Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tranzitie invatamant -> industrie

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMichidoo, on 23 octombrie 2016 - 23:26, said:

.Bucurestiul o sa te macine incetul cu incetul, e supra-aglomerat, atat cu oameni, cat si cu masini, pierzi enorm de mult timp (din viata ta, care e finita, nu uita!) in trafic si o ai parte de multa nesimtire si marlanie (o spun pentru ca pari un om cu bun-simt, iar astfel de oameni sunt victime sigure pentru "taranul de capitala"). Nu e un mediu in care sa-ti intemeiezi o familie si sa-ti cresti copiii.
Subscriu. Cand m-am reintors la trafic de Capitala (desi bucurestean) nu am rezistat mai mult de cateva luni si am facut tot posibilul sa nu mai fac zilnic drumul la job.

Eu am o intrebare: ce faceti la volan? Puneti muzica, audiobooks, ce?

Edited by aaaa4567, 31 October 2016 - 02:48.


#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Eu am 45-50 de minute de mers cu masina, desi nu in bucuresti, si ascult podcasts. Audiobooks nu prea merg pentru mine, nu pot sa ma concentrez asa bine si neintrerupt cind conduc.
De exemplu:
http://www.radiolab....eries/podcasts/

http://www.npr.org/p...89/planet-money

http://freakonomics.com/archive/

#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postaaaa4567, on 31 octombrie 2016 - 02:47, said:

Subscriu. Cand m-am reintors la trafic de Capitala (desi bucurestean) nu am rezistat mai mult de cateva luni si am facut tot posibilul sa nu mai fac zilnic drumul la job.

Eu am o intrebare: ce faceti la volan? Puneti muzica, audiobooks, ce?
Eu ma duc cu autobuzul si dorm. Daca n-ar merge toti idiotii cu o masina de 4-5 metri si 1-2 tone, ambuteiajele nu s-ar fi inventat :w00t:

#40
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Amin. Dar trebuie sa fie si transportul in comun bine pus la punct. In bucuresti metroul e ok, ratuc in cj de asemenea.

#41
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@gabriela: Mie mi se pare ca vasnicii colegi de pe forum au fost cam agresivi cu tine. Tu ai recunoscut singura ca nivelul este cel al unui elev constiincios de liceu, cam asta am vazut si eu. Majoritatea colegilor mei de facultate erau asa in prima zi din anul 1, nu e nici o panica. Si acum majoritatea lucreaza pe salarii mari si fac chestii complexe. De asemenea, strict referitor la Bucuresti, am prieteni si amici care au plecat din domenii complet nelegate de programare si care castiga peste o mie de euro lunar fara cunostinte extraordinare. Ultimul este un electronist angajat pe testare software, foarte atent la detalii, dar la acelasi nivel cu tine de exp in programare si care lucreaza pe C#. Deci ai sanse f bune daca te tii de treaba.

Pe de alta parte, eu nu prea sunt de acord cu cartile pentru a o lua de jos. E un motiv pentru care facultatea nu inseamna o lista de carti de citit si examene la fiecare 3 luni. Cartile sunt excelente daca deja ai o baza buna si vrei sa o dezvolti. Pentru a o lua de jos eu cred ca mai bine alegi cursurile postate de diferite universitati. Au atat prezentarile profesorilor, cat si exercitiile de laborator si teme. Un alt mare avantaj, fata de o carte, este ca iti da si o structura pe care sa o respecti, un program. Eu cred ca daca faci un curs de Java si unul de testare iti poti gasi linistita un job intr-unul din orasele mai mari (Bucuresit, Cluj, Iasi) in 6 luni - 1 an. Fie pe testare, fie pe dezvoltare.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postfigo1988, on 01 noiembrie 2016 - 08:18, said:

Pe de alta parte, eu nu prea sunt de acord cu cartile pentru a o lua de jos. E un motiv pentru care facultatea nu inseamna o lista de carti de citit si examene la fiecare 3 luni. Cartile sunt excelente daca deja ai o baza buna si vrei sa o dezvolti. Pentru a o lua de jos eu cred ca mai bine alegi cursurile postate de diferite universitati. Au atat prezentarile profesorilor, cat si exercitiile de laborator si teme. Un alt mare avantaj, fata de o carte, este ca iti da si o structura pe care sa o respecti, un program.
Ea a trecut prin facultate, are o baza cu ce spui. Doar ca n-a aprofundat si pus in practica mai mult.

#43
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 01 noiembrie 2016 - 11:08, said:

Ea a trecut prin facultate, are o baza cu ce spui. Doar ca n-a aprofundat si pus in practica mai mult.
Asa arata cod scris de absolventi de facultate in Romania? Daca a absolvit o facultate cu cursuri de programare, codul arata de ca si cum ar fi trecut prin ele ca gasca prin apa.

Vai, sa nu fim duri. Eu nu vorbesc despre duritate aici, ci despre realitate.

Un absolvent de liceu talentat, care poate a mai si castigat cate o olimpiada, scrie cod mult mai curat si modern.

Deci hai sa nu ne mai ascundem dupa deget. Daca era, intra direct in industrie dupa facultate.

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 01 noiembrie 2016 - 11:34, said:

Asa arata cod scris de absolventi de facultate in Romania?
Poate sa arate si asa. Asta-i nivelul de studiu.

#45
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@OriginalCopy: Nu toti trebuie sa scrie cod pentru proiecte super-complicate. Adevarul e ca, daca aduni toate task-urile platite de programare de pe planeta asta, o majoritate covarsitoare sunt de o complexitate scazuta. Initiatoarea nu vrea decat sa aiba un loc de munca mai bine platit si mai interesant decat are acum, nu sa scrie cod pentru NASA sau Google. :)

#46
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nici nu vorbeam despre cod complicat, ci despre programare igienica.

Ea poate sa isi atinga scopul la nivelul la care se afla (plus invatarea unor scule specifice gen frameworks sau biblioteci) daca va gasi undeva de lucru unde sa fie singura in echipa.

Dar daca apare echipa, o dau aia afara cu tot cu fulgi.

Si daca aduni toate proiectele de programare de pe lumea asta si faci un raport ponderat, majoritatea proiectelor sunt in echipe.

#47
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postfigo1988, on 01 noiembrie 2016 - 08:18, said:

Pe de alta parte, eu nu prea sunt de acord cu cartile pentru a o lua de jos. E un motiv pentru care facultatea nu inseamna o lista de carti de citit si examene la fiecare 3 luni. Cartile sunt excelente daca deja ai o baza buna si vrei sa o dezvolti.
Care-i "motivul"? In afara de habarnism maxim cu privire la carti si incapatanare maxima?

#48
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Intrebi pe bune? :D Cei mai multi (in special incepatorii) trateaza cititul unei carti de programare ca pe literatura. Un curs online (spre exemplu cele publicate de universitatile din US) iti ofera si explica o cantitate de informatii digerabila, ulterior te pune sa rezolvi niste exercitii, iar la fiecare 3-4 cursuri ai un proiect mai mare. Iti structureaza practic modul de invatare si imparte, ceea ce initial pare o cantitate uriasa de informatii alambicate, in bucatele usor-digerabile pe care ti le consolideaza cu exercitii. Cand deja ai o baza si vrei sa dobandesti cunostinte mai avansate, cartile sunt probabil singura sursa utila, dar nu e cazul aici.

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postfigo1988, on 01 noiembrie 2016 - 16:16, said:

Cei mai multi (in special incepatorii) trateaza cititul unei carti de programare ca pe literatura.
Nu stiu cat de multi sunt dar o carte tehnica nu-i de literatura! Ba ai si exemple, te impinge mintea sa le transpui, iti vin idei de dezvoltare etc. pana la un alt capitol. Daca nu, inseamna ca n-are ce cauta in domeniu.

View Postfigo1988, on 01 noiembrie 2016 - 16:16, said:

Cand deja ai o baza si vrei sa dobandesti cunostinte mai avansate, cartile sunt probabil singura sursa utila, dar nu e cazul aici.
De ce consideri ca initiatoarea n-ar avea baza? Stie sa conceapa un programel, ceva algoritmica, notiuni dintr-un limbaj.

Edited by neagu_laurentiu, 01 November 2016 - 16:49.


#50
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postfigo1988, on 01 noiembrie 2016 - 16:16, said:

Intrebi pe bune? Posted Image Cei mai multi (in special incepatorii) trateaza cititul unei carti de programare ca pe literatura. Un curs online (spre exemplu cele publicate de universitatile din US) iti ofera si explica o cantitate de informatii digerabila, ulterior te pune sa rezolvi niste exercitii, iar la fiecare 3-4 cursuri ai un proiect mai mare. Iti structureaza practic modul de invatare si imparte, ceea ce initial pare o cantitate uriasa de informatii alambicate, in bucatele usor-digerabile pe care ti le consolideaza cu exercitii. Cand deja ai o baza si vrei sa dobandesti cunostinte mai avansate, cartile sunt probabil singura sursa utila, dar nu e cazul aici.
Intreb pe bune. Cartile responsabile iti dau cod de testat odata cu explicatiile, intrebari de test si nu in ultimul rand exercitii de programare, care devin din ce in ce mai complexe(unele fiind proiecte intregi).

#51
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostOriginalCopy, on 01 noiembrie 2016 - 11:34, said:

Asa arata cod scris de absolventi de facultate in Romania? Daca a absolvit o facultate cu cursuri de programare, codul arata de ca si cum ar fi trecut prin ele ca gasca prin apa.

Un absolvent de liceu talentat, care poate a mai si castigat cate o olimpiada, scrie cod mult mai curat si modern.



#include <iostream>
	
	
int main(int argc, char** argv) {
	
	 float operatie, termen1, termen2, val;
	 std::cout<<"introduceti numerele\n";
	 std::cin>>termen1>>termen2;
	 std::cout<<"pentru adunare introduceti valoarea 0 \n";
	 // idem 1, 2, 3 pentru celelalte operatii
	
	 do{
	 std::cin>>val;
	 if(val<0||val>3)std::cout<<"va rugam introduceti o valoare valida\n";
	 }while(val<0||val>3);
	
	 switch (val){
	 case 0:
	 operatie=termen1+termen2;
	 break;
	 case 1:
	 operatie = termen1-termen2;
	 break;
	 case 2:
	 operatie =  termen1/termen2;
	 break;
	 case 3:
	 operatie = termen1*termen2;
	 break;
	 default: break;
	 }
	
	 std::cout<<"rezultatul este:\n"<<operatie;
	
	 return 0;
}


better?

Edited by VladBtz, 02 November 2016 - 00:40.


#52
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Impresionant. Acum fa-l sa nu-i pese din ce istream isi ia datele si in ce ostream scrie datele.

#53
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016

View Postfigo1988, on 01 noiembrie 2016 - 08:18, said:

@gabriela: Mie mi se pare ca vasnicii colegi de pe forum au fost cam agresivi cu tine. Tu ai recunoscut singura ca nivelul este cel al unui elev constiincios de liceu, cam asta am vazut si eu. Majoritatea colegilor mei de facultate erau asa in prima zi din anul 1, nu e nici o panica. Si acum majoritatea lucreaza pe salarii mari si fac chestii complexe. De asemenea, strict referitor la Bucuresti, am prieteni si amici care au plecat din domenii complet nelegate de programare si care castiga peste o mie de euro lunar fara cunostinte extraordinare. Ultimul este un electronist angajat pe testare software, foarte atent la detalii, dar la acelasi nivel cu tine de exp in programare si care lucreaza pe C#. Deci ai sanse f bune daca te tii de treaba.

Pe de alta parte, eu nu prea sunt de acord cu cartile pentru a o lua de jos. E un motiv pentru care facultatea nu inseamna o lista de carti de citit si examene la fiecare 3 luni. Cartile sunt excelente daca deja ai o baza buna si vrei sa o dezvolti. Pentru a o lua de jos eu cred ca mai bine alegi cursurile postate de diferite universitati. Au atat prezentarile profesorilor, cat si exercitiile de laborator si teme. Un alt mare avantaj, fata de o carte, este ca iti da si o structura pe care sa o respecti, un program. Eu cred ca daca faci un curs de Java si unul de testare iti poti gasi linistita un job intr-unul din orasele mai mari (Bucuresit, Cluj, Iasi) in 6 luni - 1 an. Fie pe testare, fie pe dezvoltare.

Multumesc pentru vorbele incurajatoare si pentru sfaturi. Sincer nu prea ma asteptam sa fiu tratata asa, tocmai din cauza faptului ca eu am stiut mereu sa ma cobor chiar si la nivelul celor care au mai putine cunostinte decat mine intr-un anumit domeniu si am oferit sfaturi si ajutor ori de cate ori mi s-a cerut(poate si meseria m-a facut sa fiu asa). N-am tratat cu superioritate si nici n-am descurajat, dar probabil asta e una dintre calitatile care ne deosebeste pe noi ca oameni. Sunt de acord cu ei, ca acest domeniu necesita multe cunostinte, dar nu cred ca toti oamenii care lucreaza in industria IT sunt genii in ale programarii. Detin o baza minima de cunostinte si depun eforturi pentru a invata, iar in vara voi merge la interviuri. Daca-mi iese...foarte bine, daca nu...o sa le dau dreptate totala  celor de pe acest forum.

#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgabriela1506, on 03 noiembrie 2016 - 12:04, said:

Sincer nu prea ma asteptam sa fiu tratata asa
E doar o reactie fireasca cand vezi o aceeasi diploma dar care nu si-a aratat interesul spre cunoastere, a preferat strict cursurile institutiei de invatamant (unde-i doar introducere in poveste).

View Postgabriela1506, on 03 noiembrie 2016 - 12:04, said:

nu cred ca toti oamenii care lucreaza in industria IT sunt genii in ale programarii
Nu sunt. Sunt doar cei care au continuat cu bibliografia pusa la dispozitie de cursurile de mai sus (sa afle finalul povestii de care spuneam).

View Postgabriela1506, on 03 noiembrie 2016 - 12:04, said:

depun eforturi pentru a invata
E foarte bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate