Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Skoda Octavia 3 1.0 TSI

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4438 replies to this topic

#3061
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 raducut123, on 12 martie 2018 - 19:14, said:

Daca am ajuns sa comparam Peugeot cu VW nu ma mir...Da sa spui ca e peste Passat la calitate e clar cum cunosti masinile...
Inainte sa critici, te rog sa te documentezi foarte bine.Citeste revistele auto.Si apoi hai cu criticile.Cand vorbim de calitatea materialelor , Peugeot 508 facelift(nu vorbesc de prima versiune de 508) zic revistele auto, este egal cu Passat.La antifonare si comfort, 508 facelift, este superior Passatului care insa are mai multa tehnologie de ultima generatie(afisaj digital in locul indicatoarelor analogice si aparatura electronica) si o tinuta mai sportiva decat 508 facelift.Mazda 6 are o tinuta de drum mai sportiva decat Passat.La fiabilitate, motorizarile PSA, mai ales cele diesel de ultima generatie, Blue-HDI de 2.0l, sunt peste cele folosite acum de VW.

Edited by max_01, 13 March 2018 - 09:08.


#3062
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 utopium, on 12 martie 2018 - 22:08, said:

Ajunge sa ai unul Posted Image Daca cand il duci in vacanta la bunici trebuie sa-i pui bicicleta, trotineta, rolele, 2 genti de papuci/haine, 2 genti de jucarii/carti/rechizite, mai ai si ceva bagaje de weekend pentru tine/sotie, geanta de laptop, etc, mai faci ceva cumparaturi de vacanta, deja iti cam trebuie spatiu. Eu umplu cei 590 de litri de vreo 6-8 ori pe an. Asta in conditiile in care nu prea merg in concediu cu masina. Cand aveam Logan, cei 500 de litri nu-mi ajungeau si trebuia sa mai pun si pe bancheta din spate unele chestii. Ocazional mai car electrocasnice, mobilier, etc care n-ar incapea in masini cu portbagaje mici-medii.
Fiecare cu nevoie sale.Unii se descurca decent si cu un portbagaj de 370l.In concedii, se pun diverse lucruri, si in spate, langa copii, pe bancheta sau jos, pe podea.Este adevarat, fara biciclete si tot felul de lucruri inutile pe care le cari doar de dragul de a le cara.Vara, mai ales, in concediu, prefer sandalele, asa ca o pereche de pantofi pentru tinuta casual, este suficient.Am carat si 3 perechi de pantofi insa nu am folosit mai mult de una.Cu exceptia a 2 iesiri pe an in concediu, in rest jumatate din portbagaj nu este umplut mai mult de 60% din volumul sau.Inclusiv in iesirile din weekend de 2-3 zile.Dar pana la urma, fiecare cu nevoie sale si stilul sau de viata.

Edited by max_01, 13 March 2018 - 09:18.


#3063
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am Octavia Break. Am luat-o pentru portbagaj. Cand plec in Romania se umple in spate, dar vreau sa am vizibilitate cand ma uit in oglinda retrovizoare, asa ca nu umplu pana la refuz.
Cand vine si soacra-mea e jale. Seara:
- Mai e ceva de bagat?
- Plasele astea 2 si restul maine dimineata.
- Cate restul dimineata?
- Inca vreo 3.
Fac eu calculul cum sa le indes, mai rearanjez bagajele, zic ok.
Dimineata:
- Unde-s plasele alea 3 sa le pun in spate?
- Uite aici la usa.
- Pai sunt 5!!!!
- Daaaa, alea cu mancare si apa, le pun in fata.
- Noah, bine, da-le pe alea 3 sa le pun in spate.
Dupa ce le indes in spate zic:
- Hai sa plecam.
Si o vad pe soacra mea cu inca 4 plase in mana.
- Ce dracu mai sunt si alea?
- Nu-ti fa griji, ca le pun la mine in fata.
Eu imi dau ochii peste cap. Si asa merge soacra mea, 1200 km inconjurata de plase jur imprejur, ca nevasta-mea vrea sa aiba liber in spate pe bancheta si nu o lasa sa puna nimic, iar in portbagaj ciuciu loc.
-

Edited by Bursul, 13 March 2018 - 09:33.


#3064
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 Bursul, on 13 martie 2018 - 09:33, said:


-

Cred ca stii care este rezolvarea problemei tale :D

#3065
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Daaaa ... sigur Râmaru ...!!!

#3066
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 iladi, on 13 martie 2018 - 09:46, said:

Cred ca stii care este rezolvarea problemei tale Posted Image
Sa scape de soacra.Posted Image

Edited by max_01, 13 March 2018 - 10:05.


#3067
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Votam ???

#3068
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 Bursul, on 13 martie 2018 - 09:33, said:

Eu am Octavia Break. Am luat-o pentru portbagaj. Cand plec in Romania se umple in spate, dar vreau sa am vizibilitate cand ma uit in oglinda retrovizoare, asa ca nu umplu pana la refuz.
Cand vine si soacra-mea e jale. Seara:
- Mai e ceva de bagat?
- Plasele astea 2 si restul maine dimineata.
- Cate restul dimineata?
- Inca vreo 3.
Fac eu calculul cum sa le indes, mai rearanjez bagajele, zic ok.
Dimineata:
- Unde-s plasele alea 3 sa le pun in spate?
- Uite aici la usa.
- Pai sunt 5!!!!
- Daaaa, alea cu mancare si apa, le pun in fata.
- Noah, bine, da-le pe alea 3 sa le pun in spate.
Dupa ce le indes in spate zic:
- Hai sa plecam.
Si o vad pe soacra mea cu inca 4 plase in mana.
- Ce dracu mai sunt si alea?
- Nu-ti fa griji, ca le pun la mine in fata.
Eu imi dau ochii peste cap. Si asa merge soacra mea, 1200 km inconjurata de plase jur imprejur, ca nevasta-mea vrea sa aiba liber in spate pe bancheta si nu o lasa sa puna nimic, iar in portbagaj ciuciu loc.
-
noroc că la mine vin fff rar....și atunci vine cu trenul :D

#3069
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Aaa, mi-am amintit cu ce se umple portbagajul cand merg in Romania: detergent, jucarii si haine de copii. 5 cutii mari de Persil/Ariel, ca e mai ieftin si bun decat ala din Romania. Vrajeala oricum.

#3070
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 Bursul, on 13 martie 2018 - 10:22, said:

Aaa, mi-am amintit cu ce se umple portbagajul cand merg in Romania: detergent, jucarii si haine de copii. 5 cutii mari de Persil/Ariel, ca e mai ieftin si bun decat ala din Romania. Vrajeala oricum.

E cu atat de mult mai ieftin si bun incat sa merite efortul sa cari o tona dupa tine? Ma indoiesc.

#3071
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am mai zis-o, imi plac compactele hatchback (gen 308), doar ca din motive practice orice sub 500 de litri pentru masina familiei mi se pare inacceptabil. Si cu doua masini n-am ce face, ca nevasta-mea nu vrea sa conduca chiar daca are carnet. Asa ca Octavia mi se pare un compromis ideal pentru familii ca si caroserie, iar 1.0 TSI mi se pare un compromis ideal intre oras si extra-urban.

#3072
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 utopium, on 13 martie 2018 - 11:17, said:

Eu am mai zis-o, imi plac compactele hatchback (gen 308), doar ca din motive practice orice sub 500 de litri pentru masina familiei mi se pare inacceptabil. Si cu doua masini n-am ce face, ca nevasta-mea nu vrea sa conduca chiar daca are carnet. Asa ca Octavia mi se pare un compromis ideal pentru familii ca si caroserie, iar 1.0 TSI mi se pare un compromis ideal intre oras si extra-urban.
De ce iti plac compactele hatchback?Pentru ca poti sa incarci mai mult si mai usor in portbagajul lor fata de un sedan?
Da, Octavia 3 ofera un spatiu mai mult decat generos cand vine vorba de volumul portbagajului.

#3073
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Nu, ca alea nu le iei ca sa pui chestii in portbagaj prea des Posted Image Imi plac ca sunt mai scurte si mai potrivite pentru oras ca si caroserie ... si imi plac si cum arata (308, Golf, Astra, Mazda 3, Kia Ceed, Toyota Auris, etc).

PS: Octavia e tot hatchback practic, chiar daca arata a sedan.

Edited by utopium, 13 March 2018 - 17:11.


#3074
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
https://ro.wikipedia.org/wiki/Liftback

Liftback („spate care se ridică”, în română) este un stil de caroserie în care spațiul pentru bagaje poate fi accesat printr-o ușă care se extinde până în partea superioară a pilonului C și include geamul din spate. Partea posterioară a caroseriei liftback este fie ca la o mașină bicorp, dar nu la fel de verticală ca la hatchback-uri, sau are o formă precum cea a mașinilor tricorp.

#3075
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Skoda si revistele auto tot hatchback ii zic.

#3076
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Nu este hatchback, Fabia este hatch.

#3077
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Dupa cum ziceam, inclusiv Skoda zice ca e hatchback: http://www.skoda.co....w-octavia-hatch

#3078
razvan21

razvan21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.07.2004
Ce parere aveti, VW golf 7 1.0 sau Skoda Octavia 1.0?

Edited by razvan21, 14 March 2018 - 11:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate