Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Skoda Octavia 3 1.0 TSI

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4423 replies to this topic

#3079
shizzy

shizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.08.2009

View Postrazvan21, on 14 martie 2018 - 11:33, said:

Ce parere aveti, VW golf 7 1.0 sau Skoda Octavia 1.0?

Salut, eu personal aleg octavia, maine merg sa fac comanda :).
Motivul meu principal este spatiul enorm pe care il ofera.

#3080
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Daca ai nevoie de spatiu, Octavia, daca nu, golf.
Sau cea la care scoti cea mai buna oferta.

Edited by andbozo, 14 March 2018 - 12:09.


#3081
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postrazvan21, on 14 martie 2018 - 11:33, said:

Ce parere aveti, VW golf 7 1.0 sau Skoda Octavia 1.0?
Dupa cum zic si colegii, depinde cat de des ai nevoie de extra-spatiul oferit de Octavia ... daca nu ai nevoie, Golf. La 24 de ani cand nu aveam inca familie as fi luat Golful intre cele doua.

Edited by utopium, 14 March 2018 - 16:58.


#3082
razvan21

razvan21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.07.2004

View Postshizzy, on 14 martie 2018 - 11:51, said:


Salut, eu personal aleg octavia, maine merg sa fac comanda Posted Image.
Motivul meu principal este spatiul enorm pe care il ofera.
sa-mi zice ce oferta iti face, si ce echipare.

View Postutopium, on 14 martie 2018 - 16:57, said:

Dupa cum zic si colegii, depinde cat de des ai nevoie de extra-spatiul oferit de Octavia ... daca nu ai nevoie, Golf. La 24 de ani cand nu aveam inca familie as fi luat Golful intre cele doua.
2 copii am, deci am nevoie de spatiu (acum am MK5).

#3083
shizzy

shizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.08.2009

View Postrazvan21, on 15 martie 2018 - 10:09, said:

sa-mi zice ce oferta iti face, si ce echipare.


2 copii am, deci am nevoie de spatiu (acum am MK5).

La echiparea SMART am primit aproximativ 2200 euro discount

#3084
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Cam asa am avut si eu discount in total, doar ca au fost mai multe adunate (discount Smart, discount Rabla, discount dealer).

Plus cuponul Rabla (aprox 1.450 euro), am iesit la vreo 3.600 de euro sub pretul intreg daca imi aduc bine aminte.

#3085
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 03.12.2010
Eu cand am cumparat la skoda am primit o oferta cu 2000 mai scumpa la masini pe stoc. Si golful era mai dotat. Skoda avea motor mai puternc 1.4 150cp vs 1.4 125cp si cam atat fata de golf.Eu am ales golf.

#3086
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007


View Postutopium, on 08 martie 2018 - 13:55, said:

Ar fi interesant de aflat atunci de ce dealerii americani fac reclama DSG-ului pe site-urile lor.

Din propria experienta am concluzionat  ca produsele care au vanzari slabe  sunt promovate prin reclame.  Daca s-ar vinde bine, de ce s-ar mai obosi  cu reclama?  Doar nu s-a inventat DSG in 2018.

#3087
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Coca Cola, Apple, Samsung de ce isi face reclama? Din cauza ca n-au vânzări? ;)

In plus ar fi absurd ca dealerii VW sa nu facă reclama pe site-urile lor produselor pe care le vand. Ideea era alta, cineva sugera ca DSG nu prea exista in SUA, ci mai mult cutii automate de alt tip si atunci am întrebat de ce il promovează dealerii americani, ar fi aiurea sa promovezi produse pe care nu le ai in vânzare.

#3088
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postutopium, on 19 martie 2018 - 07:02, said:

Coca Cola, Apple, Samsung de ce isi face reclama? Din cauza ca n-au vânzări? ;)

In plus ar fi absurd ca dealerii VW sa nu facă reclama pe site-urile lor produselor pe care le vand. Ideea era alta, cineva sugera ca DSG nu prea exista in SUA, ci mai mult cutii automate de alt tip si atunci am întrebat de ce il promovează dealerii americani, ar fi aiurea sa promovezi produse pe care nu le ai in vânzare.
Eu nu am vazut reclama aiurea la samsung sau apple, in afara de situatia lansarii unui nou model.  La telefonie este mancatorie mare vodafone vs orange sau coca cola vs pepsi, daca unul isi face reclama nici celalalt nu se lasa mai prejos. Bine ca am scapat de reclama la tigari.

#3089
shizzy

shizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.08.2009
Am facut comanda de Octavia, din pacate trebuie sa astept 3 luni pentru ea.
Din discutiile cu vanzatorul de la Skoda am aflat ca producatorul garanteaza ca distributia rezista minim 8 ani sau 210.000 km(e pe curea).
Utopium, am inteles ca ai trecut de 20.000 km, cum se prezinta uleiul?
Cumva se foloseste ulei de tip Long Life?

#3090
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Postshizzy, on 21 martie 2018 - 11:22, said:

Din discutiile cu vanzatorul de la Skoda am aflat ca producatorul garanteaza ca distributia rezista minim 8 ani sau 210.000 km(e pe curea).
Nu știu cum a formulat-o vânzătorul tău, dar până acum n-am auzit de garanție specială pentru distribuție. Este inclusă în garanția generală a mașinii, care nu știu să fie de 8 ani la Skoda.

Că producătorul spune că distribuția se schimbă la 8 ani sau 210.000 km în planul de service, e altceva. Dacă cumva ți se rupe la 7 ani și 150.000km, după ce garanția mașinii a expirat, am mari dubii că te despăgubește cu ceva. Dar poate mă înșel eu. :) Oricum ar fi, îți urez să nu ai șansa să afli pe propria piele, și să te bucuri de noua mașină cât mai mult timp și fără evenimente neplăcute. ;)

#3091
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postshizzy, on 21 martie 2018 - 11:22, said:

Utopium, am inteles ca ai trecut de 20.000 km, cum se prezinta uleiul?
Cumva se foloseste ulei de tip Long Life?
Nu stiu ce tip de ulei e ... si nici cum se prezinta. Nu l-am verificat de vreo 6 luni, ultima data era la nivel. O sa-l schimb cand se incalzeste si ma apropiu de 2 ani. Cat despre distributie, eu n-am auzit de asa ceva cu 210.000 km, nu stiu cat zice cartea si nici nu stiu daca o sa ajung eu sa o schimb vreodata ...

#3092
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Ce benzina folosesti la masinuta?Normala sau din cea mai scumpa?

#3093
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Benzina normala, de 95, de obicei de la Petrom. Am pus si de 99/100 de vreo 2-3 ori, pare ca se misca ceva mai bine, dar cum nu simt nevoia de asa ceva masina tragand oricum mai bine decat am nevoie nu am mai pus.

Edited by utopium, 22 March 2018 - 09:02.


#3094
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Azi am dus un birou cu dulap + un corp cu sertare de la Cluj la Bistrita (am dat jos placa de sus a biroului, dulapurile au ramas intregi) ... si inca 5 genti/geamantane medii (ma rog, de alea de 10-12 kg), un serviciu de farfurii + 3 persoane Posted Image Dulapurile au incaput in portbagaj, pentru placa biroului am rabatat o treime din bancheta.
Attached File  birou_asamblat.jpg   201.79K   53 downloads
Attached File  birou_portbagaj.jpg   200.45K   57 downloads

PS: Intrucat am prins si un blocaj in Dej cu mers bara la bara vreo 15 minute am avut un consum "nesimtit" de 4.7.

Edited by utopium, 31 March 2018 - 23:15.


#3095
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
La capitolul asta octavia detine suprematia, ce e al ei e al ei .
Daca ma impacam cu design-ul si pretul nesimtit mergeam pe ea, asa am ales o berlina clasica .
Ps : eu cu loganul am carat un birou de 2 metri(dezasamblat) si un dulap de birou cu 5 sertare de 170 cm inaltime , asamblat ;) , tot in portbagaj,  e drept nu a mai stat nimeni in spate caci spatarul se scoate, nu se rabateaza fractionat!

Edited by M0sGerila, 31 March 2018 - 23:48.


#3096
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
La Logan problema era de acces in portbagaj ... adica am avut chestii care aparent trebuiau sa intre fara probleme (ceva electrocasnice medii) dar nu intrau (impachetate) din cauza "gurii" portbagajului. Din punctul asta de vedere, avantajul Octaviei e mare. Nu ca as avea de carat prea des asa ceva, dar imi place versatilitatea asta a ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate