Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Cerere despagubire catre FGA - cat dureaza inregistrarea / solutionarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Am sunat la FGA si mi-au comunicat nr. de inregiatrare la 2 zile dupa ce am trimis plicul cu actele. Acum nu-mi ramane decat sa astept.

#56
yonel80

yonel80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2016
dupa fix o luna am scos masina din service cu precizarea ca nu am platiti nici o reparatie.Service-ul isi va recupera banii de la fga in totalitate asa ca sfatul meu este sa va informati inainte ca sant si societati care lucreaza fara sa iti puna ''sechestru pe masina'' asa ca succces si conduceti fara evenimente

#57
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Nu stiu cum i-ai pacalit tu pe aia de la service (sau s-au pacalit singuri?!), dar cererea de recuperare a banilor o face cel care a depus dosarul de dauna. Oricum, felicitari!
Service-ul unde am avut eu masina avea 4 cereri catre FGA, la care li s-a dat raspuns negativ. Din 4! Si cautau proprietarii masinilor sa faca cerere, ca sa-si poata recupera si ei banii.

Edited by DeuxEx, 22 November 2016 - 22:44.


#58
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.09.2016
Eu mi-am reparat masina pe banii mei, pentru ca nu am gasit in Cluj niciun service care sa fie dispus sa isi recupereze banii de la FGa peste nu stiu cat timp.
A depus cineva cerere de plata la FGA? Care documente ar trebui completate, si de ce documente e nevoie de la service pentru a fi anexate la cererea de plata? Mersi!

#59
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cei de la service intocmesc aceleasi documente ca la reparatia unui autovehicul cu asigurare la o societate de asigurari. Acele documente, impreuna cu cererea de plata (Anexa 6), se trimit prin curier la FGA.

#60
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.09.2016
Cei de la service m-au intrebat pe mine de ce documente am nevoie :) Ce imi trebuie in afara de Deviz? Factura sau chitanta?

#61
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Factura... Eu aia am trimis-o.

#62
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.09.2016
Deci Anexa 6, deviz si factura. Multumesc mult!

#63
alcris01

alcris01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.10.2007
Obligatoriu trebuie anexata si chitanta de plata a facturii, altfel cum dovedesti ca ai achitat factura?

#64
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
PAI NU TREBUIE SA Dovedesti plata. poti lasa masina in service si cand ai banii de la asigurator platesti factura.

#65
alcris01

alcris01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.10.2007
Prietene esti in eroare. Daca iti repari masina pe banii tai, in momentul cand soliciti banii de la FGA, trebuie sa dovedesti ca ai platit reparatia. Ce nu-i clar aici? Sunt unul dintre cei patiti cu ASTRA si care din fericire mi-am recuperat cheltuiala cu reparatia, deci vorbesc in cunostinta de cauza.

#66
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Si le dai bonul fiscal ;)

#67
yonel80

yonel80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2016
nu am pacalit pe nimeni eu. acest service lucreaza cu fga ei primesc bani lunar pe reparatiii si au fond continuu ca sa zic asa altii care repara o masina doua normal ca nu le convine sa astepte banii si cer de la proprietari.

#68
alcris01

alcris01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.10.2007

View PostDeuxEx, on 23 noiembrie 2016 - 22:06, said:

Si le dai bonul fiscal Posted Image

Exact!

#69
adriano_r

adriano_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.09.2005
Salut. Pentru cei din Bucuresti, in Pantelimon este un service care lucreaza cu FGA. Dupa o luna si jumate de la nefericitul incident, in care m-am intersectat cu un prost asigurat la Carpatica, am ridicat masina din service, fara sa platesc din banii proprii. Factura a sarit putin de 9000lei. Tinand cont de situatia data, cred ca pot sa ma declar multumit (exceptand uzura psihica, timpul pierdut, etc..). Sincer, in tara asta, nu mai aveam nici o speranta...

#70
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
A despagubit pe cineva FGA pentru Carpatica?

#71
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
FGA A EFECTUAT PLĂȚI ÎN VALOARE DE 177 MIL. LEI, PÂNĂ LA 31 MARTIE 2017, PENTRU ASTRA, FORTE ȘI CARPATICA ASIG
București- 12 Aprilie 2017 Fondul de garantare a asiguraților(FGA) a aprobat, până la 31 Martie 2017, în Comisia Specială a FGA, 39.642 cereri de plată, pentru societățile aflate în faliment: Astra Asigurări, Forte Asigurări și Carpatica Asig.
Potențialii creditori de asigurare ai societății Astra Asigurări au depus până la 31 Martie 2017 62.344 cereri de plată. Dintre acestea, Comisia Specială a FGA a avizat 38.500 de cereri de plată, în valoare de 183,3 mil. Lei.
În cazul Forte Asigurări, Comisia Specială a FGA a avizat 616 cereri de plată, în valoare de 2,992 mil. Lei. Pentru această societate, Fondul a recepționat 1206 cereri de plată.
Potențialii creditori de asigurare ai Carpatica Asig au depus la FGA, până la 31 Martie 2017, 17.660 cereri de plată. Comisia Specială a FGA a avizat 526 cereri de plată, în valoare de 2,379 mil lei. Plățile către creditorii de asigurări ai Carpatica Asig au fost inițiate în a doua jumătate a lunii Martie 2017, respectiv după rămânerea definitivă, prin neapelare, a hotărârii nr.132/16.02.2017, privind deschiderea procedurii de faliment împotriva societății Carpatica Asig S.A.
Aducem la cunoștința potenţialilor creditori de asigurări ai companiilor Astra Asigurări, Forte Asigurări și Carpatica Asig că, potrivit art. 266 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, FGA este în drept să efectueze plăţi din disponibilităţile sale, doar către petenții care au depus cereri de plată și care au dosarele complete. Plata despăgubirilor se va face în limita a 450.000 lei pentru fiecare creditor al unui asigurator in faliment.

Le reamintim potențialilor creditori de asigurări ai societății Forte Asigurări S.A că, potrivit art. 14. alin (1) din Legea nr 213/2015, în vederea încasării indemnizaţiilor/ despăgubirilor, orice persoană care pretinde un drept de creanţă de asigurări împotriva asigurătorului în faliment poate formula o cerere motivată în acest sens, adresată Fondului în termen de 90 de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii de deschidere a procedurii falimentului, respectiv până la data de 24 aprilie 2017, sau de la data naşterii dreptului de creanţă, atunci când acesta s-a născut ulterior.
În cazul potențialilor creditori de asigurare ai societății Carpatica Asig S.A, menționăm faptul că, aceștia mai pot depune cereri de plată până la data de 18.06.2017 sau în termen de 90 de zile de la data naşterii dreptului de creanţă, atunci când acesta s-a născut ulterior, potrivit art. 14. alin (1) din Legea nr 213/2015. De asemenea, FGA mai poate primi cereri de deschidere a dosarelor de daună până la data 18.05.2017.
Potențialii creditori de asigurări ai societăților menționate în comunicat pot depune, în funcție de statusul actual al termenelor de faliment ale companiilor respective, atât electronic cât și fizic, la sediul FGA, cereri de plată (Anexa 6) sau cereri de deschidere dosare de daună (Anexa 3). Formularele sunt disponibile și online la adresa: http://www.fgaromania.ro/formulare
Menționăm și faptul că, statusul cererilor de plată poate fi urmărit și online, accesând aplicația: ”STATUS CERERI”,  disponibilă pe site-ul FGA, respectiv, la adresa: http://www.fgaromani...a/status-cereri

sursa: http://www.fgaromani...carpatica-asig

PS: Mie-mi apare "Cerere in asteptare" cand intru pe link-ul cu status cereri si introduc datele (nr. de inregistrare si data).

Edited by DeuxEx, 17 April 2017 - 01:43.


#72
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Eu am primit de la FGA o suma mai mica cu vreo 300lei decat cea aprobata de Astra pt plata.  Nu am putut sa vb cu cineva de la Fga. Mai sunt cazuri de acest fel?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate