Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

costuri amenajare pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
salutari, sunt aproape de final, in sensul ca parchetul este pus deja, mai urmeaza doar sa ajunga mobila si sa se puna plinta la parchet. pe diseara am sa trec costurile totale, la ultima socoteala erau undeva la 31.000 euro fara perdele si corpuri iluminat ( imi trebuie 15 lustre/aplici/candelabru , am sa vad ce vrea sotia ).

#38
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
electrocasnice
masina de spalat vase 1629 lei
cuptor, plita 2450 lei
hota 450 lei
masina de spalat haine 1315 lei
frigider - 1830 lei
tv - 2700 lei

electrice
electrician 1530 lei manopera si materiale
prize 1780 de lei
manopera electrician montare prize 500 lei


zugravi
manopera 10.000 lei
materiale 5650 lei
tapet copil 400 lei

instalatii
robinet 1/2 28 lei
sistem geberit 1630 lei
materiale instalatori 600 lei
rigola dus 320 lei
baterie ingropata 290 lei
manopera instalatori 2050 lei
termostat 200 lei
taxa centrala 120 lei
2 chiuvete 600 lei
vana 560 lei
robineti bai - 2400
nene gaz - 200 de lei
wc-uri 1300 lei
chiuveta buc+ robinet - 320 lei

arhitecte+diverse
arhitect 1500 lei
onorariu notar  8180 lei
evaluare ap.360 lei
asigurare apartament - 600 lei
saltea - 2600 lei
dezumidificator chirie- 300 lei

mobila
bucatarie + dulapuri dormitor 22.000 lei
mobila si jucarii 8000 lei
usi 4200 lei
scaune 330 lei
canapea - 500 lei
manere mobila si jucarii - 180 lei
cam copil 4800 lei
saltea copil 115 lei

pardoseli
gresie,faianta baie dormitor 2073 lei
gresie, faianta baie hol 1330 lei
faianta bucatarie 470 lei
profil bai 40 lei
gresie bucatarie- 705 lei
parchet+plinta - 7900 lei

* mobila si jucarii e o firma din cluj de mobila la ei am facut dormitor, sufragerie si hol - mobila din lemn masiv la comanda
mai am de platit
usi 4300 lei, microunde 450 lei, zugravi manopera 3000 lei, mobila bucatarie si dormitor si corpurile din baie 6400 lei, canapea 3000 lei, scaune 1000 lei, mocheta + montaj 1300 lei, blaturi bai 1000 lei


la parchet am avut reduceri fff mari de la 14.000 la 7900
la mocheta am avut reducere de la 3000 lei la 1300 lei
la blaturi de la bai ( sunt din piatra ) am avut reducere mare .
camera copil e toata de la ikea dar acolo in pretul ala mai sunt si niste chestii de copil
mai trebuie perdele, corpurile de iluminat, oglinzile in bai si una pe hol si 2 covoare.
altceva nu imi amintesc Posted Image in mare astea ar fi

cel mai bun sfat este sa lucrati cu mesteri de calitate si produse de calitate. mai bine dai mai mult dar dai o data decat sa tot dai afara echipe de muncitori. eu am mers cu echipe f bune cu care am mai lucrat
la materiale zugravi intra aboslut tot ce tine de bca, glafuri, sapa, adezivi pentru faianta gresie, vopsea, tratamentele pre lavabil, silicon la bai, vopsea hidroizolanta in bai sub gresie si faianta sa fie impermeabil tot,  etc. toate minunile posibile care nu se vad dar exista in casa.

Edited by zile_san, 04 January 2017 - 16:48.


#39
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009

 maximg, on 03 ianuarie 2017 - 21:39, said:

Renovare 27 000E , cca 270E/mp ???? Apartament ??? Posted Image
Sa bagi 27 000E intr-un apartament , adica aproape 1/3 din pretul lui pe o renovare , s-ar justifica daca ai un venit de peste 10 000E pe luna , si circa 200 000E in banca ...
Cu banii astia cumperi o garsoniera si faci un ghiseft ...

maximg, nu este cazul unui asemenea venit (din pacate! :))
Dar... in apartamentul asta nu s-a investit nimic. Deci am pus tot, de la sapa, indreptat pereti, recompus pereti (ca s-au facut niste modificari - spart intre 2 dormitoare, marita baia), termopan 2 camere (blocul e anvelopat), instalatii electrica si sanitara, zugraveala, parchet, mobila, electrocasnice.
Revin cu estimarile mele.

#40
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009

 zile_san, on 04 ianuarie 2017 - 16:46, said:

la parchet am avut reduceri fff mari de la 14.000 la 7900
la mocheta am avut reducere de la 3000 lei la 1300 lei
la blaturi de la bai ( sunt din piatra ) am avut reducere mare .

Si in conditiile acestor reduceri ai ajuns la 31.000 si nu ai terminat... oricum, mi se pare ca te-ai miscat suuuuper repede. Eu n-am curaj sa incep.

Am luat electrocasnicele chiar inainte de Black Friday (aveau deja reduceri si nu au avut reduceri suplimentare la BF) si am ajuns la 12.500 lei. Mai am ceva de luat.

#41
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
doua chesti cred ca am luat de black friday. electrocasnicele inca nu le-am vazut, au ajuns toate dar au mers direct la un depozit unde le tin pana e gata totul.nu am fost curios de ele, inca sunt sigilate. a mers totul ok pentru ca au lucrat mesterii de luni-sambata 10-20 . nu a fost nevoie de termopane, centrala si calorifere, apartamentul era semifinisat.

 maximg, on 03 ianuarie 2017 - 21:39, said:

Renovare 27 000E , cca 270E/mp ???? Apartament ??? Posted Image
Sa bagi 27 000E intr-un apartament , adica aproape 1/3 din pretul lui pe o renovare , s-ar justifica daca ai un venit de peste 10 000E pe luna , si circa 200 000E in banca ...
Cu banii astia cumperi o garsoniera si faci un ghiseft ...

da poti cumpara o garsoniera si sa faci un ghiseft.dar eu aveam nevoie de un apartament unde sa ma mut si sa pregatesc totul ca vine copilul peste doua luni. nu aveam nevoie de ghisefturi :)

#42
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009
Revin cu estimarile mele, asa cum am zis.
Pentru o suprafata de 85 mp inclusiv logie si balcon, considerand informatiile de pe unele site-uri sau chiar calculator online, a iesit asa (in RON):
termopan 2 cam 3.000
parchet 15.488
plinta 1.220
sapa 2.295
folie pluta 1.197
gresie (baie1, baie2, balcon, logie) 745
faianta (baie1, baie2, bucatarie) 1.835
caramida/BCA dormitor (1 perete) 881
caramida/BCA baie (1 perete) 441
lavabila + amorsa 900
glet 5.100
usa intrare 2.000
usi interior 7 3.500
calorifere 7 2.100
cada  2.500
lavoare (incl baterii) 2 2.000
wc 2 1.200
chiuveta bucatarie 1.200
mobila sufragerie 7.650
mobila bucatarie 6.750
mobila 3 dormitoare 13.500
mobila bai (2 dulapuri mici) 800
mobila hol (dressing) 4.500
dulapuri balcoane 1.400
lampi/lustre 1.800
manopera 18.000
electrocasnice 18.000
perdele, draperii, jaluzele 2.000
covoare 1.200
masa calcat, uscator rufe, altele 1.000
TOTAL RON 124.202 (adica peste 27 keur)

Daca am aberat... shoot!

A! Am uitat ceva. Voi sari rau din papuci la usile de interior. Am estimat 500 RON/usa dar m-am indragostit de usile Svedex albe, care au un pret... iese o medie de 1.500 RON/bucata.  Posted Image

#43
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

 Getica, on 05 ianuarie 2017 - 14:36, said:

Revin cu estimarile mele, asa cum am zis.
Pentru o suprafata de 85 mp inclusiv logie si balcon, considerand informatiile de pe unele site-uri sau chiar calculator online, a iesit asa (in RON):
termopan 2 cam 3.000
parchet 15.488
plinta 1.220
sapa 2.295
folie pluta 1.197
gresie (baie1, baie2, balcon, logie) 745
faianta (baie1, baie2, bucatarie) 1.835
caramida/BCA dormitor (1 perete) 881
caramida/BCA baie (1 perete) 441
lavabila + amorsa 900   - cred ca atat am iesit si eu  dar e posibil sa fie mai mult. am pus oskar nu sh cum. oskar, sto sunt lavabile bune.
glet 5.100
usa intrare 2.000
usi interior 7 3.500 - imposibil. mai sunt tocurile care costa ~450  lei . eu am facut usi la comanda din lemn masiv si am iesit la 1800 lei bucata cu tot cu toc. aici mai ai nevoie de recalculare Posted Image
calorifere 7 2.100
cada  2.500   - depinde de care vrei, eu am luat cu 600 de lei pentru ca am vrut neaparat sa fie ingropata, adica sa nu aiba fatada de aia de plastic ci faianta. sunt si cu 7000 de lei dar cred ca poti gasi la 1000 lei ok.
lavoare (incl baterii) 2 2.000  - pret real
wc 2 1.200  - pret real ( daca vrei incastrate mai scoate 1700 lei pe sistem )
chiuveta bucatarie 1.200 - eu am luat de inox, nu imi place piatra si am iesit la pret f bun. gasesti chiuveta plus baterie sub 1000 lei
mobila sufragerie 7.650
mobila bucatarie 6.750
mobila 3 dormitoare 13.500
mobila bai (2 dulapuri mici) 800
mobila hol (dressing) 4.500
dulapuri balcoane 1.400
lampi/lustre 1.800
manopera 18.000
electrocasnice 18.000
perdele, draperii, jaluzele 2.000
covoare 1.200
masa calcat, uscator rufe, altele 1.000
TOTAL RON 124.202 (adica peste 27 keur)

Daca am aberat... shoot!

A! Am uitat ceva. Voi sari rau din papuci la usile de interior. Am estimat 500 RON/usa dar m-am indragostit de usile Svedex albe, care au un pret... iese o medie de 1.500 RON/bucata.  Posted Image

saltea pat. nu stiu daca e inclusa in pret, dar si aia costa de la x lei la 10.000 de lei Posted Image
pe germanquality gasesti preturi bune si pe sensodays

Edited by zile_san, 05 January 2017 - 16:15.


#44
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009

 zile_san, on 05 ianuarie 2017 - 15:59, said:

pe germanquality gasesti preturi bune si pe sensodays
zile_san, multumesc pentru recomandare. Nu stiam de site-urile astea. Ma uit de sanitare.

Am primit o oferta de pret pentru manopera amenajare apartament 4 camere: 22.000 RON.
Aceasta cuprinde, pentru suprafata de 85 mp (care include balcon si logie):
- decopertare gresie si faianta (bucatarie, balcon, hol, bai), scos usi, obiecte sanitare, calorifere si debarasare
- raschetare pereti si tavane, glet, lavabila
- montat parchet (toata casa afara de bai)
- pus gresie si faianta (in bucatarie faianta doar deasupra blatului, in baie pana pe la 1,80 inaltime si ~2 mp in wc serviciu)
- adaugat un perete BCA intre dormitoare
- posibil ceva pereti gips-carton, daca va fi necesar (probabil la baie va fi necesar, unde este acum ghena aceea facuta din carton si ar trebui schimbata cu totul)

Pretul nu include manopera pentru instalatiile electrica si sanitara, nici montat de usa de intrare si usi interioare (acestea vor fi montate de firmele de la care le cumparam). Doar cele de mai sus, in conditiile in care trebuie sa cumparam si sa aducem noi materialele pana in fata blocului/ apartament.
Prestatorul nu este firma, nu discutam de contract, TVA, garantii etc. Termenul pe care l-au oferit: 25 de zile lucratoare (8 ore de lucru pe zi).

Am tot vazut preturi pe fiecare metru patrat, pe fiecare actiune in parte, dar nu cred ca e cazul sa calculez astfel, ci aici pretul se face pe lucrare.

Ii rog pe cei cu experienta sa vina cu o opinie - este un pret corect? Nu vreau ieftin si prost, dar nici sa arunc cu banii. Si cum sunt la prima renovare totala din viata mea...

Multumesc mult.

#45
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
@zile_san
Niste poze cu ce a fost si ce a iesit la final se poate ?

@getica
mi se pare mare pretul de 22.000 manopera pentru ce fac ei acolo.

Referitor la estimarea ta, ar trebui sa fie un pic mai clar ce faci si eventual sa specifici cati mp de parchet pui si mp gresie samd
Mi se par f mari costurile legate de amenajare podelelor (parchet, gresie, plinte samd)
Mi se par imense costurile mobilierului... dar ....

#46
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
sigur, am sa pun poze dar la final inainte de mutare sa nu tot urc cate o poza, in aproximativ 2 saptamani ar trebuie sa fie totul gata.

@Getica, mie mi se pare destul de mult manopera pentru ce au de facut oamenii, cred ca un pret real ar fi 17.000 lei. ce trebuie sa negociezi neaparat este caratul materialelor in casa ( doar nu te apuci tu sa le duci sus ), facutul curateniei dupa lucrare ( sa duca ei molozul, sacii cu resturi ) si cel mai dubios mi se pare termenul de realizare. asta inseamna aproape o luna de zile. daca e echipa de 5-6 oameni, este perfect realizabil asta in conditiile in care vin materialele pe banda ( robinetii exista pe stoc, parchetul la fel, gresia la fel, etc ) . la mine au lucrat 2 oameni , separat de electrician si cei doi instalatori si a durat 2 luni si ceva. e drept ca au lucrat ireprosabil, oamenii care au venit cu mobila au zis ca nu au vazut in viata lor asa echipa de oameni seriosi si se vede ca nu s-au grabit. deci la ce ai tu de facut acolo, in conditiile in care toate se leaga perfect, un termen de lucru de 45-50 de zile la 4-5 mesteri ar trebuie sa fie plauzibil.

#47
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009

 touche, on 11 ianuarie 2017 - 16:44, said:

@zile_san
Niste poze cu ce a fost si ce a iesit la final se poate ?

@getica
mi se pare mare pretul de 22.000 manopera pentru ce fac ei acolo.

Referitor la estimarea ta, ar trebui sa fie un pic mai clar ce faci si eventual sa specifici cati mp de parchet pui si mp gresie samd
Mi se par f mari costurile legate de amenajare podelelor (parchet, gresie, plinte samd)
Mi se par imense costurile mobilierului... dar ....

touche, multumesc pentru pareri.
Estimarea pentru cost parchet a fost un calcul foarte simplu: 70mp*200 ron/mp (ma gandeam la pluta sau triplustratificat). Gresie: 15mp*50 ron/mp. Faianta 31mp*60ron/mp (cred insa ca va fi necesara mai putina).
Mobila o voi face cu un amic cu care am mai lucrat, si eu sper sa fi exagerat si sa nu duca atat de mult.

 zile_san, on 11 ianuarie 2017 - 22:59, said:

@Getica, mie mi se pare destul de mult manopera pentru ce au de facut oamenii, cred ca un pret real ar fi 17.000 lei. ce trebuie sa negociezi neaparat este caratul materialelor in casa ( doar nu te apuci tu sa le duci sus ), facutul curateniei dupa lucrare ( sa duca ei molozul, sacii cu resturi ) si cel mai dubios mi se pare termenul de realizare. asta inseamna aproape o luna de zile. daca e echipa de 5-6 oameni

Multumesc pentru opinie. Mi-am intins antenele si da, se pare ca e cam scump. De fapt chiar seful de lucrare mi-a spus din capul locului - ca el lucreaza mai scump. Ca face chestii de calitate. Acum... cred ca toti spun asa :) Si intr-adevar, vorbea de 4-5 oameni.

Acum analizez optiunea 2 si revin. Deocamdata am un instalator care cere 1.500 ron. Daca schimba tevi, se mai adauga 150-200.

#48
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009
Am revenit. Au inceput lucrarile de mai bine de doua saptamani si nu am avut timp sa mai respir.

Pana la urma am batut palma pe 13.000 RON la manopera finisaje, fara parchet. Asta il pun cu o firma. In final va fi mai mult, pentru ca au fost si lucruri de facut in plus, nestabilite de la bun inceput, gasite pe parcurs.
La asta se adauga carat moloz (200 ron/masina de 3,5t). Au carat 4 masini si se va mai aduna...

Pentru instalatii manopera e asa: 1.500 RON baie+wc+bucataria; 100 RON/calorifer (sunt 7); 700 RON schimbat tevi pexal. Total pana acum 2.900 RON, dar si aici cred ca va fi mai mult, ca a schimat mai multe tevi decat ne-am inteles.

Electricianul - 1.500-2000 RON, la o prima estimare. Si pe parcurs din nou am vrut mai mult decat ce am spus initial (pentru ca asa se intampla, apar tot felul de idei sau oameni pe langa tine care iti mai dau o parere, sugestie...)

Parchetul, cu tot cu montaj, plinta, materiale, tot - pentru ~70mp calculul facut este 21.170 RON. Doar parchetul este 218 RON/MP (incl. TVA). De-asta ajung la suma asta astronomica.

@zile_san, asteptam pozeeee :)

#49
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Par cam mari preturile.... macar sa fie calitate la manopera

#50
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
salutare. azi a fost femeia la curatenie la apartament. maine imi  monteaza usile, se pun oglinzile pe pereti, blatul la chiuveta din baie, micile finisaje. vineri merge din nou femeia la curatenie sa faca ultimele retusuri. sambata ma mut :) corpurile de iluminat inca nu am apucat sa le montez, nu a avut vreme electricianul, si nici blatul la chiuveta la a doua baie inca nu e taiat.
costuri totale 33.000  Euro.

#51
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012
Depinde de pretentii, design, modele, materiale, accesorii.....asta-i concluzia discutiei de fapt. Salut faptul ca dupa ce ai pus intrebarea ai pus si cat te-ac ostat pe etape mis e pare foarte util pentru cei care au de gand sa se bage in asa ceva...Eu am avut doua experiente de felul asta (sper sa nu mai existe o a treia :), total diferite din toate punctele de vedere. Singurul punct comun a fost faptul ca ambele apartamente erau, fiecare la vremea lor, ale mele. Intai eu cu nevasta, gustul nostru, alegerile oastre, alergatura noastra, mesterii recrutati de noi dupa recomandari, ...tot tacamul. Banii nostri: multi. Timpul nostru: cat cuprinde. Nervii nostri: prastie. Rezultatul: nu cum ne imaginasem. Invatamantul? L-am aplicat: a doua oara. Gustul nostru alegerile noastre, dar dintre cele discutate si propuse cu un designer profesionist. Echipa lor, Alergatura lor, Timpul  nostru: castigat. Banii nostri : mai putin decat la primul proiect. Nervii nostri: relaxati. Rezultatul: exact cum ne-am imaginat si ne-a pus pe hartie Inova Design. De ce? Ei au alte dealuri cu angrosistii. Au echipa calificata si pe care sunt obisnuiti sa o struneasca si au tot interesul sa se tina de termen ca sa poata sa se apuce de urmatorul client cat mai curand, experienta cu greselile pe care le poti atunci cand vrei una sau alta prin casa, ..Plus: la sugestia lor am folosit pardoseala epoxidica in bucatarie.Ceva de genul asta: http://www.inovadesi...eala-epoxidica/ Senzational! Si nu scump. Toti prietenii dati pe spate :) Deci, concluzia mea: fiecare cu meseria lui ca totul sa iasa ca la carte!

#52
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
sunt mutat deja de 2 saptamani in noua casa! mai urmeaza putin si termin cu despachetatul si am sa postez si poze pentru colegii care au cerut asta. pana acum totul bine :)

#53
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009

 zile_san, on 16 februarie 2017 - 14:27, said:

sunt mutat deja de 2 saptamani in noua casa! mai urmeaza putin si termin cu despachetatul si am sa postez si poze pentru colegii care au cerut asta. pana acum totul bine Posted Image
Felicitari! Sa fie intr-un ceas bun, sa va bucurati de fiecare bucatica din cuibul vostru si sa petreceti momente frumoase! :)

#54
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009
Update costuri (RON):

Instalatii:
- instalatia bruta 2 bai + bucataria = 1000
- calorifere (6) = 600
- schimbat tevi - 3 coloane din masca de baie = 250
- schimbat tevi - 2 coloane pexal de langa baie = 150
- schimbat tevi - 2 coloane pexal dormitor = 150
- schimbat tevi - 3 coloane bucatarie = 250
- schimbat tevi - 1 coloana wc serviciu = 100
- montat obiecte sanitare = 500
Total = 3.000 RON

Ce mi se pare mult sunt materialele - tevi, coturi, robineti, alte minuni la care nu ma pricep. Am platit pana acum 5.000 RON si cica inca mai e nevoie de cate ceva.
Urmeaza sa cumpar calorifere de otel (asa mi-a recomandat instalatorul) si mi se par super cele cu suprafata plana. Pretul ustura.
Obiectele sanitare - am luat doar 2 rezervoare si un wc. Am verificat si site-urile propuse de zile_san dar am gasit preturi mai bune pe www.sanoland.ro. Daca e reclama, rog sa se taie "la montaj". Nu e in intentia mea sa fac reclama nimanui, am rupt masina si picioarele in cautari, sunt persoana fizica, dar poate foloseste informatia celor interesati.

Electrice:
Refacut complet toata instalatia electrica, inclusiv dat santuri in sapa/beton pentru cabluri ingropate = 2.000 RON.
Va fi un cost separat montare prize, intrerupatoare, lampi/lustre dar acum nu stiu cat. Trebuie sa le cumpar, nu stiu de unde, cred ca Brico/Dede/alte asemenea. Se epuizeaza resursele de timp si de rabdare.

Finisaje - soc si groaza cu costurile, continuarea intr-un numar viitor.

Sa aveti spor!

A, mozaic! Costurile pentru mozaic de sticla sau combinat sticla/piatra sunt intre 700-1200 RON/mp din ce am vazut eu.
off topic: Va rog mult, eventual pe privat, recomandari de firme care au mozaic de sticla PE STOC sau disponibil in scurt timp. Am luat o teapa cu un mozaic fain pe care mi-l doream (turquise) si am aflat ca nu se mai produce decat la sfarsit de aprilie. Acum am reluat cautarile, cred ca renunt si la culoare, dar peste tot comanda dureaza 4-6 saptamani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate