Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Masina din salariu de Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Nu stiu ce are romanul cu ratele, cu atat mai mult cele prima casa care inca nu au fost introduse pe darea in plata.
Si faza cu "ai casa ta" este epica, dap, ai casa ta dupa 10-20-30 de ani de platit rate, stres.

#56
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

 Damascus77, on 26 august 2016 - 06:47, said:

Numa' multi meleonari pe aici.

Stiu n persoane care câștigă sub 2000 pe lună,unii mult sub, si au mașină.

Ba asta cu 20 dă meleoane, pune deoparte 10 pe lună și intr-un an îți iei ceva decent, de un 10 ani vechime, în stare ok.

Nu te lua după meleonarii ăștia d-acilea, ei mai fabuleaza așa, sunt povestitori..

Si ii ramane sa inchirieze un autobuz (ratb) sa il duca in concediu, parol!

Acum,pe bune: Cum ai zis, ar strange 120 intr-un an, si ia ceva.
Cat il duce pentru urmatorul an taxele? Nu socotim benzina, e o variabila. Discutam de ce e batut in cuie.
Ma gandeam sa iau si eu una, nu am carnet. Se va gasi cineva sa ma plimbe cand si cand.Posted Image
Deci, ma intereseaza taxele, fiind putin folosita. Multumesc!

Edited by Rixthinna, 26 August 2016 - 15:26.


#57
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
cine se duce cu masina in concediu?
concediu nu inseamna relaxare, sa te simti bine?
nu poti sa te simti bine in Romania
eu, ca bucurestean tipic, nu stiu decat Mamaia si valea Prahovei
alte zone ies din discutie, faci 3 zile pe drum
deci de ce m-as duce in concediu in mizeriile astea doua
nu mai bine iei avionu pana la oriunde?
iesi mai ieftin
si mai odihnit
inchiriezi masina acolo daca vrei neaparat

Edited by Flat, 26 August 2016 - 15:31.


#58
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Corect, vizitezi ceva, nu stai stresat. Sau te plimba cineva, si mai ok.Posted Image
Daca ai carnet da, inchiriezi acolo. Daca nu? Cobori din avion si faci cu mana avionului....sa te duca inapoi!

Edited by Rixthinna, 26 August 2016 - 15:36.


#59
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nu stii alte zone din comoditate. Nu am mai fost de 5 ani in ph sau ct si nu ma plang ca nu am ce face in tara, indiferent de anotimp. Sunt locuri si locatii superbe, dar adevarat, trebuie sa conduci ceva mai mult de 1.5 ore, dar si daca asta e un criteriu in a alege un loc de relaxare...

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Va rog fiti cat mai putin "off-topic". Aceasta e o discutie serioasa.
Bine, recunosc, masina , cel putin la inceput o voi folosi doar din cand in cand, adica cand de exemplu doresc sa merg la  cumparaturi sau cand chiar am o treaba urgenta prin oras si trebuie neaparat sa fiu la ora X si Y minute in locul respectiv. Credeti ca nu mi-ar fi chiar asa "o necesitate" masina ? Avand in vedere faptul ca, din cate am observat, aceasta(masina ,evident) vine la "pachet" cu o gramada de taxe, impozite, etc.

Edited by MembruAnonim, 26 August 2016 - 16:54.


#61
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 Flat, on 26 august 2016 - 15:30, said:

cine se duce cu masina in concediu?
concediu nu inseamna relaxare, sa te simti bine?
nu poti sa te simti bine in Romania
eu, ca bucurestean tipic, nu stiu decat Mamaia si valea Prahovei
alte zone ies din discutie, faci 3 zile pe drum
deci de ce m-as duce in concediu in mizeriile astea doua
nu mai bine iei avionu pana la oriunde?
iesi mai ieftin
si mai odihnit
inchiriezi masina acolo daca vrei neaparat
Tocmai ca bucuresteanul tipic nu stie decat valea ph si Mamaia, daca ai merge in alte locuri ai ajunge mai repede. Mi se pare aberant sa stai ore intregi pe un DN mergand cu 10km/h, dar ma rog fiecare cu placerile lui.
On: daca iti trebuie masina doar la cumparaturi si intalniri poti folosi cu succes un taxi scapi de grija taxelor dar mai ales a locului de parcare!

#62
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007

 MembruAnonim, on 26 august 2016 - 16:54, said:

Va rog fiti cat mai putin "off-topic". Aceasta e o discutie serioasa.
Bine, recunosc, masina , cel putin la inceput o voi folosi doar din cand in cand, adica cand de exemplu doresc sa merg la  cumparaturi sau cand chiar am o treaba urgenta prin oras si trebuie neaparat sa fiu la ora X si Y minute in locul respectiv. Credeti ca nu mi-ar fi chiar asa "o necesitate" masina ? Avand in vedere faptul ca, din cate am observat, aceasta(masina ,evident) vine la "pachet" cu o gramada de taxe, impozite, etc.


Ok, cat ai strans pana acum din salariul tau de 2000 ron, ca nu cred ca esti la prima luna? Si asa iti dai seama de posibilitatile tale.
La faza cu creditele esti complet naiv, sau foarte tanar. Cand o sa ti zica gagica ca vrea sa stati doar voi 2 ,  o sa ti schimbi parerea dupa 2-3 ani de chirie. Sau poate intr adevar ai rabdare sa ti moara babacii sa mostenesti

#63
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
nu inteleg de ce vrei sa te complici la varsta ta cu o masina, si mai ales la un salariu de doar 2000 de lei.

la varsta ta par multi 2000 lei mai ales daca stai cu parintii, dar daca te gandesti sa iei masina ca sa impresionezi fetele, crede-ma pe cuvant ca mai tare le impresionezi daca stai singur, ca degeaba reusesti sa le vrajesti daca nu ai si unde sa le tavalesti,

dar eu in locul tau, decat sa dau mai bine de o treime din salariu luna pe luna, m-as duce si m-as plimba si as vizita tot ce ar fi de vizitat.
te uiti in fiecare luna ce zboruri sunt la oferta si te sui in avion cu geanta in spate. pleci sambata dimineata si te intorci duminica seara. un city break de-asta te costa mai putin de 800 de lei si ramai cu amintiri mult mai frumoase decat cu o fieratanie care se depreciaza pe zi ce trece.

Edited by takillya, 28 August 2016 - 19:47.


#64
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Noi am luat in aprilie un audi b4 din 92 diesel, taxa nerecuperata, masina impecabila atat mecanic cat si ca aspect, am facut cu ea in cateva luni cam 5000 de km, absolut nici o problema. Viteza maxima pana acum 150/h, consum cam 4 jumate afara si 5 6 in oras. Pret 1100 de euro. Ce e drept am mers pana in deva dupa ea, dar a meritat.

#65
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017

 Michidoo, on 25 august 2016 - 20:18, said:

serios? acum se deschid subiecte pentru calcule simple de clasa a 3-a, care sa i se dea mura-n gura cuiva care castiga 2000 lei, deci se presupune ca are si ceva IQ de banii astia?

tinere, hai sa vedem, castigi 2000 lei, pui deoparte 1000 lei/luna (eu zic ca se poate si mai mult, dar deh, depinde de stilul de viata, nevoi etc)

in juma de an iti iei Matiz/Corsa/ Tico/ Ford Ka
intr-un an iti iei un second hand de 2500 euro
in 2 ani iti iei un Logan second hand
in 3 ani iti iei un Logan nou sau un second hand mai nout
in 4 ani ai o plaja mai larga de masini noi din care sa alegi

Eu zic ca e decent.


Cu un salariu de 2000 de lei pui deoparte 1000 chiar si mai mult? Dar ce mananci? Doar paine si cartofi? Si platile la utilitati ti le fac parintii? Si daca mai ai si chirie? Cu un salariu de 2000 de lei, ti-ar trebui 5 ani sa pui bani deoparte pentru o masina SH cat de cat acceptabila. Si intr-adevar, costurile de intretinere si reparatii, benzina si multe altele pot fi destul de aprige. Ca sa nu mai zicem de cazuri de accident si alte minuni unde va trebui sa te umpli de hartoage.

Mai bine ramai la mijloace de transport si inchiriezi o masina daca vrei sa pleci intr-o vacanta ceva. Macar asa nu ai mare responsabilitate privind performanta masinii respective.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate