Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Achizitie consola

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
Salutare,

Doresc in curand sa achizitionez o consola pe care o voi folosi mai mult pentru gaming.
Motivul este acela ca nu mai doresc sa upgradez pc-ul deoarece ma duce la suma unei console sau chiar mai mult.
Nu sunt genul de gamer inrait, imi place sa ma mai joc in timpul liber si uneori seara 2-3 ore.
Nu m-am jucat niciodata pe o consola, m-am mai jucat candva Fifa cu un gamepad pe pc dar foarte putin. Sunt convins ca o sa fie cam greu la inceput fiind obisnuit de atata timp doar cu tastatura.

M-am uitat si am citit review-uri legate de Xbox si Playstation, insa avand in vedere ca nu am avut niciodata contact cu o consola nu stiu exact ce alegere sa fac.
Din cate am inteles nu sunt mari diferente intre cele doua din punct de vedere al graficii, conteaza mai mult cine are cele mai multe exclusivitati la jocuri, este recomandat Playstation deoarece are magazin online in Romania si interfata meniului de la Playstation este mai prietenoasa decat cea de la Xbox.

Personal imi place Playstation-ul si am observat ca s-au lansat PS4 Slim si PS4 Pro si urmeaza sa intre in magazinele noastre in curand.
Consider ca PS4 Pro merita achizitionat doar in cazul in care ai un TV 4K ceea ce eu nu am, TV-ul meu avand diagonala de 26 (66 cm).
Eu m-as orienta catre PS4 Slim deoarece am observat ca are un pret destul de ok, aprox 1300 lei.

Merita mai degraba sa ma orientez catre PS4 avand in vedere ca s-au lansat versiunile noi si pretul o sa scada sau merita PS4 Slim fiind un model mai nou?

Va multumesc :)

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
PS4 ma indoiesc ca va avea prea multe jocuri 4K.
Gandeste-te ca pe PS4 sunt jocuri fullHD la 30 FPS, sau chiar HD 720p la 30-45-60 FPS... Iar 4K necesita o viteza de procesare grafica de 4 ori mai mare, insa din cate stiu PS4 Pro e numai de doua ori mai puternica.

Mai de graba cu PS4 Pro vor fi mai multe jocuri FullHD la un framerate rapid...

Dintre PS4 si Xbox One, alege PS4-ul... Asta ti-o spune un fan Xbox... La x360 in comparatie cu PS3, preferam xbox-ul cu ochii inchisi, dar PS4 e mult peste Xbox One... Si sunt si jocuri ce ruleaza la o rezolutie/un framerate mai mare pe PS4 decat pe Xbox One.

Edited by AndyM, 16 September 2016 - 13:47.


#3
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
In cazul tau, nu prea merita nici consola. TV-ul pe care il ai e doar HD-ready (720p), nu-i asa? E posibil sa fie si prea vechi ca sa includa un "game mode" care sa reduca din timpii de raspuns. Diferentele intre PS4 normal si slim sunt minore si tind catre aspect si controller nou. PS4 Pro in schimb promite gameplay mult mai bun in Full HD decat un PS4 obisnuit datorita placii video mai puternice.
Daca zici ca nu te deranjeaza 30fps (uneori chiar mai putin) si detaliile mult mai slabe ale unui PS4/XBox One fata de PC, de ce nu ai configura un PC mai ieftin care e posibil sa aiba framerate mai mare si s-ar vedea mai bine, cu jocuri mai ieftine?

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Sa vin cu o completare a celor spuse de mine mai sus...
http://www.ign.com/w..._and_Framerates
Aici este o lista de jocuri pe PS4 si Xbox one... Cu rezolutiile si framerate-urile ce ruleaza.
Te poti decide dare e mai buna consola... in legatura cu PS4 Pro, dubleaza rezolutia SAU (Sau, nu "si") dubleaza framerate-ul.

Doar in cazul jocurilor 1080@60FPS ar putea fi jucate in 4K la 30 FPS, si asta daca primesc update de la producator...
Deci ma indoiesc ca vor beneficia prea multe de 4K.

Edited by AndyM, 16 September 2016 - 14:09.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBRiaN87, on 16 septembrie 2016 - 13:28, said:

Nu m-am jucat niciodata pe o consola, m-am mai jucat candva Fifa cu un gamepad pe pc dar foarte putin. Sunt convins ca o sa fie cam greu la inceput fiind obisnuit de atata timp doar cu tastatura.
Eu m-as orienta catre PS4 Slim deoarece am observat ca are un pret destul de ok, aprox 1300 lei.
Merita mai degraba sa ma orientez catre PS4 avand in vedere ca s-au lansat versiunile noi si pretul o sa scada sau merita PS4 Slim fiind un model mai nou?
Diferentele notabile dintre PS4 "normal" si Slim sunt dimensiunea si controller-ul cu modificari estetice (suprafata lucioasa de la D-Pad si butoanele de actiuni e acum mata si are deasupra un decupaj cu suprafata translucida prin care se vede lumina de la led-ul controllerului. Iar cu Slim sunt cam 50-50% sanse sa fie ori mai silentios si mai rece decat cea mai recenta varianta, ori mai galagios si mai cald. Totul tine de cum au reusit sa proiecteze inginerii sistemul de racire, si vom putea vedea asta doar dupa lansare.

Cat despre obisnuinta, la jocurile unde nu trebuie sa controlezi camera nu vor fi probleme, ar trebui sa te obisnuiesti cu controlul din prima.
Doar la Uncharted 1-3 sau alte jocuri unde trebuie sa tintesti si nu au functie de auto-aim e mai greu, dar si acolo dupa 4-5 ore nu ar trebui sa mai ai probleme.

View PostAndyM, on 16 septembrie 2016 - 13:46, said:

PS4 ma indoiesc ca va avea prea multe jocuri 4K.
Gandeste-te ca pe PS4 sunt jocuri fullHD la 30 FPS, sau chiar HD 720p la 30-45-60 FPS... Iar 4K necesita o viteza de procesare grafica de 4 ori mai mare, insa din cate stiu PS4 Pro e numai de doua ori mai puternica.
Mai de graba cu PS4 Pro vor fi mai multe jocuri FullHD la un framerate rapid...
PS4 PRO nu va rula jocurile nativ la 4K, ci scalat probabil de la 1080p (dar nu ca in cazul PC-urilor, fiindca din ce am inteles Sony foloseste la PS4 niste tehnici de scalare ce produc o imagine mult mai ok decat in cazul unei simple scalari la 4K pe un PC).
Si din pacate treaba cu framerate-ul rapid tine de developeri. Cele mai mari sanse sunt sa vedem asa ceva in noile aparitii, in timp ce pentru cele existente deja pe piata ar fi mai greu de adaptat engine-ul grafic sa ruleze la un framerate mai mare decat de introdus texturi mai mari si ce vor mai face pentru grafica imbunatatita de pe PS4 PRO.

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
"Motivul este acela ca nu mai doresc sa upgradez pc-ul deoarece ma duce la suma unei console sau chiar mai mult."
O consola e ieftina comparativ cu un PC de gaming in care sa nu trebuiasca sa mai investesti trei-patru ani.
E irelevant sa compari grafica. Ambele sunt mult sub un PC cu 3500 de lei (adica ceva cu care doi-trei ani n-ai treaba).
Nu o sa ruleze nicio consola 4k cel putin cinci ani de acum, fa un calcul de pret pentru un PC care sa duca 4k si o sa vezi de ce. Ca face upscale nu inseamna ca ruleaza 4k.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
@sergiu_spooky: Nu uita ca in cazul consolelor din cate stiu fiecare dev/joc acceseaza direct hardware-ul, in timp ce la PC trece prin API-ul DirectX. Plus ca pentru console au maxim 2-4 versiuni hardware (cate una sau cate 2 pentru fiecare platforma), in timp ce la PC exista literalmente sute de mii de combinatii hardware.
Asta inseamna ca pentru un joc de consola e mult mai usor de facut si necesita mult mai putin timp optimizarea jocului, in timp ce pentru PC ar fi imposibil de atins fiecare configuratie posibila. Asa ca pe PC jocurile respective cer hardware mult, mult mai potent decat ce ar cere o consola.

Uite de exemplu cazul jocului Uncharted 4. Daca compari hardware-ul pe care ruleaza Uncharted 4 si hardware-ul necesar pentru ca un joc de PC cu grafica aproape identica sa ruleze la acelasi framerate iti trebuie un GPU mult mai puternic decat cel din PS4. Si probabil si un CPU mai potent.

Edited by Hider141, 16 September 2016 - 14:58.


#8
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010

View PostDariusdd, on 16 septembrie 2016 - 13:48, said:

In cazul tau, nu prea merita nici consola. TV-ul pe care il ai e doar HD-ready (720p), nu-i asa? E posibil sa fie si prea vechi ca sa includa un "game mode" care sa reduca din timpii de raspuns. Diferentele intre PS4 normal si slim sunt minore si tind catre aspect si controller nou. PS4 Pro in schimb promite gameplay mult mai bun in Full HD decat un PS4 obisnuit datorita placii video mai puternice.
Daca zici ca nu te deranjeaza 30fps (uneori chiar mai putin) si detaliile mult mai slabe ale unui PS4/XBox One fata de PC, de ce nu ai configura un PC mai ieftin care e posibil sa aiba framerate mai mare si s-ar vedea mai bine, cu jocuri mai ieftine?

Intr-adevar TV-ul pe care il folosesc este doar HD-Ready, acesta este -> http://www.lg.com/uk/tvs/lg-26LN460U , a fost achizitionat in 2014.
Ma gandesc ca fiind doar 720p o sa se vada destul de bine, trebuie sa fie neaparat un TV FullHD?

La pc trebuie sa schimb procesorul, placa video, ram-ul si probabil si un SSD.
Procesorul fiind un Intel i5 720 -> http://ark.intel.com...-Cache-2_66-GHz si placa video -> http://www.amd.com/e...ktop/5000/5750.

View PostHider141, on 16 septembrie 2016 - 14:10, said:

Diferentele notabile dintre PS4 "normal" si Slim sunt dimensiunea si controller-ul cu modificari estetice (suprafata lucioasa de la D-Pad si butoanele de actiuni e acum mata si are deasupra un decupaj cu suprafata translucida prin care se vede lumina de la led-ul controllerului. Iar cu Slim sunt cam 50-50% sanse sa fie ori mai silentios si mai rece decat cea mai recenta varianta, ori mai galagios si mai cald. Totul tine de cum au reusit sa proiecteze inginerii sistemul de racire, si vom putea vedea asta doar dupa lansare.

Cat despre obisnuinta, la jocurile unde nu trebuie sa controlezi camera nu vor fi probleme, ar trebui sa te obisnuiesti cu controlul din prima.
Doar la Uncharted 1-3 sau alte jocuri unde trebuie sa tintesti si nu au functie de auto-aim e mai greu, dar si acolo dupa 4-5 ore nu ar trebui sa mai ai probleme.


PS4 PRO nu va rula jocurile nativ la 4K, ci scalat probabil de la 1080p (dar nu ca in cazul PC-urilor, fiindca din ce am inteles Sony foloseste la PS4 niste tehnici de scalare ce produc o imagine mult mai ok decat in cazul unei simple scalari la 4K pe un PC).
Si din pacate treaba cu framerate-ul rapid tine de developeri. Cele mai mari sanse sunt sa vedem asa ceva in noile aparitii, in timp ce pentru cele existente deja pe piata ar fi mai greu de adaptat engine-ul grafic sa ruleze la un framerate mai mare decat de introdus texturi mai mari si ce vor mai face pentru grafica imbunatatita de pe PS4 PRO.

Am observat in unele video-uri ca este un controller schimbat si unii au zis ca este mult ok acum.
Ma gandeam si eu la Slim ca este posibil sa se incalzeasca mai tare sau nu, eu sper sa nu fie probleme de genul asta.
Sunt convins ca o sa ma obisnuiesc dupa un anumit timp de practica sa controlez mai bine controller-ul.

Am citit pe un review ca PS4 nu o sa fie nativ 4K ci o sa faca upscale, oricum nu ma intereseaza foarte mult deoarece nu urmaresc sa achizitionez un TV 4K in curand.

#9
mirceadrg

mirceadrg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.03.2014
Eu zic sa mai astepti pana apare xbox scorpio .

#10
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010

View Postmirceadrg, on 16 septembrie 2016 - 15:38, said:

Eu zic sa mai astepti pana apare xbox scorpio .

Am citit si despre Scorpio, se zice ca o sa fie o consola foarte performanta dar mai este mult pana in noiembrie 2017 si oricum o sa fie la un pret (cred eu) de aprox 2500 lei daca nu cumva mai mult.

#11
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View PostHider141, on 16 septembrie 2016 - 14:56, said:

@sergiu_spooky: Nu uita ca in cazul consolelor din cate stiu fiecare dev/joc acceseaza direct hardware-ul, in timp ce la PC trece prin API-ul DirectX. Plus ca pentru console au maxim 2-4 versiuni hardware (cate una sau cate 2 pentru fiecare platforma), in timp ce la PC exista literalmente sute de mii de combinatii hardware.
Asta inseamna ca pentru un joc de consola e mult mai usor de facut si necesita mult mai putin timp optimizarea jocului, in timp ce pentru PC ar fi imposibil de atins fiecare configuratie posibila. Asa ca pe PC jocurile respective cer hardware mult, mult mai potent decat ce ar cere o consola.

Uite de exemplu cazul jocului Uncharted 4. Daca compari hardware-ul pe care ruleaza Uncharted 4 si hardware-ul necesar pentru ca un joc de PC cu grafica aproape identica sa ruleze la acelasi framerate iti trebuie un GPU mult mai puternic decat cel din PS4. Si probabil si un CPU mai potent.

Da si nu. Pe Xbox tot prin DirectX se lucreaza. Diferentele intervin la partea cealalta de arhitectura - bus-uri intre CPU, GPU si memorie SI la driveri, care sunt optimizati pentru exact hardware-ul ala.
Pe PS4 nu pot sa-ti spun cum e ca nu m-am documentat, dar avand in vedere ca tot AMD x64 e nu prea vad cum ar putea stoarce mult mai mult din ele decat o face Windows + DirectX.
Si nu uita de software in sine. Exista o gramada de moduri posibile de a desena umbre, chestii transparente si texturi. Unele engine-uri aleg cai mai scurte dar mai neoptimizate, altele incearca sa abstractizeze cat mai mult din diferentele diverselor API-uri suportate (OpenGL, Vulkan, DirectX), altii din rea vointa sau lipsa de timp optimizeaza doar pentru hardware-ul X.
Din motivele astea mie imi e foarte greu sa spun ca jocul X ruleaza mai bine pe console pentru ca hardware sau driveri. Sunt oameni de specialitate care cu asta se ocupa si nu au dat un "raspuns" definitiv.
Prea multe variabile.
In final, ca end user, mergi pe ce te face pe tine sa te simti mai bine. Ca te simti mai bine din argumente subiective sau obiective e iar strict treaba ta.

Edited by sergiu_spooky, 16 September 2016 - 16:42.


#12
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Daca iti place PS4 atunci cumpara-ti PS4.
E simplu.Discutii,pareri pro si contra ,pc vs console,bla,bla,vor exista tot timpul.
Ai spus de la inceput ca preferi PS4.Ambele au avantaje si/sau poate dezavantaje in fata concurentilor:XBOX ONe sau PC.


#13
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010

View PostGroh, on 16 septembrie 2016 - 17:36, said:

Daca iti place PS4 atunci cumpara-ti PS4.
E simplu.Discutii,pareri pro si contra ,pc vs console,bla,bla,vor exista tot timpul.
Ai spus de la inceput ca preferi PS4.Ambele au avantaje si/sau poate dezavantaje in fata concurentilor:XBOX ONe sau PC.

De acord, am dorit doar sa aflu niste pareri/sfaturi de la persoane au folosit aceste console.
Imi dau seama ca intotdeauna o sa fie pareri pro si contra dar e bine cateodata sa mai ceri unele pareri :)

Observ ca cei de la Emag au in stoc varianta Slim de 500 GB -> http://www.emag.ro/c...0/pd/DSKHF2BBM/

Ce spatiu de stocare recomandati 500 GB sau 1 TB?

#14
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Singura varianta de cumparat acum  e PS4 Pro . Daca vrei modelul vechi/slim asteapta pana se lanseaza Pro si piata SH va fi invadata de modele vechi la pret foarte bun.
Multi vor upgrada pentru PSVR/4k si probabil se vor gasi modele vechi sub 150-180 euro SH. Posibil si reduceri masive pentru stocurile vechi.
HDD de 1 TB daca nu vrei sa-l upgradezi singur. Jocurile bune in format digital (PSN download) sunt destul de mari 50-60 GB.

Edited by N62B44, 17 September 2016 - 08:18.


#15
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Brian , sfatul meu este sa iti schimbi tv-ul inainte de ati cumpara o consola
Nu de alta , dar parca vad ca si tu ( ca si alti care nu au tinut cont de sfaturile date in general ) iti vei cumpara nu stiu ce model de consola care e destul de performanta , dar de care nu te vei putea folosi la adevarata capacitate din cauza tv-ului hd redy
Macar cumpara/schimba cu un tv fullhd 3D , chiar daca nu vei folosi/uita prea mult la filmele 3D , modelele de tv-uri 3D au panelul mai bun/calitativ a imaginii afisate
Si in jocuri conteaza acest aspect , apoi o sa vezi ce consola iti vei cumpara pana la urma , dar schimbarea tv-ului dupa mine are prioritate mai mare inaintea consolei

#16
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
@lupull, omul vrea o consola nu un televizor.
@BRiaN87 cumpara consola care iti place, asa nu mai esti nevoit sa dai vina pe altii ca ti-au recomandat nu stiu ce, dar tu ai vrut altceva si ai o stare de frustrare ca nu ti-ai luat ce ti-ai dorit ca ai ascultat de altii.
Cit despre spatiu de stocare, iti ajunge 500 GB daca nu iti faci cont la PSN si nu ai de gind sa cumperi varianta digitala a jocurilor.

#17
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
Multumesc pt pareri si sfaturi :)
Schimbarea TV-ului nu este in plan prea curand, poate la anul.
O sa incerc sa mai astept :D achizitia unei console ca sa mai vad niste review-uri despre ele dupa ce or sa fie testate.
Daca ma ia valul si achizitionez ceva revin cu o parere :)

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcristip20, on 17 septembrie 2016 - 20:57, said:

@BRiaN87 cumpara consola care iti place, asa nu mai esti nevoit sa dai vina pe altii ca ti-au recomandat nu stiu ce, dar tu ai vrut altceva si ai o stare de frustrare ca nu ti-ai luat ce ti-ai dorit ca ai ascultat de altii.
Cit despre spatiu de stocare, iti ajunge 500 GB daca nu iti faci cont la PSN si nu ai de gind sa cumperi varianta digitala a jocurilor.
Si in varianta fizica ocupa mult jocurile. Poate ca nu din start (fiindca se instaleaza pe hard disc pe masura ce te joci), dar in final ajung sa ocupe cat varianta digitala. Oricum, in cel mai rau caz spatiul la cel de 500GB ajunge pentru 10 jocuri (daca toate au ~40GB).

View Postlupull, on 18 septembrie 2016 - 06:53, said:

Frustare oricum va avea indiferent de ce isi va cumpara mai intai :
- daca cumpara consola va avea frustarea ca nu o poate folosi la maxim
Da, insa parca mai bine suna TV HD Ready si consola, decat TV 4k fara consola. Iar cu PS4 "normal"/slim poate avea si un mic boost de framerate la jocurile ce au framerate deblocat si sunt facute sa ruleze nativ la 900p sau mai mult.

View PostBRiaN87, on 18 septembrie 2016 - 09:24, said:

O sa incerc sa mai astept Posted Image achizitia unei console ca sa mai vad niste review-uri despre ele dupa ce or sa fie testate.
Daca ma ia valul si achizitionez ceva revin cu o parere Posted Image
PS4 Slim s-a lansat deja (pe forumul consolegames sunt cativa posesori), asa ca parerile trebuie sa apara cat de curand. Doar pentru PS4 PRO mai ai de asteptat vreo 2 luni, dar in cazul tau (daca numai pe la anul planuiesti achizitia unui TV nou) nu cred ca merita asteptarea si cresterea bugetului pana la pretul unui PS4 PRO. Modelul asta merita daca vrei sa iei kit-ul PlayStation VR si daca ai TV/monitor FullHD/4k si vrei sa joci in 4k, in 1080p si eye-candy cat incape sau in 1080p si framerate cat mai mare (sau stabil la 30fps in jocurile ce au framerate blocat).

P.S.: daca planuiesti achizitia eu as spune ca nu merita sa iei PS4 "normal", fiindca deocamdata e cu ~200-300 lei mai scump decat cel Slim, e mai mare, mai greu si dupa cat se pare mai zgomotos in idle si gaming decat modelul Slim:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p5O5Rayk9hw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Hider141, 18 September 2016 - 10:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate