Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Parere noul Ford Edge

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
liviutzuu

liviutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.01.2016
Salutare! Detin un Edge din august 2016. Sunt multumit de alegere...dar,ca la orice autoturism,sunt si minusuri. In noiembrie,ambele claxoane arse ..inca le mai astept sa soseasca pt a le monta. Sync 2...fara probleme pana in prezent. Am intrat in zapada inalta fara greutate,plus pante cu zapada urcate lejer. Sistemele electrice functioneaza fara probleme,chiar si la temperaturi negative. De mare ajutor parbrizul incalzit. Nu am ales Touareg datorita aspectului invechit,consumului enorm si al tunelului median inalt din spate.

#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Tocmai ce am vazut un Edge in showroom, spatiul interior si finisajele sunt impresionante. O chestie negativa: am intrebat si s-a jurat dealerul ca 4x4 este fix cel de pe Kuga, adica fara Lock 50:50.

#39
liviutzuu

liviutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.01.2016

 overseas, on 31 ianuarie 2017 - 09:28, said:

Tocmai ce am vazut un Edge in showroom, spatiul interior si finisajele sunt impresionante. O chestie negativa: am intrebat si s-a jurat dealerul ca 4x4 este fix cel de pe Kuga, adica fara Lock 50:50.
      
Este 4x4 permanent...insa tehnologie de ultima generatie. Producatorii spun ca nu e nevoie de diferential blocabil. Nu consider a fi un impediment.

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 liviutzuu, on 31 ianuarie 2017 - 13:17, said:

Este 4x4 permanent...insa tehnologie de ultima generatie. Producatorii spun ca nu e nevoie de diferential blocabil. Nu consider a fi un impediment.

Stiu cum functioneaza sistemul.
Producatorii nu au ce sa spuna :) Ei produc.
De spus spunem noi, care dam banul.
Respect pentru masina si posesori, dar la clasa asta eu nu as trece peste acest "amanunt".

#41
liviutzuu

liviutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.01.2016

 overseas, on 31 ianuarie 2017 - 13:28, said:



Stiu cum functioneaza sistemul.
Producatorii nu au ce sa spuna :) Ei produc.
De spus spunem noi, care dam banul.
Respect pentru masina si posesori, dar la clasa asta eu nu as trece peste acest "amanunt".
Corect...insa vezi ca la masinile moderne este un pseudodiferential. Vrei sa vezi cum functioneaza unul "adevarat"? Cauta o masina de teren mai veche de 2000 cu o maneta suplimentara...acolo vezi ceva autentic si eficient.

#42
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am sistemul iAWD pe Mk2, si nu am simtit nevoia de diferential blocabil. La Mk1 (Haldex gen 2/3 parca) am simtit-o de cateva ori.

E o diferenta mare intre functionarea Haldex-ului si a iAWD-ului (am putut sa le compar destul de mult pe Mk1 vs. Mk2).

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 liviutzuu, on 03 februarie 2017 - 15:39, said:

Corect...insa vezi ca la masinile moderne este un pseudodiferential. Vrei sa vezi cum functioneaza unul "adevarat"? Cauta o masina de teren mai veche de 2000 cu o maneta suplimentara...acolo vezi ceva autentic si eficient.

Cumparatorul trebuie sa fie corect si complet informat. Deci trebuie precizat ca un model are/ nu are diferential electronic.

#44
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu există pseudodiferential. Există diferențial mecanic sau esp ce simulează efectul celui mecanic.

#45
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 swtm, on 20 februarie 2017 - 20:25, said:

Nu există pseudodiferential.

Eh, mai glumeste omul.

#46
Commentator

Commentator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 16.06.2017
Experienta mea cu Edge a fost una de scurta durata. Am facut un drive test si au inceput vreo 3 senzori sa dea eroare, caldura nu mi se parea ca facea fata unei masini asa mari (erau -5 grade afara, motorul incalzit, dar am tremurat vreo 10 minute pana s-a simtit ceva). In spate senzatia de frig era si mai accentuate.
Ca plusuri: aspect, spatiu, raspuns la acceleratie.
Am vazut ca se plangea cineva de claxoane. Si la acest model (de drive test) claxoanele erau arse.

Experienta at fi putut fi imbunatatita daca masina era intretinuta, dar in conditiile astea m-au indepartat de Edge desi imi placea foarte mult.

#47
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu nu cred ca o sa fie prea popular in Europa. De exemplu vad ca s-a umplut prin Germania de noile S-Max si Galaxy, dar Edge vad mereu unul singur, ca e parcat undeva pe drumul meu spre munca (e ceva masina de firma, ca are pe ea ceva stickere). Germanul de rand nu prea pare sa-si cumpere modelul asta. In schimb, vad multe Mondeo 5 sau S-Max / Galaxy. Probabil ca alte SUV-uri ofera mai mult la aceiasi bani, sau asta nu se ridica la nivelul pretentiilor pt ce vrea sa fie.

#48
liviutzuu

liviutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.01.2016
Si claxonul meu s.a ars si am asteptat 4 LUNI ca sa mi.l schimbe...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate