra, latră de rupe. A luat două cărămizi în cap de la băştinaşi şi a rupt lanţul de l-a prins pe unul prin gard de haină. Toată comuna o ştie, ba când a fătat pentru toţi puii am avut clienţi. Ea dă alarma, abia atunci ciobăneştii îşi saltă curul să investigheze...

#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu toti maidanezii sunt buni de paza. Se intampla sa apara si exemplare mai blande. Am eu unul, o amestecatura bizara de rase printre care pare a fi si un rottweiler care e foarte bland cu oamenii dar dominant cu cainii, motiv pentru care il tin izolat de ceilalti. Erau sa se omoare el cu schnauzerul, a fost horror. In schimb cateaua jar mananca. Desi a fost abandonata de stapani impreuna cu 4frati, arata a fi de rasa si nu orice rasa ci una foarte rara. Mi-am dat seama tarziu cand deja o sterilizasem. Totusi nu aveam cum sa-i gasesc mascul de aceeasi rasa asa ca a fost solutia optima.

#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

 arg, on 28 octombrie 2016 - 14:38, said:



staffy, pitbull sau amstaff?
[ http://www.petsworld.in/blog/wp-content/uploads/2015/06/pitbull.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din pacate nici unul nu rezista afara au blana scurta intr-un singur rand.

Eu nu inteleg de ce cred toti ca un pitbull sau amstaff va ingheta iarna in curte. Eu am avut amstaff acum am pot, sta in curte, doar pana la 4 luni il luam in casa. Daca il cresti in ograda el isi formeaza imunitate, e mult mai rezistent dégât unul finit in apartament si ingheata cand il scoti jumate de ora afara iarna.

O cusca buna din doua straturi de scânduri ii pui ceva călduros in ea, la nevoie ( când vin gerurile cele mai mari) ii pun si o patura in usa, cat are nevoie de ea o lasa, cum gerul devine mai blând el singur o rupe. Hranit bine si lăsat sa zburde nu are nici o problema iarna. Mai ales daca ai unul cu genetoc de bulldog care mănâncă mult si se ingrasa usor n-are nici o treaba. Al meu e tip terrier, numai mmuschi din el dar vad ca nu are probleme.

 Freddy12, on 29 octombrie 2016 - 00:32, said:

Nu toti maidanezii sunt buni de paza. Se intampla sa apara si exemplare mai blande. Am eu unul, o amestecatura bizara de rase printre care pare a fi si un rottweiler care e foarte bland cu oamenii dar dominant cu cainii, motiv pentru care il tin izolat de ceilalti. Erau sa se omoare el cu schnauzerul, a fost horror. In schimb cateaua jar mananca. Desi a fost abandonata de stapani impreuna cu 4frati, arata a fi de rasa si nu orice rasa ci una foarte rara. Mi-am dat seama tarziu cand deja o sterilizasem. Totusi nu aveam cum sa-i gasesc mascul de aceeasi rasa asa ca a fost solutia optima.
Când era pitul meu pui i-am adus un prieten luat de pe strada. M-am gândit ca o sa crească mai bine impreuna si aveam speranta ( stiind ca pitbullii nu prea au instinct de a pazi teritoriul) ca o sa se învete de la celălalt a latra. Când colo ce sa vezi, pe la jumate de an pitul latra deja la oamenii care intrau in ograda dar vagabondul nimic, doar manca si umbla toata ziua haimanaua. Rascolea prin toate urnele, făcea numai gunoaie peste tot. Daca intra cineva in ograda si se făcea in el, fugea pe teritoriul unde era legat pitul, acolo se simtea protejat.

Personal recomand un terrier, pitbulul poate e prea mare pentru initiator dar un jack russel terrier sau fox terrier e numai bun. Argint viu. Oricât de trist ai fi e destul sa ieși cu el câteva minute si razi singur ca nebunul. Acesti caini chiar au simtul umorului, pit amstaff inclus.

Edited by vinciun, 31 October 2016 - 18:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate