Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Skoda Octavia 3 1.0 TSI

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4438 replies to this topic

#3115
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
De cand si-a luat masina utopium, a tecut aproape 2 ani si in acest timp, o fi reusit sa   cunoasca ce poate si de aceea acum are incredere in ea si curaj de linuite. Poate va trece in tromba pe langa cei sceptici si va lasa in urma :))))

#3116
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Ce importanță are ce mașină are cine? Ideea era de cum se umflă în pene cineva cu o mașină decentă. Atât, decentă, nu vorbim de cine știe ce rachetă sport.

View PostMMike, on 07 aprilie 2018 - 10:33, said:

Poate va trece in tromba pe langa cei sceptici si va lasa in urma Posted Image)))
Și poate face asta pentru că merge "mai tare decât viteza legală". Posted Image

Edited by alexcrist, 07 April 2018 - 10:37.


#3117
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009
Pai daca ii tot fute grija pe unii de cum merge masina lui...

#3118
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalexcrist, on 07 aprilie 2018 - 10:36, said:

Ce importanță are ce mașină are cine? Ideea era de cum se umflă în pene cineva cu o mașină decentă. Atât, decentă, nu vorbim de cine știe ce rachetă sport.
Pai eu ce sa fac daca altii cu masini mai lente se "umfla in pene"? Sa le intind si celalalt obraz, crestineste? Nu sunt credincios, cel mult agnostic, eu cred in dovezi stiintifice, frumos, nu povesti Posted Image Si, spre deosebire de altii, eu am pus clipuri cu 80-140 sau 100-160, asa ca pot aprecia ceilalti cat de "lenta" e. Si raman la concluzia ca e mai rapida fara nici o dilema decat majoritatea masinilor din Romania. Acu' ca se intampla ca e in acelasi timp si mai economica si mai spatioasa, asta e ... norocul meu.

Edited by utopium, 07 April 2018 - 10:43.


#3119
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMMike, on 07 aprilie 2018 - 10:33, said:

De cand si-a luat masina utopium, a tecut aproape 2 ani si in acest timp, o fi reusit sa   cunoasca ce poate si de aceea acum are incredere in ea si curaj de linuite. Poate va trece in tromba pe langa cei sceptici si va lasa in urma Posted Image)))

Dap, au trecut 2 ani și a rămas la aceleași obsesii ca la deschiderea topicului :D

View PostDannyMC, on 07 aprilie 2018 - 10:38, said:

Pai daca ii tot fute grija pe unii de cum merge masina lui...

Eh, câteodată se epuizează rubrica "Fun" și mai trag o vizită pe aici.

View Posttfmercedez, on 07 aprilie 2018 - 10:30, said:

Dar eu tot nu m-am lamurit ce masina are iladi?

Eu ma bag la un concurs de  cine scoate cel mai mic consum pe un traseu dat.


Un CX 5, nu toată lumea are mașină așa bengoasă ca utopium.

#3120
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 07 aprilie 2018 - 10:44, said:

Dap, au trecut 2 ani și a rămas la aceleași obsesii ca la deschiderea topicului Posted Image
Pai masina are aceleasi calitati pe care le avea si acum 2 ani, e economica, spatioasa, confortabila, e mai rapida decat majoritatea, polueaza mai putin, are taxe si asigurari mai mici ... despre ce ai vrea sa vorbim? :) Inca exista "necredinciosi" care trebuie "luminati" ca un motoras de asta mic poate bate la fund din foarte multe puncte de vedere un motor mai mare "clasic", asa ca trebuie adusi pe calea cea buna :) Desi, in curand vom migra masiv pe electrice si nu va mai conta oricum.

#3121
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
Totusi 115 cp sunt ultrasuficienti sa faca orice depasire in conditii decente.

Hibride da. Electrice cred ca va mai trece ceva timp. Poate cel mult de oras.

Edited by MMike, 07 April 2018 - 10:56.


#3122
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 07 aprilie 2018 - 10:49, said:

Desi, in curand vom migra masiv pe electrice si nu va mai conta oricum.

Ceva îmi spune că și acolo vei avea cel mai bun mileage, indiferent de mașină

#3123
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMMike, on 07 aprilie 2018 - 10:54, said:

Totusi 115 cp sunt ultrasuficienti sa faca orice depasire in conditii decente.
Mai ales cand masina are 1150 kg si cuplul maxim e atins jos si pe un interval destul de lung.

View Postiladi, on 07 aprilie 2018 - 10:54, said:

Ceva îmi spune că și acolo vei avea cel mai bun mileage, indiferent de mașină
Nu ma intereseaza sa am cel mai bun mileage, dar daca exista o masina care are mileage foarte bun fara sa sacrifice confortul/spatiul sau performanta motorului, ba sa mai aiba si taxe/asigurari mai mici, nu vad de ce sa nu le spui si celorlalti, cel putin unii oameni s-ar bucura cu siguranta sa afle astfel de informatii. Ca altii considera asta un "atac" la masina lor cu motor mai mare dar "clasic", deja nu mai e problema mea.

Si nu e ca si cum datale mele (de consum de exemplu, ca alea sunt printre cele mai contestate) n-ar fi confirmate de spritmonitor sau de colegii care mai detin masina asta. Chiar dimpotriva, majoritatea scot consumuri mai bune decat mine cel putin in oras (deh, Clujul la orele aglomerate cand toata lumea merge la scoala e ... lent)

Edited by utopium, 07 April 2018 - 11:31.


#3124
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
VAG a pus motoru asta pe o gama larga din modelelele lor skoda, seat, VW, audi.

#3125
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Asta cu cea mai rapida fata de majoritatea masinilor din Romania e maxima. E super fun. Asta cu depasirile la podea da-mi voie sa nu o cred. Poate una, maxim 2, ca altfel nu mai scoti consumul ala.

#3126
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Depasiri cu pedala la podea se traduc lejer cu 2 3 litri in plus la orice motor, chiar si la acest motor de masina de tuns iarba. Avantajul pe forumuri este ca oricine isi doreste, poate sa se considere batman si sa se bata cu pumnul in piept in spatele monitorului.
Mai e unul pe alt topic care sustine ca polo cu motorul asta consuma 4 la 140 la ora. :))) Ceva frumos, probabil la 90 nici nu consuma, este perpetuum mobile.

#3127
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcepy, on 07 aprilie 2018 - 11:47, said:

Asta cu cea mai rapida fata de majoritatea masinilor din Romania e maxima. E super fun.
Eu zic sa citesti mai bine ce am spus. Iar daca tu consideri ca majoritatea masinilor din Romania fac 0-100 in sub 10 secunde si 100-160 in sub 14 secunde, da, e "super fun"

View Postcavaliere, on 07 aprilie 2018 - 12:10, said:

Depasiri cu pedala la podea se traduc lejer cu 2 3 litri in plus la orice motor, chiar si la acest motor de masina de tuns iarba.
Nu a zis nimeni ca fac 100 de depasiri in 100 de km, credeam ca am lămurit diferenta intre condus normal si condus sportiv

#3128
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcavaliere, on 07 aprilie 2018 - 12:10, said:

Mai e unul pe alt topic care sustine ca polo cu motorul asta consuma 4 la 140 la ora. :)))
O masina cu 10% mai usoara sau ceva mai usoara si cu roti mai mici ar putea teoretic sa consume cu 10% mai putin, deci da, ar trebui sa coboare sub 5. Nu stiu daca Polo e cu 10% mai usoara totusi, poate cam 5%, dar daca ar avea si roti mai mici de exemplu de 14"/175 latime, ar fi rezonabil sa consume 4.x, adică sub 5, dar mai aproape de 5 decât de 4. Scazi 10% la frecarea rotilor din latime, apoi mai ai si roti mai usoare, masina in sine mai usoara cu vreo 5%, daca si aerodinamica e sub 0.30, cine stie ... Începe sa para perfect realizabil ;)

#3129
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postutopium, on 07 aprilie 2018 - 12:38, said:

Eu zic sa citesti mai bine ce am spus. Iar daca tu consideri ca majoritatea masinilor din Romania fac 0-100 in sub 10 secunde si 100-160 in sub 14 secunde, da, e "super fun"


Nu a zis nimeni ca fac 100 de depasiri in 100 de km, credeam ca am lămurit diferenta intre condus normal si condus sportiv

Atat doar ca masina ta face 100-160 in vreo 20 de secunde nu sub 14. In rest da, ai dreptate.
Cat despre polo care consuma 4 la 140, la 90 cat consuma? :)) Dar stai, ca exista si categoria de soferi care obtin consumuri mult mai mici decat ce da producatorul. Orice e posibil in universul paralel.

#3130
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Ai clip pe net si poti vedea singur daca face 14 sau 20 de secunde, se vede si unde eram, ca era drumul plan si nu inclinat, etc Posted Image Evident, vorbim de ce indica bordul, pentru ca la asta se raporteaza soferul.

La secunda 10 trece de 100 km/h, la secunda 24 deja era trecuta de 160 (la secunda 23 si ceva ajunge la 160 de fapt) Posted Image Si nu, nici macar nu m-am "obosit" sa fac prima parte intr-a treia ca sa fie mai rapida pe primul interval, cum sugerau unii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I8O9Sm9o8Is?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by utopium, 07 April 2018 - 13:46.


#3131
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postutopium, on 07 aprilie 2018 - 13:38, said:

Ai clip pe net si poti vedea singur daca face 14 sau 20 de secunde, se vede si unde eram, ca era drumul plan si nu inclinat, etc Posted Image Evident, vorbim de ce indica bordul, pentru ca la asta se raporteaza soferul.

La secunda 10 trece de 100 km/h, la secunda 24 deja era trecuta de 160 (la secunda 23 si ceva ajunge la 160 de fapt) Posted Image Si nu, nici macar nu m-am "obosit" sa fac prima parte intr-a treia ca sa fie mai rapida pe primul interval, cum sugerau unii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I8O9Sm9o8Is?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Baiatul asta face in 20 de secunde 100-160. O fi a lui defecta, cine stie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lgpU78_Vu1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, stiu, daca te incordai putin, obtineai chiar mai bine, stim cu totii ca de fapt ce declara producatorii sunt niste cifre date din burta, nu se bazeaza pe masuratori cu aparate profesionale.

Edited by cavaliere, 07 April 2018 - 14:14.


#3132
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Si eu pot sa merg la deal si sa fac 20 de secunde daca insisti (desi el la secunda 11 trece de 100 si la secunda 28 deja trece de 160, deci 17 secunde eventual ai vrut sa zici, inteleg ca ai vrut sa fii darnic si ai mai pus 3 de la tine). Spre deosebire de el, eu am aratat ce e in jur si se vede ca nu e nici deal nici vale, de altfel cine a fost intre Turda si Campia Turzii pe A3 poate confirma daca acolo e drum drept sau nu Posted Image

Edited by utopium, 07 April 2018 - 14:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate