Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Internetul va duce la disparitia fundamentalismului religios ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
113 replies to this topic

#91
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postlefcadio, on 28 septembrie 2016 - 14:48, said:

Pai n-ai decat sa pui in discutie de vrei, doar ca
- sa nu ii proclami prosti/spalati pe creier pe aia carora le adresezi criticile, ca mai sunt si din aia carora nu le place sa incaseze fara replica
- sa nu iti proclami tabara ca fiind net superioara, ca are si ea bube, ho-ho
Atat.

Eu am fost spalat la creier pentru ca am fost expus la un singur punct de vedere.
Si cand cineva este expus la un singur punct de vedere si indoctrinat (subliniez, INDOCTRINAT: "Numai noi avem adevarul, ceilalti sunt apostati, etc.") religios inseamna ca este spalat la creier.
Nici eu nu am spus ca am fost prost. Am fost neinformat.
Eu nu sunt  momentan nici ateu, nici agnostic, am fost indoctrinat religios si intre timp incerc sa inteleg cum s-a ajuns aici. Si nu doar cu mine.

Edited by PlatonX, 28 September 2016 - 15:02.


#92
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostPlatonX, on 28 septembrie 2016 - 14:21, said:

Argumentul din autoritate este acel argument care sustine adevarul pe baza autoritatii: "Este adevarat pentru ca scrie in Biblie". In acest caz autoritatea adevarului devine Biblia. In felul acesta, argumentul nu poate fi verificat independent cu alte surse.
https://ro.wikipedia...l_la_autoritate


Lasa Biblia ca te impiedici de ea. Altfel spus, aici ai de a face cu credinciosi in literalitatea Bibliei care nu sunt din categoria dogmatici.
Sa luam deci 1 carte din NT. Eu - pe baza dovezilor istorice, verificate ca in cazul oricarei scrieri istorice - consider ca este de paternitate apostolica. Acel apostol da niste detalii verificabile ale naratiunii (locuri, date, nume, evenimente) + o proclamatie religioasa (Isus a fost, a dres, a facut). Eu aleg sa cred ca partea religioasa e reala, ca s-a intamplat cu adevarat. Tu te uiti la scripturi si din start le descalifici, pentru ca supranaturalul nu e posibil in opinia ta.

#93
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,257
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPlatonX, on 28 septembrie 2016 - 15:01, said:

Si cand cineva este expus la un singur punct de vedere si indoctrinat (subliniez, INDOCTRINAT: "Numai noi avem adevarul, ceilalti sunt apostati, etc.") religios inseamna ca este spalat la creier.
Pai exact asta este pozitia ateistilor. Cu care vor sa te indoctrineze si sa te spele. Si in mare parte au reusit.
Ei considera ca sunt singurii care poseda adevarul.

#94
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu cred ca a fost spalat pe creier. Spalarea pe creier implica privarea de somn si mancare, chiar sechestrarea, controlarea relatiilor personale etc

#95
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,257
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPlatonX, on 28 septembrie 2016 - 15:01, said:

Eu nu sunt  momentan nici ateu, nici agnostic
Inteleg ca dispretuiesti crestinismul fundamentalist.
Dar daca nu esti nici crestin, nici ateu, nici agnostic, ce consideri ca esti?

#96
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Postmario_bril, on 28 septembrie 2016 - 10:20, said:

Doar nu crezi că Sinodul la care te referi, îl contrazice pe Iisus sau pe Pavel, nu?
Takumi a spus asa:
exista crestini in biserica, homosexuali.
ei bine, asta-i o contradictie in termeni.

View Postoverseas, on 28 septembrie 2016 - 14:04, said:

NU m-as putea tine de religie fara ratiune si nu vad nici o contradictie cu stiinta.
Ba chiar acum mi se pare f. interesante subiectele stiintifice, stiind ca stiinta e o poarta spre creatie.
Marele predicator englez Spurgeon era fan matematica.
daca nu te superi, ce anume a fost mare la acest om?
sau in ce sens a fost mare?

Edited by Stokkton, 28 September 2016 - 17:17.


#97
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostSfantul Jakob, on 28 septembrie 2016 - 15:32, said:

Inteleg ca dispretuiesti crestinismul fundamentalist.
Dar daca nu esti nici crestin, nici ateu, nici agnostic, ce consideri ca esti?

Ma consider teist. Nu sperstitios si nici ignorant. Daca eu sunt teist nu inseamna ca si cred in miracole. Miracolele nu sunt fapte dovedite.
Bineinteles, nici Dumenzeu nu este dovedit. Cred in Dumnezeu si in acelasi timp imi pun intrebari.
Pentru mine problema existentei lui Dumnezeu este legata de existenta unui sens. Este ceva subiectiv si nici nu am intentia sa troll-uiesc pe problema existentei/neexistentei lui Dumnezeu.

View Postoverseas, on 28 septembrie 2016 - 15:31, said:

Nu cred ca a fost spalat pe creier. Spalarea pe creier implica privarea de somn si mancare, chiar sechestrarea, controlarea relatiilor personale etc
Cred ca ai inteles ce am vrut sa spun: expus la un singur punct de vedere, noi avem adevarul, cand analizezi critic inseamna ca Satana te influenteaza, etc. Psihologic, nu e departe: sa crezi ca tu esti un pacatos si primesti o noua identitate in Hristos, foarte asemanator cu 1984 (George Orwell).
Expresia spalare la creier se foloseste des si in alte sensuri deat cel initial (indicat de tine).

Edited by PlatonX, 28 September 2016 - 17:20.


#98
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postoverseas, on 28 septembrie 2016 - 14:08, said:

Ce autoritate ? Catolicii si ortodocsii pedaleaza pe autoritatea organizatiei, protestantii isi deriva autoritatea din Scriptura (ii vezi ca nu urmeaza Scriptura, nu le accepti autoritatea).
De fapt, Bisericile surori pledează pentru autoritatea Sfintei Tradiții, nu pe cea a vreunei organizații. Autoritate care a condus la scrierea Bibliei.

View PostStokkton, on 28 septembrie 2016 - 17:17, said:

Takumi a spus asa:
exista crestini in biserica, homosexuali.
ei bine, asta-i o contradictie in termeni.
Să zicem că de fapt ar fi oile cele pierdute ale lui Dumnezeu, respectivii.

#99
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostSfantul Jakob, on 28 septembrie 2016 - 15:29, said:

Pai exact asta este pozitia ateistilor. Cu care vor sa te indoctrineze si sa te spele. Si in mare parte au reusit.
Ei considera ca sunt singurii care poseda adevarul.

Nu ma intereseaza pozitia ateilor. Ma intereseaza pozitia istoricilor care nu sustin ca au adevarul. Isi revizuiesc mereu informatiile pe masura ce apar noi manuscrise/descoperiri arhelogice.

#100
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostStokkton, on 28 septembrie 2016 - 17:17, said:


daca nu te superi, ce anume a fost mare la acest om?
sau in ce sens a fost mare?

Mare reformator moral, numit de englezi Printul Predicatorilor, s-a opus sclaviei intr-un mediu social conservator etc:
https://en.wikipedia...harles_Spurgeon

PS: fuma pipa :))

View PostPlatonX, on 28 septembrie 2016 - 17:18, said:

Expresia spalare la creier se foloseste des si in alte sensuri deat cel initial (indicat de tine).

Se poate folosi si la sandvisuri, dar spalarea pe creier e una si buna.

View Postmario_bril, on 28 septembrie 2016 - 21:08, said:

De fapt, Bisericile surori pledează pentru autoritatea Sfintei Tradiții, nu pe cea a vreunei organizații. Autoritate care a condus la scrierea Bibliei.


Cum spuneam, diferenta fundamentala intre ortodocsi & catolici si protestanti.

View PostPlatonX, on 29 septembrie 2016 - 07:13, said:


Ma intereseaza pozitia istoricilor care nu sustin ca au adevarul. Isi revizuiesc mereu informatiile pe masura ce apar noi manuscrise/descoperiri arhelogice.

Comunitatea crestina (cel putin cea protestanta) e absolut de acord ca scrierile crestine sa fie supuse acelorasi rigori de cercetare si stabilire a transmiterii textului cu orice alt document istoric. De aia exista mii de studii, analize, comparatii.
Tocmai ca "istoricii" aia nu au disponibile atatea manuscrise din atatea zone geografice ca in cazul NT. Scopul religios a asigurat copierea si propagarea. De aia stii tu ca Marcu 16 nu e in toate manuscrisele. Fiindca niste crestini au studiat problema si au evidentiat-o.

#101
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Postoverseas, on 29 septembrie 2016 - 10:11, said:


Mare reformator moral, numit de englezi Printul Predicatorilor, s-a opus sclaviei intr-un mediu social conservator etc:
https://en.wikipedia...harles_Spurgeon

PS: fuma pipa Posted Image)
Noa, pai wiki stiu s-o citesc si eu.
credeam ca zici altceva.

bravo lui. un pastor baptist din romania daca ar fuma pipa ar fi luat in catarea... bibliei.
Si Lewis, ca tot l-ai pomenit, tragea din pipa. La fel si Tolkien

View Postmario_bril, on 28 septembrie 2016 - 21:08, said:

Să zicem că de fapt ar fi oile cele pierdute ale lui Dumnezeu, respectivii.
Sf Pavel zice ca sunt vrednici de moarte. Si io is de acord cu el.
(in sensul pe care l-am sugerat in postul scris mai la deal)

tot astfel, si barbatii au parasit intrebuintarea fireasca a femeii, s-au aprins in poftele lor unii pentru altii, au savarsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scarboase si au primit in ei insisi plata cuvenita pentru ratacirea lor.

Si, macar ca stiu hotararea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri sunt vrednici de moarte, totusi, ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac.

prin urmare, poponautii n-au ce cauta in biserica. iar a vorbi despre crestini homosexuali este, desigur, o prostie.
Fie sunt crestini, fie sunt homosexuali.
cu Dumnezeu, ca tot veni vorba, nu faci labareli lingvistice.

#102
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
internetul reprezinta un salt urias in raspandirea informatiei si are un impact formidabil asupra societatii
este al doilea mare salt spre cunoastere dupa tiparnita inventata de Johannes Gutenberg, desigur vb.de cei care il folosesc in scop educativ nu de cei care folosesc FB sau alte prostii

daca zeii inca "mai traiesc" internetul va fi cu siguranta groparul lor

Edited by Valmont43, 06 October 2016 - 12:41.


#103
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Cineva vrea sa faca din crestinism un club privat rezervat elitelor pe cand in Scriptura citim ca Hristos a venit in lumea asta pacatoasa [ce a facut si face toate pacatele] pentru alt scop:

De atunci a început Iisus să propovăduiască şi să spună: Pocăiţi-vă, căci s-a apropiat împărăţia cerurilor.

Dar ca să ştiţi că putere are Fiul Omului pe pământ a ierta păcatele...

Şi auzind El, a zis: Nu cei sănătoşi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi.
Dar mergând, învăţaţi ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n-am venit să chem pe drepţi, ci pe păcătoşi la pocăinţă.


Iar cărturarii şi fariseii, văzându-L că mănâncă împreună cu vameşii şi păcătoşii, ziceau către ucenicii Lui: De ce mănâncă şi bea Învăţătorul vostru cu vameşii şi păcătoşii?
Dar, auzind, Iisus le-a zis: Nu cei sănătoşi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepţi ci pe păcătoşi la pocăinţă.


Iată că te-ai făcut sănătos. De acum să nu mai păcătuieşti, ca să nu-ţi fie ceva mai rău.

Nu te osândesc nici Eu. Mergi; de acum să nu mai păcătuieşti.



In alta ordine de idei, internetul nu duce la nimic, e o unealta in mana oamenilor. Credinciosi sau nu, albi sau negri, prosti sau destepti.

#104
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Ca fundamentalist, Ben Carson a socat media din America: "Cum poate un neurochirucg de renume mondial sa creada ca SUA si Papa vor decreta moarte adventistilor ?" Simplu: indoctrinare religioasa. Daca Ellen White a pretins ca a vorbit cu Dumnezeu in sec. XIX, el asa crede si nu ai ce sa ii faci. Nu poti da unui astfel de om comanda la bombe nucleare si armata SUA pt ca el sa va uita ce scrie in Apocalispa si Ellen White si va interpreta in functie de ce spune Ellen White. A avut dreptate media americana: omul acesta traieste intr-o lume complet imaginara cu Papa si SUA dand decrete duminicale. Cum poate un om care a ajuns printre primii in sondaje in 2015 sa creada asemenea aberatii ?
Numai cei care au fost indoctrinati de mici copii pot sa inteleaga. Indoctrinarea religioasa de la varsta cat mai mici este mai eficienta decat orice argument de logica side bun simt. Nu ma mira ca extremiistii islamici ii indoctrineaza pe copii si ii au toata viata de partea lor. Indoctrinarea religioasa este incredibil de puternica.

Edited by PlatonX, 07 October 2016 - 08:07.


#105
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View PostPlatonX, on 07 octombrie 2016 - 08:06, said:

Ca fundamentalist, Ben Carson a socat media din America: "Cum poate un neurochirucg de renume mondial sa creada ca SUA si Papa vor decreta moarte adventistilor ?" Simplu: indoctrinare religioasa. Daca Ellen White a pretins ca a vorbit cu Dumnezeu in sec. XIX, el asa crede si nu ai ce sa ii faci. Nu poti da unui astfel de om comanda la bombe nucleare si armata SUA pt ca el sa va uita ce scrie in Apocalispa si Ellen White si va interpreta in functie de ce spune Ellen White. A avut dreptate media americana: omul acesta traieste intr-o lume complet imaginara cu Papa si SUA dand decrete duminicale. Cum poate un om care a ajuns printre primii in sondaje in 2015 sa creada asemenea aberatii ?
Numai cei care au fost indoctrinati de mici copii pot sa inteleaga. Indoctrinarea religioasa de la varsta cat mai mici este mai eficienta decat orice argument de logica side bun simt. Nu ma mira ca extremiistii islamici ii indoctrineaza pe copii si ii au toata viata de partea lor. Indoctrinarea religioasa este incredibil de puternica.
Ia aminte la textul asta si spune-mi ce parere ai.
E vorba aici de indoctrinare religioasa sau de altceva?
Citeste cu atentie:

Deuteronom cap 6.

1. Iata poruncile, legile si randuielile pe care a poruncit Domnul Dumnezeul vostru sa va invat sa le impliniti in tara pe care o veti lua in stapanire;
2. ca sa te temi de Domnul Dumnezeul tau, pazind, in toate zilele vietii tale, tu, fiul tau si fiul fiului tau, toate legile si toate poruncile Lui pe care ti le dau, si sa ai zile multe.
3. Asculta-le, dar, Israele, si cauta sa le implinesti, ca sa fii fericit si sa va inmultiti mult, cum ti-a spus Domnul Dumnezeul parintilor tai cand ti-a fagaduit tara in care curge lapte si miere.
4. Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn.
5. Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu toata puterea ta.
6. Si poruncile acestea, pe care ti le dau astazi, sa le ai in inima ta.
7. Sa le intiparesti in mintea copiilor tai si sa vorbesti de ele cand vei fi acasa, cand vei pleca in calatorie, cand te vei culca si cand te vei scula.
8. Sa le legi ca un semn de aducere aminte la maini si sa-ti fie ca niste fruntare intre ochi.
9. Sa le scrii pe usorii casei tale si pe portile tale.
10. Domnul Dumnezeul tau te va face sa intri in tara pe care a jurat parintilor tai, lui Avraam, lui Isaac si lui Iacov, ca ti-o va da.

(...)

Cand fiul tau te va intreba intr-o zi: "Ce inseamna invataturile acestea, legile acestea si poruncile acestea, pe care vi le-a dat Domnul Dumnezeul nostru?"
21. sa raspunzi fiului tau: "Noi eram robi ai lui faraon in Egipt, si Domnul ne-a scos din Egipt cu mana Lui cea puternica.
22. Domnul a facut, sub ochii nostri, minuni si semne mari si nenorocite impotriva Egiptului, impotriva lui faraon si impotriva intregii lui case;
23. si ne-a scos de acolo, ca sa ne aduca in tara pe care jurase parintilor nostri ca ne-o va da.
24. Domnul ne-a poruncit atunci sa implinim toate aceste legi si sa ne temem de Domnul Dumnezeul nostru, ca sa fim intotdeauna fericiti si sa ne tina in viata, cum face astazi.
25. Vom avea parte de indurarea Lui, daca vom implini cu scumpatate toate aceste porunci inaintea Domnului, Dumnezeului nostru, cum ne-a poruncit El."

Deuteronom, cap 7

1. Cand Domnul Dumnezeul tau te va aduce in tara in care vei intra si o vei lua in stapanire, si va izgoni dinaintea ta multe neamuri: pe hetiti, pe ghirgasiti, pe amoriti, pe canaaniti, pe fereziti, pe heviti si pe iebusiti, sapte neamuri mai mari la numar si mai puternice decat tine;
2. cand Domnul Dumnezeul tau ti le va da in maini si le vei bate, sa le nimicesti cu desavarsire, sa nu inchei legamant cu ele si sa n-ai mila de ele.
3. Sa nu te incuscresti cu popoarele acestea, sa nu mariti pe fetele tale dupa fiii lor si sa nu iei pe fetele lor de neveste pentru fiii tai;
4. caci ar abate de la Mine pe fiii tai si ar sluji astfel altor dumnezei; Domnul S-ar aprinde de manie impotriva voastra si te-ar nimici indata.
5. Dimpotriva, iata cum sa va purtati cu ele: sa le surpati altarele, sa le sfaramati stalpii idolesti, sa le taiati pomii inchinati dumnezeilor lor si sa ardeti in foc chipurile lor cioplite.
6. Caci tu esti un popor sfant pentru Domnul Dumnezeul tau; Domnul Dumnezeul tau te-a ales, ca sa fii un popor al Lui dintre toate popoarele de pe fata pamantului.
7. Nu doar pentru ca intreceti la numar pe toate celelalte popoare S-a alipit Domnul de voi si v-a ales, caci voi sunteti cel mai mic dintre toate popoarele.
8. Ci, pentru ca Domnul va iubeste, pentru ca a vrut sa tina juramantul pe care l-a facut parintilor vostri, pentru aceea v-a scos Domnul cu mana Lui puternica si v-a izbavit din casa robiei, din mana lui faraon, imparatul Egiptului.
9. Sa stii, dar, ca Domnul Dumnezeul tau este singurul Dumnezeu. El este un Dumnezeu credincios si Isi tine legamantul si indurarea pana la al miilea neam de oameni fata de cei ce-L iubesc si pazesc poruncile Lui.

(...)

12. Daca veti asculta aceste porunci, daca le veti pazi si implini, Domnul Dumnezeul tau va tine fata de tine legamantul si indurarea cu care S-a jurat parintilor tai.
13. El te va iubi, te va binecuvanta si te va inmulti; va binecuvanta rodul trupului tau si rodul pamantului tau, graul tau, mustul si untdelemnul tau, rodul cirezilor tale de vite si rodul turmelor tale de oi, in tara pe care a jurat parintilor tai ca ti-o va da.
14. Vei fi binecuvantat mai mult decat toate popoarele; si la tine nu va fi nici barbat, nici femeie stearpa, nici vita stearpa in turmele tale.

Edited by Stokkton, 08 October 2016 - 18:20.


#106
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
daaaa. va disparea la asta lucreaza si google ia luati d-aci>
https://theintercept...xtremists-next/

Edited by 3sat, 08 October 2016 - 18:43.


#107
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostStokkton, on 08 octombrie 2016 - 18:06, said:

Ia aminte la textul asta si spune-mi ce parere ai.
E vorba aici de indoctrinare religioasa sau de altceva?

Este vorba de indoctrinare religioasa.
Cand te intreaba copilul de ce ai omorat pe Cannanitii care nu ti-au facut nimic ii vei spune ca asa a poruncit Dumnezeu. Cei-i asta ? Oamenii aceia nu ti-au facut nimic. OK, erau oameni rai ca Saddam Hussein si Muammar Gaddafi si nu respectau Drepturile Omului. Oamenii aceia erau foarte nelegiuiti si de aceea i-a nimicit Dumnezeu, ca la Potop. Dar de data asta nu i-a nimicit personal ca la Sodoma si Gomora sau ca la Potop ci i-a pus pe evrei sa ii omoare.

«Dar cum ramane cu copiii lor ? Cu animalele ? Ce vina au copiii si animalele ca, Canaanitii nu respectatu Drepturile Omului (Poruncile si Legile lui Dumnezeu) ?
Dar cum ramane cu pamantul lor ? OK, ei erau oameni rai dar de ce le-ati furat pamantul ? Cu ce drept ? Pai Avraam a locuit in Caanan inainte. Avraam nu a avut in stapanire tot Canaanul. Furi pamantul oamenilor pt ca Avraam a avut cateva zeci sau sute de hectare. Si restul de tara pe care le-ai furat de la Canaaniti cu ce drept ?»
Te va intreba copilul. Raspuns: Am facut asa pentru ca asa a poruncit Dumnezeu.
Curat indoctrinare religioasa cu asemnea argument.

Edited by PlatonX, 08 October 2016 - 19:33.


#108
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View PostPlatonX, on 08 octombrie 2016 - 19:27, said:

Este vorba de indoctrinare religioasa.

Curat indoctrinare religioasa cu asemnea argument.
Bun, deci e indoctrinare religioasa.
Acu spune, indoctrinarea religioasa de acest tip este ceva rau in sine?
Daca da, cum?
In ce sens e rea o astfel de indoctrinare religioasa?
Cum ar trebui procedat, in opinia ta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate