Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

religia și frica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
373 replies to this topic

#1
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Religia are un element de frică în ea. Oamenilor le e frică de moarte, de D-zeu, de iad, etc. Eu cred că dacă ar reuși să-și învingă frica, ar reuși să învingă și credințele absurde. Eu cred că nu îndrăznesc să pună la îndoială religia sau existența ființelor imaginare, de frica repercusiunilor.

Probabil mai există subiecte pe tema asta, dar cred că e o idee care merită răspândită, chiar dacă nu sunt sigur de corectitudinea ei.
Îndrăzniți să gândiți fără frică! :)

#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ai putea măcar să ne spui despre care religie vorbești.

Apropo,ție nu-ți e frică de moarte?

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ai dreptate cand spui ca oamenii "nu îndrăznesc să pună la îndoială religia sau existența ființelor imaginare, de frica repercusiunilor." dar tu stii ca sunt oameni religiosi labili psihici ?
Sunt unii oameni care o tin pe a lor ca primii oameni sunt Adam si Eva; daca ii intrebi cum s-au inmultit Adam si Eva devin violenti.
La o adica Adam si Eva s-au inmultit prin incest, nu ? sau D-zeu. a creat mai multi oameni dupa Adam si Eva sa nu se inmulteasca prin incest ?

Acesti oameni ce duc religia la extrem il personifica pe D-zeu. ca fiind....nu stiu cum sa spun...o fantoma cu puteri supranaturale unica in Univers ?
Daca nu, chiar nu stiu cum sa-i cataloghez pe oamenii foarte foarte religiosi ce cred ca lucururile facute cu ajutorul stiintei e magia Diavolului.

#4
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 ASCENDED, on 07 octombrie 2016 - 07:28, said:

Ai putea măcar să ne spui despre care religie vorbești.
Majoritatea religiilor au elemente de frică.

 ASCENDED, on 07 octombrie 2016 - 07:28, said:

Apropo,ție nu-ți e frică de moarte?
În mod conștient nu mi-e frică de moarte, în mod inconștient îmi este frică, e un răspuns automat al organismului în situații periculoase.

#5
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Mi-e frica de ce las in sufletul celor care m-au iubit, nu de moarte. Religia(oricare ar fi) e o poveste frumoasa si atat, realitatea e alta...

Edited by tibi_filip, 07 October 2016 - 07:34.


#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
@Inițiator,
Enumără niște religii care se folosesc de frică și în ce sens(descrie în mare acel mecanism).

Edited by ASCENDED, 07 October 2016 - 07:33.


#7
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 tibi_filip, on 07 octombrie 2016 - 07:32, said:

Daca mor, nu mi-e frica de moarte. Mi-e frica de ce las in sufletul celor care m-au iubit...
Nu prea va conta. La un moment dat totul va dispărea, chiar și Universul. Va fi ca și cum n-am existat vreodată. :)

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca ar exista acea frica, nu s-ar mai inghesui toti "credinciosii" in macelarii in timpul posturilor!

exista o frica ancestrala care n-are legatura cu religia!... si unui animal ii poate fi frica!
religia e oarecum suprapusa pe aceasta frica!

omul ar avea nevoie de un upgrade la soft ca sa scape de ea!

Edited by Nero-d, 07 October 2016 - 07:45.


#9
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 ASCENDED, on 07 octombrie 2016 - 07:33, said:

Enumără niște religii care se folosesc de frică și în ce sens(descrie în mare acel mecanism).
Ai citit apocalipsa din biblie?

#10
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 a3e6u9, on 07 octombrie 2016 - 07:17, said:

Îndrăzniți să gândiți fără frică! Posted Image
Realitatea e atat de dura incat nu prea se poate gandi fara frica decat daca umbli intr-o stare de euforie provocata ori de droguri ori de fantezii departate de realitate.

#11
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Așa,în mare.
Apocalipsa din biblie este frica de care se folosesc religiile?

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 super8, on 07 octombrie 2016 - 07:30, said:

sau D-zeu. a creat mai multi oameni dupa Adam si Eva sa nu se inmulteasca prin incest ?

Nu, a creeat mai multi oameni inainte de Adam si Eva, scrie clar in Biblie, dar e greu sa citesti.
Asa ca "nu vorbi fara sa stii, nu halii mereu ce auzi de la altii..."

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 a3e6u9, on 07 octombrie 2016 - 07:17, said:

Religia are un element de frică în ea.
Gresesti. Nu religia are un element de frica, ci omul are un element de frica.
Sfantul Ioan Paul al II-lea si-a desfasurat toata munca sub expresia: "Nu va fie frica !"
Educatia si cultura religioasa te elibereaza de frica.
De frica trecerii catre un alt univers, dupa ce calatoria noastra pe aceasta planeta va lua sfarsit.

#14
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 ASCENDED, on 07 octombrie 2016 - 07:45, said:

Așa,în mare.
Apocalipsa din biblie este frica de care se folosesc religiile?
Era un exemplu, nu am de gând să intru în detalii, n-are rost. Există prea multe religii.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai asa presupune procedura de dresaj... frica si recompensa...

in afara de fobii care in mare parte sunt irationale, frica se manifesta fata de necunoscut!
in momentul in care anumite lucruri sau fenomene sunt intelese, se reveleaza, dispare si frica!

Edited by Nero-d, 07 October 2016 - 07:57.


#16
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 ericmario, on 07 octombrie 2016 - 07:48, said:

Nu, a creeat mai multi oameni inainte de Adam si Eva, scrie clar in Biblie, dar e greu sa citesti.
Asa ca "nu vorbi fara sa stii, nu halii mereu ce auzi de la altii..."
Da-mi si mie citatele alea. Io cred ca am citit alta biblie.Posted Image

 a3e6u9, on 07 octombrie 2016 - 07:17, said:

Religia are un element de frică în ea. Oamenilor le e frică de moarte, de D-zeu, de iad, etc. Eu cred că dacă ar reuși să-și învingă frica, ar reuși să învingă și credințele absurde. Eu cred că nu îndrăznesc să pună la îndoială religia sau existența ființelor imaginare, de frica repercusiunilor.

Probabil mai există subiecte pe tema asta, dar cred că e o idee care merită răspândită, chiar dacă nu sunt sigur de corectitudinea ei.
Îndrăzniți să gândiți fără frică! Posted Image
Sunt religii care nu au personificat divinitatea, alea nu au nicio treaba cu frica. Budismul si scientologia sunt cele care imi trec acum prin minte...

#17
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 qawHaq1, on 07 octombrie 2016 - 08:06, said:

Sunt religii care nu au personificat divinitatea, alea nu au nicio treaba cu frica. Budismul si scientologia sunt cele care imi trec acum prin minte...
Sunt de acord că buddhismul nu se bazează pe frică, despre scientologie știu prea puține, am înțeles că a fost inventată de un scriitor de SF și că zeul e un extraterestru. Totuși, buddhismul are ideea de reîncarnare, care poate duce la frică.

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 qawHaq1, on 07 octombrie 2016 - 08:06, said:

Da-mi si mie citatele alea. Io cred ca am citit alta biblie.Posted Image
Cu placere.

La Geneza 1
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

Iar la Geneza 2
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.
....
18. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el".
....
21. Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; şi, dacă a adormit, a luat una din coastele lui şi a plinit locul ei cu carne.
22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie şi a adus-o la Adam.
23. Şi a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele şi carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.

Observi diferenta?

 a3e6u9, on 07 octombrie 2016 - 07:50, said:

Există prea multe religii.
Serios? Mie-mi vin in minte vreo 5. Or mai fi cateva, dar pana la "prea multe" e drum lung.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate