Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Achizitie consola

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
......insa parca mai bine suna TV HD Ready si consola......... - Din ''pacate'' nu va singurul din RO care isi cumpara un device mult mai performant decat tv-ul detinut ( vezi aluzia la cei cu Porche/Ferari si drumurile din RO )
E o mentalitate care foarte greu se schimba ( nu ma refer numai la el ) si apoi ne intrebam de ce suntem in situatia care suntem ( atat intern , cat si ca faima/renume international )
Scuze de off-topic

#20
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005

View Postlupull, on 18 septembrie 2016 - 06:53, said:

Cristi de ce te amesteci unde nu e treaba ta ?
Dar treaba ta care e?
Colegul vrea o consola, ne roaga sa-i facem recomandari, ne spune si ce TV are (cred ca o fost o scapare sa mentioneze ce TV are), si vii tu si ii spui sa-si cumpere televizor. Ce legatura este intre intrebarea colegului si raspunsul tau? Ce-ti pasa tie la ce TV se conecteaza consola respectiva? Apoi faci comparatie intre console si Porche/Ferrari/etc. E ca si cum eu asi deschide un post pe forum ca vreau sa-mi cumpar o super masina si apari tu si-mi spui ca prima data trebuie sa construiesc autostrazi si sa repar drumurile in RO ca sa ma pot bucura de ea.

#21
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postlupull, on 18 septembrie 2016 - 10:50, said:

......insa parca mai bine suna TV HD Ready si consola......... - Din ''pacate'' nu va singurul din RO care isi cumpara un device mult mai performant decat tv-ul detinut ( vezi aluzia la cei cu Porche/Ferari si drumurile din RO )
E o mentalitate care foarte greu se schimba ( nu ma refer numai la el ) si apoi ne intrebam de ce suntem in situatia care suntem ( atat intern , cat si ca faima/renume international )
Scuze de off-topic
Colegul vrea sa-si ia consola ACUM, nu peste 1 sau 2 ani cand va detine un TV FullHD.
Comparatia ta cu Ferrari sau Porsche chiar nu are rost.

Edited by Hider141, 18 September 2016 - 12:32.


#22
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
Multumesc Hider141 pentru sfaturi :)

Credeti ca merita sa astept pana de Black Friday sau fiind un produs nou s-ar putea sa nu aiba nici o reducere/sau reducere foarte mica?

#23
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
PS4 Slim fiind o consola noua nu prea cred ca o s-o gasesti la reducere prea curind. Reducerile care s-au facut pina acum la console au fost din cauza ca s-a scos un model nou si trebuiau lichidate stocurile pt a face loc noutatilor, in special la XBOX One cind s-a putut achizitiona consola la pretul de 1100 lei cu Kinect inclus.
PS3-ul meu l-am luat acu 5 ani si am platit cam 1500 lei, nou. La Altex gasesti PS3 slim care costa cam 1200 lei.

#24
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
La jocuri banuiesc ca este ca la PC, l-ai instalat, l-ai jucat si apoi l-ai dezinstalat, nu?

Voi cum va impacati cu achizitionarea de jocuri, ca vad ca nu sunt foarte ieftine?

#25
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Nu e ca la PC. Jocurile le stregi pur si simplu ca sa faci loc pe hard (cele digitale), iar cele de disc nu se copiaza in totalitate pe HDD.
Oficial, scoatem banu si cumparam jocurile, mai scumpe sau mai ieftine, depinde cit de nerabdator esti sa joci un titlu nou aparut, facem cont pe magazinele virtuale, platim abonament si avem in fiecare luna un joc gratuit sau reducere la jocuri.
Neoficial, modificam consolele si pescuim jocuri din ape curgatoare cu debit variabil.Posted Image
Eu prefer sa le cumpar.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
@lupull, termina cu TV-ul.


Omul vrea consola, nu TV. TV-ul poate fi un upgrade ulterior. Se poate juca si ACUM pe consola, pe cand daca ia un 4K acum o sa se joace probabil de paste.

Deci, gata cu offtopicul!

#27
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Pe generația asta de console nu exista piraterie. N-ai prieteni cu Xbox one? Vezi ca acolo este game sharing nu doar fizic si imparti costurile. Este si EA access, dacă te interesează FIFA si battlefield e destul de rentabil. Pe PS4 n-ai asa ceva.

Edited by sergiu_spooky, 18 September 2016 - 17:29.


#28
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cei care avem PS4 normal,cel putin eu clar nu voi investi bani acum ca sa trec la alta varianta.
Tu,daca iti cumperi acum e normal sa cumperi varianta mai buna si apoi vezi ce faci si cu televizorul.
Oricum,chiar daca nu e full hd,nu te gandi ca jocurile se vor vedea prost.
Sa fim seriosi...de multe ori ochiul uman nu percepe diferentele.
Degeaba iti spun toti ca in teste ala sau celalat e mai bun de cateva ori ca a iesit nu stiu ce scor la teste.
Apoi ajungi in fata televizorului si nu prea observi mare lucru.
Clar,daca nu ai deloc,sfatul meu este sa cumperi varianta mai potenta,ca sa zic asa de PS4,asta in cazul in care alegi varianta consolei de la Sony.

#29
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBRiaN87, on 18 septembrie 2016 - 15:07, said:

Voi cum va impacati cu achizitionarea de jocuri, ca vad ca nu sunt foarte ieftine?
Am PS4 doar de o luna de zile, dar eu fac (si voi face) asa: vanez reducerile Altex/MG sau la alte magazine, reducerile de pe PlayStation Store si jocurile SH. Atat timp cat jocul nu ofera si componenta multiplayer care de obicei are cod de activare si evident se activeaza o singura data nu ma intereseaza ca jocul e nou sau SH.

View Postcristip20, on 18 septembrie 2016 - 15:55, said:

Nu e ca la PC. Jocurile le stregi pur si simplu ca sa faci loc pe hard (cele digitale), iar cele de disc nu se copiaza in totalitate pe HDD.
Oficial, scoatem banu si cumparam jocurile, mai scumpe sau mai ieftine, depinde cit de nerabdator esti sa joci un titlu nou aparut, facem cont pe magazinele virtuale, platim abonament si avem in fiecare luna un joc gratuit sau reducere la jocuri.
Neoficial, modificam consolele si pescuim jocuri din ape curgatoare cu debit variabil.
Eu prefer sa le cumpar.
Din cate stiu se copiaza in totalitate pe hard disc, dar de obicei treptat, pe masura ce te joci. Insa nu sunt sigur daca la toate e la fel, fiindca de exemplu Uncharted Collection mie imi ocupa 44 sau 45GB si deocamdata U3 nu l-am lansat deloc. Am jucat doar primul si acum sunt cam la 50% din al doilea joc din serie.

View Postsergiu_spooky, on 18 septembrie 2016 - 17:27, said:

Pe generația asta de console nu exista piraterie. N-ai prieteni cu Xbox one? Vezi ca acolo este game sharing nu doar fizic si imparti costurile. Este si EA access, dacă te interesează FIFA si battlefield e destul de rentabil. Pe PS4 n-ai asa ceva.
Din cate stiu exista modding+piraterie. Dar asta inseamna automat pierderea garantiei si cel mai des bannarea consolei de la serviciile online.
Ceea ce inseamna atat pierderea a unei parti din functiile consolei cat ii si scade valoarea cel putin cu 30-40%.
Pe langa asta, la ce preturi "imense" au jocurile pe forumul consolegames sau pe olx nu stiu cine ar fi asa de idiot incat sa moddeze consola pentru a juca jocuri piratate.

Edited by Hider141, 18 September 2016 - 19:51.


#30
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Asa e, ai dreptate. La PS4 copiaza tot jocul pe HDD, am 6 jocuri, toate is instalate si deja am ocupat 224 GB. La PS3 constat ca e altfel, am vreo 20 de discuri, le-am jucat pe toate si tot mai am 160 GB liberi din 320 GB cit are HDD-ul.

#31
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View PostHider141, on 18 septembrie 2016 - 19:47, said:

Am PS4 doar de o luna de zile, dar eu fac (si voi face) asa: vanez reducerile Altex/MG sau la alte magazine, reducerile de pe PlayStation Store si jocurile SH. Atat timp cat jocul nu ofera si componenta multiplayer care de obicei are cod de activare si evident se activeaza o singura data nu ma intereseaza ca jocul e nou sau SH.


Din cate stiu se copiaza in totalitate pe hard disc, dar de obicei treptat, pe masura ce te joci. Insa nu sunt sigur daca la toate e la fel, fiindca de exemplu Uncharted Collection mie imi ocupa 44 sau 45GB si deocamdata U3 nu l-am lansat deloc. Am jucat doar primul si acum sunt cam la 50% din al doilea joc din serie.


Din cate stiu exista modding+piraterie. Dar asta inseamna automat pierderea garantiei si cel mai des bannarea consolei de la serviciile online.
Ceea ce inseamna atat pierderea a unei parti din functiile consolei cat ii si scade valoarea cel putin cu 30-40%.
Pe langa asta, la ce preturi "imense" au jocurile pe forumul consolegames sau pe olx nu stiu cine ar fi asa de idiot incat sa moddeze consola pentru a juca jocuri piratate.

NU exista piraterie pe PS4 si Xbox One. Deloc. Nimic. Faptul ca poti muta HDD-ul dintr-un PS4 in altul nu e piraterie (da, pierzi garantia). La fel, pe Xbox poti "imprumuta" HDD-ul extern oricui si o sa-i mearga jocurile tale cata vreme se autentifica cu userul tau la el pe consola (desteapta chestia asta cu HDD-ul extern, nu pierzi garantia, ai spatiu de stocare nelimitat ieftin, spre deosebire de PS4).
Cum spuneam, pe Xbox One este ceva numit "home sharing", adica eu imi adaug userul meu la tine pe consola si tu la mine, activam optiunea de "home sharing" si automat orice joc cumpar eu e instalat si la tine. NU e ilegal, e o practica perfect cunoscuta si documentata.

#32
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@sergiu_spooky: chestia cu homesharing exista si la ps4.

Pentru initiator: as alege ps4 datorita jocurilor exclusive. Cele de xbox nu mi se par interesante, exclusivele de ps4 in schimb imi plac foarte mult. Jocurile fac diferenta care conteaza.

#33
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
Inca nu am achizitionat consola, mai dureaza un pic deoarece vreau sa mai pun niste banii ca sa imi iau si 2 jocuri :)
In orice caz consola o sa fie PS4 Slim :D

Ca si primele jocuri pentru consola ma gandeam la Driveclub si Batman Arkham Knight. Driveclub ramane sigur, la Batman sunt un pic pe ganduri.
Aveti vreo alta recomandare?

#34
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Uncharted 4.
Sau daca vrei sa incepi cu povestea de la inceput atunci The Nathan Drake Collection (Uncharted 1-3 in varianta remastered pentru PS4) si pe urma Uncharted 4.
Si ar mai fi The Last of Us (remastered), Until Dawn, Beyond Two Souls (remastered), Heavy Rain (remastered).

Eu am consola din august si le voi juca in ordinea de mai sus. Deocamdata am ajuns la Uncharted 2 pe la capitolul 17, urmeaza Uncharted 3 si la sfarsitul lunii iau Uncharted 4 ca sa-l am pregatit cand voi termina 3-ul.

P.S.: daca nu vrei sa dai o avere pe jocuri atunci fa-ti cont pe forumul consolegames, si ai acolo o sectiune dedicata jocurilor PS3/PS4. Pe PlayStation nu conteaza daca un joc e nou sau SH, decat atunci cand vine cu cod de activare pentru un DLC sau componenta multiplayer, caz in care vanzatorul s-ar putea sa-l fi folosit deja (dar e specificat clar in anunt).

#35
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
Pare o oferta ok,nu? :D

http://www.altex.ro/...ler-dualshock-4

Edited by BRiaN87, 29 September 2016 - 17:28.


#36
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Da, e foarte ok. Cumpar-o cat e calda oferta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate