Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

cine are prioritate?

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#19
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postdorin_2k, on 02 septembrie 2016 - 07:16, said:

Nu cunosti tu cum sunt semaforizate intersectiile.
Daca el are verde la STANGA, nu mai are verde cel din fata.
Nu intotdeauna. Si eu am crezut multa vreme ca, daca exista un panou aditional sub semafor, verde pe directia aia inseamna ca poti sa treci fara grija. O intersectie din Viena mi-a bagat mintile in cap. Eram exact in situatia initiatorului, doua semafoare deasupra strazii, cu sageti aditionale. Cand s-a pus verde pentru mine spre stanga, toti cei care veneau din fata mea s-au pus in miscare, asa ca le-am dat prioritate, conform art 59(2).
In Romania nu mi s-a intamplat. Dar, in Romania, daca NU exista sageata aditionala, verde e sigur si pentru cel care vine din fata, asa ca dai prioritate in caz ca virezi la stanga.
Bucurestiul e plin de intersectii de acest gen.

Inainte de a stabili cine are prioritate, mi-ar placea sa vad o poza cu semaforul respectiv. El spune ca celalalt avea rosu. Daca e asa, camionul trebuia sa dea prioritate. Dar daca nu...

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
A zis in primul post. Avea verde la STANGA. Nu te dai jos din masina sa vezi ce are ala din fata.
E f clar.
Vorbim de RO. Indata vine unul si zice de UK (ca se merge pe stg acolo).
De unde scoateti toate ciudateniile astea. Cititi si respectati OUG!

Edited by dorin_2k, 02 September 2016 - 07:45.


#21
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
A zis, dar imi cer scuze daca cer cateva lamuriri. Avea semn aditional sub semafor? Daca da, are dreptate. Daca nu, nu.
In OUG scrie ca culoarea verde permite trecerea. Dar nu scrie ca daca tu ai verde, cei din fata trebuie sa aiba rosu. Semaforizarea "clasica" intr-o intersectie in cruce e ca fiecare linie a "crucii" sa aiba verde pe rand. Cei care vireaza la stanga cand au verde trebuie sa dea prioritate celor care vin din fata si merg inainte sau vireaza la dreapta.

Edited by danvlas, 02 September 2016 - 07:51.


#22
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Uite ca daca era asa "baiat destept" cum ii recomanzi, si nu frana(a se citi "a se da jos din masina sa vada ce are ala din fata") , acum era cu masina facuta acordeon. Dar macar murea cu dreptatea in mana si asta e cel mai important

#23
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Daca avea intermitent pentru dreapta atunci ai prioritate.
Daca avea la semafor verde plin, atunci avea prioritate.

Edited by truet, 02 September 2016 - 07:53.


#24
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostKarogs, on 02 septembrie 2016 - 07:48, said:

Dar macar murea cu dreptatea in mana si asta e cel mai important
Nici de asta nu sunt foarte sigur, pana nu-mi pune o poza cu semaforizarea lui Posted Image

Edited by danvlas, 02 September 2016 - 07:57.


#25
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Posttruet, on 02 septembrie 2016 - 07:51, said:

Daca avea la semafor verde plin, atunci avea prioritate.
Nu are cum sa fie asa, el avea prioritate.

Edited by e_bulu, 02 September 2016 - 08:03.


#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNero-d, on 02 septembrie 2016 - 06:56, said:

pai initiator... daca zici ca ai >200k si normal stiai ca ai prioritate... de ce ai mai deschis topicul?!?

Poate ca doreste ca si noi sa stim ca are peste 200.000 de km la "bord".

#27
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Poste_bulu, on 02 septembrie 2016 - 08:02, said:

Nu are cum sa fie asa
De ce? Oameni buni, daca aveti verde fara semn aditional spre stanga, sunt 99.9% sanse ca si cei care vin din fata voastra sa aiba tot verde. Daca tot mergeti pe presupuneri, macar puneti raul in fata, e mai sanatos...

#28
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View Poste_bulu, on 02 septembrie 2016 - 08:02, said:

Nu are cum sa fie asa, el avea prioritate.
Cred ca ai citit gresit... daca tirul avea verde plin la semafor atunci avea prioritate.

Bazat din poveste si desen presupun ca e vorba de o strada cu o singura banda pe sens, deci nu cred ca e vorba de panouri sau alte prostii.
Deci pe sensul tirului e vorba de un semafor pentru inainte si intermitent pentru dreapta.

#29
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
Dupa Google Maps, intersectia e cea de aici <https://www.google.r...!7i13312!8i6656> si, daca imaginile sunt de actualitate, exista semafor separat special pentru stanga (si numai pentru stanga, nu combinat cu inainte) din toate directiile mai putin de pe straduta ‘str. Serbanesti’. Insa intersectia nu prea corespunde cu desenul initiatorului; aici e in cruce, in desen e in T.

Pentru ca semaforizarea sa nu fie o aberatie, trebuie ca verde de pe straduta sa nu fie simultan cu ‘verde la stanga’ din partea opusa (de pe Calea Barladului). Atunci oricum ai da-o, cineva care are verde plin si face stanga nu se poate intersecta cu cineva care are verde plin si face dreapta (decat daca ar fi timpii gresiti dpdv acces dinspre straduta), deci initiatorul avea prioritate si celalalt stia.

LE: Totusi daca ma uit mai bine, din partea opusa pozei din link, de unde presupun ca venea TIR-ul, nu exista semafor ‘plin’ aplicabil pentru dreapta??? Exista special stanga, special inainte, dar pentru dreapta doar intermitent?? Nu mi se pare corect. Lumina verde intermitenta nu prea tine loc de semafor ‘plin’. De exemplu daca e stinsa (cum e in poza de pe Google <https://www.google.r...!7i13312!8i6656>) atunci dpdv al virajului la dreapta e ca si cum nu fi intersectie semaforizata… Daca fortam nota, aceasta ar putea fi explicatia camionagiului desi eroarea este evidenta.

Edited by sags, 02 September 2016 - 08:24.


#30
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
are prioritate initiatorul dar stia probabil ca alalaltu' are intermittent. eu daca as fi fost in situatia lui si nu cunosteam intersectia dadeam prioritate de dreapta.
imaginea atasata e dinspre directia de deplasare a celuilalt, initiatorul era in pozitia tirului albastru :
Attached File  Untitleddd.jpg   65.87K   53 downloads

Edited by csi1, 02 September 2016 - 08:18.


#31
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View PostOriginalCopy, on 02 septembrie 2016 - 06:26, said:

Conducatorii "profestionisti" sunt cei mai periculosi de pe lumea asta, deoarece cred ca sunt cei mai buni si ca sunt singurii de pe lumea asta.
Trateaza-i in trafic ca pe niste biciclisti.
Spoiler

Edited by tiomarami, 02 September 2016 - 08:19.


#32
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Din cate stiu, daca intri pe verde intermitent trebuie sa dai prioritate la tot ce misca in intersectie.

#33
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
mai sunt si masini care vin " lansat " in intersectie .
Faptul ca semaforul s-a schimbat din rosu in verde exact in momentul in care respectivul traverseaza intersectia nu inseamna neaparat ca avea verde .
Inseamna doar ca s-a cacat in scaldatoare , si vederea lui periferica a fost suficient de buna incat sa-si dea seama in ultimul moment ca " avea " verde " pentru virajul la stanga.
Cel mai probabil el nu voia sa vireze la stanga,voia sa mearga inainte ca ivan cu fluierul , dar a tras stanga de volan .
Are meritul de a fi avut reflexe bune, a franat si a evitat un contact frontal , alegand unul lateral

#34
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdanvlas, on 02 septembrie 2016 - 08:07, said:

De ce? Oameni buni, daca aveti verde fara semn aditional spre stanga, sunt 99.9% sanse ca si cei care vin din fata voastra sa aiba tot verde. Daca tot mergeti pe presupuneri, macar puneti raul in fata, e mai sanatos...

Tot asa zic si eu. Initiatorul nu are de unde sa stie ce semafor avea camionagiul si drept urmare trebuia sa-i dea prioritatea de dreapta. Nu putem sa mergem pe presupuneri cum ca dincolo era rosu sau verde intermitent si sa ne bagam cu tupeu pe motiv ca stiu eu sigur ca am prioritate. Initiatorul doar banuieste ca acel camion avea verde intermitent, deoarece cunoaste foarte bine intersectia si ultima data cind a venit el din sensul camionului, asa se aprindeau semafoarele. Dar daca intre timp sa schimbat logica becurilor ? Ce ne facem atunci ?
Fireste, daca ar fi fost un accident, ar fi fost vinovat camionul pentru ca este clar ca initiatorul cunoaste intersectia si el are pina la urma dreptate.


Intersecti ciudate exista peste tot in Ro. Spre exemplu la mine in oras este de foarte multa vreme o intersectie in care primesti verde pentru toate directiile, insa surpriza este ca si cei care vin din fata au si ei verde pentru toate directiile si colac peste pupaza si pietoni care traverseaza paralel cu tine, au si ei verde.
Este cam asa:

Attached File  Intersectie PNG.png   11.26K   16 downloads

Mai nou avem si citeva asa zise sensuri giratorii semaforizate, la care cind se face verde se face la toata lume. Cind este rosu pentru masini au verde toti pietoni si invers, cind se face rosu la pietoni, au verde toate masinile..

Edited by florin71_skoda, 02 September 2016 - 08:36.


#35
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Intr-o situatuatie asemanatoare m-am aflat si eu ieri.
Eu eram in auto albastru, in auto rosu era o tipa.
Era cat pe ce sa ne pupam. Tot ea nu a inteles cu ce a gresit. Cel mai probabil ea avea verde intermitent la semafor(banda 2 si 3 aveau sigur rosu) dar chiar daca avea verde normal tot trebuia sa se incadreze pe prima banda.

[ https://s16.postimg.org/g6p6wqn75/Capture.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mirel3003, 02 September 2016 - 08:45.


#36
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
truet, data viitoare te alegi si cu o sanctiune pt asemenea limbaj

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate