Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cerere despagubire catre FGA - cat dureaza inregistrarea / solutionarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, nu iei masina din service pana nu-si vad aia banii.
sincer, nici nu cred ca iti accepta vreun service masina, daca nu te angajezi sa platesti tu, ca nu's societati de binefacere sa investeasca bani in masina ta, in ideea ca unde, intr-un viitor neprecizat isi vor recupra banii...

#38
yonel80

yonel80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2016
asa se aude am intrebat si eu in alte parti si se pare ca asta e practica unii mau sfatuit sa o fac din banii mei si sa recuperez eu pe urma dar ma costa vreo 6000 la prima vedere asa ca o sa astept sa vad daca intradeavr poate sa puna sechestru pe bunul cuiva caree pagubit in toata povestea asta .astept sa vad poate sia facut cineva masina prin fga si daca intradevar este asa pana atunci .........

#39
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.09.2016
Asa am auzit si eu, dar sincer nu mi se pare normal sa platesc reparatia din banii mei atata timp cat eu nu am avut nicio vina. Nu sunt eu de vina ca mi-am gasit masina lovita in parcare, si nici ca altii sunt prea zgarciti la asigurari (de Carpatica se stie de muuuult ca au probleme).. Si daca ar fi sa imi recuperez banii peste 1 an, nu mi se pare normal sa tin blocati banii mei. Ar trebui sa plateaca individul care era cu gandul in alta parte cand a vrut sa dea cu spatele..

Sunt curioasa ce varianta ne va spune constatatorul. Poate stie vreun service care sa colaboreze cu FGA-ul si sa isi rezolve ei intre ei socotelile.

#40
yonel80

yonel80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2016
numai in tara noastra draga se poate intampla asa ceva sa fii pagubit si sa platesti tot tu eu sper sa nu ajung la faza in care sa nu imi pot lua masina proprietate din curtea service -ului

#41
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Pai nu poti ca semnezi contract in care e stipulat asta. Plus nu cred ca e vreun service care sa mai accepte faza cu fac masina acuma si imi recuperez de la FGA peste un an. Ori ai bani, ori o tii pe dreapta. Poate te poti indrepta impotriva pagubitului sa iti plateasca el, dar mici sanse ca el isi facuse RCA si a respectat legea. Plus proces inseamna costuri, timp pierdut, bani blocati etc etc etc.
Asa incat taxi/autobuz sau o faci pe banii tai si iti decontezi la anul.

#42
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.09.2016
Am fost vineri la constatare, s-au facut poze, s-au completat toate hartiile si concluzia a fost foarte clara: trebuie sa imi repar masina pe banii mei, dupa care trimit actele la FGA si imi voi recupera banii peste 6 luni-1 an. Alta varianta nu este.
Am intrebat daca pot sa ii cer banii vinovatului, si mi s-a zis "da, puteti, daca vrea sau daca are banii". Imi place ca de mine, ca si pagubit, nu intereseaza pe nimeni daca am sau nu bani ca sa imi repar masina pe banii propria cheltuiala...

#43
yonel80

yonel80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2016
asta este tara in care traim. tara de cacat eu astept sa ma cheme la constatare de o luna si sa imi spuna sa imi fac singur masina cred ca o iau razna morti mami lui de sistem

#44
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Mie mi-a spus telefonic ca programarea la constatare dureaza 3 saptamani , apoi pt ca nu e in MO publicata falimentarea firmei Carpatica mai dureaza 4-6 luni sa-mi recuperez banii iar politistul de la rutiera a zis ca daca circul mai mult de o luna cu masina avariata voi primi amenda.
Ceva nu e bine , corect . NU sunt genul de om care sa ma plimb in tribunale , dar sa trebuiasca sa platesc aproximativ 4000 lei si sa-i vad la anul din spusele voastre si fara sa fiu vinovata mi se pare absurd
Polita lui RCA a fost incheiata in iulie 2016 cand deha Carpatica era cu probleme. Si oamenii care au incheiat politele la Carpatica sunt vinovati pt ca au posibilitatea de reziliere a politei iar sumele sunt mici,la el era cam 170 lei pe jumatate de an
Problema e si de ce statul le-a mai permis sa incheie asigurari in iulie , de ce nu a reziliat din oficiu toate politele obligandu-i sa incheie altele cu societati nefalimentare . Cred ca din acest punct de vedere ar trebui sa dam statul la CEDO si sa ne despagibeasca suplimentar pt ca nu si-a facut treaba . NU pot credeca mai e o alta tara ca a noastra!

#45
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Bulgaria iar din afara UE sunt destule . Vai de capul alora din Rusia si Ucraina !

Edited by kos_funny, 24 October 2016 - 11:25.


#46
yonel80

yonel80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2016
dupa o luna si o saptamana am fost contactat de inspectorul de dauna de la fga  pentru a fi programat la constatare dupa care masina la sevice ptr reparatie. dupa cum am citit pe aici toata lumea spune ca nu mi da masina din service pana nu se plateste dauna .din fericire sant si service- uri care isi iau bani de la fga si nu au treaba sa iti opreasca masina asa ca succes la pagubitii de carpatica

#47
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 yonel80, on 26 octombrie 2016 - 17:42, said:

dupa o luna si o saptamana am fost contactat de inspectorul de dauna de la fga  pentru a fi programat la constatare dupa care masina la sevice ptr reparatie. dupa cum am citit pe aici toata lumea spune ca nu mi da masina din service pana nu se plateste dauna .din fericire sant si service- uri care isi iau bani de la fga si nu au treaba sa iti opreasca masina asa ca succes la pagubitii de carpatica
Unde ai gasit service care sa astepte dupa FGA ?

#48
yonel80

yonel80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2016
sant mai multe in constanta cum banui ca sant si in alte orase

#49
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.09.2016
In Cluj am sunat toate service-urile la care am gasit nr,si nimeni nu lucrează cu ei. Dupa ce am fost la constatator, acesta mi-a spus clar ca trebuie sa imi repar masina pe banii mei si asta e singura solutie.

#50
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
lol, pai si daca iti dadea o dauna de.... 1000 euro, si tu nu aveai sa platesti banii astia, nu-ti mai dadeau deloc banii ?

#51
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.09.2016
Si eu m-am intrebat acelasi lucru. Am vrut sa ii cer banii celui care s-a zgarcit si si-a facut asigurare la carpatica, dar constatatorul a zis ca poate nu-i are. de mine nu si-a pus nimeni problema ca poate nu-i am,trebuie sa ma descurc..


#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 OmulLLORT, on 28 octombrie 2016 - 12:41, said:

lol, pai si daca iti dadea o dauna de.... 1000 euro, si tu nu aveai sa platesti banii astia, nu-ti mai dadeau deloc banii ?
Ba da. Primesti ori banii, ori bagi masina in service pentru reparatii la 30 de zile dupa ce se declara prin sentinta definitiva falimentul in instanta.

 Roxette_S, on 28 octombrie 2016 - 12:45, said:

Si eu m-am intrebat acelasi lucru. Am vrut sa ii cer banii celui care s-a zgarcit si si-a facut asigurare la carpatica, dar constatatorul a zis ca poate nu-i are. de mine nu si-a pus nimeni problema ca poate nu-i am,trebuie sa ma descurc..
Si daca ii are, tot e degeaba pentru tine.
Ca el vine in instanta, depune asigurarea si se spala pe maini, a aruncat pisica in curte la carpatica. Instanta baga in proces carpatica, juristul lor vine, zice ca's in faliment si arunca pisica in ograda ASF. Probabil se va termina mai repede procesul de faliment carpatica, decat procesul tau.
Asta e legea, idioata. Ai nostri parlamentari au alte griji, daca era de votat o indemnizatie pentru ei bagau legea sambata si veneau duminica la vot sa o treaca, sa intre de luni in vigoare.
In rest ii doare in cot. Experienta voastra au trait-o deja cei loviti de asigurati Astra, daca in cazul ala, sa zicem, ca a fost o premiera, nu se stia ca dureaza atat procedura, acum lucrurile trebuiau schimbate.

#53
yonel80

yonel80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2016
intr-un fina lam facut si constatare la masina am luat hartia de bagat masina in service.norocul este ca o fac la un servic care nu imi cere bani pe lucrare se descurca cu fga-ul si dupa cum mi-a zis si inspectorul de dauna in 5-6 luni iti recuperezi banii de la ei in cazul in care tio faci pe banii tai .succes o sa va anunt cat a durat reparatia la masina

#54
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Eu imi ridic joi masina din service, pe banii mei. 7500 lei a fost devizul. L-am pus frumos la curier cu cererea de decontare a cheltuielilor si acum astept. Probabil prin martie-aprilie se va declara falimentul Carpatica si FGA-ul va incepe sa faca plati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate