Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Tranzitie invatamant -> industrie

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgabriela1506, on 23 octombrie 2016 - 11:24, said:

Nu sunt nici elev, nici troll, insa, cu siguranta sunt departe de a fi angajabila...Am minime cunostinte de programare, dar sunt dispusa sa fac eforturi mari ca sa ajung cel putin la un nivel mediu. In ultimii trei ani m-am rezumat doar la a scrie aplicatii, in Pascal, la nivel de liceu( vectori; matrici;fisiere text;subprograme;anumite metode de programare: Backtracking, Divide et Impera, Greedy; alocarea dinamica a memoriei;grafuri) pentru ca asta ni se cere la examenele din invatamant(titularizare, grade didactice). Tocmai de aceea dau impresia ca sunt elev. N-am avut tangenta absolut deloc cu industria IT. Daca era un programator experimentat probabil n-as mai fi deschis acest subiect de discutie pentru a cere ajutor. Am scris aici in speranta ca, oameni cu experienta, o sa ma lumineze putin cu privire la ce trebuie sa invat, pe ce se pune accent, de unde sa incep. O sa mai exersez si o sa revin cu codul scris dupa indicatiile care mi le-ati dat. Imi cer scuze daca am deranjat cu ceva si multumesc mult pentru raspunsurile date. Zi buna!


Deci tu incerci sa spui ca stii programare la nivel de gimnaziu dar vrei sa te angajezi in IT?
Ai vazut pe cineva ca agajeaza copii de gimnaziu? Ca sa ajungi vag angajabil mai trebuie un liceu, o facultate facuta cu interes si chiar si atunci esti doar incepator....

#20
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
eu cred ca dacă dedici 2-3 ore zilnic învățării timp de 1 an poți lua un salariu de 1000eur sau chiar mai mult. tine doar de ambiția ta.

#21
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Sînt multe joburi în IT, cu cereri f. diferite... și salarii f. diferite, ține și de noroc să găsești ceva ce ți se potrivește.
Oricum, de Pascal poți să uiți.
Poți să încerci și să intri mai întîi pe software tester, este evident mai prost plătit dar te prinzi cum stau lucurile.

#22
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Faptul ca ai reusit sa devii profesoara si in acelasi timp sa ne intrebi pe noi niste lucruri extrem de elementare in industrie, sugereaza ca nu te pasioneaza cu adevarat domeniul, ci doar vrei mai multi bani... insa cine nu e pasionat, nu face bani seriosi! ;)

#23
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Decât programator/team leader/manager cu 1500 - 2000 de euro pe lună, mai bine măturător în supermarket pe 1800 în Danemarca Posted Image

Cluj? Niciodată. Mai ales când vin studenții și ne arată ei cum se depășește pe linie continuă sau cum nu se stă la Stop/Cedează trecerea.

Edited by RedDev, 24 October 2016 - 11:18.


#24
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016

View PostMichidoo, on 23 octombrie 2016 - 23:26, said:

scuze ca ma bag, n-am nicio tangenta cu "industria", dar ma gandesc ca 18 ore iti lasa mult timp liber pentru meditatii (informatica, matematica) si poti sa rotunjesti usor veniturile la 2000 lei. Cam atata vei lua si ca programator incepator si probabil ca o sa trebuiasca sa platesti si chirie jumate din suma asta. Apoi, chestia asta cu mirajul capitalei....Bucurestiul o sa te macine incetul cu incetul, e supra-aglomerat, atat cu oameni, cat si cu masini, pierzi enorm de mult timp (din viata ta, care e finita, nu uita!) in trafic si o ai parte de multa nesimtire si marlanie (o spun pentru ca pari un om cu bun-simt, iar astfel de oameni sunt victime sigure pentru "taranul de capitala"). Nu e un mediu in care sa-ti intemeiezi o familie si sa-ti cresti copiii. Daca tot vrei sa pleci din orasul acela mic, alege ceva gen Brasov, Cluj, Timisoara, cu siguranta nivelul de stres e mai mic si, bonus, aerul mai curat Posted Image

Principalul avantaj(poate singurul) in invatamant este timpul liber, dar, din pacate in zona in care locuiesc parintii nu prea au bani pentru meditatii. In cel de-al doilea rand, inatamantul nu-ti ofera siguranta zilei de maine. De ce? Fiind o zona destul de saraca, copiii sunt din ce in ce mai putini(deoarece tinerii au plecat in marile orase)=>ca si posturile sunt din ce in ce mai putine(spre exemplu in ultimii 3 ani n-a fost niciun post titularizabil pe informatica, ceea ce inseamna ca trebuie merg la examen in fiecare an, iar un examen in invatamant presupune dosare,stres, inspectii+examenul scris pentru care, evident, trebuie sa inveti cel putin 2 luni). Imi place sa muncesc, sa invat, sa ma implic, dar dupa toate astea as vrea sa am parte si de o satisfactie, de-o apreciere, de-o motivatie care sa ma ajute sa merg mai departe, iar in invatamant acest lucru nu se intampla.Unde mai pui ca se mai merge uneori si pe deviza "ai pile ai parte".Cat despre Bucuresti, nu-i vorba de miraj, e vorba ca sunt mult mai multe locuri de munca decat in Timisoara, spre exemplu.

View Postvrajitoruldinoz, on 23 octombrie 2016 - 23:49, said:



Deci tu incerci sa spui ca stii programare la nivel de gimnaziu dar vrei sa te angajezi in IT?
Ai vazut pe cineva ca agajeaza copii de gimnaziu? Ca sa ajungi vag angajabil mai trebuie un liceu, o facultate facuta cu interes si chiar si atunci esti doar incepator....

Multumesc pentru incurajare si sugestie! Am cunostinte cat un elev care a facut "cu interes" un liceu(profil mate-info), zic... . Consider ca prin ambitie, determinare si multa munca se poate orice.

View PostXON-XOFF, on 24 octombrie 2016 - 01:07, said:

Sînt multe joburi în IT, cu cereri f. diferite... și salarii f. diferite, ține și de noroc să găsești ceva ce ți se potrivește.
Oricum, de Pascal poți să uiți.
Poți să încerci și să intri mai întîi pe software tester, este evident mai prost plătit dar te prinzi cum stau lucurile.

Multumesc mult pentru sfat!

View Postiulian0512, on 23 octombrie 2016 - 23:57, said:

eu cred ca dacă dedici 2-3 ore zilnic învățării timp de 1 an poți lua un salariu de 1000eur sau chiar mai mult. tine doar de ambiția ta.

Am suficient timp pentru studiu, deoarece jobul imi permite. Multumesc frumos pentru incurajare! :)

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 11:16, said:

Decât programator/team leader/manager cu 1500 - 2000 de euro pe lună, mai bine măturător în supermarket pe 1800 în Danemarca
Absolut, pentru ca 1800 de euro in Danemarca valoreaza fix un cacat. Mult sugces in Danemarca cu 1800 de euro pe luna :lol:

View Postgabriela1506, on 24 octombrie 2016 - 11:39, said:

Cat despre Bucuresti, nu-i vorba de miraj, e vorba ca sunt mult mai multe locuri de munca decat in Timisoara, spre exemplu.
Sint mai multe locuri, dar si concurenta e mai mare.

#26
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014

View PostMosotti, on 24 octombrie 2016 - 11:48, said:

Absolut, pentru ca 1800 de euro in Danemarca valoreaza fix un cacat. Mult sugces in Danemarca cu 1800 de euro pe luna Posted Image

Da, însă responsabilitatea e infinit mai mică. Fără întâlniri cu clienții, fără termene limită, fără stat noaptea la citit API-uri, fără clienți fără cunoștințe tehnice care nu dau 2 bani că tu ai muncit o săptămână ca să returnezi șirul de caractere corect.

După 10 ani de „It has to be done and it has to be done YESTERDAY”, te gândești că poate nu e așa rău să așezi marfa pe raft.

Oricum, pentru mai puțin de 1000 de euro pe lună, începător sau nu, consider că poți veni poate de 2 ori pe săptămână la servici să bei o cafea și să povestești cu colegii. Indianul meu bine plătit (mai mult de 1000 de euro) cred că doar mânâncă și bea ceai 5 ore pe zi. Îi trebuie o zi să copieze o metodă și să-i schimbe numele. Și să dea un commit ca să vezi că a muncit ceva.

Edited by RedDev, 24 October 2016 - 12:14.


#27
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
incearca sa faci mici programele care sa faca cate ceva. uite iti dau eu o ideie daca esti in pana.
fa un program care se connecteaza la un server ftp si afiseaza structura de directoare/fisiere si permite download si upload.

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 12:04, said:

După 10 ani de „It has to be done and it has to be done YESTERDAY”, te gândești că poate nu e așa rău să așezi marfa pe raft.
Vorbesti din perspectiva managerului si nu a programatorului. Sau a "programatorului bun la toate" cum parca esti (pe cont propriu) insa un simplu programator n-are treaba cu respectivii clienti & co.

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 12:04, said:

Da, însă responsabilitatea e infinit mai mică. Fără întâlniri cu clienții, fără termene limită, fără stat noaptea la citit API-uri, fără clienți fără cunoștințe tehnice care nu dau 2 bani că tu ai muncit o săptămână ca să returnezi șirul de caractere corect.
Ce conteaza responsabilitatea daca traiesti de pe azi pe miine? Evident ca o sa fii mai bine platit daca ai responsabilitati. Daca esti un manager bun nu tre sa stai noaptea sa citesti nimic, estimezi si prezinti clientului ceea ce este, cine e de vina ca estimezi prost? Si de ce i-ar pasa clientului cit lucrezi tu pina cind se intimpla ceva? El cere un feature, tu estimezi si ceri bani, ii convine, foarte bine, nu-i convine, soarta, sa faca el singur :w00t:

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 12:04, said:

După 10 ani de „It has to be done and it has to be done YESTERDAY”, te gândești că poate nu e așa rău să așezi marfa pe raft.
Daca intilnesti asa ceva atunci manajeru ala e prost rau si tre sa-ti cauti altceva, intr-un mediu cit de cit profesionist. Asta daca nu intervine cineva mai sus si schimba manajementu...

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 12:04, said:

Oricum, pentru mai puțin de 1000 de euro pe lună, începător sau nu, consider că poți veni poate de 2 ori pe săptămână la servici să bei o cafea și să povestești cu colegii. Indianul meu bine plătit (mai mult de 1000 de euro) cred că doar mânâncă și bea ceai 5 ore pe zi. Îi trebuie o zi să copieze o metodă și să-i schimbe numele. Și să dea un commit ca să vezi că a muncit ceva.
Si a cui e problema ca indianu e platit pentru nimic? Nu a boului care da banii? Si tu pina la urma esti fraierul universului pentru ca te tot plingi de indianu ala de vreo 2 ani si inca n-ai facut nimic in privinta asta... Si eu a trebuit la un moment dat sa lucrez cu indieni praf si ghici ce-am facut dupa citeva luni? Ei bine, lucrez in alta parte...

Oricum am deviat de tot de la subiect. Treaba sta cam asa: ca incepator nu te poti muta nicaieri pina nu gasesti de lucru, decit daca vrei sa faci ca alea care se muta la LA si se angajeaza chelnerite pina cind prind rolul vietii...

#30
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016

View PostMosotti, on 24 octombrie 2016 - 12:37, said:


Oricum am deviat de tot de la subiect. Treaba sta cam asa: ca incepator nu te poti muta nicaieri pina nu gasesti de lucru, decit daca vrei sa faci ca alea care se muta la LA si se angajeaza chelnerite pina cind prind rolul vietii...

Am la vara doua luni la dispozitie sa-mi gasesc ceva de lucru. Nu ma voi muta daca nu gasesc. :)

#31
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014

View PostMosotti, on 24 octombrie 2016 - 12:37, said:

Si a cui e problema ca indianu e platit pentru nimic? Nu a boului care da banii?

Până să dăm indianul din mână pentru colegii calificați de pe gard, să vedem ce învățături tragem:
  • Da, pentru unii 1000 - 2000 de euro pe lună pe un developer e un chilipir

  • La viteza la care lucrează indianul, orice vei face tu va fi un miracol al vitezei

  • Faptul că poți face o propoziție de 5 sau mai multe cuvinte, coerentă, în engleză, față de indian vei fi un fel de zeu al lingvisticii

  • Faptul că indianului îi trebuie o zi să copieze o metodă de-a ta, îți permite și ție să o lălăi. Ție ți se va părea că pierzi timpul, dar tot vei fi un diavol tazmanian al vitezei de dezvoltare. Plus că software-ul de calitate se construiește încet. E bine să nu fii presat de timp, dar nici să nu faci nimic la final.

  • Fiindcă indianul are mereu probleme și întrebări, lucrezi mai multe ore. Iar când plata e pe oră, e super.
Toți avem nevoie de indieni dar ca bau-bau: Dacă nu dai banii, uite cine rămâne să-ți facă software-ul. Eu l-aș scoate la o masă pe indianul/indienii mei, deși cred că sunt deja bine-hrăniți.

Ce are de învățat doamna noastră profesoară? La $10-$15 pe oră are șanse mai mari să dea un indian de ăsta la o parte pe piața de freelancing. Adică dânsa știe deja Pascal-ul, chiar dacă la nivel de funcții și proceduri. Asta deja o face să fie în top 20% cei mai buni programatori de pe planetă (sunt vreo 250 de milioane de programatori, dar totuși).

La firmele din România de outsourcing nu m-aș băga. E și faptul că din prima zi am lucrat ca freelancer. Adică îmi dădea 450 de dolari sau euro pe lună în 2006. Eu făceam facultatea de informatică, doamna e profesor de informatică. Eu zic că e bine. Doar că firmele românești sunt pline de români. Ei sunt acolo să-ți arate că tu nu știi și că ei sunt deștepți. Ceea ce mi-a convins prietenul meu bun, care lucra ca și dev C++, pentru totdeauna să nu mai lucreze ca dezvoltator pentru nimeni.

Eu aș căuta un Cosmin, Andrei sau Vlad care fac asta pentru niște lecții suplimentare o dată pe săptămână și mi-aș face o introducere foarte atrăgătoare pe unul din site-urile de lancing free. Aș căuta pozițiile permanente și aș învăța fiind plătit. Cam asta am și făcut personal că știam Java, C++ și C# când m-am angajat pe PHP și Javascript.

Că durează o lună, șase sau un an până poziția perfectă va apărea, cred că în acest caz nu-i stres.

Edited by RedDev, 24 October 2016 - 17:08.


#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 17:01, said:

Da, pentru unii 1000 - 2000 de euro pe lună pe un developer e un chilipir
Daca dai 1000 de euro degeaba sint bani aruncati, nu chilipir. Cine "copiaza o metoda pe zi" nu e "developer".

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 17:01, said:

  
La viteza la care lucrează indianul, orice vei face tu va fi un miracol al vitezei
Ce treaba are asta cu faptul ca ala da banii ca boul pe nimic? Daca ar avea juma de creier s-ar intreba de ce exista o asa diferenta intre voi.    

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 17:01, said:

Faptul că poți face o propoziție de 5 sau mai multe cuvinte, coerentă, în engleză, față de indian vei fi un fel de zeu al lingvisticii
Absolut irelevant, daca era o problema nu dadeau 1000 de euro indianului care nu face nimic si in plus nici nu vorbeste engleza.

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 17:01, said:

Faptul că indianului îi trebuie o zi să copieze o metodă de-a ta, îți permite și ție să o lălăi. Ție ți se va părea că pierzi timpul, dar tot vei fi un diavol tazmanian al vitezei de dezvoltare. Plus că software-ul de calitate se construiește încet. E bine să nu fii presat de timp, dar nici să nu faci nimic la final.
Avind in vedere ca mai sus vorbeai de invatat API-uri noaptea si de "needs to be done yesterday" nu prea se vede unde o lalai :lol:

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 17:01, said:

Fiindcă indianul are mereu probleme și întrebări, lucrezi mai multe ore. Iar când plata e pe oră, e super.
Cred ca e de preferat sa "lucrezi" pe bune decit sa raspunzi toata ziua la intrebari timpite puse de indieni dubiosi sau sa le repari timpeniile non-stop.

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 17:01, said:

Ce are de învățat doamna noastră profesoară? La $10-$15 pe oră are șanse mai mari să dea un indian de ăsta la o parte pe piața de freelancing. Adică dânsa știe deja Pascal-ul, chiar dacă la nivel de funcții și proceduri. Asta deja o face să fie în top 20% cei mai buni programatori de pe planetă (sunt vreo 250 de milioane de programatori, dar totuși).
N-are nici o sansa pe site-urile lu peste

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 17:01, said:

La firmele din România de outsourcing nu m-aș băga. E și faptul că din prima zi am lucrat ca freelancer. Adică îmi dădea 450 de dolari sau euro pe lună în 2006. Eu făceam facultatea de informatică, doamna e profesor de informatică. Eu zic că e bine. Doar că firmele românești sunt pline de români. Ei sunt acolo să-ți arate că tu nu știi și că ei sunt deștepți. Ceea ce mi-a convins prietenul meu bun, care lucra ca și dev C++, pentru totdeauna să nu mai lucreze ca dezvoltator pentru nimeni.
Generalizari fara suport real. Sint firme si firme, unele bune, altele mai putin bune, altele penibile.

View PostRedDev, on 24 octombrie 2016 - 17:01, said:

Eu aș căuta un Cosmin, Andrei sau Vlad care fac asta pentru niște lecții suplimentare o dată pe săptămână și mi-aș face o introducere foarte atrăgătoare pe unul din site-urile de lancing free. Aș căuta pozițiile permanente și aș învăța fiind plătit. Cam asta am și făcut personal că știam Java, C++ și C# când m-am angajat pe PHP și Javascript.

Că durează o lună, șase sau un an până poziția perfectă va apărea, cred că în acest caz nu-i stres.
Da, mult sugces. Si prin 2056, cind pozitia perfecta n-a aparut, mai vorbim :lol:

#33
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016

View PostOriginalCopy, on 23 octombrie 2016 - 11:43, said:

Te astept cu codul.



#include<stdio.h>
int main()
{
FILE *f,*g;
char c;
if ((f=fopen("C:\\programare\\proiecte\\test.txt", "w"))==NULL)
{
g=fopen("C:\\programare\\proiecte\\test1.txt", "w");
fprintf(g,"fisierul f nu se poate deschide");
return 0;
}
puts("Introduceti un text:\n");
while((c=getchar())!=EOF)
  putc(c,f);
return 0;
fclose(f);
fclose(g);
}

#34
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Mda, programare de liceu.
La o prima vedere, avem variabile neinitializate - si al caror nume e o singura litera, utilizarea fopen(), codul nu e structurat in vreun fel, si ceva dead code pe la final. In plus, nu face ce s-a cerut Posted Image

Ai vreo idee asupra vreunei directii pe care ti-ai dori sa o urmezi?
O carte care-si propune sa formeze un programator incepator - si nu doar sa prezinte facilitatile unui limbaj - este "Programming: Principles and Practice using C++"  lui Stroustrup. Dar, foloseste C++ (pe care nu-l cunosti, chiar daca poate l-ai predat). Cred insa ca merita aruncata o privire, macar pentru a obtine o perspectiva mai buna.
C te baga fie in embedded, fie in proiecte antice.

Edited by TS030, 25 October 2016 - 13:07.


#35
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016

View PostTS030, on 25 octombrie 2016 - 13:06, said:




Dar, foloseste C++ (pe care nu-l cunosti, chiar daca poate l-ai predat).

N-am predat niciodata programare. Nici macar limbajul Pascal. Eu predau la gimnaziu T.I.C, o materie optionala care urmareste formarea  competentelor de utilizare a calculatorului(Word, PowerPoint, Excel etc). N-as putea sa predau ceea ce nu stiu.

View PostTS030, on 25 octombrie 2016 - 13:06, said:

Mda, programare de liceu.
La o prima vedere, avem variabile neinitializate - si al caror nume e o singura litera, utilizarea fopen(), codul nu e structurat in vreun fel, si ceva dead code pe la final. In plus, nu face ce s-a cerut Posted Image

Ai vreo idee asupra vreunei directii pe care ti-ai dori sa o urmezi?
O carte care-si propune sa formeze un programator incepator - si nu doar sa prezinte facilitatile unui limbaj - este "Programming: Principles and Practice using C++"  lui Stroustrup. Dar, foloseste C++ (pe care nu-l cunosti, chiar daca poate l-ai predat). Cred insa ca merita aruncata o privire, macar pentru a obtine o perspectiva mai buna.
C te baga fie in embedded, fie in proiecte antice.

Multumesc mult pentru raspuns si sugestii!
M-am gandit la programarea sistemelor incorporate, cred ca ar fi cel mai usor pentru mine... Sunt "varza" la programare, dar mi-am propus sa invat si sa merg la cateva interviuri in vara. Daca nu o sa iasa nimic...asta este! Imi vad de invatamantul meu, ca aici ma pricep mult mai bine :)

#36
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postgabriela1506, on 25 octombrie 2016 - 12:20, said:





#include<stdio.h>
int main()
{
FILE *f,*g;
char c;
if ((f=fopen("C:\\programare\\proiecte\\test.txt", "w"))==NULL)
     {
g=fopen("C:\\programare\\proiecte\\test1.txt", "w");
fprintf(g,"fisierul f nu se poate deschide");
return 0;
     }
     puts("Introduceti un text:\n");
while((c=getchar())!=EOF)
  putc(c,f);
return 0;
fclose(f);
fclose(g);
}
Uite un sfat prietenesc: uită de faptul că știi programare și revino cu picioarele pe pământ.

Învață din cartea aia K&R. Și apucă-te să citești cod scris de alții. Ți-am dat un link către un topic cu un joc open-source, găsește pagina de github și apucă-te de citit și înțeles cod.

Apelează la canalele de comunicare ale acelui proiect dacă ai întrebări despre ce citești.

Apoi folosește-te de această oportunitate pentru a învăța contribuind la acel proiect.

Și să nu uiți: vei avea mult de lucru pentru a îți scoate obiceiurile proaste din programare pe care liceul ți le-au băgat în cap. Se numește curățarea verzei.

Peste 1 an revino aici pentru o reevaluare.

http://forum.softped...tori-cu-premiu/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate