Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

revolutie sau lovitura de stat Romania 89

- - - - -
  • Please log in to reply
476 replies to this topic

#415
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010

View PostMarius1989, on 13 august 2018 - 23:29, said:


În noaptea de 21/22 decembrie securitatea încă era de partea lui Ceaușescu. Dovadă că au arestat, de la ei de acasă și nu din mijlocul manifestanților, diferite persoane care puteau să devină lideri ai revoluției, printre care Dumitru Mazilu, care a devenit vicepreședinte al CFSN (cu veleități de a fi chiar președinte, avea susținere în 22 decembrie 1989 în mulțime, era cunoscut ca dizident, prin 12 ianuarie 1990 a vrut să-l răstoarne pe Iliescu deși apoi n-a mai recunoscut asta).
Iulian Vlad a încercat să facă pe revoluționarul dar chestia cu arestarea lui Dumitru Mazilu n-o mai putea ascunde, cînd Mazilu ajunsese vicepreședinte. De aia a și ajuns la pușcărie.
Dacă Iulian Vlad ar fi știut că Mazilu va ajunge vicepreședinte nu ar mai fi dat poruncă de arestare a sa. Dar securistul a fost prea prost (scuzați pleonasmul securist prost) ca să anticipeze evenimentele. Din seara de 22 a încercat și el să manevreze, dar după chestia cu Mazilu spațiul său de manevră a fost prea mic.


Cam ce am spus si eu. Acum ia ganditi-va, e cel mai probabil scenariu exact acela care s-a si intamplat. Scopul securitatii era sa apere regimul lui Ceausescu. La Timisoara au rezolvat problema. Erau atenti la ce se intampla. Ceausescu era hotarat sa ramana chiar cu pretul macelului. Si asta fac. Dar lucrurile nu mai sunt simple. Oamenii STIU ca nu mai vine tancul din URSS sa reinstaureze regimul daca pica si apoi sa vaneze revolutionarii. Securistul incepe sa se codeasca... Nu cumva va fi el cel vanat, pentru ca sansele ca regimul sa pice sunt cam mari ... Atunci securistul se transforma in revolutionar si incearca sa preia puterea ... pentru ca puterea e acolo, nepazita de rusi, nu trebuie decat revendicata.

#416
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Boon, si acum sa explic de unde strutocamila cu 'tereoristii'. Teroristii astia erau asa un fel de entitati straine, externe, care faceau rau. De ce extern? Pai sa calculam.

Erau asa:
1) Ceausescu - unicul vinovat.
2) Noi TOTI ceilalti romani, revolutionari, victoriosi. Pai si atunci, cine drak trage in revolutionari, ca Ceausescu personal nu tragea. Sa mai calculam o data:

Ceausescu + revolutionarii = toata populatia Romaniei

revolutionarii nu trageau, Ceausescu personal nu tragea. Cine trage?

3) Teroristii, entitatile externe.

V-ati prins? Iliescu daca spunea ca trag securistii inca loiali lui Ceausescu, lumea ar fi zis: pai stai asa, ca si tu esti securist ...

Asa ca securistii s-au bagat frumusel din vorbe  la categoria 2) si au inventat categoria 3) tot din vorbe

Edited by rauls_s, 14 August 2018 - 15:39.


#417
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postrauls_s, on 14 august 2018 - 15:36, said:

Boon, si acum sa explic de unde strutocamila cu 'tereoristii'. Teroristii astia erau asa un fel de entitati straine, externe, care faceau rau. De ce extern? Pai sa calculam.

Erau asa:
1) Ceausescu - unicul vinovat.
2) Noi TOTI ceilalti romani, revolutionari, victoriosi. Pai si atunci, cine drak trage in revolutionari, ca Ceausescu personal nu tragea. Sa mai calculam o data:

Ceausescu + revolutionarii = toata populatia Romaniei

revolutionarii nu trageau, Ceausescu personal nu tragea. Cine trage?

3) Teroristii, entitatile externe.

V-ati prins? Iliescu daca spunea ca trag securistii inca loiali lui Ceausescu, lumea ar fi zis: pai stai asa, ca si tu esti securist ...

Asa ca securistii s-au bagat frumusel din vorbe  la categoria 2) si au inventat categoria 3) tot din vorbe

Aș spune că cei care „s-au bagat frumusel din vorbe  la categoria 2) si au inventat categoria 3) tot din vorbe” nu sînt numai de la securitate, ci și de la armată, miliție, PCR.
Toate instituțiile astea încercaseră să reprime revoluția pînă în 22 decembrie 1989, nu există o delimitare atît de strictă între ele. La ședința C.P.Ex. din 17 decembrie 1989 nu numai Iulian Vlad (șeful securității) ci și Vasile Milea (șeful armatei) și Tudor Postelnicu (șeful Ministerului de Interne) și-au luat angajamentul să acționeze ferm împotriva răsculaților.
Iar oportunismul era caracteristica principală a slujitorilor regimului Ceaușescu (urmare a selecției pe care Ceaușescu însuși o impusese), deci n-a fost deloc greu pentru ei să se bage din vorbe la categoria 2) „revoluționari”.
Cu TVR de partea lor (la TVR activînd foști producători de emisiuni omagiale) au convins și poporul că ei sînt „revoluționarii autentici”.
A trebuit totuși să mai sacrifice cîțiva, pentru credibilitate în fața opiniei publice. Prin 1990 au fost arestări, mai mult din rîndul miliției și securității, se dăduse consemn să se evite învinuirea armatei. Postelnicu, de pildă, nu s-a pretins revoluționar, că și-a dat seama că nu are șanse, ci „dobitoc”.
https://jurnalul.ant...toc-534671.html

#418
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Da, si e normal ca s-a intamplat asa. Pe securisti, politisti, etc., revolutia i-a prins la servici ...

Apoi au cazut in picioare. Daca nu era Iliescu ar fi fost probabil altul tot de-al lor. Si mai apoi ne-au dus de nas promitand legea lustratiei. Ceva mai tarziu au condamnat comunismul in parlament. Au zis asa: 'esti condamnat comunismule; acum hai sa bem'. Deci da, comunismul a fost condamnat tot doar din vorbe.

Edited by rauls_s, 16 August 2018 - 19:18.


#419
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMarius1989, on 16 august 2018 - 01:05, said:

...ci și de la armată, miliție, PCR.
Toate instituțiile astea încercaseră să reprime revoluția pînă în 22 decembrie 1989, nu există o delimitare atît de strictă între ele.
Iar Stanculescu, trimis la TImisoara, si-a tras picior de ghips.

Hai ca nu merge.

Tot incerci sa ignori lovitura de stat.

Adica tot anul 1989 a fost  un an al caderii comunismului in Europa de Est.
Inclusiv Albania a luat-o inaintea Romaniei.
Romania era ultima pe lista.

Era 100% ca tot castelul de domino se va prabusi.
Zilele lui Ceausescu erau numarate.
Trebuia  o scanteie.

Orice lovitura de stat se bazeaza pe o scanteie.
Care poate fi o greseala a celui in putere.
Care  poate fi o revolta populara.
Care poate fi un incident violent.
samd.

Sa transformi o revolta de strada (cum a fost demonstratia de la 10 August 2018 sau dec 1989)
intr-o revolutie, inseamna totala nebunie.
Nu ma mira esecul celor care si-au pus speranta in Proclamatia de la Timisoara.
N-avea cum sa fie transpusa in realitate, mai ales punctul 8, fiindca ignora
din start ideea de "lovitura de stat".

Cand am sosit in decembrie 1989 in Romania, le-am spus-o tuturor ca a fost o lovitura de stat.
Se simteau insultati.
Pana la urma am fost nevoit s-o dreg: "a fost o revolta populara deturnata de o gasca complotista".

Nici atunci nu ma credeau.
Foarte multi pe care i-am intalnit se bateau in piept ca sunt apolitici.
samd.

Toti niste dobitoci.

Edited by enough1453, 16 August 2018 - 19:31.


#420
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Si cand a avut loc lovitura? Pe 22 decembrie? Oamenii ce cautau pe strada in zilele premergatoare, banuiau ca va fi o lovitura de stat si sarbatoreau anticipat?

Ceausescu a gresit ca a fugit din Bucuresti, dar a fugit de frica multimii, deeci revolutie. Ceausescu avea pretentia ca armata sa traga in tot ce misca. Dar la momentul acela toata lumea stia ca Ceausescu fugise. Armata nu a (mai) tras. Toti intelegeau ca e absurd ce vrea Ceausescu. URSS-ul nu mai sustinea nici macar comunismul daramite regimul. Abia atunci niste unii au avut curajul sa dea 'lovitura'.

Lovituri de stat au fost in statele vecine. Nice and easy... La noi poti sa zici ca a fost tot lovitura daca insisti, dar a inceput cu o revolutie.

Edited by rauls_s, 16 August 2018 - 23:13.


#421
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postrauls_s, on 16 august 2018 - 23:03, said:

La noi poti sa zici ca a fost tot lovitura daca insisti, dar a inceput cu o revolutie.
prostii.
povesti pentru nepoti.

toti mosii se lauda cu a fost odata ca-n povesti...

View Postrauls_s, on 16 august 2018 - 23:03, said:

Oamenii ce cautau pe strada in zilele premergatoare, banuiau ca va fi o lovitura de stat si sarbatoreau anticipat?

inainte de aceste evenimente, prin octombrie, noiembrie au avut loc cateva incidente de strada de care nu prea se vorbeste.
De exemplu intr-o piata cand un securist s-a legat de o vanzatoare in mod abuziv.
A sarit toata piata s-o apere.
A intervenit militia cu niste garnituri de la securitate.
Au evacuat rapid pe cei mai vociferanti.

Personal, prin 1973 am asistat in Brasov la o scena din asta in piata Astra.
Un individ, beat mort a inceput in piata, in gura mare, cu lozinci anti-comuniste.

Eu il vazusem inainte, inca nu era beat, la restaurant, imbatandu-se,
cu o carne langa el vaitandu-se ca "uite ba, in sfarsit am ce duce de mancare acasa".
Ceva de genul asta.

Dupa cateva ore, revin in piata, si-l vad pe individ perorand.
Cativa tovarasi i-au tinut isonul.
S-a adunat o mare multime de oameni.
Majoritatea priveau cu frica, curiozitate de pe margine.
Erau taranii cu produsele lor si ceva cumparatori, oraseni, muncitori.

Au mai avut curajul cativa sa strige ceva lozinci.

Deodata am vazut un individ, dadea ordine, cativa subalterni dispareau si reveneau.
Erau toti in civil.
Nu peste mult timp au aparut cateva dube de politie, o gramada de mlitieni.
I-au infascat pe toti aia din piata, dupa ce i-au burdusit bine, si dusi au fost.

Inainte de noiembrie 1987 cand a avut revolta muncitorilor de la Steagul Rosu
am asistat la multe alte revolte ale muncitorilor. Toate inabusite rapid.
Ca si cea din 1987, care totusi, a devastat centrul orasului.

Revoltele intr-un sistem politic totalitarist sunt necesare pentru niste complotisti care o pun de o lovitura de stat.

In felul acesta ei schimba macazul multora din sistem.
Ii face sa ia decizii clare : ori e alba ori e neagra.

CUm s-a vazut recent din PSD cand Ecaterina Andronescu cere debarcarea lui Dragnea.
Este prima miscare.
Dupa care castelul de nisip teleorman se va prabusi.
praf si pulbere.


Masele intotdeauna sunt bune pentru politicieni.
O masa de manevra excelenta.

#422
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010

View Postenough1453, on 17 august 2018 - 01:18, said:

prostii.
povesti pentru nepoti.

toti mosii se lauda cu a fost odata ca-n povesti...

... argumentul tau  fiind ...? care? ca toata lumea e proasta numai tu respiri inteligenta ... asa by default.

View Postenough1453, on 17 august 2018 - 01:18, said:

inainte de aceste evenimente, prin octombrie, noiembrie au avut loc cateva incidente de strada de care nu prea se vorbeste.
De exemplu intr-o piata cand un securist s-a legat de o vanzatoare in mod abuziv.
A sarit toata piata s-o apere.
A intervenit militia cu niste garnituri de la securitate.
Au evacuat rapid pe cei mai vociferanti.

Personal, prin 1973 am asistat in Brasov la o scena din asta in piata Astra.
Un individ, beat mort a inceput in piata, in gura mare, cu lozinci anti-comuniste.

Eu il vazusem inainte, inca nu era beat, la restaurant, imbatandu-se,
cu o carne langa el vaitandu-se ca "uite ba, in sfarsit am ce duce de mancare acasa".
Ceva de genul asta.

Dupa cateva ore, revin in piata, si-l vad pe individ perorand.
Cativa tovarasi i-au tinut isonul.
S-a adunat o mare multime de oameni.
Majoritatea priveau cu frica, curiozitate de pe margine.
Erau taranii cu produsele lor si ceva cumparatori, oraseni, muncitori.

Au mai avut curajul cativa sa strige ceva lozinci.

Deodata am vazut un individ, dadea ordine, cativa subalterni dispareau si reveneau.
Erau toti in civil.
Nu peste mult timp au aparut cateva dube de politie, o gramada de mlitieni.
I-au infascat pe toti aia din piata, dupa ce i-au burdusit bine, si dusi au fost.

Inainte de noiembrie 1987 cand a avut revolta muncitorilor de la Steagul Rosu
am asistat la multe alte revolte ale muncitorilor. Toate inabusite rapid.
Ca si cea din 1987, care totusi, a devastat centrul orasului.

Revoltele intr-un sistem politic totalitarist sunt necesare pentru niste complotisti care o pun de o lovitura de stat.

In felul acesta ei schimba macazul multora din sistem.
Ii face sa ia decizii clare : ori e alba ori e neagra.

CUm s-a vazut recent din PSD cand Ecaterina Andronescu cere debarcarea lui Dragnea.
Este prima miscare.
Dupa care castelul de nisip teleorman se va prabusi.
praf si pulbere.


Masele intotdeauna sunt bune pentru politicieni.
O masa de manevra excelenta.

Acelea au fost niste revolte minuscule. Securistii, siguri pe el, le-au inabusit rapid. Nu are nimeni chef de o 'lovitura de stat' cand URSS-ul garanteaza securitatea regimului.

Dar in 1989 lumea stia ca URSS-ul e papa. Stia ce se intamplase in celelalte tari comuniste. Voia acelasi lucru. La Timisoara secuitatea a facut-o lata ... nu mai era vb de cativa aruncati in duba. Lumea era dispusa sa moara in strada. Iar asta e o  contra puternica impotriva securitatii. Daca oamenilor nu mai le e frica de moarte daramite de duba, securitatea e intr-un mare rahat. Lumea stia ce se intamplase in Timisoara. Si totusi nu se temea. Era si adrenalina. Era si razbunarea pe un regim care te-a tinut ... la respect.

Deci, era 'groasa'. Ce facem? Puneam armata sa traga cum vrea musiu? Apar neintelegeri intre securisti. Lumea e in strada, securitatea desi echipata bine nu are destui oameni sa lupte cu multimea.

Ei isi facusera deja mutarea. Arestasera, omorasera, trasesera de nicaieri iar lumea iesea in continuare in strada. Deci hai sa nu cadem odata cu tatuca.... Daca agenturili straine reusesc sa doboare regimul ce se va intampla cu noi (securistii)? Am un unchi fost turnator. Se temea la propriu in zilele de dupa revolutie...

A fost cel mai la indemana pentru ei sa tradeze. Nu toti odata, Ceausescu avuse grija sa organizeze grupari fara legatura intre ele. Cei care au tradat (sau care au dat 'lovitura de stat') erau 90% cu sacii in caruta. Dar anumiti securisti razleti inca mai activau. Din aceasta cauza cei care preluasera puterea mimau revolutia la televizor, faceau diversiuni si indemnau lumea sa iasa. Pe de o parte trebuia sa le apere cineva fundul, pe de alta trebuia ca lumea sa ii perceapa ca mari revolutionari. Atunci a inceput 'revolutia la televizor', dupa ce avusese loc deja.

BTW: mai stiu pe cineva* care sustine hotarat ca o revolutie nu ar fi putut avea loc. Motivul lui este ca fiind un simpatizant al vechiului regim, acel regim nu putea fi dat jos de niste puleti. Regimul era prea grandios. Regimul nu putea fi dat jos decat de el insusi.
Bleah ... pana la urma totata tevatura asta cu 'puterea' tine de unii care asculta de frica de unu. Cand astora le e frica mai mare de evenimente, il debarca p'asta. Zi-i lovitura de stat daca vrei. Eu zic ca au fost niste securisti lasi care au incercat sa cada in picioare -- ca asta era natura oamenilor cu care Ceausescu se inconjurase. Evident ca munca pe care o faceau ei nu putea fi facuta decat de catre oameni fara scrupule ... HAHAHA

... deci in realitate regimul era condus de niste puleti. Cand nu au mai avut protectie din URSS s-au cc pe ei. Adica fix pe dos decat credea cineva*.

Edited by rauls_s, 17 August 2018 - 07:40.


#423
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postenough1453, on 16 august 2018 - 19:30, said:

Iar Stanculescu, trimis la TImisoara, si-a tras picior de ghips.

Stănculescu și-a pus piciorul în ghips abia în 22 decembrie, cînd înțelesese că partida lui Ceaușescu e pierdută. Atunci a trecut la planul B - să se pretindă revoluționar.
Înainte de asta participase la represiune la Timișoara - chestie dovedită și în instanță.
Cam „stupid people” Stănculescu ăsta că abia în 22 decembrie și-a dat seama de realitate. Dar apoi a manevrat destul de bine. Cît timp a fost Iliescu la putere nu s-a atins nimeni de el, dosarul său penal a fost trimis în instanță în 1997, cînd venise alt președinte.
A revenit Iliescu, s-a făcut recurs în anulare ca să scape Stănculescu, dar și la rejudecare a pierdut.
În schimb pentru scăparea lui Stănculescu s-a organizat campanie de dezinformare, prin „Jurnalul Național”, „Ziua” (condusă de fostul informator al securității Sorin Roșca Stănescu), Marius Tucă show (Antena 1), „Adevărul”, „Evenimentul Zilei”, Alex Mihai Stoenescu, Grigore Cartianu. Campania a avut oarecare efect în mințile „stupid people”.

View Postenough1453, on 16 august 2018 - 19:30, said:

Adica tot anul 1989 a fost  un an al caderii comunismului in Europa de Est.
Inclusiv Albania a luat-o inaintea Romaniei.
Romania era ultima pe lista.

Ți-am mai spus și îți repet: e o minciună sfruntată că Albania a luat-o înaintea României.
În Albania abia în decembrie 1990 s-a schimbat regimul, în sensul că s-a acceptat multipartidismul și alegerile libere, dar primele alegeri libere, în 1991, tot foștii comuniști le-au cîștigat.
Apoi, de-a lungul anilor, s-a mai schimbat conducerea, dar acum tot foștii comuniști sînt la putere.
Sînt conștient de faptul că nu te dereanjează să spui minciuni sfruntate și vei repeta în continuare acest tip de minciuni.

View Postenough1453, on 16 august 2018 - 19:30, said:

Era 100% ca tot castelul de domino se va prabusi.
Zilele lui Ceausescu erau numarate.

Dacă în 1989 ar fi căzut regimul comunist și în Cuba, azi o mulțime de inteligenți ar fi explicat că era inevitabilă prăbușirea regimului cubanez și că zilele lui Castro erau oricum numărate.

View Postenough1453, on 16 august 2018 - 19:30, said:

Cand am sosit in decembrie 1989 in Romania, le-am spus-o tuturor ca a fost o lovitura de stat.
Se simteau insultati.
Pana la urma am fost nevoit s-o dreg: "a fost o revolta populara deturnata de o gasca complotista".

Nici atunci nu ma credeau.
Foarte multi pe care i-am intalnit se bateau in piept ca sunt apolitici.
samd.

Toti niste dobitoci.

O mulțime de oameni și-au dat seama că spui prostii și te-au informat și pe tine asupra acestui lucru.

View Postenough1453, on 17 august 2018 - 01:18, said:

inainte de aceste evenimente, prin octombrie, noiembrie au avut loc cateva incidente de strada de care nu prea se vorbeste.
De exemplu intr-o piata cand un securist s-a legat de o vanzatoare in mod abuziv.
A sarit toata piata s-o apere.
A intervenit militia cu niste garnituri de la securitate.
Au evacuat rapid pe cei mai vociferanti.

Personal, prin 1973 am asistat in Brasov la o scena din asta in piata Astra.
Un individ, beat mort a inceput in piata, in gura mare, cu lozinci anti-comuniste.

Eu il vazusem inainte, inca nu era beat, la restaurant, imbatandu-se,
cu o carne langa el vaitandu-se ca "uite ba, in sfarsit am ce duce de mancare acasa".
Ceva de genul asta.

Dupa cateva ore, revin in piata, si-l vad pe individ perorand.
Cativa tovarasi i-au tinut isonul.
S-a adunat o mare multime de oameni.
Majoritatea priveau cu frica, curiozitate de pe margine.
Erau taranii cu produsele lor si ceva cumparatori, oraseni, muncitori.

Au mai avut curajul cativa sa strige ceva lozinci.

Deodata am vazut un individ, dadea ordine, cativa subalterni dispareau si reveneau.
Erau toti in civil.
Nu peste mult timp au aparut cateva dube de politie, o gramada de mlitieni.
I-au infascat pe toti aia din piata, dupa ce i-au burdusit bine, si dusi au fost.

Inainte de noiembrie 1987 cand a avut revolta muncitorilor de la Steagul Rosu
am asistat la multe alte revolte ale muncitorilor. Toate inabusite rapid.
Ca si cea din 1987, care totusi, a devastat centrul orasului.

Revoltele intr-un sistem politic totalitarist sunt necesare pentru niste complotisti care o pun de o lovitura de stat.

Nu compara pe luzării ăia din alte părți cu autorii lucrului bine făcut de la Timișoara, din 1989.
Dacă unii (mulți) eșuează, nu înseamnă că toți trebuie să eșueze. Unii sînt pur și simplu mai pricepuți și izbutesc unde alții au ratat.
Exact ca Bill Gates care a cîștigat miliarde de dolari în timp ce tu nu ești în stare de așa ceva. Singurul lucru de care ești în stare e să-l ponegrești pe Bill Gates, să găsești alte explicații decît diferența de inteligență dintre voi pentru rezultatele diferite obținute.

View Postrauls_s, on 17 august 2018 - 07:16, said:

BTW: mai stiu pe cineva* care sustine hotarat ca o revolutie nu ar fi putut avea loc. Motivul lui este ca fiind un simpatizant al vechiului regim, acel regim nu putea fi dat jos de niste puleti. Regimul era prea grandios. Regimul nu putea fi dat jos decat de el insusi.

enough1453 (aka Fane 100 de clone) folosește expresia „pulime”, nu „puleți”. Dar ideea e aceeași. Marile spirite gîndesc la fel.

#424
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postrauls_s, on 17 august 2018 - 07:16, said:

Eu zic ca au fost niste securisti lasi care au incercat sa cada in picioare -- ca asta era natura oamenilor cu care Ceausescu se inconjurase. Evident ca munca pe care o faceau ei nu putea fi facuta decat de catre oameni fara scrupule ... HAHAHA
pai bine spui.

eu i-am spus altfel prin 1985.
La o teza la cursul de istorie a Europei de Est tinut la Universitatea americana unde studiam atunci in SUA,
am contrazis profesoara ce sustinea ca regimurile comuniste est-europene sunt legitime,
prin afirmatia "la primele miscari de strada in Europa de Est regimurile comuniste se vor prabusi ca un castel de domino".

Mi-a dat nota C(echivalentul lui 6 in Romania) drept pedeapsa.

Edited by enough1453, 17 August 2018 - 19:02.


#425
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMarius1989, on 17 august 2018 - 12:37, said:

Ți-am mai spus și îți repet: e o minciună sfruntată că Albania a luat-o înaintea României.
În Albania abia în decembrie 1990 s-a schimbat regimul, în sensul că s-a acceptat multipartidismul și alegerile libere, dar primele alegeri libere, în 1991, tot foștii comuniști le-au cîștigat.
Apoi, de-a lungul anilor, s-a mai schimbat conducerea, dar acum tot foștii comuniști sînt la putere.
Sînt conștient de faptul că nu te dereanjează să spui minciuni sfruntate și vei repeta în continuare acest tip de minciuni.
In 1985 a murit dictatorul stalinist Enver Hoxha (noi il pronutam Hogea).I-a urmat Ramiz Tafë Alia

Quote



După Al Doilea Război Mondial, Ramiz Tafë Alia și-a reluat atribuțiile în cadrul Organizației Tineretului Comunist, iar la primul Congres al Partidului Muncii din Albania în noiembrie 1948 a fost ales în Comitetul Central și a fost repartizat la departamentul de agitație și propagandă.

Când a murit Hoxha în 1985, țara se afla într-o gravă dificultate. Apatia politică și cinismul au fost larg răspândite, cu segmente mari de populație ce respingeau valorile comuniste ale partidului comunist. Formele de opozitie se inmulteau. Miscarile publice se multiplicau. Economia, care suferea de productivitate scăzută și lipsă permanentă a celor mai elementare produse alimentare, nu a arătat niciun semn de îmbunătățire. Controalele sociale și auto-disciplina au erodat.

Intelectualitatea a început să se opună controalelor stricte ale partidului și să critice eșecul guvernului de a respecta standardele internaționale ale drepturilor omului. Aparent, recunoscând profunzimea și amploarea răutății sociale, Ramiz Tafë Aliaa început cu prudență și încetinire să facă schimbări în sistem. Prima sa țintă a fost sistemul economic. În efortul de a îmbunătăți eficiența economică, Alia a introdus o anumită descentralizare economică și o reformă a prețurilor în sectoare specifice.

Alia nu a relaxat cenzura, dar a permis discuții publice cu privire la problemele sociale ale Albaniei și a încurajat dezbateri între scriitori și artiști în probleme culturale. Ca răspuns la criticile internaționale ale respectarii Albaniei în domeniul drepturilor omului, noua conducere a slăbit unele controale politice și a încetat să aplice reprimarea la scară în masă.

În 1989, amnistia generală a dus la eliberarea multor prizonieri pe termen lung. El a întărit legăturile cu Grecia, Italia, Turcia și Iugoslavia. O relaxare a restricțiilor privind călătoriile și turismul a dus la o perspectivă mai promițătoare pentru comerțul turistic al Albaniei
In 1989 albanezii plecau in masa in strainate.
La granita cu Grecia s-au deschis lagare de refugiati.

Tot in 1989 au avut loc mai multe demonstratii de strada soldate cu incaierari cu fortele de ordine.

Dar Albania era deja cu un pas mare inaintea Romaniei lui Ceausescu.

Ceausescu a fost ultimul dictator comunist ce tinea inca fraiele totalitariste ale statului in mana sa.
Iar soarta sa ii era pecetluita.
Se astepa doar o mica scanteie.
In rest totul era pregatit.
Scenariul astepta doar momentul prielnic.
Astepa pulimea sa iasa in strada.
Motiv ca trebuia provocata.
Mai intai la TImisoara,
pe urma la Bucuresti.

Edited by enough1453, 17 August 2018 - 19:20.


#426
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postenough1453, on 17 august 2018 - 19:19, said:

In 1985 a murit dictatorul stalinist Enver Hoxha (noi il pronutam Hogea).I-a urmat Ramiz Tafë Alia

In 1989 albanezii plecau in masa in strainate.
La granita cu Grecia s-au deschis lagare de refugiati.

Tot in 1989 au avut loc mai multe demonstratii de strada soldate cu incaierari cu fortele de ordine.

Dar Albania era deja cu un pas mare inaintea Romaniei lui Ceausescu.

Că în 1989 unii albaneji au trecut ilegal granița în Grecia nu înseamnă schimbare de regim.
Și din România mii de oameni au trecut ilegal granița spre Iugoslavia și Ungaria, dar asta n-a însemnat schimbare de regim.
Dai citate fără să le dai sursa, probabil le scoți din propria burtă. Dar oricum sînt nerelevante, că nu arată ce pretinzi tu că arată.
Numai în decembrie 1990 au fost manifestații de stradă în Albania soldate cu încăierări cu forțele de ordine.
Ramiz Alia a început reformele din Albania urmare directă a revoluției din România, cînd a văzut ce pot păți dictatorii care nu acceptă să asculte glasul poporului.
Iată ce scrie Wikipedia:

Quote

The execution of Romanian dictator Nicolae Ceauşescu led Alia to fear he'd be next. In response, he allowed Albanians to travel abroad, ended the regime's longstanding policy of state atheism, and slightly loosened government control of the economy. However, these measures only served to buy Alia more time. Finally, bowing to the inevitable, on 11 December 1990, Alia announced that the PPSh had abandoned power and legalized opposition parties. The PPSh won the Constitutional Assembly elections of 1991.
https://en.wikipedia...oxha_(1985–91)

Revoluția română are și meritul de a fi ajutat la democratizarea Albaniei.

Abia în 11 decembrie 1990 (urmare a manifestațiilor studențești începute în 9 decembrie 1990) Ramiz Alia a acceptat legalizarea partidelor de opoziție. Dar primele alegeri libere, din 1991, tot foștii comuniști le-au cîtșigat.
Ramiz Alia a fost președinte al Albaniei pînă în 1992.
https://en.wikipedia...wiki/Ramiz_Alia

Apoi foștii comuniști albaneji și-au schimbat numele în Partidul Socialist. Sub noul nume, și acum sînt la putere.

Rămîne cum am stabilit: minți cu nerușinare.

#427
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMarius1989, on 18 august 2018 - 16:08, said:


Dai citate fără să le dai sursa, probabil le scoți din propria burtă. Dar oricum sînt nerelevante, că nu arată ce pretinzi tu că arată.
sunt din wiki versiunea engleza, mai obiectiva decat cea romaneasca, versiunea ta preferata.

Ce nu poti tu intelege, nu poti accepta, este ca in dec. 1989
Romania era singura tara comunista cu un sistem comunist represiv, totalitar, inchis, etc.
Inclusiv Albania o luase inainte.
INcepand cu 1985, dupa moartea dictatorului Hogea.
Deja intelectualii se exprimau liber.
Existau deja platforme de difuzare a ideilor opuse comunismului.

Asa ceva in Romania lui 1989 erau de neconceput.
In Albania avusesera deja reforme economice, bunurile de larg consum se inmultisera,
regimul deja se ocupa sa satisfaca populatia.

Asa ceva in Romania lui 1989 era de neconceput.

Romania lui 1989 era ca in comuna primitiva.
Totul era in decadere.
Cand am ajuins in dec 1989 in Romania parca am intrat intr-un ghetou de negrii american.
Strazile erau pline de gropi, Lada unui prieten n-avea armotizoare (erau ferfenita)
si mergand pe strazile din Bucuresti era mai rau decat cu caruta bunicului.

Apa calda nici vorba. In plin decembrie si in ianuarie, oamenii nu se spalau.
Era normal.
Ca doar nu vroaiau sa se spele cu apa aia rece.
In restaurantul Moldova (cica foarte select, unde venea pe vremuri Nicu cu anturajul sau)
se manca imbracat de iarna, cu caciula pe cap, si bineinteles cu manusile tiineai furculita.

Pe ring se dansa imbracati, ca pe strada.
L-am intrebat pe chelner cum supravietuieste, mi-a aratat vreo 3 randuri de pulovere sub camasa sa alba.

#428
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View PostMarius1989, on 18 august 2018 - 16:08, said:

Dai citate fără să le dai sursa, probabil le scoți din propria burtă.

Ramiz Alia a început reformele din Albania urmare directă a revoluției din România, cînd a văzut ce pot păți dictatorii care nu acceptă să asculte glasul poporului.
Iată ce scrie Wikipedia:
https://en.wikipedia...)
Revoluția română are și meritul de a fi ajutat la democratizarea Albaniei.
Abia în 11 decembrie 1990 (urmare a manifestațiilor studențești începute în 9 decembrie 1990) Ramiz Alia a acceptat legalizarea partidelor de opoziție. Dar primele alegeri libere, din 1991, tot foștii comuniști le-au cîtșigat.
Ramiz Alia a fost președinte al Albaniei pînă în 1992.
https://en.wikipedia...wiki/Ramiz_Alia
Apoi foștii comuniști albaneji și-au schimbat numele în Partidul Socialist. Sub noul nume, și acum sînt la putere.
Rămîne cum am stabilit: minți cu nerușinare.

View Postenough1453, on 18 august 2018 - 18:33, said:

sunt din wiki versiunea engleza, mai obiectiva decat cea romaneasca, versiunea ta preferata.

Recunosc la tine huțpahul (cuvînt explicat cu cîteva pagini înainte) specific gunoaielor comuniste.
IMEDIAT după un mesaj al meu în care dau 2 citate din Wikipedia ENGLEZĂ, și dau și lincurile respective, tu scrii că versiunea mea preferată a Wikipediei este cea ROMÂNĂ, și îmi ții lecții că aia engleză e mai obiectivă.

Pretinzi că și tu ai dat citat din Wikipedia engleză, dar nu dai lincul să se poată verifica. Aici e o diferență între noi - eu cînd dau un citat dau și sursa, să se poată verifica, să se poată evalua cît de corecte sînt afirmațiile. Tu nu dai sursa, ca să poți născoci ce vrei.
Pretinzi că citatul pe care l-am contestat e din Wikipedia engleză, dar citatul era în românește. Teoretic e posibil să te fi apucat să tălmăcești ce scrie pe Wikipedia engleză, dar cum n-ai dat sursa exactă nu se poate verifica.
Aș fi foarte mirat dacă citatul tău chiar provine din Wikipedia engleză, cum pretinzi. Bănuiala mea e că minți, ca de obicei.

Cît despre evenimentele din Albania, ele s-au desfășurat exact cum le-am prezentat eu.

Edited by Marius1989, 21 August 2018 - 02:22.


#429
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMarius1989, on 21 august 2018 - 02:21, said:


Pretinzi că și tu ai dat citat din Wikipedia engleză, dar nu dai lincul să se poată verifica. Aici e o diferență între noi - eu cînd dau un citat dau și sursa, să se poată verifica, să se poată evalua cît de corecte sînt afirmațiile. Tu nu dai sursa, ca să poți născoci ce vrei.
Pretinzi că citatul pe care l-am contestat e din Wikipedia engleză, dar citatul era în românește.
normal ca ti l-am tradus.
caci esti incapabil sa apesi pe linkul English din wikipedia pe romaneste a sectiei Albania.
Daca ai fi inteles ce inseamna English poate aveai curiozitatea sa te uiti macar la suprafata in limba ai straina tie.
Doar ca sa te convingi ca exista o versiune in engleza.

Fii fericit ca ti-am tradus, caci altfel ramaneai in negura mintii tale romanesti si revolutionara
ce ne relateaza intotdeauna, in dulcele grai banatean, repetand ca o placa stricata ce-i place iaurtul cu fructe.

#430
sigmundiclelander

sigmundiclelander

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.08.2018

View Postenough1453, on 18 august 2018 - 18:33, said:


Romania era singura tara comunista cu un sistem comunist represiv, totalitar, inchis, etc.

Suntem si acum, poate chiar mai rau.  
Cartierele de negri din Detroit, Los Angeles, Chicago sau New York sunt "cartiere de lux"  in comparatie chiar  cu Pipera sau Centrul Vechi  din Bucuresti.

Edited by sigmundiclelander, 22 August 2018 - 02:05.


#431
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMarius1989, on 21 august 2018 - 02:21, said:

Recunosc la tine huțpahul (cuvînt explicat cu cîteva pagini înainte) specific gunoaielor comuniste.
mai mare gunoi ești tu dacă il numești pe Fane gunoi comunist. El a plecat din țară cu mult inainte de lovitura de stat din decembrie 1989.
Nu a fost nici o revoluție. Peste tot in Europa comunistă au fost lovituri de stat, inclusiv la Moscova.
Ce e aia, bă, huțpah? In ce regiune se folosește?  O fi pe la Soroca?

Edited by ionelmironescu, 22 August 2018 - 17:34.


#432
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 22 august 2018 - 17:24, said:

Ce e aia, bă, huțpah? In ce regiune se folosește?  O fi pe la Soroca?
este un cuvant jidanesc (adica tot de la Soroca)

Quote

chutzpah
Se pronunta huțpa. Inseamnă tupeu, nerusinare, aroganta maxima,
dispret pentru tot ce tine de pudoare, de bun simt, de decentă, de ratiune.
Inseamna obrăznicie fara margini, adica neobrăzare maximă.
Se aplica acelora care te lasa cu gura cascata prin impertinenta lor.
Este cuvantul care defineste atitudinea unui individ care,
după ce-si lichidează parintii, cere tribunalului sa aibă milă de un biet orfan.

Edited by enough1453, 22 August 2018 - 19:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate