Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

CD-RW stricat???

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
am un CD-RW verbatim (suporta 4-10x) si dupa ce am tot sters si scris ieri de vreo 5-6 ori la rand, azi cand am vrut sa scriu vreo 400 Mb s-a oprit cu erorile:
End of user area of this track
Invalid write state
Could not perform endtrack
Session fixation error
could not perform fixation

Am dat sa Quick erase, ajunge pana pe la un sfert, apoi se termina in 2 sec... Am dat full erase, merge cam 35% si apoi da eroarea "End of user area of this track"
CDRW nu il am de mult timp, nu cred ca am scris pe el mai mult de 50 de ori ... Gata, e stricat cd-u, sau mai am ce sa îi fac?, nu o sa mai pot folosi decat aia 35% (daca merge smacar partea aia...) ... Ati mai intalnit asa ceva?

#2
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Dar cu alte cd-uri se intimpla la fel ?
Ar fi pacat sa arunci unitatea pentru un mediu prost.

#3
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Quote

Originally posted by burvi2001
Dar cu alte cd-uri se intimpla la fel ?
Ar fi pacat sa arunci unitatea pentru un mediu prost.


bai bruvi...citeste drq  mai bine....phai omul se referea la mediu...cine crezi ca e nebun sa arunce o unitate pt o chestie de asta

50 de scrieri si a murit....nah..se mai intampla..da' eu zic ca e destul...cel putin eu nu prea iau un cd-rw sa il scriu de multe ori...iau un cd-rw sa imi pun softuri pe el (in special drv) si cand apare o vers. noua....hop si eu cu rescrisu'.

eu zic ca nu e cazul sa te impacientezi de la un rw-u...nu?

#4
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
drfan > nu fi rautacios daca nu a intzeles bine...
Oricum e clar ca cd-rw (cd-ul) e de vina, si nu unitatea, ca la alte cd-uri imi merge f. bine... Da' ma mir sa pice asa repede un RW... (si am zis 50 asa rotunjit in plus, cre-ca e mai mic numarul de scrieri/stergeri) ... Singura diferentza a fost ca in ziua respectiva scrisesem pe el si cu nero, si cu clonecd, si cu drop to cd incercand ceva.. si urmatoarea zi bye bye... (nu shtiu dak are vreo influentza...)
Asta e, il agatz la bicicleta pe post de antiradar :D :D :D

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Nope, scrie-l pe un CD-RW mai "tare", Plextor, Teac, cu controlul puterii razei de scriere.

Mai intai incearca sa-l stergi cu astea la 4X si daca nu merge incearca sa scrii CD-ul cu ceva care sa depaseasca zona cu probleme, tot la 4X.

UN CD-RW nu "pica" asa usor, eu am bucati care au 150 de scrieri, Sony ce e drept, la 4X.

Greets,
Speedo

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
problema apare in momentul in care s-a dus "test area"  ... in general, un cdrw bun duce lejer 150 - 300 sesiuni ..

de fiecare data cand scrii o noua sesiune, unitatea de scriere ishi face Laser Calibration shi medium testing intr-o zona de test, neutilizabila la scrierea normala ... daca acele sectoare se duc, CDRWul nu mai poate fi scris .... am patzit pana acum cu 1 CDRW, dupa mai bine de 200 de sesiuni cred ... nu mai pot face nimic cu el .. incercat shi pe TEAC 40, shi pe TEAC 4, TEAC 8, TEAC 24, TEAC 48, Plextor 16x, Philips 4x. NU mai poate fi rescris ...

oricum, mi se pare ca l-am follosit indeajuns de mult ... mai ales ca e rw de 700 MB luat acu vreo 2 ani cu 30.000 lei :)

#7
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Da, dar el are probleme mai incolo, inspre margine, asa ca sa-l lasam se incerce ce-am zis, eventual si o stergere completa la viteza mica, daca-i permite burner-ul.

Greets,
Speedo

#8
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Cel mai bine e sa mergi la un prieten ce are ...un prajitor bun...si sa-l bagi pe fuuuuull erase....O sa ai surpriza sa mearga....foarte bine...sint destule cdrw care fac asa ceva ...si dupa ce faci un fuull....mai fa un full si pe al tau...

#9
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
10x to all!!!, am dat erase la 4x, si se pare ca a mers... am scris ceva pe el (la 8x), si cand am dat copy si paste pe hdd mi-a dat faza aia cu ciclic redundancy ... Da' vad io îi mai dau un erase, si mai incerc... Oricum, am mai invatzat ceva.. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate