Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cerere despagubire catre FGA - cat dureaza inregistrarea / solutionarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Cere depusa pe 29 august 2016, achitata pe 15 iunie 2017, printre primele 1000 de dosare depuse, dar pe la coada.
Pe site puteți afla statusul cererii, dar va trebuie nr cererii de plata (îl găsiți pe site la creditori) și data depunerii/înregistrării dosarului la fond. Data trebuie sa o aveți de la posta când vi s-au întors hârtia cu confirmarea de primire și cu stampila FGA. Dacă nu o aveți trimiteți mail.
Tot procesul, din momentul în care încep sa prelucreze dosarul și fac plata a durat 2 luni.

#74
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Eu nu am primit nicio hartie de la FGA, dar am sunat si mi-au comunicat nr. cererii si data (28.10.2016).
Pe site-ul lor inca imi apare "Cerere in asteptare"...

Edited by DeuxEx, 27 June 2017 - 23:15.


#75
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Acuma tine mult de cate dosare sunt pana la tine, dar din moment ce îți iau dosarul mai aștepți vreo 2 luni. În ritmul în care merg, prin august septembrie s-ar putea sa ai noroc sa îți vireze banii.

#76
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Eu sunt multumit ca imi vireaza banii... :)

#77
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Deci eu daca am dauna totala la masina si maine inaintez actele, nu am nici o sansa anul asta sa vad banii? Trebuie sa ma gandesc sa iau alta masina, din banii mei?

#78
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
In principiu nu. Și trebuie sa te grăbesti sa depui dosarul ca ai un termen limita de nu știu câte zile din momentul pagubei altfel nu ți-l mai accepta. E pe site la FGA. Ceva in genul a maxim 30 de zile. Idea e ca dacă aveai dauna totala produsă înainte de declararea falimentului la tribunal (Februarie 2016) și nu ai depus cererea de plata pana acum (aveai 90 de zile legal + 30 de zile pt sentința definitiva - A trecut termenul) poți sa uiți de despăgubire. Dacă s-a întâmplat recent, iute cu dosarul sa îl depui.
RECOMAND sa te uiți pe site la FGA sa vezi termenele legale + anexele necesare!
Cu astra nu au terminat plățile iar acestea se fac doar dacă au bani, cf legii, iar asta tine de perioadele in care fac firmele de asigurări platile către fond, de regula de vreo 2-3 ori pe an primesc mulți bani odată. Am citit toată legislația pt ca ma interesau ce termene au și care e procesul.

Ca fapt divers, la toți cei cu polițe la carpatica li s-au anulat RCA-îl, chiar dacă ele teoretic mai erau valabile si aia trebuie sa se adreseze fondului pt a-și recupera banii pe lunile/zilele pierdute. Sa vezi in curând câte mașini cu polițe anulate la carpatica vor circula pe străzi. Iar păgubiții nu vor mai fi despăgubiți decât de vinovat din buzunarul lui!!

Edited by t-balt, 28 June 2017 - 23:52.


#79
v_yuly2

v_yuly2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2010
Salut,

Pe data de 18.04.2017 am fost lovit de un Logan bineinteles asigurat la Carpatica. Dupa ce s-a facut evaluarea daunelor de catre inspectorul acreditat de carpatica pe 24.04.2017 s-a completat dosarul de dauna (proces verbal, autorizatie de reparatie, copii asigurare, permis, buletine, poze masina, kilometraj etc..) si timis prin e-mail catre Fondul de garantare.

Am primit un e-mail DESCHIDERE DOSAR DAUNA RCA/.../.../CARPATICA am completat cererea de plata Anexa 6 si Anexa 7  pentru reparare auto in regie proprie.

In 2/5/2017 a fost inregistrata Cererea de plata iar de atunci am sunat de 3-4 ori si am primit acelasi raspuns:"Procesam cererile de plata in ordine inregistrari in sistem si acum suntem in luna septrembrie-octombrie 2016". Ultima data cand am sunat au spus:"mai suna-ti in toamna 2017"

Probabil peste un an o sa ajunga si randul meu.

Eu am o dauna minora aripa spate infundata si zgariata si pot sa circul cu masina dar cei care nu pot sa mai circule cu masina ce fac tot atat dureaza?

#80
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
PLATESC DIN BUZUNAR, APOI CAND LE VINE RANDUL ISI RECUPEREAZA banii.

#81
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Exact ce a spus Slai. Ai bani repari, nu ai bani rabzi... cumperi o rabla cu 2000 de lei și asta e. Nu ii poți da in judecată, nu ai ce sa scoți mai mult de la ei. Poți scrie la avocatul poporului și poate la mai multe plângeri se schimba ceva prin lege.... altfel aștepți.

#82
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Saptamana trecuta, pe 10.10.2017, am primit banii. Toti, conform devizului de reparatie. A trebuit sa trimit o fotografie cu bonul de plata al reparatiei ca sa imi vireze mie banii, nu service-ului.

PS: pe 13.10.2017 am "reusit" sa urc un cal pe capota Posted Image Posted Image Posted Image  Alti bani, alta distractie! Capota + parbiriz + vopsit elemente caroserie = vreo 2500 lei, cel putin.

#83
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
:)) da ai noroc nu gluma. Calul tot la carpatica era asigurat?:))

#84
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postt-balt, on 22 octombrie 2017 - 16:50, said:

:)) da ai noroc nu gluma. Calul tot la carpatica era asigurat?:))
Nu cred, poate la Astra =)) :lol:

#85
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cica la Omniasig :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate