Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Unde pot reclama un vecin care a facut modificari la apartament ?

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#73
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,195
  • Înscris: 19.09.2005

View PostHider141, on 12 septembrie 2016 - 11:52, said:

Si de unde esti atat de sigur ca legea

se refera inclusiv la situatiile in care omul efectueaza lucrari cu o autorizatie de construire?
Ma refer aici la intervalele prevazute de lege, adica 08-13 si 14-22.

Cred ca legea se refera la zgomotul facut cu scopul de a deranja, nu zgomotul produs in urma unor lucrari.

#74
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008
De asta l-am si intrebat. Din ce a scris el reiese ca inclusiv lucrarile efectuate cu autorizatie sunt interzise, desi legea nu specifica absolut nimic in sensul asta.

Edited by Hider141, 12 September 2016 - 12:15.


#75
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai eu ce spun, ca legea e ambigua din punct de vedere al producerii de zgomote ? Si e si prost alcatuita. Scrie "tulburarea fara drept". Pai, dreptul respectiv, auto-atribuit sau prin autorizatie, contribuie mai putin la deteriorarea starii de sanatate a locatarilor ? Nu glumesc si nu exagerez. Expunerea indelungata la zgomote puternice si continue contribuie la pierderea auzului, tinitus, iar starea de nervi creata pe de o parte de zgomot si pe de alta parte de imposibilitatea de a face ceva (deci practic umilire) poate contribui la deteriorarea starii sanatatii organelor, indeosebi a sistemului circulator. Omul nu a fost conceput sa functioneze corect in conditii de stres prelungit.

Dar, asa cum pe Capone nu au putut sa-l infunde pentru crimele si santajele comise, ci pentru evaziune fiscala, incerc si eu sa-l lovesc unde pot, daca nu pot sa determin autoritatile sa-l amendeze pentru starea de disconfort, am cele doua capete de acuzare care sustin ca sint valide, distrugerea podelei si deci slabirea structurii de rezistenta a blocului si depozitarea pe proprietate comuna, in mod unilateral, a molozului si a mizeriei provenite in urma lucrarilor si distrugerea spatiului verde.

#76
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Daca exista autorizatie, inseamna ca nu tulbura linistea ''fara drept''. O parte a problemei o poate reprezenta  modul si conditiile in care se elibereaza aceste autorizatii; asta nu cunosc.
p.s. cei drept aceasta lege(L61/1991R) inca are nevoie de imbunatatiri, desii ultima modificare a fost facuta prin 2014...de multe ori ramane la latitudinea organului de politie cum percepe situatia.

Edited by RazvanGL1, 12 September 2016 - 14:45.


#77
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Una peste alta, cred ca cu toate lucrarile astea facute fara cap blocurile comuniste si nu numai vor cadea la prima zgaltaiala mai puternica ca niste cladiri din bete de chibrite.

#78
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 12 septembrie 2016 - 13:34, said:

Pai eu ce spun, ca legea e ambigua din punct de vedere al producerii de zgomote ? Si e si prost alcatuita. Scrie "tulburarea fara drept". Pai, dreptul respectiv, auto-atribuit sau prin autorizatie, contribuie mai putin la deteriorarea starii de sanatate a locatarilor ? Nu glumesc si nu exagerez. Expunerea indelungata la zgomote puternice si continue contribuie la pierderea auzului, tinitus, iar starea de nervi creata pe de o parte de zgomot si pe de alta parte de imposibilitatea de a face ceva (deci practic umilire) poate contribui la deteriorarea starii sanatatii organelor, indeosebi a sistemului circulator. Omul nu a fost conceput sa functioneze corect in conditii de stres prelungit.

Dar, asa cum pe Capone nu au putut sa-l infunde pentru crimele si santajele comise, ci pentru evaziune fiscala, incerc si eu sa-l lovesc unde pot, daca nu pot sa determin autoritatile sa-l amendeze pentru starea de disconfort, am cele doua capete de acuzare care sustin ca sint valide, distrugerea podelei si deci slabirea structurii de rezistenta a blocului si depozitarea pe proprietate comuna, in mod unilateral, a molozului si a mizeriei provenite in urma lucrarilor si distrugerea spatiului verde.
De pe data de 7 n-ai mai facut reclamatia? Cred ca forumul asta ti-e ca un fel de psiholog... nu te mai deranjeaza asa mult neregulile aluia, doar esti multumit ca ai subiect de dezbatut cu altii.


#79
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De unde stii ca n-am facut reclamatie ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 12 September 2016 - 17:57.


#80
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Pai daca ai facut zi si unde ai facut ca sa nu se mai chinuie colegii sa-ti scrie optiuni care, apropo se cam repeta de acum... plus ca unii is curiosi de finalitate (recunosc).

Edited by spinname, 12 September 2016 - 18:14.


#81
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La ISC si politia locala. Am sa tin la curent "colegii" cu mersul lucrurilor.

#82
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
In primul rind ar trebui sa se implice presedintele asociatiei si comitetul. Sau si la voi ca in multe alte cazuri sint numai de decor si nu fac nimic?

#83
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De decor. Administratoarea lucreaza in alt judet si sotul ei a spus ca nu stie nimic si nu il intereseaza ce face fiecare in casa lui. Acum, mai toti cei de pe scara au facut lucrari de schimbare a ferestrelor, usilor, fainta, gresie, centrale, aer conditionat, etc., poate nu vor sa intre in polemica, stiindu-se si ei cumva implicati, dar nu stiu pe nimeni sa fi spart podeaua pe 1 metru patrat, slabind structura de rezistenta a blocului. Va dati seama, daca sa zicem ca blocul rezista la un gauroi, daca toti cei 8 de la parter (2 scari spate in spate) au aceeasi idee geniala, nu stiu daca blocul se impaca cu ideea a 8 metri patrati lipsa din structura de rezistenta. Si chiar de jos, de unde e mai greu.

Edit: Si mai e si un bloc de vreo 80 de ani, din caramida, care a trecut prin ceva cutremure si intemperii, nu mari, dar bine nu i-au putut face.

Edited by Ion_de_la_Raion, 13 September 2016 - 12:58.


#84
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
In multe cazuri lumea asteapta ca o asociatie sa fie condusa de administrator si uita ca acesta este un simplu angajat. Eu am intrebat de presedinte. El ce face?

#85
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nici macar nu stiu cine e. Banuiesc ca si presedintele e un simplu angajat, ca doar nu o fi suveranul pontif.

La noi totul e complicat, nici macar nu sintem toti proprietari, unii stau in chirie la stat.

Edited by Ion_de_la_Raion, 13 September 2016 - 13:14.


#86
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 07 septembrie 2016 - 13:53, said:



Acum o luna in apartamentul sub cel in care locuiesc s-a mutat un nou locatar si a inceput sa sparga efectiv tot, geamuri, usi, cimentul de pe hol, pereti, efectiv tot.

efectiv de la spart a ramas fara apartament. acum isi cauta cu chiriePosted Image

#87
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Na, cum merg lucrurile in statul roman... Niciun raspuns de la nimic. Am pus reclamatiile prin eamil. Am crezut ca in secolul 21 nu e nevoie sa te deplasezi ca taranul la oras cu caciula in mana si sa-ti faci veacul pe holurile institutiilor, dar se pare ca m-am inselat. Mare grof functionarul roman. Dar ce ma mir, sa-ti platesti asigurarile de sanatate daca nu esti angajat e o intreaga tevatura si un du-te vino, demn de filmele de actiune, 2 zile pierzi.

Edited by Ion_de_la_Raion, 16 September 2016 - 12:00.


#88
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,990
  • Înscris: 28.08.2008
Din cate stiu au timp 30 de zile sa raspunda.

#89
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,195
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcristyz, on 16 septembrie 2016 - 12:29, said:

Din cate stiu au timp 30 de zile sa raspunda.

Or sa raspunda cu cateva zile inainte de expirarea termenului.

#90
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Abia acum am primit nr. de inregistrare si stampila de la ISC, la a doua sesizare. Sa vedem mai departe ce se intampla.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate