Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Internetul va duce la disparitia fundamentalismului religios ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
113 replies to this topic

#109
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 Stokkton, on 08 octombrie 2016 - 22:10, said:

Bun, deci e indoctrinare religioasa.
Acu spune, indoctrinarea religioasa de acest tip este ceva rau in sine?
Daca da, cum?

Este ceva rau in sine pentru ca in sec XXI avem mai multa informatie ca in sec V i.Hr.
Atunci cand parintii/pastorul ii spun la un copil ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a 7-a in Eden cu Adam si Eva de vineri de la apus pana sambata la apus, era OK inainte sa se stie ca Pamantul este rotund. Dar cand copilul indoctrinat cu o astfel de informatie intreaba: Cum s-a odihnit Dumnezeu sambata pe un Pamant rotund pt ca atunci cand e sambata in Iraq e vineri in America, autoritatea (parintii/pastrorul) ii vor spune ca noi nu stim, dar credem pt ca asa scrie.
Atunci cand realitatea observabila contrazice direct informatia din Biblie, avem 2 variante: intelgem Biblia in context istoric sau acceptam disonanta cognitiva. Indoctrinarea este ceva rau pt ca alege ultima varianta.

 Stokkton, on 08 octombrie 2016 - 22:10, said:

In ce sens e rea o astfel de indoctrinare religioasa?
Cel indoctrinat traiete intr-o lume imaginara (Ben Carson).

 Stokkton, on 08 octombrie 2016 - 22:10, said:

Cum ar trebui procedat, in opinia ta?
Atunci cand realitatea observabila contrazice direct informatia din Biblie, Biblia ar trebui inteleasa in context istoric.

Edited by PlatonX, 09 October 2016 - 09:49.


#110
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 PlatonX, on 09 octombrie 2016 - 09:47, said:

Este ceva rau in sine pentru ca in sec XXI avem mai multa informatie ca in sec V i.Hr.
Atunci cand parintii/pastorul ii spun la un copil ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a 7-a in Eden cu Adam si Eva de vineri de la apus pana sambata la apus, era OK inainte sa se stie ca Pamantul este rotund. Dar cand copilul indoctrinat cu o astfel de informatie intreaba: Cum s-a odihnit Dumnezeu sambata pe un Pamant rotund pt ca atunci cand e sambata in Iraq e vineri in America, autoritatea (parintii/pastrorul) ii vor spune ca noi nu stim, dar credem pt ca asa scrie.
Atunci cand realitatea observabila contrazice direct informatia din Biblie, avem 2 variante: intelgem Biblia in context istoric sau acceptam disonanta cognitiva. Indoctrinarea este ceva rau pt ca alege ultima varianta.


Cel indoctrinat traiete intr-o lume imaginara (Ben Carson).


Atunci cand realitatea observabila contrazice direct informatia din Biblie, Biblia ar trebui inteleasa in context istoric.
Domnule, eu am dat un exemplu concret. Rugamintea mea e sa te rezumi la el si nu sa te pierzi in detalii irelevante. Da? Nu discutam aici despre secolul XX si despre faptul ca oamenii zboara in luna si-n stele.
Discutam la modul concret despre textele din Cartea Deutronomului in care evreilor li se spune ceva anume si nu altceva.
Te-am rugat sa citesti cu atentie.
daca reusesti sa ramai pe subiectul pe care l-am sugerat, atunci continuam discutia. daca nu , nu

reciteste cu atentie textul respectiv si , daca vrei, raspunde-mi aplicat la intrebarile din postul anterior.
Dupa ce o faci, continuam.
multam fain.

#111
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 Stokkton, on 08 octombrie 2016 - 22:10, said:

Bun, deci e indoctrinare religioasa.
Acu spune, indoctrinarea religioasa de acest tip este ceva rau in sine?
Daca da, cum?
In ce sens e rea o astfel de indoctrinare religioasa?
Cum ar trebui procedat, in opinia ta?

Daca imi dai un exemplu din Epoca Fierului si ma intrebi cum ar trebui procedat, cum sa iti raspund ? ISIS e cel mai bun exemplu de ce au facut Israelitii (desi nu exista nici o dovada arheologica/document egiptean despre exodul lor din Egipt si cucerirea Canaanului).
Nu am crezut ca un text cu fapte din Mileniul I i. Hr.este relevant pentru modul de gandire al sec. XXI.
Textele din Deuteronom sunt relevante pentru ISIS care gandesc ca Evreii care au cucerit Canaanul si cred ca au un mandat de la Allah sa lupte impotriva Vestului secular asa cum Evreii credeau ca au un mandat de la Dumnezeu sa lupte impotriva Cananitilor idolatri.

#112
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 PlatonX, on 11 octombrie 2016 - 06:57, said:

Daca imi dai un exemplu din Epoca Fierului si ma intrebi cum ar trebui procedat, cum sa iti raspund ? ISIS e cel mai bun exemplu de ce au facut Israelitii (desi nu exista nici o dovada arheologica/document egiptean despre exodul lor din Egipt si cucerirea Canaanului).
Nu am crezut ca un text cu fapte din Mileniul I i. Hr.este relevant pentru modul de gandire al sec. XXI.
Textele din Deuteronom sunt relevante pentru ISIS care gandesc ca Evreii care au cucerit Canaanul si cred ca au un mandat de la Allah sa lupte impotriva Vestului secular asa cum Evreii credeau ca au un mandat de la Dumnezeu sa lupte impotriva Cananitilor idolatri.
Isis e in sec xx.
noi nu discutam despre isis.

poti sa spui ceva relevant despre textele alea sau o lasam balta?

ti-am dat textele alea pentru ca ele stau la baza supravietuirii poporului lui Israel vreme de aproape 4000 de ani.
in plus de asta, vreme de aproape 2000 de ani evreii n-au avut o patrie a lor, dar au ramas  evrei.
Oricare alt popor ar fi disparut demult din istorie. Am o ruda care a plecat in america imediat dupa 1990. Copiii lor, care aveau vreo 10 ani, nu mai stiu vorbi romaneste si habar nu mai au de originile lor. In mai putin de o generatie au fost asimilati.
Evreii n-au fost niciodata asimilati. Si-au pastrat identitatea, si mai mult decat atat, acum conduc lumea.
In deuteronom nu avem de-a face cu indoctrinare religioasa. Ci cu implementarea unui set de valori care, prin educatie, au ramas perene de-a lungul civilizatiilor.
Stiai ca nu mai putin de sase civilizatii s-au dezvoltat si au pierit in istorie, in vreme ce evreii au rams evrei? mesopotamia, egiptul, persia, Grecia, Roma si evul mediu... asta ca sa nu mai vorbim de ce s-a intamplat cu ei in perioada celui de-al doilea razboi mondial.
Evreii au reusit ceea ce nicio natiune, niciun imperiu, nu a reusit in istoria omenirii - sa faca istorie dar sa nu devina istorie.

Stiai ca din 10 candidati la premiul Nobel - din toata lumea - sapte sunt evrei? Adica 7 miliarde de oameni dau trei candidati, iar 16 milioane dau 7. Nu ti se pare ingrozitor de dezechilibrata balanta?
Stiai ca oamenii care au punctat decisiv istoria omenirii si stiintele ei au fost evrei?
Daca vrei sa intelegi cum se face ca evreii au devenit un soi de buric al pamantului, citeste VT.
Acolo este o poveste despre "indoctrinare religioasa". De fapt indoctrinare o numesc retardatii si incultii.
Oamenii cu judecata o numesc educatie si transmiterea unor valori, din generatie in generatie, fara de care omul devine animal.


si cu asta noi doi am inchis orice discutie.
sanatate.

Edited by Stokkton, 11 October 2016 - 13:34.


#113
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Stokkton, on 11 octombrie 2016 - 13:32, said:

Stiai ca din 10 candidati la premiul Nobel - din toata lumea - sapte sunt evrei? Adica 7 miliarde de oameni dau trei candidati, iar 16 milioane dau 7. Nu ti se pare ingrozitor de dezechilibrata balanta?

ne poti da ceva link-uri sau statistici oficiale?

#114
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 Stokkton, on 11 octombrie 2016 - 13:32, said:

Stiai ca oamenii care au punctat decisiv istoria omenirii si stiintele ei au fost evrei?

Aici chiar am nevoie de argumente serioase. Grecia antica, China, Revolutia stiintifica din Europa crestina. Evreii au revolutionat lumea ?
Galilo, Newton, Mendelev, cate inventii si descoperiri au facut evreii ? Grecii au descoperit ratiunea. "Epikuros nu intra in Imparatie": Asta era deviza evreilor. Noroc ca a existat Europa care a revolutionat stiinta si tehnologia, ca altfel eram tot la Templu citind Tora si omorand cu pietre copii care nu asculta de parinti. Noroc ca au venit grecii si romanii si i-au civilizat pe evrei ca altfel erau si ei exact ca ISIS (Sharia e cea mai fidela copie a Vechiului Testament).
Einstein s-a nascut intr-o familie de evrei nepracticanti si viziunile lui despre Dumnezeu nu reflecta deloc fundamentalismul religios: https://en.wikipedia...Albert_Einstein

Da. Fundamentalism religios, educatia este altceva. Educatia nu spune Epikuros nu intra in Imparatie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate