Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

costuri amenajare pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
Buna, sper zilele acestea sa achiztionez un apartament si vreau sa stiu daca sunt reale costurile pe care le-am facut pentru amenajarea acestuia. Apartamentul are 110 mp, 2 balcoane si este semifinisat ( sapa, glet 1-ul strat, termopane rehau, calorifere, centrala termica ). 3 dormitoare, 1 dressing mare, 2 bai, living si bucatarie.
Pardoseli : - parchet 50 lei/ mp, mocheta ( vreau in dormitor numai ) 80 lei/mp , gresie 75 lei/ mp , faianta 75 lei/ mp
Bai : 2 wc-uri 1000 lei, 2 chiuvete 1000 lei, 1 cada 2000 lei, 1 dush 2000 lei, robineti bai 2000 lei
Iluminat : "candelabre" - 4x400 lei, aplica - 6x50 lei
Mobila : 6500 Euro ( living, bucatarie, 2 dormitoare, dressing, hol, baie, eventual 1 corp pe un balcon )
Usi : 5 x 600 lei
Electrocasnice : 11.000 lei
Aer conditionat ( numai in 2 camere ) : 1000 Euro ?
Mobila : canapele, saltele pat, masa buc+ scaune, masa living - 2000 Euro
PLUS : zugravit, montat prize, intrerupatoare, manopera la toate astea - 2000 Euro.

Ajung  la un total de 19.000 euro plus costuri neprevazute sa fie 20.000 Euro. Este realist acest calcul sau trebuie sa suplimentez bugetul? ( nu as vrea asta evident )

va rog pareri

Edited by zile_san, 09 October 2016 - 14:45.


#2
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 zile_san, on 09 octombrie 2016 - 14:41, said:

robineti bai 2000 lei
putin, foarte putin, mai trebuie sa suplimentezi

 zile_san, on 09 octombrie 2016 - 14:41, said:

mocheta ( vreau in dormitor numai ) 80 lei/mp ,
iarasi foarte putin

 zile_san, on 09 octombrie 2016 - 14:41, said:

Ajung  la un total de 19.000 euro plus costuri neprevazute sa fie 20.000 Euro.
mai "pui" 3.000 de euro si mai cumperi o garsoniera

Edited by tiomarami, 09 October 2016 - 14:54.


#3
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
creca scoti vreo 50.000eurasi Posted Image

#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 zile_san, on 09 octombrie 2016 - 14:41, said:

Buna, sper zilele acestea sa achiztionez un apartament si vreau sa stiu daca sunt reale costurile pe care le-am facut pentru amenajarea acestuia. Apartamentul are 110 mp, 2 balcoane si este semifinisat ( sapa, glet 1-ul strat, termopane rehau, calorifere, centrala termica ). 3 dormitoare, 1 dressing mare, 2 bai, living si bucatarie.
Pardoseli : - parchet 50 lei/ mp, mocheta ( vreau in dormitor numai ) 80 lei/mp , gresie 75 lei/ mp , faianta 75 lei/ mp
Bai : 2 wc-uri 1000 lei, 2 chiuvete 1000 lei, 1 cada 2000 lei, 1 dush 2000 lei, robineti bai 2000 lei
Iluminat : "candelabre" - 4x400 lei, aplica - 6x50 lei
Mobila : 6500 Euro ( living, bucatarie, 2 dormitoare, dressing, hol, baie, eventual 1 corp pe un balcon )
Usi : 5 x 600 lei
Electrocasnice : 11.000 lei
Aer conditionat ( numai in 2 camere ) : 1000 Euro ?
Mobila : canapele, saltele pat, masa buc+ scaune, masa living - 2000 Euro
PLUS : zugravit, montat prize, intrerupatoare, manopera la toate astea - 2000 Euro.

Ajung  la un total de 19.000 euro plus costuri neprevazute sa fie 20.000 Euro. Este realist acest calcul sau trebuie sa suplimentez bugetul? ( nu as vrea asta evident )

va rog pareri

La parchet inmulteste cu măcar 4. Sub 200 de lei nu pune parchet pt ca o sa-ti oara rău e bani.
La bai ai luat in calcul cele mai ieftine produse. Nu ai luat in calcul diferite piese auxiliare.
Iluminat *2
La mobila pretul poate fi doar pt bucatarie (bucătărie sub 2000 de euro fără electrocasnice e greu sa gasesti). Acum depinde de asteptari dar era un post pe un blog cu posesori de iphone x care dormeau pe saltea de 300 de lei. Sper ca nu vrei sa fii unul dintre ei.


Sfat: Pune totul la punct pe rând. Cauta oferte/lichidari de stocuri. Poti lua faianta care in mod normal costa 300 de lei si cu 80 de lei...daca iti este suficienta o cantitate de 10mp etc. Trebuie sa cauti foarte bine si sa nu te grabesti.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Depinde de pretentii, design, modele, materiale, accesorii.

6500 E pt mobila poate sa fie suficient daca e din PAL, eventual unul dintre ansambluri cu putin MDF.
O bucatarie mare poate sa coste 2000+ E doar cu PAL si cu ceva accesorii, uneori chiar facand economie si fara aventosuri...
In f de marime, materiale si accesorii, un singur ansamblu poate sa coste de la cateva sute de E pana la peste 30 K E.

Pt. a doua parte din mobilier ai prea putin oricum, depinde si ce intelegi prin masa living.
Daca e o masuta de cafea din PAL, poate sa coste 450 lei +/-, dar daca e de dining, in f de marime si materiale poate ca coste numai ea mai mult decat tot bugetul...
Canapele la fel.
O canapea decenta pleaca de pe la 1050 E in sus si ajunge foarte lejer la 3500-4500 E.

La parchet poti pune laminat de 12 mm clasa 33 AC 6 care e pe la 55-75 lei / m2, in f de producator model si cat de real e AC6-le...

Nu te lua dupa recomandarea cu parchet de 200+.
Parchetul de lemn e cosmar de intretinut, slefuit, grunduit, lacuit cu lac de trafic industrial, care costa numai el foarte mult, si tot se zgarie.
Cel de 12mm clasa 33 AC6 este incomparabil mai bun decat cel din lemn, este hidrofugat si rezista la trafic industrial. Practic e pomana la banii aia - insa e important sa alegi o culoare placuta.

Edited by loock, 09 October 2016 - 15:04.


#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
mobila e din pal , am o persoana cu care am mai lucrat in 3 apartamente cap coada si am incredere in ceea ce face.
Evident ca in amenajari interioare sky is the limit dar nu vreau lucruri de lux.
1 canapea cu 2 fotolii am gasit foarte ok - am mai cumparat de la acel producator 2 canapele si toate se comporta excelent la 3500 lei.
Pe partea de parchet, usi si mocheta merg pe mana lui tata, asta vinde de 15 ani Posted Image . Stiu ca exista parchet din lemn masiv, sau triplu stratificat dar acolo pretul sare muuult in sus.
La bai - ~500/ robinet mi se pare decent, nu cumpar chinezesti la 50 de lei dar nici grohe la 1800 bucata....
Electrocasnice : 11.000 lei : 3000 lei tv, 1500 masina spalat vase , 1500 masina spalat haine , 2500 cuptor electric si aragaz , frigider 2000 lei,  hota 500 lei.

Edited by zile_san, 09 October 2016 - 15:14.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca tot zici ca vinde asa ceva, cere de 12 clasa 33 AC6.

La clasa 32 se umfla daca curge putina apa sau suc, de la o fereastra deschisa, de la o floare, de la un pahar, de la un copil, de la un vecin care inunda, de la o mica inundatie de la tine, etc.
Si se si zgarie usor.

Cel de 12 clasa 33 AC6 este incomparabil mai bun, mai rezistent, mai usor de intretinut fara stres.

Insa e important ca inainte de a pune parchetul, sa indrepti cu sapa pavimentul.
Nu lasa la mana altora !!!
Verifica sa fie intinsa bine sapa asa zis-autonivelanta, dar pe care trebuie sa o niveleze cineva.
Daca nu stai acolo sa verifici, uzual nu se indreapta podeaua si te trezesti ca paraie cand calci pe parchet.
Dupa nivelare trebuie pus 6mm de poliuretan extrudat - iar este f. recomandat sa verifici !
Altfel se pune fie folie de 2, fie placi de 3mm. Verifica sa fie drept si sa fie placi de 6mm sau macar 5.

Edited by loock, 09 October 2016 - 15:17.


#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
multumesc de sfaturi in zona asta nu o sa am emotii , am echipa de montatori profesionisti. nici la restul lucrurilor ce tin de mesteri nu ma agit, am mesteri cu care am mai lucrat. la costurile totale am emotii doar :))

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E cea mai mare eroare sa te bazezi pe altii.

Pt sapa ai nevoie de mesteri care toarna beton, nu de montatori de parchet.

Si chiar si mesterii care finiseaza peretii, daca nu-i verifici la sange e uzual sa nu puna sapa si sa nu o indrepte chiar daca le ceri asta.
Trebuie sa stai langa ei cu biciu si sa le dai banu la sfarsit dupa ce verifici cu nivela + LASER + bila care sa sara in acelasi loc.

Am vazut zeci de apartamente unde s-a pus parchet de TOP, inclusiv clasa 33, care paraia pt ca mesterii nu au indreptat podeaua inainte pt ca nu au fost verificati. Acum ii blestema omu' zilnic dar a ramas cu banii dati.
Intr-un caz am nimerit chiar la receptie si seful mesterilor care a fost contractat anume ca intermediar pt a se asigura ca se indrepta podeaua, pt ca altfel era absurd sa fie luat ca intermediar, a avut tupeul sa obiecteze ca nu i s-a cerut de catre client sa indrepte - chit ca era mai mult decat evident ca asta era singurul lui rost acolo, si in plus clientul oricum a cerut si specificat clar ca vrea asta, dar imbecilu' a preferat sa si minta.

Am vazut apartamente in care s-a pus parchet de merbau de peste 30 K RON, aproape 7 K E, si peste el mesterii au dat cu lac ieftin in loc de lac de trafic industrial, si cand au venit cu mobila au facut praf tot parchetul. (culmea - firma de mobila era de TOP absolut, italiana, dar angajatii erau romani..., si mobila costa intre dublu si cvadruplu fata de ceva de TOP maxim de la o firma fara fitze de Italia, iar bucataria de 12 K E nu avea amortizoare la usi, nici la cele cu rame din AL si sticla, nici la MDF, pt ca dezvoltatorul care a contractat firma nu a cerut si verificat special sa fie puse...).

Edited by loock, 09 October 2016 - 15:45.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ehe, sa vezi ce o sa te rupa mesterii la manopera.
20.000 de euro e o suma fff optimista. Eu cred ca o sa te coste cam dublu.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mocheta merge doar pe termen limitat. Eu unul as pune altceva.

#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
E prima oara cand aud de costuri pentru amenajarea parerilor.

#13
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Daca nu este un topic deschis " la vrajeala " , de plictiseala , grav rau .
Total nerealist .2000E manopera amenajare la 110 mp ?  ce gluma !

Edited by maximg, 09 October 2016 - 16:13.


#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
pai de aia am intrebat aici pentru ca eram curios de niste pareri ale unor persoane care au trecut prin asa ceva nu au  vazut oferte de pret in cataloage doar.

#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 maximg, on 09 octombrie 2016 - 16:13, said:

Daca nu este un topic deschis " la vrajeala " , de plictiseala , grav rau .
Total nerealist .2000E manopera amenajare la 110 mp ?  ce gluma !

DouaJ de mii. Remarca J-ul bolduit.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic ca e ok pretul. Nu prea inteleg de ce vrei baterii de 2000 RON dar tu stii mai bine la ce nivel de firma doresti echiparea, cu ce firme lucrezi.

Pentru mine manopera pentru un apartament de 3 camere cu 1 baie si 2 balcoane a fost 0.

Parchetul laminat mai devreme sau mai tarziu se degradeaza. Eu unul am luat parchet de 8 si cand nu mai imi place il schimb singur. Dureaza cateva ore sa il montezi. Contrar indicatiilor l-am montat direct peste parchetul vechi, parchet destul de denivelat,  folosind placi de polistiren extrudat. Nu scartaie, nu joaca, are 5 ani de cand l-am pus.

Parchetul din hol a prins 2 inundatii, nu s-a umflat semnificativ, dar la unele imbinari se cunoaste o oarecare deformare.

Daca ai bani si nu faci economie atunci preturile depasesc cu siguranta cei 20 mii euro.

#17
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Groot, on 09 octombrie 2016 - 16:18, said:

DouaJ de mii. Remarca J-ul bolduit.
Citeste mai cu atentie " PLUS : zugravit, montat prize, intrerupatoare, manopera la toate astea - 2000 Euro."
Sa fac si un desen, o schita , ceva  ?

Edited by maximg, 09 October 2016 - 16:39.


#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mie pentru o garsoniera de 34 mp utili acum 6 ani am gasit cea mai ieftina oferta 8.000 de lei. Numai manopera. Numai zugravit si pardosit. Mi-am bagat picioarele si am facut-o eu cu taica-meu desi niciunul n-avea cine stie ce experienta in asa ceva. E drept ca trebuie sa ai mult timp liber si implica multa munca dar nu e deloc mare filozofie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate