Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

religia și frica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
373 replies to this topic

#19
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Urmareste asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NjXHKu0_KVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 super8, on 07 octombrie 2016 - 07:30, said:

La o adica Adam si Eva s-au inmultit prin incest, nu ?
Eva e facuta din coasta lui Adam ====>>>> acelasi ADN ====>>> incest perfect ! E ca si cum ai face copii cu clona ta de sex opus.

#21
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Hunor_66, on 07 octombrie 2016 - 07:50, said:

Educatia si cultura religioasa te elibereaza de frica.
Nu exista educatie si cultura religioasa, poate vrei sa spui indoctrinarea si manipularea cu fantezii religioase te elibereaza de frica de moarte, dar schimba directia din care actioneaza frica astfel o sa-ti fie frica de iad, de diavol, de mania lui dzeu, de pacate, de pedepse, de blesteme, de spirite, ingeri, demoni, fantome si bau-bau si toate aceste lucruri reprezinta tot frica de necunoscut (frica de moarte fiind si o frica de necunoscut). Totusi tinand cont ca poti inventa o cu totul alta fantezie care sa iti directioneze frica in ce directie vrei tu sau chiar sa o anulezi complet, in care sa te refugiezi de realitea dura a mortii si chinuiintei vietii, ii poti adauga unicorni roz, poate si niste printese sexy care sa te mangaie pe cap atunci cand nu iti e bine iar dupa moarte sa ajungi in Fantezy World.

#22
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 a3e6u9, on 07 octombrie 2016 - 07:31, said:

Majoritatea religiilor au elemente de frică.



-de Dumnezeu nu ar trebui sa ne fie frica, in ortodoxie exista iubire,pace, frica e demonica

#23
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 ericmario, on 07 octombrie 2016 - 08:20, said:

Cu placere.

La Geneza 1
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

Iar la Geneza 2
4. . Iată obârşia cerului şi a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul.
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.
....
18. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el".
....
21. Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; şi, dacă a adormit, a luat una din coastele lui şi a plinit locul ei cu carne.
22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie şi a adus-o la Adam.
23. Şi a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele şi carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.

Observi diferenta?



Am ingrosat citatul care se pare ca explica faptul ca in geneza 2 se reia, de fapt, modul in care a facut barbatul si femeia din geneza 1. L-ai omis din greseala, probabil :)

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 ericmario, on 07 octombrie 2016 - 08:20, said:

Cu placere.

La Geneza 1
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

Iar la Geneza 2
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.
....
18. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el".
....
21. Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; şi, dacă a adormit, a luat una din coastele lui şi a plinit locul ei cu carne.
22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie şi a adus-o la Adam.
23. Şi a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele şi carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.

Observi diferenta?


Serios? Mie-mi vin in minte vreo 5. Or mai fi cateva, dar pana la "prea multe" e drum lung.
si s-a decis sa-l a facut gol si naiv
apoi i-a spus ceva despre un mar, si cum sa ii fie frica daca musca din el.

 cristirg, on 07 octombrie 2016 - 08:52, said:


-de Dumnezeu nu ar trebui sa ne fie frica, in ortodoxie exista iubire,pace, frica e demonica
ei pe dracu
Să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte!

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 qawHaq1, on 07 octombrie 2016 - 09:03, said:

Am ingrosat citatul care se pare ca explica faptul ca in geneza 2 se reia, de fapt, modul in care a facut barbatul si femeia din geneza 1. L-ai omis din greseala, probabil Posted Image
Nu, nu. Deloc.
Ba chiar e acolo si o precizare, o delimitare daca vrei.
La Geneza 1:26 iti spune scopul pentru care a fost facut barbatul si femeia: "ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
Iar la Geneza 2:15 iti spune scopul pentru care l-a facut pe Adam: "Şi a luat Domnul Dumnezeu pe omul pe care-l făcuse şi l-a pus în grădina cea din Eden, ca s-o lucreze şi s-o păzească."

Deci clar sunt doua chestiuni diferite.

#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ba e si subliniat ca o calitate... "omul cu frica de dumnezeu"!

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 a3e6u9, on 07 octombrie 2016 - 07:35, said:

Nu prea va conta. La un moment dat totul va dispărea, chiar și Universul. Va fi ca și cum n-am existat vreodată. Posted Image

Buey ....ce vrei sa zici , ha ?
Adica toate perlele mele de intelepciune de pe Softpedia ( slavit fie forumul in veci de-a pururea , ca primul este el intre toate forumurile din univers ) au sa dispara ? Ma faceti sa regresez introspectiv in eludarea meandrelor concretului existentei !  Noroc ca nu va fi asa ! Tot ce scriu eu va fi arhivat si pus bine ( dupa ce va fi analizat si interpretat de Servicii Posted Image ) si de la adevarul spuselor mele se va purcede la crearea unui nou univers , mai bun , in care regulile de functionare vor fi in concordanta cu Lumina si Adevarul ce razbat ( cu puterea a 1000 de sori ) din cugetarile  mele ...si transced neagra bezna a ignorantei si a intunericului primordial .
De aceea , numai in mod exceptional , am sa aleg dintre userii Softpedia , cativa fericiti , care(le)  ....contra unei sume insignifiante vor avea privilegiul sa faca parte din noul univers .
Pentru detalii privind modalitatea de plata , va rog sa ma apelati in privat , pentru a stabili modul in care se va desfasura tranzactia. Nu doresc sa fie ceva la vedere , pentru a nu incuraja inspectorii ANAF sa imi impoziteze noua lume. Mentionez pentru cei care aveti oarece dubii , ca in noua creatie , nu vor exista taxe si impozite. Posted Image

Edited by JurasikMan, 07 October 2016 - 09:36.


#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Iar ai bagat ciupercoase ?Posted Image

Edited by ericmario, 07 October 2016 - 09:42.


#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tinere , cu regret ( ca te apreciam ) te informez ,  ai ratat sansa sa faci parte din noul univers .Posted Image
Nu insista . Decizia mea este definitiva si irevocabila .
Pentru cultura ta , sa intelegi ce ai ratat , in noul univers nu vor exista ciuperci !

Edited by JurasikMan, 07 October 2016 - 09:52.


#30
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 ericmario, on 07 octombrie 2016 - 07:48, said:

Nu, a creeat mai multi oameni inainte de Adam si Eva, scrie clar in Biblie, dar e greu sa citesti.
Asa ca "nu vorbi fara sa stii, nu halii mereu ce auzi de la altii..."
Ti-am dat like doar pt. ca nu stiu cum spune/considera Biblia ortodoxa/catolica cum a aparut omul pe Terra.
Am citit ce ai scris despre Geneza 1 si Geneza 2 si nu am inteles nimic !

Totusi mie imi vine greu sa cred ca omul a fost creat din lut si o fantoma cu puterni supranaturale (D-zeu.) a suflat spre acel lut ca apoi sa se transforme in carne, oase, celule, neuroni etc.
Mai apoi sa ii sfasie trupul scotandu-i o coasta pentru a crea un alt om de sex opus numai dintr-o bucata de os.

Cum a putut D-zeu sa creeze numai cu o sulfare si dintr-o bucata de os subatomii, atomii, neuronii, celulele oasele, carnea etc. existenti in organismul oamenilor ?!

 _-AppleS-_, on 07 octombrie 2016 - 08:36, said:

Eva e facuta din coasta lui Adam ====>>>> acelasi ADN ====>>> incest perfect ! E ca si cum ai face copii cu clona ta de sex opus.
Asta are mai mult sens decat ce spune Biblia.

Oamenii normali stiu ca Biblia foloseste frica oamenilor pentru a ii supune.
Nu mi se pare nici o diferenta intre dogmele  guvernelor si a religiilor !  ambele vor ca omul sa faca ce vor "ele".

#31
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

 super8, on 07 octombrie 2016 - 09:58, said:

Oamenii normali stiu ca Biblia foloseste frica oamenilor pentru a ii supune.
Asta le-au predicat Jmekerii, asta stiu...
Biblia stie altceva: "În dragoste nu este frică; ci dragostea desăvârşită izgoneşte frica; pentru că* frica are cu ea pedeapsa; şi cine se teme n-a* ajuns desăvârşit în dragoste."

#32
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

 ericmario, on 07 octombrie 2016 - 09:23, said:

La Geneza 1:26 iti spune scopul pentru care a fost facut barbatul si femeia:
Cine spune? De unde a avut informatia respectiva? Un lucru este cert: Suntem fiinte creative, cu o imaginatie bogata si ne place sa ne manipulam semenii prin puterea cuvantului. In fond, mai tot ceea ce traim pe parcursul unei vieti, se petrece in gand (da, de cele mai multe ori ne gandim/visam la ce/daca/cum am face).

Apropo, referitor la Biblie, o intrebare (sau mai multe) pentru sustinatori:

De ce a simtit nevoia Dumnezeu sa-i informeze pe urmasii lui Adam despre puterile sale (nebanuite), printr-o colectie de texte, mai mult sau mai putin filosofice? Sa luati in considerare ca pana nu de mult, cititul era stapanit doar de o mana de oameni. Adica, ce avea Dumnezeu cu aia sarmani si nestiutori de carte? Pe ei nu dorea sa-i informeze? Dar pe aia din savane de ce i-a lasat de izbeliste? Poate ca aveau si ei nevoie sa stie regulile Bibliei :D

Apoi, daca Dumnezeu este atotputernic si atotstiutor, de ce nu ne insufla direct toate informatiile corecte si de ce mai permite printre noi tot felul de atrocitati? Ahh, am uitat, alea sunt comise de catre Diavol. Dar stai putin, parca Dumnezeu era atotputernic...hmm, probabil ca Biblia a fost un "telefonul fara fir", iar acum este in stadiul cel mai convenabil pentru unii ;)

#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 JurasikMan, on 07 octombrie 2016 - 09:51, said:

Tinere , cu regret ( ca te apreciam ) te informez ,  ai ratat sansa sa faci parte din noul univers .Posted Image
Nu insista . Decizia mea este definitiva si irevocabila .
Pentru cultura ta , sa intelegi ce ai ratat , in noul univers nu vor exista ciuperci !
Noooooooooo....
Ce-am facuuuuuuut ???Posted Image

 super8, on 07 octombrie 2016 - 09:58, said:


Cum a putut D-zeu sa creeze numai cu o sulfare si dintr-o bucata de os subatomii, atomii, neuronii, celulele oasele, carnea etc. existenti in organismul oamenilor ?!

Psihoza... Posted Image

#34
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Frica este un atribut al gandirii . Nu-ti poate fi frica decat atunci cand folosesti gandirea. Spre exemplu in mijlocul unei situatii periculoase nu-ti va fi frica pentru ca va trebui sa actionezi . De-abia cand situatia periculoasa a incetat poti sa spui Mi-a fost frica, si pe urma iti va fi frica ca situatia sa nu se mai repete.

#35
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cand spui gandire, spui ratiune... frica o gasesti si la o musca!

frica e instinct nu ratiune!

Quote

Totusi mie imi vine greu sa cred ca omul a fost creat din lut si o fantoma cu puterni supranaturale
dar tu din ce crezi ca este format omul? nu cumva din minerale? substanta moarta, lut, apa, star dust......
nu exista puteri supranaturale!


domnul oreste alexandru scarlat teodorescu, a fost sanatos la cap o perioada de timp, dupa care, odata cu pierderea parului si-a pierdut si mintile... sau i le-au luat bubulii, sau Mafia zionisto-reptiliano-masono-dentista (glorie mielului!) impreuna cu iluminatii

Edited by Nero-d, 07 October 2016 - 11:40.


#36
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 MarianG, on 07 octombrie 2016 - 09:19, said:


Să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte!

De ce trebuie „să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte, sfânta jertfă cu pace a o aduce”? http://www.doxologia...e-sfanta-jertfa

"Această formulă liturgică este un îndemn la evlavie și curaj duhovnicesc. Este ca și când ne-ar spune: luați aminte, locul pe care sunteți este sfânt și sfințitor, să nu întinați cu nepregătirea și necurăția vieții voastre cele ce se săvârșesc și să nu vă faceși nevrednici de darurile Jerfei!

„Să stăm bine”, adică să stăm cu tărie pe înălțimea duhovnicească la care am ajuns. Sfântul Apostol Pavel exprimă această grijă de a păstra o stare câștigată prin nevoințe și rugăciune, cu cuvintele: „Când stai, ia aminte să nu cazi”.

„Să stăm cu frică”, însă nu cu frica robilor, nu cu frica prin care ne îndepărtăm de Dumnezeu, ci cu frica unor copii în fața părintelui lor iubitor, deci cu respectul și cuviința ce se cuvine să o avem în fața Părintelui Ceresc.

„Să luăm aminte, sfânta jertfă cu pace a o aduce”. Toată atenția noastră să fie îndreptată spre aducerea sfintei jertfe în pace, adică cu sufletul liniștit și scutit de toată vrăjmășia,"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate