Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

cine are prioritate?

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Salut.
Atasez un desen prost facut pentru referinta, nu ma pricep la desen, dar l-am pus doar sa va faceti o idee
Eu vin din partea de jos a imaginii. si am semafor verde la stanga, unde si merg. Sunt cu turism.
Nenea camionagiu' vine din partea de sus a imaginii, si face dreapta (lui ), unde are semafor verde intermitent.
Pe strada pe care vrem sa intram, sunt doua benzi, doar ca a lui e ocupata, asa ca intra ca'n c*r in intersectie, pe banda mea. Nu ii dau prioritate, si pune frana brusca tipand ca de ce nu il las sa treaca, ca e prioritate de dreapta.
Cine are dreptate?
* Intersectia e Calea Romanului cu Calea Barladului din Bacau.
Merci

Attached Files



#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Tu ai prioritate, bineinteles, fara discutie! La verde intermitent, conducatorul auto trebuie sa dea prioritate tuturor vehiculelor ce trec prin intersectie si sa sa incadreze pe banda de langa acostament.
Ce ai fi vrut sa zica camionagiul ala, facea si el gura mare, cum e obisnuit...

Edited by Klaudio, 02 September 2016 - 06:19.


#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu cumva are si verde "plin", pe langa intermitent? Daca ar merge inainte, ce culoare ar avea semaforul lui?

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTheRipper0607, on 02 septembrie 2016 - 06:09, said:

intra ca'n c*r in intersectie, pe banda mea. Nu ii dau prioritate, si pune frana brusca tipand ca de ce nu il las sa treaca, ca e prioritate de dreapta.
Conducatorii "profestionisti" sunt cei mai periculosi de pe lumea asta, deoarece cred ca sunt cei mai buni si ca sunt singurii de pe lumea asta.
Trateaza-i in trafic ca pe niste biciclisti.

#5
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View Postdanvlas, on 02 septembrie 2016 - 06:24, said:

Nu cumva are si verde "plin", pe langa intermitent? Daca ar merge inainte, ce culoare ar avea semaforul lui?
odata ce eu am verde stanga, si i-as taia tot drumul daca el ar merge inainte, pentru mers inainte la el era rosu, si are voie intermitent la dreapta

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Nu conteaza marimea (masinilor). Tu ai prioritate.
Exact asa o intersectie e si in orasul meu natal.

Edited by dorin_2k, 02 September 2016 - 06:31.


#7
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
normal si eu stiam ca am prioritate, dar nu am oprit in intersectie sa fac tam-tam.
am peste 200,000 km condusi, si nu-s sofer de week-end. Stiu clar ca taximetristii, soferii de autobuz si tiristii sunt cei mai periculosi din trafic, fiind satui si nu dau prioritate..

#8
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Daca el are verde intermitent, tu ai prioritate. Daca a mai si vociferat, un dobitoc.

PS : daca el avea verde "plin" si tu la fel, trebuia acordata prioritate de dreapta si nu avea importanta(cel putin, nu la noi), pe ce banda se incadra, chiar daca ar fi fost amandoua libere.

Edited by Karogs, 02 September 2016 - 06:41.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001

View PostKarogs, on 02 septembrie 2016 - 06:36, said:

PS : daca el avea verde "plin" si tu la fel, trebuia acordata prioritate de dreapta si nu avea importanta(cel putin, nu la noi), pe ce banda se incadra, chiar daca ar fi fost amandoua libere.
Pe initiator nu il intereseaza si nici nu poate vedea daca ala are verde plin, pe jumate sau pe sfert.
El are verde la stanga, deci are prioritate.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai initiator... daca zici ca ai >200k si normal stiai ca ai prioritate... de ce ai mai deschis topicul?!?

#11
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostNero-d, on 02 septembrie 2016 - 06:56, said:

pai initiator... daca zici ca ai >200k si normal stiai ca ai prioritate... de ce ai mai deschis topicul?!?

Pentru ca nu era sigur, se mai intampla si la altii.
Oricum sunt multi si nu numai soferii de camioane, care au inteles ca intermitent dreapta inseamna ca ei au prioritate, asta e. La mine le-au trasat benzile prin intersectie si tot nu stiu sa-si pastreze banda. Sageata intermitenta ar trebui insotita de un panou cu explicatii, "nu aveti prioritate", "nu claxonati ca dementii" (cand unul sta la semafor pe acea banda), "acordati prioritate tuturor participantilor la trafic".

#12
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View Postdorin_2k, on 02 septembrie 2016 - 06:50, said:

Pe initiator nu il intereseaza si nici nu poate vedea daca ala are verde plin, pe jumate sau pe sfert.
El are verde la stanga, deci are prioritate.

Gresesti, daca si celalalt ar fi avut verde, trebuia acordata prioritatea de dreapta, dar prefer sa cred ca nu este un sistem chiar atat de cretin incat sa dea verde amandurora in acelasi timp in situatii similare. Cu toate ca am vazut un semn intr-o intersectie ca cea descrisa, in pozitia initiatorului, te obliga sa cedezi trecerea, iar cei din sens opus au interzis si obligatoriu dreapta.

Edited by Karogs, 02 September 2016 - 07:18.


#13
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Am intrebat pentru ca nu sunt a tot-stiutor.
Daca postam si faceam tam-tam ca am dreptate si nu aveam, atunci meritam acuzat :)


View PostKarogs, on 02 septembrie 2016 - 07:11, said:

Gresesti, daca si celalalt ar fi avut verde, trebuia acordata prioritatea de dreapta
cum sa aiba el verde inainte daca eu am verde la stanga? Se intersecteaza drumurile si accident.
de asta e semafor, sa se fluidizede traficul, dar verde/rosu pe rand, nu toti odata.....

Edited by TheRipper0607, 02 September 2016 - 07:13.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001

View PostKarogs, on 02 septembrie 2016 - 07:11, said:


Gresesti, daca si celalalt ar fi avut verde, trebuia acordata prioritatea de dreapta
Nu cunosti tu cum sunt semaforizate intersectiile.
Daca el are verde la STANGA, nu mai are verde cel din fata.

Cred ca m-am intalnit cu tine (sau cu cei ce gandesc ca tine) de multe ori in trafic. De asta se blocheaza intersectiile.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai daca nici dupa 200k nu esti sigur?... Posted Image

#16
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View PostNero-d, on 02 septembrie 2016 - 07:17, said:

pai daca nici dupa 200k nu esti sigur?... Posted Image
atunci, tura viitoare o sa intru ca nesimtitu-n intersectie, ca doar am 200k condusi si stiu sigur ce fac :), exact ca cel vinovat din situatia mea :)
Daca intram si eu ca sunt sigur, si nu ma asiguram, faceam accident ( chiar daca din vina lui ), dar totusi cu un camion, care ma cam scutura :)


daca esti atent, aceeasi greseala a facut-o si camionagiu, si nu avea dreptate :)
deci, cam ipocrit, nu?:)

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
I-ai umplut frigiderul macar?

#18
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Voi cititi pe sarite sau numai ce va convine de dragul de a mai face un post?...deci mai usor cu caracterizarile

View PostKarogs, on 02 septembrie 2016 - 07:11, said:

Gresesti, daca si celalalt ar fi avut verde, trebuia acordata prioritatea de dreapta, dar prefer sa cred ca nu este un sistem chiar atat de cretin incat sa dea verde amandurora in acelasi timp

Edited by Karogs, 02 September 2016 - 07:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate