Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

cine are prioritate?

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#127
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,330
  • Înscris: 01.12.2001
Cei ce nu vad semnele de circulatie sa rămână acasa. Nu trebuie sa le dai dreptate.
Soferia nu e o obligatie. E un drept castigat prin examen si dupa ce ai permisul trebuie sa respecti niste reguli. Nu se conduce "din auzite".

#128
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu. Soferul e obligat sa-si stie semnele lui. Nu pe ale altora, care nici macar nu-i sunt vizibile. De exemplu, un Stop pus in coltul unei case, pe stanga unui sens unic e invizibil pentru cel de pe drumul cu prioritate. Care ar trebui sa faca cum fac eu cand nu vad semne: sa reduca viteza, chiar daca e claxonat de aia din spate, localnici.

#129
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,330
  • Înscris: 01.12.2001
Ai văzut pe undeva STOP  doar pe stânga? Sigur e in dreapta in RO.

#130
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006
Probabil se referea la ceva de genul:
Attached File  poza.png   7.63K   4 downloads

Caz în care e practic imposibil să vezi semnul STOP decât după ce ai intrat în intersecție. Dacă mai e și un copac acolo, deja trebuie să te uiți mult și bine după el și tot e posibil să nu-l vezi decât dacă te uiți peste umăr, când deja treci de jumătatea intersecției - caz în care, mai are rost?

Una e să zici că e bine să te uiți după semnele celorlalți (și eu o fac, atunci când situația îmi permite), dar e altceva să pretinzi că asta e mereu posibil, sau chiar să susții că ești obligat s-o faci.

#131
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Am vazut in mai multe locuri. In special pe sensurile unice.

E prevazut si in Regulament.
Art. 65. - (1) Indicatoarele se instaleaza, de regula, pe partea dreapta a sensului de mers. In cazul in care conditiile locale impiedica observarea din timp a indicatoarelor de catre conducatorii carora li se adreseaza, ele se pot instala ori repeta pe partea stanga, in zona mediana a drumului, pe un refugiu ori spatiu interzis circulatiei vehiculelor, deasupra partii carosabile sau de cealalta parte a intersectiei, in loc vizibil pentru toti participantii la trafic.

Precum se vede, articolul mentioneaza "observarea indicatoarelor de catre conducatorii carora li se adreseaza". Nu sunt obligat sa vad Stopul tau, dar nici nu pot presupune ca am prioritate daca n-am intalnit un semn care sa-mi certifice asta.

Edited by danvlas, 06 June 2017 - 13:11.


#132
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,330
  • Înscris: 01.12.2001
In foto de mai sus nici nu trebuie sa vezi acel indicator pt ca oricum are prioritate de dreapa cel de pe sensul unic.
Nu esti obligat sa vezi indicatoarele celorlalti dar eu ma uit dupa ele si astfel nu pierd timpul in intersectii sa vad ce face ala din dreapta mea. Daca vad ca are stop, nu astept sa vad ce face el, crezând ca e intersectie nedirijata.


Eu nu am intalnit indicator STOP DOAR in stanga.
Pune un link din street view.

#133
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
In Germania, Belgia, Austria (si probabil si prin altele), chiar si intersectiile nedirijate sunt anuntate cu indicator, altfel in anumite zone arhitectura te poate pacali.
Consoarta si-a vazut bara fata zburata de o tanti care venea din stanga si nu stia ca acolo e o intersectie (era mascata de niste containere de gunoi puse pe colt). La o saptamana dupa accident, a aparut un Cedeaza pe straduta de pe care iesea sotia mea. Sunt pentru simplificarea si uniformizarea normelor si regulilor: indicatoare pentru toti, fara sa fie nevoie sa-ti sucesti gatul dupa indicatoarele altora sau sa faci presupuneri.

Dintre toate tarile de mai sus, Belgia m-a impresionat cel mai tare cu prioritatea de dreapta. Ei chiar au o gluma: geamul soferului se poate inlocui cu un placaj.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate