Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Skoda Octavia 3 1.0 TSI

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4438 replies to this topic

#3097
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Pe mine unul acel consum m-a dezamagit, vezi ca poate ai probleme cu sonda lambda si de-asta iti ia asa mult. Mai ai garantie? Fuguta repede ca e grav.

#3098
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Nah, e in parametri normali Posted Image

Drumul de intoarcere:
Inainte sa inceapa furtuna si sa intru in aglomeratia de dupa Dej:
Attached File  bistrita-cluj-apr2018-01.jpg   110.31K   107 downloads

Dupa portiunea de ploaie si trafic aglomerat:
Attached File  bistrita-cluj-apr2018-02.jpg   146.96K   94 downloads

Deci da, 4.7 e cam "nesimtit", e normal sa te dezamageasca ;)

Edited by utopium, 01 April 2018 - 15:30.


#3099
Alin_Gratian

Alin_Gratian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.05.2012

 utopium, on 07 martie 2018 - 11:33, said:

La mine CASCO-ul e luat prin Compexit (dealerul de unde am luat masina) care tine de Porsche Romania, se pare ca Allianz au o intelegere foarte buna cu ei si mi l-au dat la 1.300 de lei/an (1.200 de lei pe an la reinnoire) cu fransiza de 450 de lei/eveniment. Mie mi se pare excelent pretul si cam toti pe care ii stiu cu masini noi de valoare comparabila platesc cam dublu. La RCA depinde evident de varsta ta, istoric, etc. La mine, pentru ca nu mi-am transferat istoricul, a fost initial vreo 600 de lei/an. Daca mi-as fi transferat istoricul (dar nu am stiut ca se poate atunci) ar fi fost probabil vreo 400-450 de lei, acum platesc undeva pe la 560 de lei cred. Ca idee, eu am carnet de 20 de ani, deci probabil si asta influenteaza pretul.

Deci pe anul in curs am dat cam 1.750 de lei pe asigurari CASCO si RCA, 36 de lei e impozitul auto si inca un pic peste 100 de lei rovigneta. La 1.900 de lei imi iese tot, asigurari CASCO/RCA, impozit, rovigneta. Prima revizie (si schimb de ulei) o sa o am anul asta, se face la 2 ani sau 30.000 km, nu am idee cat o sa coste si ce o sa-mi faca, am vazut cand am luat masina ceva costuri estimative de revizii dar nu mai stiu exact.

Salut,
Acel tarif de 1300 RON  la Casco oferit de cei de la Compexit este valabil doar pentru cei care achiziționează masini de la ei ? Sau este valabil si pentru cei care sunt interesați doar de asigurarea Casco dar achiziționarea mașinii s- a făcut din alta parte ?
Acel tarif de 1300 RON este valabil cu plata integrala ?



#3100
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
E absolut normal acel consum la modul cum ai mers. Am imcercat si eu de vreo 2-3 sa merg asa cand trebuia sa iau pe cineva de la aeroport si ajungeam prea devreme. E f plictisitor si groaznic pt mine sa merg asa.

#3101
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 Alin_Gratian, on 06 aprilie 2018 - 23:19, said:

Salut,
Acel tarif de 1300 RON  la Casco oferit de cei de la Compexit este valabil doar pentru cei care achiziționează masini de la ei ? Sau este valabil si pentru cei care sunt interesați doar de asigurarea Casco dar achiziționarea mașinii s- a făcut din alta parte ?
Acel tarif de 1300 RON este valabil cu plata integrala ?
Nu stiu ... eu zic sa le ceri o oferta pe email. Iti trimit pe email o adresa de la asigurari. Eu am platit integral.

#3102
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 cepy, on 07 aprilie 2018 - 07:09, said:

E absolut normal acel consum la modul cum ai mers. E f plictisitor si groaznic pt mine sa merg asa.
Asa o fi, doar ca nu il poti scoate cu motoare mai mari cu performante echivalente Posted Image O medie de viteza 72 km/h pe Cluj-Bistrita e in general buna, din pacate din ce in ce mai des media e mult mai aproape de 60 km/h din cauza aglomeratiei, blocajelor, etc. Dar da, daca vrei sa scoti o medie de consum apropiata de 4%, e evident ca nu mergi sportiv ci cat mai constant/legal, adica si in afara mergi in general cu viteza legala, care pe traseul asta e 100 km/h. Daca tii neaparat sa obtii sub 4, e perfect realizabil cu masina asta, la o  viteza medie similara cu a majoritatii.

Nici eu nu scot 4 sau sub in mod constant, ci dupa cum am mai zis in general cam 4.5, tocmai pentru ca fac depasirile cu pedala la podea si, pe unde se poate, merg mai tare decat viteza legala. Cat despre condusul "fun" pe drumuri aglomerate din Romania e incomparabil mai riscant pentru toata lumea, deci nu e cazul de asa ceva cand mai esti si cu familia (decat daca esti inconstient).

Edited by utopium, 07 April 2018 - 08:38.


#3103
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 07 aprilie 2018 - 08:36, said:

pentru ca fac depasirile cu pedala la podea

Normal că le faci cu accelerația la podea neavând un raport greutate/putere prea grozav.

#3104
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 shizzy, on 21 martie 2018 - 11:22, said:

Am facut comanda de Octavia, din pacate trebuie sa astept 3 luni pentru ea.
Din discutiile cu vanzatorul de la Skoda am aflat ca producatorul garanteaza ca distributia rezista minim 8 ani sau 210.000 km(e pe curea).
Utopium, am inteles ca ai trecut de 20.000 km, cum se prezinta uleiul?
Cumva se foloseste ulei de tip Long Life?
Stai linistit cu distributia, aia sa fie ultima ta grija. Nici nu ai intrat in posesie si ce probleme te framanta.  Probabil ca nici nu vei tine masina pana la momentul schimbarii distributiei.

#3105
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 iladi, on 07 aprilie 2018 - 08:43, said:

Normal că le faci cu accelerația la podea neavând un raport greutate/putere prea grozav.
Grozav raportat la cine? La BMW sport? Ca masina ta e mai lenta de exemplu Posted Image La fel ca majoritatea masinilor de pe drumurile din Romania.

Edited by utopium, 07 April 2018 - 09:20.


#3106
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 07 aprilie 2018 - 09:18, said:

Ca masina ta e mai lenta de exemplu.

Mașina mea are un raport de tracțiune supraunitar, a ta nu. Dar tu poți să te uiți la cifrele care îți convin și să crezi ce vrei. Mai vorbim când treci într-o grupă mai mare

#3107
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Poate sa aiba ea ce raport vrea, asta nu schimba faptul ca e mai lenta decat Octavia 1.0 TSI, pentru ca asta tine de modul in care e distribuit cuplul, cutie, tipul de motor, etc Posted Image

Octavia 1.0 TSI goala are fix 100 CP/tona, adica 1150 kg si 115 CP. Asta nu o opreste sa fie mai rapida decat alte masini cu mai mult de 100 CP/tona, dar cu motoare care ating cuplul maxim mai greu/au cutii etajate mai putin optim/etc.

 iladi, on 07 aprilie 2018 - 09:32, said:

Dar tu poți să te uiți la cifrele care îți convin și să crezi ce vrei. Mai vorbim când treci într-o grupă mai mare
Cifra care conteaza e timpul in care accelereaza de la viteza x la viteza y, e singurul lucru care conteaza pentru chestia asta. Si, din pacate pentru tine, masina ta are performante mai slabe la capitolul asta, anume de a face de la viteza x la viteza y un timp mai bun. Mai vorbim cand treci intr-o grupa mai mare Posted Image

PS: te poti oricand opri in Cluj pentru un "versus" pe autostrada, si-asa e semi-goala, te astept cu placere, uite, las de la mine, castigatorul il scoate pe celalalt la o cafea/bere/etc :)

Edited by utopium, 07 April 2018 - 09:50.


#3108
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Continuă să visezi

#3109
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 iladi, on 07 aprilie 2018 - 09:48, said:

Continuă să visezi
E simplu, pune un clip cu masina ta facand niste reprize gen 80-140 si 100-160 ... daca scoti timpi mai buni ca ai mei (cu motor stock) vin la Oradea, facem testul si iti fac cadou si o sticla de whisky de aia scumpa cum iti place tie. Tu nu pierzi nimic la "pariul" asta, daca vrei si tu sa ai o "miza" pui si tu la bataie un Brunello Posted Image . Asta asa, ca sa ne lamurim cine viseaza si cine e ancorat in realitate Posted Image

Edited by utopium, 07 April 2018 - 10:12.


#3110
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Nu am obsesii de genul ăsta. Am depășit de mult etapa.

#3111
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Si totusi te roade subiectul suficient de tare incat sa pui comentarii "acide" despre subiect, desi esti constient ca masina ta nu sta mai bine :)

#3112
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Mă cacă râsu' când văd pe cineva cu Octavia și cel mai mic motor posibil că propune liniuțe pe forum. Hai, mă, dă-o-n spanac, așa am ajuns? Posted Image Posted Image  N-am mai râs demult așa bine. Și mai zici că ai familie, dar mai mult de 17 ani în gândire eu nu ți-aș da.

Edited by alexcrist, 07 April 2018 - 10:28.


#3113
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 alexcrist, on 07 aprilie 2018 - 10:28, said:

Mă cacă râsu' când văd pe cineva cu Octavia și cel mai mic motor posibil că propune liniuțe pe forum. Hai, mă, dă-o-n spanac, așa am ajuns? Posted Image Posted Image  N-am mai râs demult așa bine. Și mai zici că ai familie, dar mai mult de 17 ani în gândire eu nu ți-aș da.
Dar eu tot nu m-am lamurit ce masina are iladi?

Eu ma bag la un concurs de  cine scoate cel mai mic consum pe un traseu dat.

#3114
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 07 aprilie 2018 - 10:24, said:

Si totusi te roade subiectul suficient de tare incat sa pui comentarii "acide" despre subiect, desi esti constient ca masina ta nu sta mai bine Posted Image

Făcusem doar o simplă remarcă vis a vis de "accelerația la podea". N-am crezut că te deranjează așa tare încât să o dai la versus și provocări puerile :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate