Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Am ales oare facultatea care nu trebuie?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postneagu_laurentiu, on 21 octombrie 2016 - 08:34, said:

La fel zici, probabil, si aici: http://www.hotnews.r...estul-grila.htm
Alea-s teste tocmai de logica care-ti masoara niste aptitudini relevante. Matematica abstracta in schimb, n-are nicio legatura.

Edited by MrReason, 22 October 2016 - 21:57.


#20
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Întrebarea este, EȘTI ÎN STARE să termini facultatea asta (sau orice alta facultate cît de cît serioasă, nu Spiru) ? . Dacă da, vei fi inclus într-o categorie aparte, cei cu studii superioare; dacă nu, nu.
Programarea aplicațiilor web o pot face și chiar o fac și oameni fără facultate. Doar pînă în anii 70 îți trebuia facultate doar pt a te putea apropia de un calculator.

#21
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostDamascus77, on 20 octombrie 2016 - 21:45, said:


Asa este.

Doar ca munca in informatica nu prea are treaba cu matematica. Am doi fosti colegi de liceu  IT-isti foarte buni, care la matematica mereu erau la limita sau corigenti.

Am un altul, care e acum in San Francisco, a  pus bazele probabil celui mai tare proiect de marketing prin afiliere din Romania acum destui ani, a schimbat saracul liceul pentru ca nu facea fata la matematica.

Asa ca, mai usor cu legatura asta primejdioasa matematica - informatica, ea e mult mai subtila decat  cred prea multi.

pai stiam ca Informatica este parte a Matematicii, asa cum este si Aritmetica.

View PostMrReason, on 21 octombrie 2016 - 00:10, said:

E la fel.


Nu e nicio logica in a bate campii cu chestii abstracte care nu folosesc la nimic.

am avut sansa odata sa vad un produs, parte a sistemului de operare venit de la francezi. de la francezi dar era comentat in engleza. si era chestia ce se ocupa cu firele de asteptare la intrari-iesiri. mi-a placut cum era creat: baiatul/baietii modelasera un automat K (daca mai tin minte) si jucandu-se cu starile si tranzitiile il foloseau in gestionarea firelor de asteptare la intrari-iesriri.
si mi-am dat seama ca programarea adevarata este la acel nivel, nu scriere de cod oarba. adica acea CS are si ea un rol cand te introduce in teoriile limbajelor formale, automatelor, etc.
numai sa le pricepi si apoi sa faci modelarea cum trebuie. apoi urmeaza codarea.

#22
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postavenirv, on 25 octombrie 2016 - 12:02, said:

am avut sansa odata sa vad un produs, parte a sistemului de operare venit de la francezi. de la francezi dar era comentat in engleza. si era chestia ce se ocupa cu firele de asteptare la intrari-iesiri. mi-a placut cum era creat: baiatul/baietii modelasera un automat K (daca mai tin minte) si jucandu-se cu starile si tranzitiile il foloseau in gestionarea firelor de asteptare la intrari-iesriri.
si mi-am dat seama ca programarea adevarata este la acel nivel, nu scriere de cod oarba. adica acea CS are si ea un rol cand te introduce in teoriile limbajelor formale, automatelor, etc.
numai sa le pricepi si apoi sa faci modelarea cum trebuie. apoi urmeaza codarea.
Ca sa-ti dai seama trebuie sa lucrezi in domeniu. Ceea ce evident nu e cazul.

View Postavenirv, on 25 octombrie 2016 - 12:02, said:


pai stiam ca Informatica este parte a Matematicii, asa cum este si Aritmetica.
Stiai extrem de prost.

#23
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMrReason, on 25 octombrie 2016 - 12:13, said:

Ca sa-ti dai seama trebuie sa lucrezi in domeniu. Ceea ce evident nu e cazul.


Stiai extrem de prost.

totusi asta vazui intr-o sala pe cand aranjam lucrurile si faceam curatenie:
"Almost all of computer science is about answering two questions: "What can a turing machine do?" and "How do we make a turing machine do X?". A Turing machine is an abstract mathematical object and any question about Turing machines or their capabilities will be mathematical in nature.
Now, we have implemented Turing machines in various ways (e.g. your PC), but the details of the particular implementation are the subject of computer engineering, not computer science"

Informatica in Europa = CS in NA

reason, ai dreptate, eu fac curatenie si aranjez lucrurile asa ca nu stiu chestiile alea ce le vad pe pereti si pe table cu algoritmi si automate si stari si tranzitii, parca vazui si chestii cu sisteme. altele nici nu le pot scrie caci sunt atat de vagi pt mine, umil la minte.
oricum multumesc pt lamurirea mea, apreciez oamenii inteligenti ca tine, unici in gandire si activitati.

#24
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Din ce am citit, presupun ca esti la UNIBUC?  oricum ideea e ca materia este invechita dar necesara in unele cazuri. Eu am terminat licenta la FMI UNIBUC, acum sunt la master si in continuare urasc facultatea, o fac doar pentru diploma si desi unii vor zice ca diploma nu conteaza, la mine a contat foarte mult. La inceput am vrut si eu sa ma las, drept urmare primele doua examene din sesiune au fost picate, dar altceva care sa imi fie mai pe plac nu am gasit. Acum mie mi-a placut informatica, desi nu am invatat prea multe de la facultate..Daca chiar iti place informatica, poti termina facultatea si in 4,5 ani.. nu te grabeste nimeni :).

#25
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postavenirv, on 25 octombrie 2016 - 13:00, said:

"Almost all of computer science is about answering two questions: "What can a turing machine do?" and "How do we make a turing machine do X?". A Turing machine is an abstract mathematical object and any question about Turing machines or their capabilities will be mathematical in nature.
Now, we have implemented Turing machines in various ways (e.g. your PC), but the details of the particular implementation are the subject of computer engineering, not computer science"
Nu programeaza nimeni masini turing, ci niste chestii reale, fizice cu niste caracteristici si niste limitari.

View Postavenirv, on 25 octombrie 2016 - 13:00, said:

Informatica in Europa = CS in NA
In practica depinde. La noi in ro. nu merge aproape nimeni la informatica pentru a deveni computer scientist, ci pentru a deveni software developer.

Ceea ce ai vazut tu si te-a incantat, crezand ca e "adevarata programare", e doar o nisa, ca oricare alta nisa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate