Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Va rog, un sfat pentru izolare planșeu pod?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Planșeul podului e din beton, cam 90mp suprafata, si este circulabil (nu locuibil, doar pt intins rufe si depozitat diverse). Acoperisul este din tabla, fara niciun fel de izolatie (nici macar folie).

Momentan nu imi permit decat sa izolez planșeul. In casa am probleme cu mucegaiul pe tavan, factura la gaze e mare, sunt tot felul de probleme pe care trebuie sa le rezolv...

Vreau sa-l izolez cat mai bine, care este solutia cea mai buna? Vata, polistiren, o combinatie intre cele doua, sau altceva? Ce grosime si ce sa pun peste, ca sa pot circula?

V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta. Multumesc!

Edited by DG, 09 October 2016 - 19:13.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Ai ceva patrati de lemn prin curte ?
Preferabil 10x10

#3
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Nu am, dar pot sa cumpar, de unde o sa iau si restul de materiale. Banuiesc ca voi gasi pe la dedeman & co

Edited by DG, 09 October 2016 - 19:14.


#4
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Poate iesi mai ieftin in piata de cherestea.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Prea scump la dedeman
Deci pt rufe faci un podest de lemn pus direct pe planseu si polistiren de 10 intrebasa zisele grinzi , restul podului ajunge doar polistitenul
O poza ar ajuta ca as vreansa vad unde si cum vin capriorii pe zidurile perimetrale

#6
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pe patratii lui petre69 (daca ai hepC tot la el te duci:) mergi cu profile rigips, vata minerala, rigips. Apoi pe rigips mai poti face o rromie si vii si cu polistiren de 5-10cm :D

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pai bre , despre ce profile vorbesti ca omul cred ca are casa terminata


#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 rid, on 09 octombrie 2016 - 19:20, said:

Pe patratii lui petre69 (daca ai hepC tot la el te duci:) mergi cu profile rigips, vata minerala, rigips. Apoi pe rigips mai poti face o rromie si vii si cu polistiren de 5-10cm Posted Image
Pina faci o traducere , vezi ca incurci lucurile . Rigips pe podeaua podului ?

#9
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Presupun ca nu folosesti in totalitate cei 90mp. Deci ar trebui sa-ti faci o structura partiala de lemn pe care sa poti merge/depozita.
Vata este mult mai buna decat polistirenul. Stratul minim recomandat la carte este de 20cm.
Daca poti sa cumperi si o folie de aluminiu e si mai bine. Pui un strat de folie jos, apoi vata, apoi un strat sus. Stratul inferior de folie are rolul de a tine caldura in casa, iar cel superior respinge caldura vara. Plus ca impiedica umiditatea sa intre in vata. La fel, si astea sunt recomandari din carte. Genul asta folie cred ca le-ai vazut prin filmele cu astronauti si cu sinistrati (se folosesc drept paturi) - space blankets le zice.

#10
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ops, scuze, n`am citit cu atentie, credeam ca vorbim de izolarea tavanului din "tabla care n`are nici macar folie"... ca doar pe acolo se pierde caldura.

#11
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003

 petre69, on 09 octombrie 2016 - 19:21, said:

Pai bre , despre ce profile vorbesti ca omul cred ca are casa terminata
Casa e terminata...din 1950. Posted Image Mai exact, este o vila cu sase apartamente. Eu stau la etaj, deasupra mea este podul complet neizolat. Planseul este beton foarte gros, restul e tabla si grinzi de lemn, precum am spus.
Poze am sa pun maine, acum este intuneric si nu pot face, dar din cate imi amintesc, capriorii stau pe ~30 cm inaltime caramida (zidurile perimetrale). Deci nu fac contact cu planseul podului ( o sa ma uit maine sa vad mai exact).


 luci_flash, on 09 octombrie 2016 - 19:35, said:

Presupun ca nu folosesti in totalitate cei 90mp. Deci ar trebui sa-ti faci o structura partiala de lemn pe care sa poti merge/depozita.
Vata este mult mai buna decat polistirenul. Stratul minim recomandat la carte este de 20cm.
Daca poti sa cumperi si o folie de aluminiu e si mai bine. Pui un strat de folie jos, apoi vata, apoi un strat sus. Stratul inferior de folie are rolul de a tine caldura in casa, iar cel superior respinge caldura vara. Plus ca impiedica umiditatea sa intre in vata. La fel, si astea sunt recomandari din carte. Genul asta folie cred ca le-ai vazut prin filmele cu astronauti si cu sinistrati (se folosesc drept paturi) - space blankets le zice.
Nu in totalitate, dar as zice ca in proportie de ~70-80% este folosit, fie pt circulatie, fie pt depozitare (inclusiv lucruri mai grele, mic dulap, cufar cu diverse, etc). Am vazut vata cu folie metalica gata aplicata, banuiesc ca despre asta e vorba. Peste vata ce sa pun, ca sa pot calca pe ea? Placile OSB sunt potrivite?

Edited by DG, 09 October 2016 - 19:55.


#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 rid, on 09 octombrie 2016 - 19:40, said:

Ops, scuze, n`am citit cu atentie, credeam ca vorbim de izolarea tavanului din "tabla care n`are nici macar folie"... ca doar pe acolo se pierde caldura.
Nici o scuza nu se accepta
Pai camd eu zic ceva e sfant , am dreptate si cand gresesc

Nu cred ca merge cu vata daca foloseste 70 % din pod si o mai si vantura cand usuca rufe
Dar primul strat de folie direct pe beton e o idee buna

#13
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 luci_flash, on 09 octombrie 2016 - 19:35, said:

Presupun ca nu folosesti in totalitate cei 90mp. Deci ar trebui sa-ti faci o structura partiala de lemn pe care sa poti merge/depozita.
Vata este mult mai buna decat polistirenul. Stratul minim recomandat la carte este de 20cm.
Daca poti sa cumperi si o folie de aluminiu e si mai bine. Pui un strat de folie jos, apoi vata, apoi un strat sus. Stratul inferior de folie are rolul de a tine caldura in casa, iar cel superior respinge caldura vara. Plus ca impiedica umiditatea sa intre in vata. La fel, si astea sunt recomandari din carte. Genul asta folie cred ca le-ai vazut prin filmele cu astronauti si cu sinistrati (se folosesc drept paturi) - space blankets le zice.
Conform carei legislatii este aceasta recomandare?

@initiator: caroiaj de lemn si vata: vazi cum a facut  @brawnie http://forum.softped...8#entry18888919

minim 40 cm

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Si ideal ar fi sa gasesti lemnul inalt de 10 lat de 5 , mai bine si pt izolatie si pt economie
O sa ai ceva de munca dar va iesi

#15
bog26m

bog26m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 06.06.2007
Eu mi-am izolat planseul cu polistiren expandat de densitate mai mare (150). In total 20 cm izolatie (10+10), peste care am turnat o sapa elicopterizata de vreo 6 cm.

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pt vata are nevoie de volum/inaltime , cu polistiren se scota in 13 cm , 10 grinzile , 2-3 planseul

 bog26m, on 09 octombrie 2016 - 19:51, said:

Eu mi-am izolat planseul cu polistiren expandat de densitate mai mare (150). In total 20 cm izolatie (10+10), peste care am turnat o sapa elicopterizata de vreo 6 cm.
El unde sa toarne frate sapa ca e gata si iese cu scandal in bloc
Oricum sapa aia nu tine ea de cald

#17
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
E ok si aia, doar ca e vata de sticla (mai greu de lucrat cu ea). Daca vrei d-aia, atunci merge asa: un strat de 5cm de vata cu folie, apoi 10cm de vata bazaltica (densitate de 40kg/mc, daca se poate; daca nu iti permite bugetul e ok si aia la sul) apoi iar un strat de 5cm de vata cu folie.
Inainte de vata faci o structura de lemn de 8x8cm, din 60 in 60 de cm, apoi pui vata, iar peste structura pui dulapi de 4-5cm.

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
vezi ca te va costa ceva lovele si asta pt ca folosesti podul si ai nevoie de podest

Si eu am comandat ieri niste blocuri de polistiren ( pt o izolatie mai speciala pt niste tevi si prostii cevam eu in cap) si mi-au adus aia expandat de 200 , nici nu stiam ca exista de 200

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate