Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Internetul va duce la disparitia fundamentalismului religios ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
113 replies to this topic

#73
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 Ayami, on 28 septembrie 2016 - 08:02, said:

nu asa se intreaba, corect e: ce inseamna sa-i primeasca?

1. exista crestini in biserica homosexuali cum exista si: betivi, curvari, avari si oameni cu tot felul de pacate, biserica nu e adunarea celor puri ci a celor care vor sa se sfinteasca;
2. orice homosexual care nu e crestin si vrea sa se boteze e primit in biserica fara nicio restrictie, urmeaza sa se spovedeasca si sa hotarasca cu duhovnicul lui ce si cum;

tovarasul atotstiutor PlatonX doreste, de fapt, ca biserica sa renunte la a considera pacate cele se sunt pacate, de ce? pentru ca tehnologia a evoluat, pentru ca traim in sec xxi, pentru ca a face sex prin toate gaurile e la moda iar biserica nu tine pasul cu moda, pentru ca el vrea ca biserica sa nu mai fie biserica. de fapt si de drept el nu are nicio treaba cu biserica dar stie ce e mai bine pentru biserica, stie ce e bine si ce e rau: rea e biserica, bun e sa faci sex in nas si in ureche, de exemplu [de fapt "a face sex" are legatura cu organele sexuale dar ce mai conteaza daca societatea a evoluat si exista oameni care stie mai bine]

cand nenea PlatonX vorbeste despre "fundamentalistii crestini" te simti mic si inferior, in realitate el e un mic "fundamentalist ateu" care spune tampenii ambalate corect:
cred ca te inseli. ar trebui sa ai proprietatea termenului biserica. Si, imi pare rau sa ti-o spun, desi mi-am revizuit profund atitudinea fata de biserica ortodoxa, definitia bisericii o da Iisus Hristos si sf Pavel, nu sinodul nu stiu care de dupa treisute de ani...

nu-l cunosc pe platonx si nu ma intereseaza persoana lui.

#74
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
cred ca nu ma insel, pune definitia sa vedem

#75
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Stokkton, on 28 septembrie 2016 - 10:14, said:

cred ca te inseli. ar trebui sa ai proprietatea termenului biserica. Si, imi pare rau sa ti-o spun, desi mi-am revizuit profund atitudinea fata de biserica ortodoxa, definitia bisericii o da Iisus Hristos si sf Pavel, nu sinodul nu stiu care de dupa treisute de ani...
Doar nu crezi că Sinodul la care te referi, îl contrazice pe Iisus sau pe Pavel, nu?

#76
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
hai sa nu transformam topicul asta in altceva, o data si gata, uite biserica:

Eu sunt viţa cea adevărată şi Tatăl Meu este lucrătorul.
Orice mlădiţă care nu aduce roadă întru Mine, El o taie; şi orice mlădiţă care aduce roadă, El o curăţeşte, ca mai multă roadă să aducă.
Acum voi sunteţi curaţi, pentru cuvântul pe care vi l-am spus.
Rămâneţi în Mine şi Eu în voi. Precum mlădiţa nu poate să aducă roadă de la sine, dacă nu rămâne în viţă, tot aşa nici voi, dacă nu rămâneţi în Mine.
Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cel ce rămâne întru Mine şi Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteţi face nimic.
Dacă cineva nu rămâne în Mine se aruncă afară ca mlădiţa şi se usucă; şi le adună şi le aruncă în foc şi ard.
Dacă rămâneţi întru Mine şi cuvintele Mele rămân în voi, cereţi ceea ce voiţi şi se va da vouă.


si uite cum se adresa Pavel celor din biserica pe vremea aia:

Şi aceasta poruncindu-vă, nu vă laud, fiindcă voi vă adunaţi nu spre mai bine, ci spre mai rău.
Căci mai întâi aud că atunci când vă adunaţi în biserică, între voi sunt dezbinări, şi în parte cred.
Căci trebuie să fie între voi şi eresuri, ca să se învedereze între voi cei încercaţi.
Când vă adunaţi deci laolaltă, nu se poate mânca Cina Domnului;
Căci, şezând la masă, fiecare se grăbeşte să ia mâncarea sa, încât unuia îi este foame, iar altul se îmbată.
N-aveţi, oare, case ca să mâncaţi şi să beţi? Sau dispreţuiţi Biserica lui Dumnezeu şi ruşinaţi pe cei ce nu au? Ce să vă zic? Să vă laud? În aceasta nu vă laud.


repet: Biserica nu e adunarea celor sfinti ci a celor ce vor sa se sfinteasca. ca devin, treptat, sfinti sau ca sunt grade de sfintenie [de unire cu Dumnezeu] e alta palarie

cati crestini pot afirma asta?

...şi nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăieşte în mine

Edited by Ayami, 28 September 2016 - 10:39.


#77
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 PlatonX, on 27 septembrie 2016 - 14:55, said:

Un fundamentalist crestin nu primeste homosexuali in biserica. Adica prin botez.
...
Reiau cu alt argument, citez: ...şi pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară;

Tu pe ce te-ai bazat cand ai facut afirmatia de mai sus?

doi:

Dar, auzind, Iisus le-a zis: Nu cei sănătoşi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepţi ci pe păcătoşi la pocăinţă.

trei:

Apropiaţi-vă de Dumnezeu şi Se va apropia şi El de voi. Curăţiţi-vă mâinile, păcătoşilor, şi sfinţiţi-vă inimile, voi cei îndoielnici.

si mai am dar nu cred ca e cazul

Edited by Ayami, 28 September 2016 - 11:21.


#78
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 PlatonX, on 27 septembrie 2016 - 18:19, said:

Sunt mai multe probleme cu Evangheliile si istoricitatea lor.
1Prima problema ar fi ca relateaza aproape exclusiv miracole. Nu cred ca eu sunt manipulat de baietii smecheri daca pun la indoiala miracolele.

2Din punctul meu de vedere, este o problema faptul ca Biserica face din Evanghelii chestiuni de viata si de moarte. Istoricii nu fac din Tucidide si Herodot chestiuni de viata si de moarte.
1Pai treaba ta, nu-ti place nu fi crestin si basta.
2Dovedesti ca n-ai nici cel mai mic habar cum e cu trairea religioasa daca o privesti cum privesc eu niste carti oarecare, a fi sau nu fan Harry Potter.
De altfel, pana si fanii Potter se supara daca te bagi peste ei si le critici prea tare eroul.
Pai deja ca nici la fanii Potter nu te duci asa si le spui sa-si modifice/anuleze cartile ca tie nu-ti plac.
Ce sa mai vorbim de religii care-s mult mai vechi, au mult mai multi adepti, si starnesc trairi mult mai puternice in sanul lor?

 mario_bril, on 28 septembrie 2016 - 10:20, said:

Doar nu crezi că Sinodul la care te referi, îl contrazice pe Iisus sau pe Pavel, nu?
Asta e una din cele doua tactici ale atacatorilor:
- cu cei cu care se poate, baga direct ''Jesus is fake"
- cu cei cu care nu se poate, baga mai pe ocolite "Jesus is ok but the church/the dogma/the books whatever, is fake''

#79
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 PlatonX, on 28 septembrie 2016 - 10:11, said:

Recomand celor care pot face miracole, sa demonstreze: https://en.wikipedia...ormal_Challenge

Acord total, fac aceeasi recomandare.
Si acum sa revenim la istorie ca modalitate normala de transmitere a adevarului.

PS: sper ca nu folosesti medicamente homeopate, acelasi James Randi a fost parte a unei comisii stiintifice care a testat pretentiile escrocheriei numita homeopatie

Orice homosexual e liber (si chiar e indicat) sa vina in Biserica. Problema e ca nu va mai ramane homo.

#80
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 lefcadio, on 28 septembrie 2016 - 11:23, said:

1Pai treaba ta, nu-ti place nu fi crestin si basta.
2Dovedesti ca n-ai nici cel mai mic habar cum e cu trairea religioasa daca o privesti cum privesc eu niste carti oarecare, a fi sau nu fan Harry Potter.
De altfel, pana si fanii Potter se supara daca te bagi peste ei si le critici prea tare eroul.
Pai deja ca nici la fanii Potter nu te duci asa si le spui sa-si modifice/anuleze cartile ca tie nu-ti plac.
Ce sa mai vorbim de religii care-s mult mai vechi, au mult mai multi adepti, si starnesc trairi mult mai puternice in sanul lor?

Cand cineva se naste intr-o secta foarte stricta si este indoctrinat cu tot felul de aberatii, cauta sa isi justifice plecarea din acea secta. Si pt ca are nevoie de argumente foarte puternice sa isi revina din spalarea la creier aplicara in copilarie, are nevoie de dovezi foarte puternice sa combata pe cei care nu inteleg (in cazul acesta parinitii lor are i-au indoctrinat/spalt la creier) cum Profetul lor (Ellen White, Joseph Jmith) NU a avut viziuni si revelatii de la Dumnezeu. Mergand pe aceeasi idee, cauta sa inteleaga si cum a fost redactata Biblia si ce inseamna inspiratia si cum s-a ajuns la fundamentalism.
Am trait intr-o biserica fundamentalista si inteleg foarte bine cum gandesc acesti oameni.
Este adevarat ca nimeni nu ii obliga sa ramana in respectivele secte, dar dupa ce au fost indoctrinati/spalati la creier au nevoie de argumente foarte puternice sa inteleaga lumea reala in care traiesc.
Nu am venit pe forum sa imi plang mie de mila, am fost curios sa stiu daca oamenii vor intelege ca procesul de redactare al Bibliei a fost influentat de intertextualitate. Astazi omul de rand are mai mult ca oricand acces la informatii despre redactarea Bibliei.

P.S. Eu cred ca e normal sa se puna in discutie procesul de redactare al Bibliei. Pentru ca Biblia nu a fost dictata si vrem sau nu sa acceptam in Biblie exista intertextualitate.

#81
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,259
  • Înscris: 26.01.2007

 PlatonX, on 27 septembrie 2016 - 18:19, said:

Prima problema ar fi ca relateaza aproape exclusiv miracole.
Se pare ca ai citit Noul Testaent cu ceeasi superficialitate cu care ai ascultat fortat la cateva slujbe bisericesti.

 PlatonX, on 27 septembrie 2016 - 18:19, said:

Nu cred ca eu sunt manipulat de baietii smecheri daca pun la indoiala miracolele.
Ba da. dar nu despre asta era vorba.

Esti manipulat de baietii jmekeri in asa fel incat nu ai nicio problema in a crede toate scrierile istorice ale antichitate. Iar Noul Testament sa-l respingi.
Asta in vreme ce Noul Tesatament este cea mai bine atestata scriere din vechime. De ZECI de ori mai bine atestata decat ORICARE dintre ele.

 PlatonX, on 28 septembrie 2016 - 11:55, said:

Am trait intr-o biserica fundamentalista si inteleg foarte bine cum gandesc acesti oameni.
Eu sunt un crestin fundamentalist si traiesc intr-o biserica fundamentalista. De treizeci de ani.
Asadar pot intelege perfect faptul ca tu nu stii ce inseamna fundamentalismul crestin, nu cunosti ce este o biserica si nici nu stii cum gandesc crestinii fundamentalisti.

Ai fost probabil fortat sa participi in adolescenta la cateva slujbe in cine stie ce secta marginala adventismului si, dupa ce ai fost vaccinat cu cateva lozinci si citate din maculatura ateista,   faci acum confuzii serioase.Tu "intelegi" ce gandesc crestinii prin ochelarii "revelatiilor" ateiste pe care le-ai imbratisat.

#82
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 PlatonX, on 28 septembrie 2016 - 11:55, said:


Am trait intr-o biserica fundamentalista si inteleg foarte bine cum gandesc acesti oameni.
Este adevarat ca nimeni nu ii obliga sa ramana in respectivele secte, dar dupa ce au fost indoctrinati/spalati la creier au nevoie de argumente foarte puternice sa inteleaga lumea reala in care traiesc.
Nu am venit pe forum sa imi plang mie de mila, am fost curios sa stiu daca oamenii vor intelege ca procesul de redactare al Bibliei a fost influentat de intertextualitate. Astazi omul de rand are mai mult ca oricand acces la informatii despre redactarea Bibliei.

P.S. Eu cred ca e normal sa se puna in discutie procesul de redactare al Bibliei. Pentru ca Biblia nu a fost dictata si vrem sau nu sa acceptam in Biblie exista intertextualitate.

Dap, nici eu nu sunt de acord cu credinciosii conservatori care considera ca Biblia a picat din cer. Provin din parinti atei si mediu ateu si consider ca BIblia suporta orice fel de analiza, este in stare sa se apere pe sine insasi, mereu fresh.
Biblia este o culegere, dar ca sa nu ne blocam in tehnicalitati, sa ramanem la una din cele mai sigure carti ca paternitate de ex. o Evanghelie. Ce treaba ai tu ca Marcu pune accentul pe alte aspecte fata de Ioan ? Alege una din ele si ia o decizie, crezi sau nu. Restul e fuga pe dupa tufis.

Venind "din lume", am fost mereu socat de asteptarile bisericii ca generatia urmatoare sa fie credincioasa. Fiecare e independent pana la urma si ia decizii pentru el.
Parintii mei au decis pentru ateism, eu am fost fortat sa-l recunosc pe Dz.

#83
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,259
  • Înscris: 26.01.2007

 MVSTELIDAE, on 28 septembrie 2016 - 10:06, said:

Raţiunea, ştiinţa distrug o religie
Si ateii comunisti si cei de alte facturi au tot propovaduit cu entuziasm aceasta bazaconie.
Dar istoria i-a contrazis. Mereu.

#84
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
NU m-as putea tine de religie fara ratiune si nu vad nici o contradictie cu stiinta.
Ba chiar acum mi se pare f. interesante subiectele stiintifice, stiind ca stiinta e o poarta spre creatie.
Marele predicator englez Spurgeon era fan matematica.

#85
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Sfantul Jakob, on 28 septembrie 2016 - 13:55, said:

Esti manipulat de baietii jmekeri in asa fel incat nu ai nicio problema in a crede toate scrierile istorice ale antichitate. Iar Noul Testament sa-l respingi.
Asta in vreme ce Noul Tesatament este cea mai bine atestata scriere din vechime. De ZECI de ori mai bine atestata decat ORICARE dintre ele.

De ce Marcu 16:9–20 nu apare in Codex Sinaiticus si Vaticanus (cele mai vechi) ?

Sa stii ca este foarte productiv pentru o Biserica sa foloseasca argumentul din autoritate (reusind sa convinga foarte multii adepti). Faptul ca un profet are o revelatie poate fi un argument din autoritate si este folosit cu succes pentru convingerea a milioane de oameni. In felul acesta, este foarte bine documentat ca Ellen White a avut viziuni. Sunt foarte multe documente si relativ recente. Argumentul din autoritate nu este un argument valid.

Edited by PlatonX, 28 September 2016 - 14:06.


#86
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Perfect, lasa Marcu si ia Matei. Ce zice Matei ?
Dar cum de stim ca exista variatii intre manuscrise ? Analiza comparativa e opera ateilor ? Nu cred.
Ce autoritate ? Catolicii si ortodocsii pedaleaza pe autoritatea organizatiei, protestantii isi deriva autoritatea din Scriptura (ii vezi ca nu urmeaza Scriptura, nu le accepti autoritatea).

#87
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 overseas, on 28 septembrie 2016 - 14:08, said:

Perfect, lasa Marcu si ia Matei. Ce zice Matei ?
Dar cum de stim ca exista variatii intre manuscrise ? Analiza comparativa e opera ateilor ? Nu cred.
Ce autoritate ? Catolicii si ortodocsii pedaleaza pe autoritatea organizatiei, protestantii isi deriva autoritatea din Scriptura (ii vezi ca nu urmeaza Scriptura, nu le accepti autoritatea).

Argumentul din autoritate este acel argument care sustine adevarul pe baza autoritatii: "Este adevarat pentru ca scrie in Biblie". In acest caz autoritatea adevarului devine Biblia. In felul acesta, argumentul nu poate fi verificat independent cu alte surse.
https://ro.wikipedia...l_la_autoritate

Marcu 16:9–20 nu apare in cele mai vechi manuscrise ma face sa ma intreb cum este posibil ?
Cum este posibil ca anumite texte sa apara in unele manuscrise si in altele nu ?

Edited by PlatonX, 28 September 2016 - 14:24.


#88
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,259
  • Înscris: 26.01.2007

 PlatonX, on 28 septembrie 2016 - 14:05, said:

De ce Marcu 16:9–20 nu apare in Codex Sinaiticus si Vaticanus (cele mai vechi) ?
De ce macar ca Herodot a scris cu 400 de ani inainte de Hristos si nu ai decat 8 (opt) copii, dintre care cea mai veche dateaza din anul 900 dupa Hristos (adica la 1300 ani distanta), totusi tu nu respingi intreaga istorie antica?

#89
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Sfantul Jakob, on 28 septembrie 2016 - 14:23, said:

De ce macar ca Herodot a scris cu 400 de ani inainte de Hristos si nu ai decat 8 (opt) copii, dintre care cea mai veche dateaza din anul 900 dupa Hristos (adica la 1300 ani distanta), totusi tu nu respingi intreaga istorie antica?

Istoria antica nu este o problema de viata si de moarte. Nu ma afecteaza daca Istoria Antica este gresita pentru ca nu imi impune cum sa ma imbrac, ce sa mananc si in ce zi sa nu lucrez. Istoria antica, spre deosebire de Biblie nu este o autoritate in viata nimanui.

#90
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 Sfantul Jakob, on 28 septembrie 2016 - 14:01, said:

Si ateii comunisti si cei de alte facturi au tot propovaduit cu entuziasm aceasta bazaconie.
Dar istoria i-a contrazis. Mereu.
Nietzsche: God is dead.
God: Nietzsche is dead.
Nietzsche: ...

 PlatonX, on 28 septembrie 2016 - 11:55, said:

Eu cred ca e normal sa se puna in discutie procesul de redactare al Bibliei. Pentru ca Biblia nu a fost dictata si vrem sau nu sa acceptam in Biblie exista intertextualitate.
Pai n-ai decat sa pui in discutie de vrei, doar ca
- sa nu ii proclami prosti/spalati pe creier pe aia carora le adresezi criticile, ca mai sunt si din aia carora nu le place sa incaseze fara replica
- sa nu iti proclami tabara ca fiind net superioara, ca are si ea bube, ho-ho
Atat.

Edited by lefcadio, 28 September 2016 - 14:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate