Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nikon D7200 - preț ireal de mare la F64...

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005

View Postmaxtron_69, on 14 octombrie 2016 - 10:00, said:

Ce e bh?

Asta

#20
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View PostStefanSC, on 14 octombrie 2016 - 01:30, said:

Pe de alta parte, F64 sunt porci in perioada asta... Cica nu poti vedea istoricul comenzilor decat pe  ultimele doua luni...

F64 au scos inca din vara posibilitatea de a vedea istoricul preturilor cu mai mult de anul curent in urma :(

View Postelblu3, on 14 octombrie 2016 - 08:58, said:

Sa ma îndrept către ce? Trebuie sa fie similar la preț.
Am găsit prețurile pentru D7200 la F64 din februarie 2016 (4998 lei) si aprilie 2016 (3997 lei) când il redusesera cu 1000 lei. Incredibil.

De BF 2015 l-am luat eu cu 4000 (3999) lei.

#21
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006

View Postmircea812, on 14 octombrie 2016 - 10:40, said:

F64 au scos inca din vara posibilitatea de a vedea istoricul preturilor cu mai mult de anul curent in urma :(
De BF 2015 l-am luat eu cu 4000 (3999) lei.

Dacă îmi comand de pe bh nu e nicio afacere. Taxele de import sunt mari și nu se justifica.

Edited by elblu3, 14 October 2016 - 10:51.


#22
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postelblu3, on 14 octombrie 2016 - 10:41, said:

Dacă îmi comand de pe bh nu e nicio afacere. Taxele de import sunt mari și nu se justifica.


Depinde.
La aparatura foto taxele vamale sunt aproape zero.

Costurile suplimentare sunt reprezentate de  comisioanele plății externe (10-15 Euro),  shipment to Romania  ( 25-30 Euro),  vamă (10-15 Euro)  TVA (20%) aplicat la totalul rezultat din cuantulmul facturii plus transport plus taxele vamale.  La un produs care costă 700 USD în SUA, costul total de import va fi undeva pe la 835-850 Euro.  

Ca să fie mai simplu de calculat,  înmulțiți prețul produsului (în USD)  cu 1,25 - 1,33 și rezultă prețul total, cu toate taxele incluse, adus acasă, exprimat în EURO.
Cu cât valoarea este mai mare, cu atât raportul va fi mai mic, dar nu sub 1,25.

Pentru simplificare, mergeți pe o medie de 1,3 ori.

Edited by tomaso, 14 October 2016 - 11:13.


#23
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006

View Posttomaso, on 14 octombrie 2016 - 10:54, said:

Depinde.
La aparatura foto taxele vamale sunt aproape zero.

Costurile suplimentare sunt reprezentate de  comisioanele plății externe (10-15 Euro),  shipment to Romania  ( 25-30 Euro),  vamă (10-15 Euro)  TVA (20%) aplicat la totalul rezultat din cuantulmul facturii plus transport plus taxele vamale.  La un produs care costă 700 USD în SUA, costul total de import va fi undeva pe la 835-850 Euro.  

Ca să fie mai simplu de calculat,  înmulțiți prețul produsului (în USD)  cu 1,25 - 1,33 și rezultă prețul total, cu toate taxele incluse, adus acasă.
Cu cât valoarea este mai mare, cu atât raportul va fi mai mic, dar nu sub 1,25.

Pentru simplificare, mergeți pe o medie de 1,3 ori.

Asta e bine de retinut, merci frumos.

Edited by elblu3, 14 October 2016 - 10:56.


#24
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Si ia in considerare ca orice DSLR luat din US nu e acoperit de garantie in Europa. Pt ca Nikon...

Edited by StefanSC, 14 October 2016 - 10:59.


#25
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006

View PostStefanSC, on 14 octombrie 2016 - 10:58, said:

Si ia in considerare ca orice DSLR luat din US nu e acoperit de garantie in Europa. Pt ca Nikon...

Si asta e una din problemele pe care mi le pun: garantia. Chiar daca imi cumpar din UK cu vreo cateva sute de lei mai ieftin, daca se intampla ceva si trebuie trimisa in garantie, trebuie trimisa in UK. Shipping-ul costa iar, o gramada de bani.

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 14 octombrie 2016 - 10:58, said:

Si ia in considerare ca orice DSLR luat din US nu e acoperit de garantie in Europa. Pt ca Nikon...
De curiozitate, daca te duci cu el la service-ul de la noi, ce iti zice? Te pune sa platesti reparatia?

#27
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006

View Postcrokodilu, on 14 octombrie 2016 - 11:18, said:

De curiozitate, daca te duci cu el la service-ul de la noi, ce iti zice? Te pune sa platesti reparatia?

Presupun ca da, mai ales ca nu este cumparat de la ei.

#28
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 14 octombrie 2016 - 11:18, said:

De curiozitate, daca te duci cu el la service-ul de la noi, ce iti zice? Te pune sa platesti reparatia?

Nu stiu sa iti raspund pentru ca nu prea am luat echipamente din strainatate si nu am avut nevoie de garantie.
Stiu ca in US refuzau service-ul pt echipamente de import...

@elblu3:
daca iei din UK de la distribuitor oficial, ar trebui sa ai garantie 1 an la nivel european.

#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 14 octombrie 2016 - 11:36, said:

Stiu ca in US refuzau service-ul pt echipamente de import...
Refuzau sau iti faceau dar contra cost?

#30
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Service-ul oficial refuza reparatia.

Iar piesele pentru service-uri 3rd party sunt f greu de obtinut.

#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Cam aiurea, adica tu om de bine vi cu aparatul din state, ca deh ai locuit acolo si te repatriezi (cica guvernul sprijina cu 40.000 E repatrierea romanilor), se strica ca deh se strica, si te lasa cu ochii in soare?
Cum stiu ca un aparat a fost cumparat din state, dupa serie?

Edited by crokodilu, 14 October 2016 - 13:52.


#32
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
http://www.kenrockwe...n/d7200.htm#usa

#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Sigur e o greseala, nikon sa nu acorde garantie/service camerelor sale?

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Il trimiti inapoi in state la garantie.


#35
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Câteva precizări din experiența mea:

1)
Calculul exact la import BH ar fi cam așa:
Peste prețul B&H se adaugă 6,3% taxă vamală, 20% TVA, cost transport, cost virament. La o achiziție de 700 USD costul de transport nu-l văd sub 40-60 USD, că ăștia nu trimit cu poșta română. Costul viramentului este zero dacă achiți cu cardul. Dacă valoarea mărfii este peste o anumită (parcă 65 EUR sau echivalent, atâta era acum vreo 3 ani) atunci coletul intră în vama română. Cost formalități vamale poate fi vreo 100-200 lei + 1 zi pierdută (se mai blochează aplicația informatică, că e făcut tot de ăia cu cardul de sănătate). E cam scumpă distracția. Fente nu țin pentru că toate locațiile sensibile sunt monitorizate video.
Pe de altă parte eu am făcut acum cca. 1 an un calcul F64/FotoHobby vs. amazon / B&H / Geizhals. La B&H nu am pus decât TV + TVA + 100 USD transport. Și am ajuns la concluzia că F64 și FotoHobby aveau cele mai bune prețuri la multe articole din lista mea de interes. Diferențe chiar și de peste 10% la unele articole. Lista mea avea o valoare de 5-10K EUR/ USD, că am pus și wishlist-ul pentru Lumea Ailaltă. Așa că aș sugera un să faceți un calcul concret înainte de a lua decizii izvorâte din folclorul urban, cum că la B&H ieși mai ieftin. Mai ușor cu "Românica" pe scări! Și vedeți că B&H nu e chiar filantropie. Posted Image
Sau nu mai e. Acum 10-15 ani se punea cu totul altfel problema. De când suntem în EU s-a cam schimbat treaba. Și cu bune și cu rele.
Iar dacă faceți o analiză nu o faceți în perioada în jurul BF, întrucât prețurile sunt distorsionate. Peste tot.

2)
Canon are garanție pan-EU, dar numai la produsele oficiale. Produse grey market beneficiază numai de "garanția vânzătorului". Șanse mari să fie frecție la piciorul de lemn. Plus că dacă ai belea - ce faci, trimiteți obiectul în USA/UK/etc.? Numai transportul dus/întors costă de te-ndoaie.
La restul mărcilor nu știu cum e.

3)
Prețuri BF/pre-BF:
Dacă n-ar ține nu s-ar practica. Iar dacă ești comerciant și nu o faci atunci banii deținătorilor de portofele intră în casieria concurenței. E business, nu-i pension de maniere frumoase.

4)
Eu cumpăr de regulă articole foto scumpe în ianuarie / februarie. Atunci pot fi stocuri mari rămase de la BF + Sărbători de Iarnă. Atunci le arde buza comercianților că sunt în lipsă de lichidități iar acțiunile de marketing nu prea au efect. Facturile furnizorilor magazinelor din noiembrie - decembrie tocmai au ajuns la scadență și încă mai au marfă pe stoc (pentru că s-au aprovizionat la greu). Toți deținătorii de portofele și-au făcut plinul în perioada anterioară iar acum dau explicații hilare la soții despre cheltuielile făcute în noiembrie - decembrie sau caută avocați specializați pe divorțuri. În această perioadă dacă ai un coș mai substanțial ține chiar și negocierea, pe lângă prețurile mai "prietenoase" care sunt deja afișate.

Baftă la cumpărături!

View Postmircea812, on 14 octombrie 2016 - 10:40, said:

F64 au scos inca din vara posibilitatea de a vedea istoricul preturilor cu mai mult de anul curent in urma Posted Image
Asta de când cu "optimizările" de prețuri de la Nikon. Între timp a luat-o și Canon pe ulei, dar parcă nu chiar așa ca Nikon.

Edited by calexe, 14 October 2016 - 21:38.


#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 14 octombrie 2016 - 21:35, said:

La restul mărcilor nu știu cum e.
La pentax inteleg ca ti-o repara chiar daca e din state si nu mai e in garantie. De aia am zis ca e ciudat, fix marcile pro sa nu iti repare un produs de-al lor. Ce face canikon daca vine un super jmeker profesionist din state sa faca un shooting aici, i se strica aparatul/obiectivul X, il refuza si il trimit repejor acasa la el?

Edited by crokodilu, 14 October 2016 - 21:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate