Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

cine are prioritate?

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Toate, dar absolut toate intersectiile unde exista semafor pt STANGA si e verde, ai prioritate.
Ceilalti au rosu sau verde intermitent.
Nici nu te intereseaza ce au restul.
Attached File  pr2.png   505.35K   5 downloads Attached File  pr3.png   570.54K   7 downloads
Primele 2 sunt din intersectia pusa de florin skoda.
Acolo NU e semn aditional pt stanga si e alta situatie.

Attached File  pr4.png   1.11MB   8 downloads Attached File  pr5.png   1.08MB   8 downloads
Attached File  pr6.png   641.36K   8 downloads
Nici nu trebuie sa va ganditi ce au restul. Daca te opresti in mijlocul intersectiei cand ai verde iti umpli firgiderul

View Postflorin71_skoda, on 02 septembrie 2016 - 10:39, said:


Totusi ma ramine un mister: Cum de sustine initiatorul ca soferul camionului avea verde intermitent ?
Nu e foto pusa de initiator.
El doar a pus un desen in primul post.

Si mai repet. Nu te intereseaza ce are ala din fata ta daca TU ai verde la STANGA (cu semn aditional).

Edited by dorin_2k, 02 September 2016 - 10:43.


#56
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Cel care are verde are prioritate fata de cel care are verde intermitent. Cel cu verde intermitent trebuie sa dea prioritate celor care au verde.

#57
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ce tot o dati cu verdele intermitent? De unde stii tu ce are ala din fata ta?
Nici nu te intereseaza.

Ai verde la stanga, treci.

Esti Mama Omida sa stii ce are ala?

#58
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
OK, ai dreptate, treci. Eu incerc sa ma pun in pielea camionagiului si cum poate fi el ferit de situatia in care are intermitent si presupune ca verde plin au aia de pe strada perpendiculara. Psihologic vorbind, nu se uita in fata, iar OUG sau ROUG nu specifica explicit situatia asta. Se uita-n stanga, se uita-n dreapta, nu vine nimic si se baga. Deodata il vede pe unul venind din fata si virand stanga. Aici e buba, care se rezolva doar prin stingerea acelui verde intermitent. Nu clipeste, nu treci si gata.

#59
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
@florin71_skoda
In poza aia nu apare intermitentul, probabil nu e actualuzata. Dar stiu intersecția ca sunt din BC si este intermitent la dreapta pentru masinile care merg spre Bârlad. Doar ca de multe ori banda la dreapta e ocupata de masini care stau șmecherește sa o ia înainte si sa nu mai stea la coada pe banda de înainte.

#60
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdanvlas, on 02 septembrie 2016 - 11:01, said:

Deodata il vede pe unul venind din fata si virand stanga.
Cand il vede, ii acorda prioritate. Ala nu apare din cer acolo.

#61
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru mine in momentul de fata situatia este clara:
- Initiatorul avea verde la stinga si asa cum spune si Dorin, avea prioritate absoluta, pentru ca are tabla cu sageata sub semafor. Pe initiator nu-l mai intereseaza ce au alti, pentru ca este clar ca el are verde la stinga (cu sageata sub semafor) si nu ar trebui sa se intersecteze cu nimeni pe traseu..
- Camionul daca avea verde intermitent, ar fi putut sa faca dreapta, cu conditia sa acorde prioritate la toate masinile pe care le vede, inclusiv la pietoni.
- Daca in loc de camion ar fi fost o masina mica, ar fi putut "forta" un pic si sa faca dreapta in paralel cu initiatorul, cu conditia sa intre pe prima banda. Initiatorul ar fi mers pe banda lui, banda de linga axul drumului, iar celalat ar fi putut intra cu foarte mare grija pe banda de linga trotuar, cu conditia sa o faca fara sa-l incomodeze pe initiator. (din "poze' se pare ca nu prea se poate deoarece pe prima banda de regula sunt masini parcate.) (camionul este clar ca nu poate efectua un viraj asa de strins, astfel incit sa nu-l incomodeze pe initiator)

Edited by florin71_skoda, 02 September 2016 - 11:21.


#62
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
S-au intalnit doi bizoni in trafic.
un camion nu face un viraj in 2 secunde precum o masina mica.
e posibil ala sa intre in viraj cand bizonul care are verde plin la stanga inca era la 100-200 de metri de intersectie, si sa fie inca in viraj cand bizonul a ajuns in intersectie si vireaza stanga, plin de elan si de prioritate.
legal, camionagiul e vinovat.  moral si bizonul.
bine, in zilele noastre, conduita preventiva, politete, sunt pentru aia mai fraieri...

#63
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Dar vezi tu, ala cu camionul nu doar ca nu da prioritate si e vinovat ci se si incadreaza aiurea pe banda de ibainte ca sa nu astepte pe banda de viraj la dreapta. Adica un minut de așteptare îi stătea in gât. Își mișcă mastodontul cum il taie capul in zona de preselecție a intersecției ca sa economiseasca timpul de o pișare.

#64
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
S-a incadrat asa din cauza ca avea camion/tir si e normal... cu un camion/tir nu poti face dreapta de pe prima banda

Edited by truet, 02 September 2016 - 11:58.


#65
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
In general ai dreptate.Dar la intersectia aia poate. Benzile sunt late si intersectia larga ca sa permită manevra. Vorbesc de cazul de fata pentru ca stiu intersectia si am vazut tir-uri făcând manevra. Nu a mai vrut sa astepte banda fiind blocata de bizoni care vor înainte fara sa stea la coada. E frecvent acolo.

Edited by caiuscorneliu, 02 September 2016 - 12:06.


#66
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Supararea mare vine nu din faptul ca ala s-a bagat, ci din aceea ca a facut galagie si a zis ca are prioritate de dreapta. Daca ridica o maina in sus, nu mai aveam topic aici.
Intr-o intersectie trebuie ca toti sa aiba acces la aceleasi informatii, altfel se pot ivi situatii conflictuale. Camionagiul nu avea o informatie esentiala (verde plin pentru turism), dar avea una secundara (permisiune de trecere dupa acordare de prioritate).

Ma pun in locul camionagiului. Daca eu n-am nici un semn ajutator, de ce sa presupun ca cel care vine pe aceeasi directie, dar din sens opus (si mai ales care vireaza catre stanga prin fata mea) , are asa ceva? Tot asa pot sa presupun ca trece pe rosu, caz in care NU mai are prioritate fata de verde intermitent.
Hai sa fac o analogie, fara semafoare, ci cu semne de prioritate. Daca drumul cu prioritate vireaza la stanga, eu am Prioritate plus semn aditional, iar cel din fata are doar Cedeaza, fara panou aditional, se intampla acelasi lucru? Panoul aditional de sub Cedeaza s-a furat sau Dorel de la Drumuri a uitat sa-l puna. Verdele intermitent se comporta fix la fel, dupa parerea mea.

Nu spun ca initiatorul nu are dreptate. Dar situatia are un punct vulnerabil, care trebuie rezolvat de administratorul drumului sau de politie. Astfel dispare ambiguitatea si, evident, supararea de pe strada.

LE. La mine in oras nu e nici un verde intermitent care sa se stinga vreodata. Am vazut ca in Tr. Severin sunt astfel de semafoare si lumea chiar sta, daca becul nu clipeste.

Edited by danvlas, 02 September 2016 - 12:16.


#67
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
@caiuscorneliu nicaieri in topic nu a zis initiatorul ca e intersectia din Bacau.
A pus un desen. E intersectie in T.

#68
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008


View PostTheRipper0607, on 02 septembrie 2016 - 06:09, said:

Cine are dreptate?
* Intersectia e Calea Romanului cu Calea Barladului din Bacau.
Merci



#69
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Din aceasta directie e vorba oare?
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
Attached File  prio.png   1.96MB   19 downloads

Insa ceva "interesant" pe strada perpendiculara.
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
Attached File  semn.png   1.11MB   18 downloads
Este rosu pt inainte+dreapta si verde intermitent pt dreapta.
Ala cu verde intermitent trebuie scos.
Sau scos semnul aditional "inainte+dreapta" si lasat doar "inainte"

Edited by dorin_2k, 02 September 2016 - 12:31.


#70
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
La postarea 53 a lui florin71_skoda se vede mai bine.

#71
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postdanvlas, on 02 septembrie 2016 - 07:37, said:

Nu intotdeauna. Si eu am crezut multa vreme ca, daca exista un panou aditional sub semafor, verde pe directia aia inseamna ca poti sa treci fara grija. O intersectie din Viena mi-a bagat mintile in cap. Eram exact in situatia initiatorului, doua semafoare deasupra strazii, cu sageti aditionale. Cand s-a pus verde pentru mine spre stanga, toti cei care veneau din fata mea s-au pus in miscare, asa ca le-am dat prioritate, conform art 59(2).
In Romania nu mi s-a intamplat. Dar, in Romania, daca NU exista sageata aditionala, verde e sigur si pentru cel care vine din fata, asa ca dai prioritate in caz ca virezi la stanga.
Bucurestiul e plin de intersectii de acest gen.

Inainte de a stabili cine are prioritate, mi-ar placea sa vad o poza cu semaforul respectiv. El spune ca celalalt avea rosu. Daca e asa, camionul trebuia sa dea prioritate. Dar daca nu...


Nu am citit tot, m-am oprit aici. Dar esti primul care stie ce vorbeste. Da, eu am intalnit in strainatate DES situatia descrisa aici, iar daca as fi aplicat ce se invata in scolile noastre, faceam accident in prima intersectie.

1. Semaforul nu iti da prioritate de trecere. Semaforul iti permite sa treci sau iti interzice sa treci
2. prioritate de trecere iti dau indicatoarele (de prioritate) sau regulile de circulatie (daca vii din dreapta)
3. prioritatea de trecere ti-o iau tot indicatoarele (de cedeaza, stop, sau semaforul aditional intermitent).

Asadar, eu in locul autorului as fi lasat camionul sa treaca pentru ca nu aveam de unde sa stiu daca ala are intermitent sau nu, insa eu trebuia sa respect regula prioritatii de dreapta.
Chestia asta am intalnit-o fest in intersectii in T (sau Y) in Vest. Atentie mare

Edited by valitudor, 02 September 2016 - 12:33.


#72
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postdorin_2k, on 02 septembrie 2016 - 10:26, said:

@florin71_skoda
Niciun semafor NU are semn aditional pt stanga.
Daca am timp, o sa caut postarea unui coforumist in care a pus o poza cu un intermitent pentru stanga Posted Image
Iar intermitent inainte am vazut personal, in Galati. Si am inteles ca gasim si in Constanta Posted Image

Asta e:

View Postalexcrist, on 30 martie 2016 - 12:21, said:

În Galați am găsit și-un verde intermitent la stânga. :D
https://www.google.r...6!6m1!1e1?hl=ro (pe sensul opus)

Edited by danvlas, 02 September 2016 - 13:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate