Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Procedura Vamuire DHL - import Persoana fizica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#19
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 roxanaRabinowitz, on 22 septembrie 2016 - 14:00, said:

Am zis ca nu mai postez, dar uite ca incerc sa-i ajut si pe altii.
Tocmai mi-a venit astazi Beelink GT1 de pe gearbest ($56 produsul, $6 transport, $2 asigurare), exact cu procedura de mai sus.
Comanda data pe 11 sept. (duminica), expediata pe 12, preluata DHL HK pe 14, livrata acasa pe 22
Inceput procedura cod EORI pe 12 sept. (luni) - gresit formular online.
Am gresit asa:
- dezactivare pop-up IE inainte de completare formular (e mai simplu asa)
- completat gresit Unitatea Vamala (trebuie D.R.A.O.V....... Ploiesti in cazul meu). Pentru a putea corecta greseala, am sunat la D.R.A.O.V. Ploiesti, care au sunat la Bucuresti, care au anulat cererea. Completat din nou, listat, semnat, trimit prin curier (14 sau 17 lei, nu mai retin) miercuri 13 sept..
- data incepe valabilitate - puneti chiar data curenta, cind completati formularul
Finalizat procedura a doua zi, joi, aveam codul EORI pe mail.
Sosit pachet in Romania pe 15, trimit actele necesare cu intorziere in prima zi, deci 1 zi pierduta.
Platit imediat TVA (51 lei), vamuire de pe 16 pe 21, livrat pe 22.
Ii spusesem vinzatorului sa treaca valoare de $40 pe pachet si chiar asta a facut, chiar si pe factura din pachet.
Deci putea sa platesc TVA mai putin, dar chickened out in ultimul moment Posted Image
Tu ai comandat din UK ,nu din China,corect?

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Hk = hong kong!

#21
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 Adm, on 23 septembrie 2016 - 13:29, said:

Hk = hong kong!
Ce comand eu are 5 kg.
Ai spus ca 14 lei sunt taxe.
Cat e transportul?Cant te-a costat transportul?
Eu pt un produs din Austria am platit transport 9 eur.
Cat ai platit tu?

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
2.5 usd transport dhl China, dar prb 300gr. Taxele vamale si tva (in cazul meu doar tva) au fost 14 lei.

Dc comanzi din UE sau Uk, nu mai exista nici o alta taxa!

#23
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 Adm, on 23 septembrie 2016 - 11:53, said:

Lucrurile stau excelent.
Suma fiind mica, DHL a renuntat la comision, si aduce acasa coletul, iar eu platesc 14 lei.
Dacă taxele de plată sunt sub 25 de lei, nu se plătește comisionul DHL, care oricum n-a renunțat la el datorită sumei, ci datorită codului EORI pe care îl aveai deja.
Dacă îmi spuneai c-o sa comanzi 3 capete de ață îți spuneam și eu ca nu mai e cazul să te agiți cu obținerea lui EORI.

La naiba, după toată tevatura asta cu codul, puteai să cumperi și tu ceva mai serios, nu să se uite de sus chinezii la noi "ia uite și la amărâții ăștia de români, ce comenzi anemice dau".

#24
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 retele, on 23 septembrie 2016 - 14:33, said:

Dacă taxele de plată sunt sub 25 de lei, nu se plătește comisionul DHL, care oricum n-a renunțat la el datorită sumei, ci datorită codului EORI pe care îl aveai deja.
Dacă îmi spuneai c-o sa comanzi 3 capete de ață îți spuneam și eu ca nu mai e cazul să te agiți cu obținerea lui EORI.

La naiba, după toată tevatura asta cu codul, puteai să cumperi și tu ceva mai serios, nu să se uite de sus chinezii la noi "ia uite și la amărâții ăștia de români, ce comenzi anemice dau".

Zi si mie ,de ce mie imi cere asa de mult?
Are chinezul chef de glume?Sunt aia de la DHL nebuni?

 Adm, on 23 septembrie 2016 - 14:26, said:

2.5 usd transport dhl China, dar prb 300gr. Taxele vamale si tva (in cazul meu doar tva) au fost 14 lei.

Dc comanzi din UE sau Uk, nu mai exista nici o alta taxa!
Stai sa vad si eu:deci platesc pe site la chinez produs + transport.Da?
Mai dau in afara de astea diua plati ceva?Nu asta este pretul final?

#25
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
@Adm, citind postul tau, am zis sa comand si eu. Familionul meu consuma cabluri de telefon de parca sunt bomboane, asa ca am comandat de pe Gearbest, alegand DHL (HK)

Mie mi-a trecut brusc si total pasiunea pt optiunea DHL.

Am schimbat mai mult mesaje cu DHL Romania, unde le-am trimis un mic dosar de acte, de parca importam arme de distrugere in masa!

Azi speram sa aduca coletul, dar am primit asta:

Quote

Vama solicita import pe persoana juridica / PFA / persoana fizica cu EORI, deoarece nu se poate justifica cantitatea pentru importul pe persoana fizica.

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele documete pentru a putea finaliza importul:
-   mail, cerere, etc de la expeditor din care sa reiasa ca acest colet nu este pentru Dumneavoastra personal ci pentru firma …….(pe care se va depune declaratia vamala)  - daca faceti importul pe persoana juridica
-   factura corecta de la expeditor in care sa apara denumirea firmei pe care se va finaliza importul , pe factura trebuie sa fie evidentiat transportul separat
-   traducerea facturii  (efectuata de Dumneavoastra unde sa mentionati continutul coletului ) dovada de plata
-   codul EORI al firmei / persoanei pe numele careia se depune declaratia vamala

De asemenea schimbarea de destinatar este contra cost ( daca faceti import pe persoana juridica ) si anume veti avea de achitat 54 ron, va rog sa imi confirmati daca aceasta suma se achita la primirea coletului sau in avans prin ordin de plata?

Voi va dati seama, ca vorbim de cca 15 cabluri de diverse culori si doua huse iPhone, totul culminand in generoasa suma de 18 USD !

Really? Import pe firma pt 18 USD?
Le-am cerut sa le trimita inapoi!

M-ai pacalit odata sa-ti fie rusine, m-ai pacalit de 2 ori sa-mi fie rusine!

De acum incolo ramane posta clasica!

#26
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Nu merita.
Poate pt o afacere sa importi de cateva mii de eur .
Dar oare cat o fi transportul atunci ?

#27
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Saptamana trecuta am comandat iar cabluri, dar prin Posta Normala.
Am crezut ca au renuntat si au trimis inapoi cablurile in China sau vamesii si le-au facut cadou intre ei.

DAR
Am primit de la DHL sa platesc vama =>, intre timp am platit 15 lei TVA la trezorerie.
Ordinul de plata m-a costat 4 lei la Raiffeisen, sperand in van ca in sfarsit vin cablurile, dar... stati asa sa vedeti comedie!
Astia nu se lasa "pacaliti"! Nenea vamesul stie mai bine.

DHL

Quote

Lucrarea a fost respinsa de Vama pe motiv ca valoarea transportului este prea mica ( 2.07 usd ).
Pentru un colet expediat din Hong Kong, de aproximativ 1 kg, valoarea transportului din lista este de 412 RON.
Vama solicita aplicarea transportului din lista, ceea ce inseamna ca dvs trebuie sa achitati TVA la valoarea de 412 RON, cat valoreaza transportul.
De asemenea, agentul de Vama va solicita o justificare a faptului ca adresa de livrare este alta decat cea din Cartea de Identitate.

Am rugamintea sa incercati sa ma ajutati cu aceste detalii, cat puteti de repede.

Raspunsul meu:

Quote

D-na, trimiteti va rog inapoi coletul in China sau donati-l Vamii din Romania.

D-voastra, ca reprezentant DHL, ar trebui sa fiti in masura sa verificati cat am platit pt transport DHL HK.

Daca aveti cont pe forumul Softpedia, vedeti ca pe data de 11 Septembrie 2016, cineva a atasat o poza cu costul f mic al DHL (HK) ~ 6 USD, vs DHL Normal ~ 40 USD.
http://forum.softped...8#entry19831590
Vedeti optiunele de transport atasate. Eu am mers pe DHL (HK).

Eu banuiesc ca livrarea fiind de volum mic, a fost trimisa ca "scrisoare"; nu e treaba mea acest aspect.
Faptul ca realitatea nu se pliaza pe "visele de lista" ale Postei/Vamii Romane tine de domeniul penibilului.

Sa nu uitam ca China exporta intr-un minut, mai mult decat exporta Romania intr-un an, iar de aici diferentele de costuri si tarife negociate.
Are rost sa discutam despre asta?

Intr-un univers perfect adresa de livrare este cea de domiciliu, dar eu traiesc in acest univers, unde in weekend stau la munte (unde m-am nascut si am domiciliul), iar in restul zilelor muncesc la Bucuresti, dar si la Constanta, Timisoara, Iasi, Amsterdam etc.
Pe scurt, nu prea stau pe "acasa" si ma pliez in functie de program.
Nu stiam ca e o obligatie legala ca livrarile sa se faca musai la adresa din buletin!

Mie nu imi vine sa cred cat frecus este pentru o suma de rahat.
Va dati seama ca eu nu mai mai apropii nici mort de optiunea DHL, fie ca costa 3$ sau 40$!

Attached Files


Edited by Ahasverus, 07 October 2016 - 11:14.


#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Stii de ce patesti asta, nu?
Pentru ca ai fost capsoman si nu ai platit "taxa de protectie" DHL ~ 100 lei!

Urla netul pe tema "Nu folositi DHL".

#29
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Coletul a plecat inapoi in China.

Cam asa cu aventura DHL Romania!

Cum ziceam, am comandat de cca o saptamana alte produse prin posta clasica.

#30
eugeniuz2005

eugeniuz2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 31.05.2005
Desi racit acest topic merita resuscitat:
ce se intampla daca astepti o trimitere via DHL din China si nu dai curs sms-ului trimis de ei (DHL) si nici nu esti interesat de obtinerea unui numar EORI....

#31
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ce să se întâmple? Stai, și-aștepți, și-aștepți, și nu mai vine...

#32
Imba90

Imba90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2017

 eugeniuz2005, on 24 martie 2017 - 20:10, said:

Desi racit acest topic merita resuscitat:
ce se intampla daca astepti o trimitere via DHL din China si nu dai curs sms-ului trimis de ei (DHL) si nici nu esti interesat de obtinerea unui numar EORI....
Ce sa se intample, ce zic ei acolo in mailu ala kilometric, iti da amenda de 500-1500 lei si probabil platesti si taxa de magazinaj 27 lei/zi.

M-a mancat si pe mine sa aleg DHL pentru prima data, si m-a lasat rece cand am vazut cate trebuie sa le dau, dupa cateva telefoane am inteles in mare si acum astept numarul EORI...

#33
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
off-topic, ce lumi diferite la distanta asa mica    :)   am comandat ceva de 400$ din HK prin dhl in germania - in 4 zile era curierul la usa, am platit direct la el cu cardul taxele de import si vama, mersi si la revedere. evident, nici un comision din partea dhl-ului.

#34
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
M-am uitat la lista lor de prețuri pentru Germania, și-am constatat că au și ei taxa asta:
Duties & Taxes Paid 18,00 EUR
Dar cu precizarea că "Nur für Sendungen, bei denen Abgangs- und Empfangsland nicht Deutschland sind."
Adică dacă țara de destinație e alta decât Germania, dar vămuirea se face în Germania, te taxează. Dacă destinatarul e german, e scutit.

#35
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Am tot citit legea si n-am gasit niciunde urmatorul aspect,ca vamesul sa refuze formalitatile pe persoana fizica,asa cum s-a efectuat plata si comanda,si sa impuna formalitati pe persoana juridica pe motivul ca sunt 93 de bucati.
Adica eu trebuie sa ma fac instant firma si eventual sa ma apuc sa si vand acele produse,daca tot ma obliga ANAF, prin angajatul sau de la vama.
Aspectul acesta e putin ciudat... Nu ma lasa ca persoana fizica dar impune unei persoane juridice o marfa ce nu-i face trebuinta. Sau cum vine asta?
Evident, tot DHL la butoane, reprezentat de o super fufa.Posted Image

Attached Files



#36
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Am luat saptamana trecuta un laptop din USA de pe  ebay ... acum 3h m-am trezit cu mesaj DHL "Buna ziua! Pentru vamuirea coletului DHL, va rog sa ne furnizati CNP-ul, descrierea bunurilor cu titlul email-ului "AWB xxxx" la [email protected]."
In momentul cumparaturii, ebay mi-a oprit taxele de transport si taxe vamale ...
in cazul asta mai este ceva de platit? Multumesc!

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate