Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tranzitie invatamant -> industrie

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016

View PostOriginalCopy, on 01 noiembrie 2016 - 11:34, said:

Asa arata cod scris de absolventi de facultate in Romania? Daca a absolvit o facultate cu cursuri de programare, codul arata de ca si cum ar fi trecut prin ele ca gasca prin apa.

Vai, sa nu fim duri. Eu nu vorbesc despre duritate aici, ci despre realitate.

Un absolvent de liceu talentat, care poate a mai si castigat cate o olimpiada, scrie cod mult mai curat si modern.

Deci hai sa nu ne mai ascundem dupa deget. Daca era, intra direct in industrie dupa facultate.

Realitatea este ca nu-i ok sa ne dam cu parerea despre un om atata timp cat nu stim mare lucru despre el. N-am intrat dupa facultate in industrie(cand evident aveam mai multe cunostinte atunci, decat acum, dupa 6 ani, timp in care n-am mai exersat aproape deloc), pentru ca unele circumstante m-au obligat sa revin dintr-un oras mare(unde am facut facultatea)  cu posibilitati reale de a obtine un job in IT, intr-un orasel in care nu exista foarte multe posibilitati. Sunteti, probabil, niste oameni extraordinari de buni in ceea ce faceti si vreau sa cred ca sunteti la fel de buni si ca oameni!

View Postneagu_laurentiu, on 03 noiembrie 2016 - 12:13, said:

E doar o reactie fireasca cand vezi o aceeasi diploma dar care nu si-a aratat interesul spre cunoastere, a preferat strict cursurile institutiei de invatamant (unde-i doar introducere in poveste).

Reactie fireasca pentru unii. Pentru faptul ca n-am aprofundat mai mult ceea ce mi-a oferit facultatea, platesc acum. Asa ca nu-i bai cu diploma, dreptatea e facuta. As fi inteles sa aveti o asemenea reactie daca as fi lucrat pe acelasi post ca si voi.

Edited by gabriela1506, 03 November 2016 - 12:19.


#56
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pana una alta, ti-am dat un sfat despre un proiect concret la care poti participa ca sa iti slefuiesti cunostintele si sa devii angajabila.

Proiectul a fost facut de elevi ca cei pe care ii inveti la clasa cate ceva.

Ma rog, unii au devenit studenti intre timp, altii s-au angajat, si altii fac ambele, studentie si angajati ca programatori.

Te poti alatura lor si poti invata lucruri daca chiar vrei. Vorbaraia asta acum e mai mult pierdere de timp neconstructiva.

#57
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Si eu ti-am dat un sfat despre o carte care-ar trebui sa te ajute sa-ti faci o idee.

Va trebui sa te obisnuiesti cu critica, daca o sa ajungi sa lucrezi in industrie vei ajunge sa o apreciezi. Atentie, vorbesc de critica, nu de atacuri la persoana; diferenta dintre "codul tau suxx pentru ca X, ar trebui sa Y" si "you suxx".
Realitatea e ca ai mult de invatat, pana sa ajungi la stadiul "angajabil". Probabil esti in stare sa o faci. Nu toti programatorii sunt genii. Totul e sa depui suficient efort - un efort constant, de lunga durata.

Trecand peste reactii si circumstante, ai posibilitatea de a actiona. Fa-o.

#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgabriela1506, on 03 noiembrie 2016 - 12:28, said:

As fi inteles sa aveti o asemenea reactie daca as fi lucrat pe acelasi post ca si voi.
Nu e chiar asa. Daca erai o persoana oarecare atunci intelegerea era naturala. Dar cand in scripte suntem egali... parca ceva nu se leaga. Da' asta-i ultima ta problema.

#59
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Same story in toate domeniile, e mai usor sa ramai in invatamant unde nu poti face malpraxis, sa fii ultragiat, dat in judecata sau sa faci belele si sa raspunzi :) In schimb si salariul e pe masura.

#60
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostOriginalCopy, on 02 noiembrie 2016 - 01:40, said:

Impresionant. Acum fa-l sa nu-i pese din ce istream isi ia datele si in ce ostream scrie datele.

Nu am inteles exact despre ce e vorba dar sper ca urmatoarea secventa sa fie o imbunatatire
#include <iostream>
#include <cstring>

int main(int argc, char** argv) {
		 char operatie;
		 int termen1=0, termen2=0;
		 char date[100];
		 std::cin.get(date,100);
		 int len=strlen(date);
		 for(int i=0;i<len;i++)
		 if(date[i]>='0'&&date[i]<='9') //puteam folosi isadigit()
			 {
			 termen1=termen1*10+(date[i]-48); //utilizare valori ASCII
			 }
			 else { operatie = date[i];
				 for(int k=i+1;k<len-1;k++) termen2=termen2*10+(date[k]-48);
				 break;

				 }
		 return 0;
}


secventa imi separa termenii de semnul operatiei. acum ar trebui sa o fac si pentru numerele rationale , unde va trebui sa iau in calcul caracterul virgula. si o versiune in care ignora spatiul pe care il pune utilizatorul intre numar si operatie

Edited by VladBtz, 12 November 2016 - 16:26.


#61
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
De ce 100 in date[100]?
De ce strlen in C++?
Ce reprezinta 48 in date[i]-48? Citind programul imi dau seama ce reprezinta, dar de ce sa nu imi dau seama citind doar acea expresie?

View PostVladBtz, on 12 noiembrie 2016 - 16:15, said:

Nu am inteles exact despre ce e vorba dar sper ca urmatoarea secventa sa fie o imbunatatire

Codul citeste datele din cin. Cerinta lui zicea sa le citesti din orice stream. Poate vreau sa aplic codul tau in al meu unde citesc datele de pe net si nu vreau sa modific codul tau.

Edited by dani.user, 12 November 2016 - 16:45.


#62
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
daca pun o variabila cifASCII = date[i]- 48 e mai lizibil ?

#63
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Nu
Lizibil e cand dispare acel 48 si e inlocuit de ceva mai sugestiv.

#64
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

View Postdani.user, on 23 octombrie 2016 - 12:11, said:

Frecvent intalnite: aplicatii de gestiune a diverselor date (economice).

Backend:
  • Preponderent Java si/sau C#, poate si ceva Python sau Ruby
  • OOP: sa intelegi ierarhii de obiecte scrise de altii (adesea aiurea, ori prea amestecate, ori prea complicate pentru problema de rezolvat). Sa reusesti sa creezi ierarhii ok (DRY, SOLID, Design Patterns, etc)
  • Frameworks: JavaEE, Spring pe Java, .NET pe C#. Cam tot ce ofera mai important (ierharii MVC pentru interfete, dependency injection, comunicare intre sisteme diferite-remote proceduce calls, web services si altele de genul)
  • Notiuni de sisteme distribuite, sa constientizezi de exemplu ca e mai eficient sa ceri unui server de la 1000km distanta toate 100 inregistrari odata decat sa-i ceri cate una
  • Baze de date relationale (Oracle, SQL Server, MySQL, etc) si mai nou si non-relationale

Frontend web:
  • Markup (HTML) si stiluri (CSS)
  • J&#097;v&#097;script eventual cu transpilers (Typescript, CoffeeScript, etc)
  • Zeci/sute de frameworkuri care se inventeaza de cand te apuci de invatat pana la momentul angajarii
  • Front-end generat pe server
  • Front-end strict pe client (single page applications)

Frontend mobil:
  • Diverse limbaje si ale sale frameworks. Fiecare platforma majora are limbajul si frameworkul preferat
  • Unii au dezvoltat limbaje/frameworks comune
  • Unii folosesc tot HTML/CSS/JS si pe mobile

Alta categorie de aplicatii intalnita frecvent in unele orase ale tarii - software embedded:
  • C si toate detaliile sale mai mult sau mai putin standard
  • Particularitati ale acestor tipuri de aplicatii (alocare memoriei, intreruperi, timere, etc)

Pentru toate se mai adauga:
  • Sa stii scrie cod curat si generic
  • Sa stii structuri de date
  • Sa stii algoritmi de baza si pe unde ii gasesti gata implementati
  • Sa intelegi&folosesti sisteme de build
  • Sa folosesti sisteme de versionare
  • Sa stii sa faci debugging

Incep sa apara si chestii mai interesante, gen machine learning, si pe la noi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate