Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Cerere despagubire catre FGA - cat dureaza inregistrarea / solutionarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Am reusit sa vorbesc cu cineva de la FGA - sediul central (cei care se ocupa de mailuri) si au trimis cererea mea catre reprezentantul local. Marti ma prezint cu masina la dumnealui pentru evaluare si deschidere dosar.

#20
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Ieri m-am intalnit cu reprezentantul FGA, mi-a deschis dosar de dauna, vineri o sa duc masina in service.

#21
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.09.2016
Salut! Trec si eu printr-o situatie similara: am gasit masina lovita in parcarea blocului, am gasit vinovatul, am facut intelegere amiabila si el are asigurare la Carpatica.
Am trimis cererea pentru deschiderea dosarului la FGA in 5 septembrie, si de atunci tot dau telefonane etc. si intr-un final am aflat ca cererea a fost inregistrata in 23 septembrie. Urmeaza sa se repartizeze cererile si sa ma sune un constatator, sper ca asta va fi in viitorul apropiat pentru ca nu mai este mult si imi expira autorizatia de reparatie eliberata de Politie.

Intrebarea mea e urmatoarea: dupa ce vine constatatorul, te directioneaza el catre service-uri care lucreaza cu FGA si care sa isi recupereze ele banii, sau singura optiune e sa repari masina pe banii tai (la orice service) si apoi sa iti recuperezi tu banii de la FGA?

Multumesc anticipat!

#22
alcris01

alcris01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.10.2007
Nici un service nu va astepta cu lunile sa-si primeasca banii de la FGA. Solutia cea mai sigura, este sa-ti repari masina pe banii tai, urmand sa primesti contravaloarea reparatiei de la FGA. Asa am procedat si eu dupa cum scriam pe la inceputul topicului. Succes!

#23
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
De curiozitate, ti-a spus pe cand se asteapta sa inceapa sa faca plati fga-ul? In cate luni?

#24
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Dupa ce reprezentantul FGA face constatarea, poti sa duci masina in orice service autorizat (adica nu la ala al lui nea ion, din garajul din spatele blocului).

#25
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
@Deuxex in cat timp a estimat reprezentantul fga ca vor incepe platile?

#26
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Nu a estimat... Nu am discutat acest subiect. Plata nu o face reprezentantul local, ci cei de la Bucuresti.

#27
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 DeuxEx, on 21 septembrie 2016 - 10:34, said:

Ieri m-am intalnit cu reprezentantul FGA, mi-a deschis dosar de dauna, vineri o sa duc masina in service.
Si crezi ca iti vor da drumul la masina fara sa platesti reparatia? Eu m-as mira ...

#28
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
O sa achit reparatia cand iau masina, din banii mei, desi aveam posibilitatea sa achit in urmatoarele 3 luni.

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 t-balt, on 04 octombrie 2016 - 18:49, said:

@Deuxex in cat timp a estimat reprezentantul fga ca vor incepe platile?
PLATILE INCep la 30 de zile dupa ce se declara falimentul in instanta, sentinta definitiva.
la astra a durat aproape un an.

problema la astra e ca dna a blocat procedura in instanta, ca au si ei ceva bani de impartit cu astia de la carpatica. cat timp va fi blocata procedura, dumnezeu cu mila.
io zic ca un termen realist de incepere a platilor este cam de 2 ani.

#30
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Vom trai si vom vedea.

#31
yonel80

yonel80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2016
Salut am avut si eu un accident cu cineva care avea asig la carpatica. am facut dosar de dauna laFGA si astept raspuns de la ei de o luna.Stie cineva cat dureaza sau cum as putea lua legatura cu ei sa vadin ce stadiu este dosarul?va multumesc

#32
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cum ai trimis Anexa 3? Eu am trimis-o pe mail, apoi i-am stresat cu telefoanele. Si tot cam asa a durat.

#33
yonel80

yonel80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2016
am trimis totul pe email am primit raspunsul lor de confirmare ca au primit email-ul si in rest am incercat sa sun la numerele de telefon care le au pe site dar erau toate nefunctionale,si acum mai misto este ca imi expira si ITP si nu am cum sa il fac ptr ca masina este lovita in fata si nu poate sa imi faca poze asta inseamna ca trebuie sa o parchez

Edited by yonel80, 10 October 2016 - 12:13.


#34
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.09.2016
Eu am depus cererea la FGA in data de 06.09.2016 si am fost contactata de constatator in 07.09.2016, Au durat aprox 3 saptamani pana cand a fost inregistrata cererea si vreo 3 ore pana mi-a raspuns cineva de la FGA la telefon ca sa imi spuna asta, cu mentiunea ca le e mailboxul plin - au mii de emailuri :)

Peste 4 zile ma duc la constatare, sa vad dupa asta cum vor evolua lucrurile...

#35
yonel80

yonel80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2016
inseamna ca ar trebui dupa o luna sa imi fac griji .mult succes la constatare si la service ca am inteles ca nu iti dau masina decat dupa ce isi achita reparatia fga- ul

Edited by yonel80, 10 October 2016 - 12:20.


#36
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.09.2016
Da, cam asa. Am sunat si eu dupa vreo saptamana si mi s-a spus ca dureaza minim 3 saptamani pana suna constatatorul, ca la intervalul asta se face repartizarea dosarelor.
Ar fi chiar "interesant" sa nu iti dea masina pana cand nu achita FGA-ul, pentru ca am auzit ca dureaza undeva intre 9 luni - 2 ani pana se recupereaza banii :)) Sper sa nu fie cazul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate