Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Nikon D7200 - preț ireal de mare la F64...

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Desi am scule Nikon si am tras ani de zile si pe film cu Nikon (dar si cu Pentax, Minolta si Mamiya) nu pot sa nu ma umplu de nervi cand vad cata PROSTIE exista la nivel de management si politica de preturi la acest brand :(( Zici ca sunt unii pusi in conducere cu un unic scop: cum sa ingropam mai repede Nikon! Cum frate sa vinzi in ziua de azi un DX cu pret cu 30% mai mare ca un FX? Cum sa vrei o geanta de bani pe un speedlight? Ca sa nu mai zic de lentile... am ajuns sa "vanez" SH-uri ca abia alea se apropie de un pret real.
Ma gandesc tot mai tare sa "o cotesc" spre Sony sau Fuji.

#56
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cazi din lac in put cu Sony sau Fuji, ca nici acolo nu ai preturi mici raportat la ce primesti. Mai bine mergi si ia Canon, o sa ai obiective stelare, focus si culori faine.

Sony chiar are niste preturi fabuloase la gama pro. Si daca crezi ca preturile Nikon sunt mari, stai si urmareste lansarile viitoare. Daca un body Olympus a ajuns sa coste 2000 de dolari, cu senzor m43 in el ..

#57
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
"Cum frate sa vinzi in ziua de azi un DX cu pret cu 30% mai mare ca un FX?"
Cum spuneam si pe-un alt topic, in mod interesant, acum exista o suprapunere de preturi intre APS-C (si m4/2, ai vazut cat costa noul Olympus E-M1 Mk II?) si full frame.

Dar raspunsul la intrebarea ta este: FX-ul ala ieftin e un aparat lansat prin 2013, care de fapt e o imbunatatire minora a unui aparat lansat prin 2012; si are caracteristici comparabile cel mult cu gama D7x00, decat cu D500.
Eu zic ca nu rezolvi nimic trecand la Sony; Fujifilm, hmm... are unele focale fixe interesante si accesibile ca pret, si cam nimic altceva ;)

#58
Amteza

Amteza

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.12.2015
Cum pot pune pe silent la Nikon D5300?

#59
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Buna seara,

Aveti ceva experienta cu fotohobby?

Eu urmaresc un D7100/D7200 si mi se pare un pic suspect pretul http://www.fotohobby...body-12419.html inainte de start...

In plus mi-au bulibasit wishlist-ul, tot altceva gasesc acolo cand ma loghez.

Sunt totusi parteneri Nikon, nu stiu ce sa fac. Dau comanda la ei?

Alta curiozitate, alt partener Nikon

https://www.cameredi...7100-body-login

https://www.cameredi...nikon-d7100body

Ce e acel D7100Body-2 si de ce costa cu 100 lei mai mult?!

Edited by NewFolder, 17 November 2016 - 22:32.


#60
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
N-am auzit lucruri rele despre ei. Nu mi se pare un pret suspect de mic (ar fi 822 €). Poate o fi venit Black Friday la ei.

#61
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Multumesc baloo.

Urmaresc si un 50mm fix. Bugetul e limitat asa ca eu m-am indreptat catre 50 f1.8 D in ideea ca ar merge si pe macro dar am fost sfatuit sa merg pe 50 f 1.8 G. Problema e ca G-ul de de 2 ori mai scump. Imi poti da un sfat?

Multumesc

#62
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Daca body-ul are motoras de focalizare, mergi linistit pe varianta D

#63
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Si eu urmaresc de ceva timp pretul la obiective Nikon si parca sunt din alta realitate. Cum sa ceri zeci de mii de lei, multe chiar, pe un obiectiv. Problema este ca si ceilalti producatori gen Tamron i-au copiat si au inceput sa scoata obiective tot de zeci de mii. Se pare ca acest hobby a devenit un lux. Parca ar vrea sa ia si pielea de pe tine, parca se termina maine lumea si au intrat in panica. Ei vor sa faca profit pe fiecare unitate vanduta. Nu au auzit de profit prin cantitate? Cu siguranta au clienti si cred ca ar creste si vanzarile. Si cica mai au si reduceri care sunt rusinoase. Cred ca tot mai multi vor migra spre Canon.

#64
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Canon: Nțțț. S-au dat și ăștia pe brazdă. Sau au început ușor-ușor, fără surle.

#65
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu te obliga nimeni sa le dai pretul cerut.

#66
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Intradevar asa este numai ca uneori te gasesti fortat sa faci eforturi si sa le dai.

#67
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Mda, ghinion.

#68
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Problema mai mare pe care o vad eu e ca si producatorii care scot pentru ... gen Tamron, Sigma, au marit si ei preturile. Pana acum daca nu aveai bugetul pentru cele Nikon fugeai catre ceilalti, dar acum nu este aproape nici o diferenta. Si tin la pret nu gluma. Anul acesta Black Friday a fost o gluma. Parca a fost ca o coaja de paine pe care o dai unui caine flamand.

#69
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Acu nu imi dau seama cine te forteaza sa iei obiective? E placere personala, e hobby? Sau iti trebuie la munca, job?

#70
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
De hobby vorbesc. Chiar si asa simti ca nu te poti opri la cel de kit. Simti ca ai nevoie si de un tele si de un macro, ceva inlocuitor mai bun pe 18-50-70, etc. De asta vorbesc

#71
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pai zii asa, deci nu te obliga nimeni, cheltui cat vrei tu, daca vrei tu. Un macro sau un tele nu e neaparat scump, gasesti diverse solutii.

Edited by crokodilu, 21 November 2016 - 12:52.


#72
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 nanashu, on 12 noiembrie 2016 - 20:20, said:

Cum frate sa vinzi in ziua de azi un DX cu pret cu 30% mai mare ca un FX? Cum sa vrei o geanta de bani pe un speedlight? Ca sa nu mai zic de lentile... am ajuns sa "vanez" SH-uri ca abia alea se apropie de un pret real.


Sa nu uitam ca D300 a fost lansat in 2007 la pretul de 1800$ / 2000 Eur.
Attached File  D300.jpg   124.18K   9 downloads

Cam la acelasi pret, a fost lansat si D500.



Va trebui sa te obisnuiesti cu preturi din astea.
Piata camerelor foto s-a schimbat. Lumea nu mai cumpara camere foto, cumpara telefoane, tablete.
"Entuziastii" care cumparau compacte sau chiar DSLR-uri, se multumesc azi cu un telefon smecher.
Acei "multi" care au facut posibila ieftinirea echipamentelor foto, cumpara acum altfel de jucarii.

Vanzarile au scazut mult iar producatorii de camere foto trebuie sa scumpeasca echipamentele ca sa acopere cheltuielile si pierderile.
Nikon este una din firmele care depinde exclusiv de foto.
Teoretic divizia de camere PRO nu este afectata, dar la o firma care depinde doar de foto, orice divizie care se duce in jos le afecteaza indirect pe celelalte.

Edited by katran, 21 November 2016 - 13:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate