Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Skoda Octavia 3 1.0 TSI

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4438 replies to this topic

#1999
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Reiau: pe Zeperfs si in general pe toate site-urile cu teste OK, Mazda3 G120 si Octavia/Golf 1.0TSI au timpi apropiati pe TOATE reprizele, cu un avantaj pentru Mazda3. Care ti se pare ca e posibilitatea ca pe 80-140 1.0TSI sa fie cu PATRU secunde mai rapida? Ce face pe 140-160, e cu 5 secunde mai inceata ca sa echilibreze timpii? Nu-ti da deloc de gandit asta? Asa, gandind logic, cum te tot lauzi ca ai fi.

#2000
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 tatalor51, on 27 iunie 2017 - 17:01, said:

Asa, gandind logic, cum te tot lauzi ca ai fi.
"Logica" o las pentru tine, caruia ii lipseste experienta cu masina, la mine functioneaza foarte bine metodele empirice, pentru ca eu spre deosebire de tine nu sunt nevoit sa fac deductii logice pe baza unor teste ale unor reviste care NU sunt aceleasi teste despre care vorbim. Eu ma sui in ea si fac testul, simplu. Si apoi il pun pe net, sa-l vada toata lumea. Sa fac deductii "logice" pe baza unor teste care NU sunt aceleasi teste pare destui de ciudat, nu crezi? Cum as putea trage concluzii logice citand niste teste care NU sunt aceleasi teste?

#2001
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

 utopium, on 27 iunie 2017 - 16:22, said:



Daca mai insisti cu compentariile prostesti o sa fiu nevoit sa apas pe butonasul care te trimite pe tine la "somn" o vreme ...
Eu sunt motanul Dănilă,
Sunt cel mai aprig motan,
De TSI nu am mila,
Oricând, blană îi dăm!

Nu-ți place Veronica?

Veronica, fata bună și cuminte,
La consum nu te mai minte...


#2002
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 utopium, on 27 iunie 2017 - 17:11, said:

"Logica" o las pentru tine, caruia ii lipseste experienta cu masina, la mine functioneaza foarte bine metodele empirice, pentru ca eu spre deosebire de tine nu sunt nevoit sa fac deductii logice pe baza unor teste ale unor reviste care NU sunt aceleasi teste despre care vorbim. Eu ma sui in ea si fac testul, simplu. Si apoi il pun pe net, sa-l vada toata lumea. Sa fac deductii "logice" pe baza unor teste care NU sunt aceleasi teste pare destui de ciudat, nu crezi? Cum as putea trage concluzii logice citand niste teste care NU sunt aceleasi teste?
Nici 1-160, pe care tu sustii ca 1.0TSI scoate 22 de secunde si in toate testele dintr-o sursa decenta de pe net scoate 29-30s, nu e acelasi test? Ce-au mai gresit acolo? Au mers intentionat mai incet, toti? Nu stiu sa schimbe viteze? E o conspiratie sa se ascunda performantele fantastice ale acestui motor?
Sunt tare curios care crezi tu ca e explicatia acestei anomalii, mai ales ca absolut orice masina din clasa aia scoate tot timpii aia, 28-30s. Si cum e, de fapt, 1.0TSI e superioara toturor celorlalte masini asemanatoare cu 25% ca acceleratie sau au gresit imbecilii toate testele la toate masinile si numai tu, Gogu Manivela si Titus Flueras sunteti singurii iluminati de pe planeta?

Edited by tatalor51, 27 June 2017 - 17:33.


#2003
trick10

trick10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2007
Aici ia bataie  de la Ecoboost.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_NHLTbptXtE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by trick10, 27 June 2017 - 17:40.


#2004
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007



Daca mai insisti cu compentariile prostesti o sa fiu nevoit sa apas pe butonasul care te trimite pe tine la "somn" o vreme ...[/quote

De ce nu ne trimiți pe toți la somn. Poate așa dispare și topicul tau idiot. Eu cred că ești un demn urmaș a lui Funar care îl depășește in minciuni și idei faraonice, care îi mingaie egoul mai ceva decât m...e ponta și livache dragnea


#2005
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 tatimeu, on 27 iunie 2017 - 20:28, said:

Poate așa dispare și topicul tau idiot.
Eh, eu aplic metoda inversa ... o sa pun atatea dovezi pana o sa accepte toti ca am dreptate :) Daca chiar e vreun naiv aici care crede ca ma poate face sa renunt daca ma ataca constant si vine cu diverse acuzatii si aberatii se inseala amarnic, asta doar ma face sa vin cu dovezi tot mai greu de contestat :)

#2006
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 utopium, on 27 iunie 2017 - 22:23, said:

Eh, eu aplic metoda inversa ... o sa pun atatea dovezi pana o sa accepte toti ca am dreptate Posted Image Daca chiar e vreun naiv aici care crede ca ma poate face sa renunt daca ma ataca constant si vine cu diverse acuzatii si aberatii se inseala amarnic, asta doar ma face sa vin cu dovezi tot mai greu de contestat Posted Image
Vezi poate a mai pus Titus Flueras vreun video nou. Acum ca s-a mai invatat cu masina si schimba vitezele cand trebuie probabil scoate 15s pe 0-160.

Pana atunci, n-ai raspuns la asta:
Nici 1-160, pe care tu sustii ca 1.0TSI scoate 22 de secunde si in toate testele dintr-o sursa decenta de pe net scoate 29-30s, nu e acelasi test? Ce-au mai gresit acolo? Au mers intentionat mai incet, toti? Nu stiu sa schimbe viteze? E o conspiratie sa se ascunda performantele fantastice ale acestui motor?
Sunt tare curios care crezi tu ca e explicatia acestei anomalii, mai ales ca absolut orice masina din clasa aia scoate tot timpii aia, 28-30s. Si cum e, de fapt, 1.0TSI e superioara toturor celorlalte masini asemanatoare cu 25% ca acceleratie sau au gresit imbecilii toate testele la toate masinile si numai tu, Gogu Manivela si Titus Flueras sunteti singurii iluminati de pe planeta?

Edited by tatalor51, 27 June 2017 - 23:30.


#2007
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

 trick10, on 27 iunie 2017 - 17:39, said:

Aici ia bataie  de la Ecoboost.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_NHLTbptXtE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E si normal, ecoboostul are 125 CP iar 1.0 TSI doar 115 CP. Diferenta aia trebuie sa se vada undeva. Trebuie vazut insa comportamentul si pe reprize fiindca TSI-ul are cuplu mai mare si probabil ca si asta se va vedea la anumite reprize.

#2008
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 tatalor51, on 27 iunie 2017 - 23:27, said:

Pana atunci, n-ai raspuns la asta
Ti-am spus, o sa-ti raspund cu test concret, ca povestile sunt irelevante, mai ales cand vin de la cei care nu s-au urcat in masina.

#2009
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
devine penibil sa discuti cu un om care sustine ca cei care au facut testele, atat video cat si masuratorile din revsite, nici macar "nu s-au urcat in masina"....
bine ca te-ai urcat tu mai utopiumule in Mazda 3 sau Honda civic si ai masurat reprizele...

Edited by jericho, 28 June 2017 - 07:33.


#2010
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 utopium, on 28 iunie 2017 - 06:46, said:


Ti-am spus, o sa-ti raspund cu test concret, ca povestile sunt irelevante, mai ales cand vin de la cei care nu s-au urcat in masina.
Mda, eu cred ca deja e patologic ce ai tu. Deci acum sustii ca aia care au facut teste nu s-au urcat in masina? Sau ca Octavia e radical diferita de Golful cu acelasi motor si scoate cu cu 7-8 secunde mai putin pe 1-160?
E ca si cum ti-as zice ca Everestul are 8848 de metri inaltime si tu mi-ai raspunde senin ca n-am de unde sa stiu, ca n-am fost eu pe el. Si ca daca tu te duci pe acolo, il masori din ochi si decizi ca are 12000 de metri, clar stii mai bine ca mine, ca numai tu l-ai vazut.

Edited by tatalor51, 28 June 2017 - 07:53.


#2011
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008

 utopium, on 27 iunie 2017 - 22:23, said:

.. o sa pun atatea dovezi pana o sa accepte toti ca am dreptate Posted Image Daca chiar e vreun naiv aici care crede ca ma poate face sa renunt daca ma ataca constant si vine cu diverse acuzatii si aberatii se inseala amarnic, asta doar ma face sa vin cu dovezi tot mai greu de contestat Posted Image
Posted Image Posted Image  O sa rog eu un coleg sa puna un diagnostic...

#2012
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Mare e gradina ....
Nu mai comparati cu Mazda sau alte masini ca nu are rost...
Cat de convins, pana ne convige utopium, vor iesi teste profi facute de reviste/situri de specialitate. Iar atunci va zice ca e o conspiratie...

#2013
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 fotbal5, on 28 iunie 2017 - 10:33, said:

Mare e gradina ....
Nu mai comparati cu Mazda sau alte masini ca nu are rost...
Cat de convins, pana ne convige utopium, vor iesi teste profi facute de reviste/situri de specialitate. Iar atunci va zice ca e o conspiratie...
Pai sunt destule teste profi pentru Golf 1.0TSI, toate arata 29-30s pe 1-160kmh. Dar aparent Skoda lui Utopium si Golful lui Titus Flueras fac numai 22s pe intervalul ala. Deci e deja o conspiratie.

Edited by tatalor51, 28 June 2017 - 10:44.


#2014
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 tatalor51, on 28 iunie 2017 - 07:44, said:

Mda, eu cred ca deja e patologic ce ai tu. Deci acum sustii ca aia care au facut teste nu s-au urcat in masina?
Nu, sustin ca voi nu v-ati urcat in masina. "Testele" alea facute de profesionisti nu le-am vazut nicaieri, deci n-am cum sa ma pronunt.

In plus am zis destul de clar ca 0-160 facut dupa bord e mult sub 29-30 de secunde, adica ceea ce se vede si in clipuri, 22-23 de secunde. Acu' ca pe bord cand ai 160 masina are de fapt mai putin e o alta discutie.

Edited by utopium, 28 June 2017 - 11:10.


#2015
trick10

trick10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2007
In general bordul "minte" cu sub 10 km/h, arata mai mereu mai mult decat viteza reala. Presupunem ca masina ta are cam 120-130 reali  in loc de 160 cat arata bordul. Pe tine nu te deranjeaza, daca iti arata ca ai 160, atunci atat ai, chiar daca cifrele spun altceva.
Am mers la un moment dat cu o Dacie 1300 care la plecarea de pe loc sarea acum pe la vreo 100 asa, si pe la 80-90 era deja dat peste cap. Dar pe tine nu te-ar deranja asta, important e sa arate cat mai mult.
:)

#2016
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 utopium, on 28 iunie 2017 - 11:08, said:

Nu, sustin ca voi nu v-ati urcat in masina. "Testele" alea facute de profesionisti nu le-am vazut nicaieri, deci n-am cum sa ma pronunt.

In plus am zis destul de clar ca 0-160 facut dupa bord e mult sub 29-30 de secunde, adica ceea ce se vede si in clipuri, 22-23 de secunde. Acu' ca pe bord cand ai 160 masina are de fapt mai putin e o alta discutie.
Pai sa vorbesti cu ei sa te cheme sa le vezi pe viu. Probabil ca aia de pe Zeperfs le-au scos din burta si au zis acolo la misto de cine sunt facute, ca nu sunt de incredere. La fel si FastestLaps si altii.
Noroc ca avem sursele noastre, Utopium, Titus Flueras si randomi de pe Youtube la care nu poti sa spui sigur nici ce masina filmeaza. Alea surse de incredere, ma si mir ca, avand asemenea dovezi, se mai indoieste cineva de tine.

Edited by tatalor51, 28 June 2017 - 11:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate