Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cel mai mic caine de paza - pentru curte!

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

 pimi, on 28 octombrie 2016 - 20:18, said:

ala in mod normal nu va musca
ar fi chiar patologic si de nedorit asta la un bullterierr
freddy saracu incearca sa va explice ce e cu selectia asta dar e greu la deal cu boii slabi
cand spui paza trebuie sa definesti ce insemna pt tine paza- daca vrei ceva sa latre in curte nu inseamna ca face paza.
iar pt initiator  ......esti patetic ...sa fie de rasa sa coste mai nimic si SA MANACE PUTIN...presupun ca daca cumva se va imbolnavi il vei spanzura direct ca injectia letala e pe bani,iar tratamentul costa mult.
PATÉTIC, -Ă, patetici, -ce, adj. 1. Plin de patos, care emoționează, impresionează, înduioșează; plin de emfază, de afectare

CANAAN DOG Canise: 0 | Anunturi: 0
Marime:
Ingrijire:
Nevoie de miscare:
Socializare:
Paza si protectie:
AKA: Kelev K'naani
Grupa: De turma
Talie: mare
Greutate: Mascul: 20-25; Femela: 16-20 Kg
Inaltime: Mascul: 51-61; Femela: 48-58 cm
Culoare: : alb cu masca, culori solide cu sau fără ornamente albe.

DESCRIERE
O rasa veche, Dog-ul Canaan isi are originea in Orientul Mijlociu, în 2200 î.en .Aceasta rasa a fost utilizata pentru paza de israeliţi. Aceasta rasa a fost, de asemenea, folosita pe scara larga in timpul si dupa Al Doilea Razboi Mondial pentru paza, urmărire şi patrulare. Astazi Dog-ul Canaan îndeplineşte în continuare aceste indatoriri.
TEMPERAMENT
Dog-ul Canaan este bine echilibrat, puternic şi rezistent, agil, atletic şi muncitor. Are dezvoltat simţurile: miros şi auz ,care le permite să devină imediat alerti in caz de pericol.
Considerată a fi o rasă primitivă, Canaan Dog-ul este foarte inteligent, loial şi devotat. Ei au o tendinţă puternică de a deveni prea ataşati de familia lor şi sunt extrem de suspecti si neîncrezatori fata de straini. Ei sunt caini buni de paza, dar nu latra excesiv.
INGRIJIRE
Trebuie periat o data pe saptamana.Dog-ul Canaan este predispus la probleme de sanatate, cum ar fi luxaţia rotulei, probleme cu ochii, displazia de şold şi cot şi hipotiroidism.
DRESAJ
Dog-ul Canaan nu este recomandat pentru un novice,o persoana apatica sau sedentara.
Este extrem de important să ne amintim că Canaan Dog este o rasa primitiva. Aceasta rasa necesita un proprietar experimentat. Socializarea timpurie şi ascultarea sunt o necesitate absolută. Câinii Canaan nu răspund la metodele dure. Formarea trebuie să fie făcuta cu fermitate, respect, corectitudine, răbdare şi coerenţa. Se plictisesc usor daca esxercitiile se repeta.
ACTIVITATE
Dog Canaan necesită exercitare fizică obositoare, precum şi stimularea mentala. Traiesc cel mai bine intr-o casa cu curte mare in care pot să zburde şi sa alerge liber. Câinii Canaan pot trai bine si intr-un apartament cu condiţia ca acesta sa beneficieze de exerciţii, atenţie şi stimulare.

#38
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Cred ca voi alege intre Beagle si Schnauzer.
   Multumesc pentru implicare.

Edited by d-ardeleanu, 01 November 2016 - 09:23.


#39
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 d-ardeleanu, on 01 noiembrie 2016 - 09:23, said:

Cred ca voi alege intre Beagle si Schnauzer.
   Multumesc pentru implicare.
Schnauzer

#40
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

 d-ardeleanu, on 01 noiembrie 2016 - 09:23, said:

Cred ca voi alege intre Beagle si Schnauzer.
   Multumesc pentru implicare.


buna alegere, incearca sa il dresezi intr-o limba straina, de ex  olandeza, flamanda

#41
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Eu am shar pei,latra la tot ce misca pe palier(stau la apartament),daca e cineva doar in trecere latra de 3 4 ori,daca cineva ramane mai mult pe palier se activeaza,latra,maraie pana ajung sa vad ce se intampla.
De mancat mananca f putin,cel putin al meu,insa cred ca mancarea trebuie sa fie cat de cat mai de calitate,sunt sensibili.
Problema ar fi rezistenta la frig,nu stiu cat de bine ar rezista!
Beagle are fratele meu,sincer mai repede dresezi un tigru...

Edited by silviu03, 07 November 2016 - 01:11.


#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Schnauzerii sunt obedienti deci usor de dresat. Copoii sunt f. dificili. Eu am si o catea care ca aspect si temperament e identica cu copoiul bosniac (bosanski barak-standard FCI nr. 155) si mi-a fost foarte greu s-o conving sa nu-mi atace pisicile pe cand schnauzerul desi tare le-ar mai fi smotocit, cand i-am zis NU s-a conformat imediat. Nu mai pomenesc de fox-terrieri care sunt ca niste dracusori si nu pierd nici o ocazie sa te pacaleasca. Nemtii le au cu disciplina asa sa si rasele germane au disciplina in sange.

#43
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

 Freddy12, on 07 noiembrie 2016 - 10:14, said:

Schnauzerii sunt obedienti deci usor de dresat. Copoii sunt f. dificili. Eu am si o catea care ca aspect si temperament e identica cu copoiul bosniac (bosanski barak-standard FCI nr. 155) si mi-a fost foarte greu s-o conving sa nu-mi atace pisicile pe cand schnauzerul desi tare le-ar mai fi smotocit, cand i-am zis NU s-a conformat imediat. Nu mai pomenesc de fox-terrieri care sunt ca niste dracusori si nu pierd nici o ocazie sa te pacaleasca. Nemtii le au cu disciplina asa sa si rasele germane au disciplina in sange.
lucrul nemtesc e nemtesc... nu ai ce sa reprosezi..

#44
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
atata ca trebuie tuns si trimat periodic altfel arata ca o tufa

#45
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Am luat un Fox-Terrier cu par sarmos.

Attached Files



#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Felicitari! E rasa mea preferata, nu te plictisesti cu ei. Atentie la hrana fiindca au predispozitie la dermatite alergice. Am avut timp de 14 ani o foxterita.

#47
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
felicitari
daca te ataca pisicile sau ceva rozatoare  esti blindat
pentru hoti exista alarme si firme de paza .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate